Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Malatya Kayısısı
123 ... 202122   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
harun82_44
9 yıl önce - Çrş 08 Tem 2009, 01:31
Malatya Kayısısı


Kayısı, coğrafik olarak dünyanın hemen hemen her yerine dağılmış olsa da daha çok Akdeniz’e yakın olan ülkelerde Avrupa, Orta Asya, Amerika ve Afrika kıtalarına yayılmış ve burada yetişme alanları bulmuştur. Dünya yaş kayısı üretiminde Türkiye birinci sıradadır. Türkiye’yi İspanya, İtalya, birleşik devletler topluluğu, İran Fransa, Yunanistan ve ABD izlemektedir. Bu birinci grup ülkelerin yaş kayısı üretimleri 100 bin tonun üzerindedir. Birinci gruba Fas, Pakistan, Suriye, Çin, Güney Afrika, Macaristan, eski Yugoslavya, Romanya, Avustralya, takip etmektedir.

Dünya yaş kayısı üretiminin %95 Türkiye ve bunun yaklaşık % 98 ine yakınını Malatya tek başına karşılamaktadır.Malatya kayısısının dünya üzerindeki piyasa değeri 1.5 milyar dolarken sadece Malatya'ya girdisi geçen yıl itibari ile 250 milyon dolar civarıdır.
Alıntı:Fotoğraflar Serdar Okana aittir.(+)(+)


En son harun82_44 tarafından Çrş 08 Tem 2009, 19:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


mehmetjanberk
9 yıl önce - Çrş 08 Tem 2009, 02:01

malatyada bir dönem bulunmuştum. insan orada yaşarken farkına varmıyor ama başka bir yere gittiğinde insanın önüne kayısı geldiğinde vıcık vıcık tatsız sulu şeyin kayısı olduğunu söylemeseler insan kayısı olduğunu bile anlamaz. ama malatya kayısısı öyle mi tadı yerinde ortadan rahatça ayrılır yani kelimenin tam anlamı ile mükemmel kayısısı vardır.malatya için önmeli bir konu böyle bir konuyu açamanız iyi olmuş. ama malatyalı arkadaşlar bir malatya sever olarak olarak tanıtmanız gereken çok şeyini var
1. çok lezzetli bir suyunuz var ben hiçbir zaman çeşme suyunun bu kadar lezzetli olabilceğini düşünmezdim
2. abartılı derecede çok tanınmış siyasi,sanatçı ve ünlü şahsiyet var malatyada
3. çok lezzetli yöreye mahsus meyve çeşitleriniz var.
4. deniz yada göl havası veren bir akarsu geçiyor malatyadan. ayrıca çok sayıda ben yine hiçbir yerde bu kadar kaynak suyu görmedim
5. çok güzel türküleriniz var
6. başka yörede tatma fırsatı bulamayacağımız çok lezzetli yemekler var. sadece yöreye özgü yemekler
bunla rsadece aklıma gelen birkaç örnek bence bunları tanıtmanızda fayda var her ne kadar çevre iller de yaşayanlar ve malatyada yaşama fırsatı olanlar malatyayı tanısada malatyayı görme fırsatı olmayan insanlara güzelliklerinizi yansıtın bence


Mehmet44
9 yıl önce - Çrş 08 Tem 2009, 16:15

Malatya kayısısının bana göre en güzel yanı; başka bir kentteki kimselere hediye götürmek istediğiniz zaman, ''ne alsam, ne alsam'' sorununun olmaması. Malatyalı birinin, memleketinden götürebileceği en güzel hediye; KayısıERHAN DEMİR

9 yıl önce - Çrş 08 Tem 2009, 16:21

Malatya kayısısı ve kayısı çekirdeğini çok seviyorum
Kayısı dönerinide tavsiye ediyorum.Fotoğraf: mynet.com

Fotoğrafı görünce inanım canım çok çekti


Serdar OKAN
9 yıl önce - Prş 09 Tem 2009, 17:07

Kayısı Ve Malatya

Malatyalıların ''Mişmiş'' dediği kayısı; başta ABD, Rusya, Almanya, İngiltere, Hollanda, Avustralya olmak üzere 93 ülkeye yılda ortalama 95 bin ton ihraç edilerek kente gelir getiriyor.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinde deney hayvanları üzerinde yapılan araştırmalar kayısının kanser dahil pek çok hastalığı önlediğini ortaya koyuyor.


06 TURKOĞLU 06
9 yıl önce - Prş 09 Tem 2009, 17:19

Kayısı döneri dıştan cezeryeye benzemiş.Umarım bir gün atdına bakarız.Uzaktan zor oluyorSerdar OKAN
9 yıl önce - Prş 09 Tem 2009, 17:29

Tabi Kayısı Dönerinin yanında bir de Kayısı Atomu yediniz mi?

Bu Atomlar bekar arkadaşlara pek tavsiye edilmez...


isa_kul

8 yıl önce - Cum 02 Tem 2010, 12:02
Malatya Mutfağında Kayısı


Hani biz malatlayıların kayısıya çok düşkün olduğunu herkes bilirde acaba Malatyalılar olarak biz ne kadar biliyoruz Malatya mutafağında kayısının tam olarak yerini ... Bu başlık belki kendi kültürümüze ait bazı şeyler tekrar hatırlamamızı sağlar diye açıyorum umarım bir faydası olur

bildiğimiz kayısı yemeklerini , tatlılarını , kebaplarını vb. burada paylaşalım da millet kayısı neymiş bir görsün ...

2 Örnek ile açılışı yapıyorum ...

Alıntı:
1- ) Malatya Kayısı Dolması
Alıntı:
2 - ) Malatya Kayısı Tatlısı
Hüseyin_44

6 yıl önce - Sal 10 Oca 2012, 20:12

Alıntı:
134 Ülkeye Kuru Kayısı İhraç EdiliyorMalatya'da üretilen 87 bin 340 ton kuru kayısının ihracatından 397 milyon 614 bin dolar gelir elde ettiği bildirildi.
Türkiye'nin geçen sezon Malatya'da üretilen 87 bin 340 ton kuru kayısının ihracatından 397 milyon 614 bin dolar gelir elde ettiği bildirildi.
Malatya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Tahir Kalaycıoğlu, düzenlediği basın toplantısında, kayısı ihracatının her yıl ağustos ayında başladığını ve ertesi yıl temmuz ayına kadar devam ettiğini belirtti.
Geçen kayısı sezonunun da 2010 yılının ağustos ayında başladığını aktaran Kalaycıoğlu, bu dönemde 87 bin 340 ton kuru kayısı ihraç ettiklerini ve bu ihracattan Türkiye'nin 397 milyon 614 bin dolar gelir elde ettiğini söyledi.
2011 yılının ağustos ayından sonraki 5 aylık süreçte ise 49 bin 415 ton kuru kayısı ihracatından 175 milyon 565 bin dolar gelir elde edildiğini anlatan Kalaycıoğlu, son bir yılda 7 bin 290 ton da kayısı çekirdeği ihraç ettiklerini ve bu ihracattan da 20 milyon 728 bin dolar gelir elde edildiğini açıkladı.
Kalaycıoğlu, şöyle konuştu:
''Bununla yetinmek istemiyoruz. Kayısımızı daha iyi yerlere taşımak istiyoruz. Hükümetimiz de kayısıya destek oluyor. Geçen yıl dondan zarar gören çiftçiye hükümet 90 milyon lira destek vermişti. Bu desteğin kayısı ihracatına katkısı büyük oldu. Üretici ürününü pazara geç getirdi. Böylece kayısının fiyatı yükseldi.''
100 ihracatçının 134 ülkeye kuru kayısı ihraç ettiğini bildiren Kalaycıoğlu, ''En çok ihracatı ABD, Rusya ve Orta Avrupa ülkelerine yapıyoruz. Arap ülkelerine de kayısı satmaktayız. Son yıllarda Afrika pazarına da açıldık. Burası yeni pazarımız. Kayısıya yeni yeni alışıyorlar. Avrupa ile Afrika arasında fiyat farkları çıkıyor tabii'' dedi.
Kalaycıoğlu, Kuzey Afrika ülkelerine de 15 bin ton ihracat yaptıklarını, bu ülkelerdeki son siyasi karışıklıkla birlikte ihracatın biraz azaldığını anlattı.

http://www.malatyaaktuel.com/inx/haber-33487-134_ ...liyor.html


Hüseyin_44

6 yıl önce - Prş 26 Oca 2012, 19:04

Kayısının Faydaları

Kayısı, yaşlanma etkilerini geciktiren meyvelerden bir tanesi olarak son zamanda gündemde kendisine önemli ölçüde yer tutarken, aynı zamanda tok tutan bir meyve olması sebebi ile de kayısı, zayıflama diyeti yapan kişilerin sıklıkla tercih ettikleri meyvelerin arasında yer almaktadır. Kayısı, hem taze olarak tüketilmektedir; hem de kurutulmuş olarak yenilebilen meyveler grubunda yer almaktadır. Taze kayısıların renkleri eğer koyu ise, içeriklerinde bol miktarda betakaroten var demektir; ve kayısının içeriğinde bulunan betakaroten de, kayısının antioksidan etkisini arttırmaktadır. Kuru kayısının içeriğinde ise, daha çok potasyum bulunmaktadır. Taze kayısının içeriğinde bulunan C vitamini, kuru kayısıda, 1/6 oranında azalmaktadır. Kuru kayısının içeriğinde ise, taze kayısının içeriğinde bulunan kalsiyumdan altı kat daha fazla kalsiyum bulunmaktadır. Bu denli faydalı bir meyvenin faydalarından bir kaç cümleyle söz etmek olmaz. Kayısının faydaları ile, kayısı hakkındaki bilgilerimize devam edelim.

Kayısının faydalarından bahsederken, ilk olarak kanseri önleyici özelliğinden bahsetmek isteriz. Kayısının faydalarından bir diğeri ise, tansiyonu düşürücü etkisidir. Kayısının faydaları arasındaki bir diğer etki ise, bağırsakların çalışmasını hızlandırmasıdır. Belirtilen etkiler ile kayısı, kilo alınmasını önlemeye de yardımcı olmaktadır. Zayıflamak isteyen kişiler, diyetlerinde, hem bağırsakların çalışmasını hızlandırması; hem de tok tutması sebebiyle kayısıya yer vermektedirler.
Kayısının içeriğinde bulunan betakaroten, kayısının faydaları arasında, mide kanserinin; ve akciğer kanserinin önlenmesinin de sayılmasına neden olmaktadır.
Kayısının faydaları arasında, yorgunluğu giderici özelliğinin de bilinmesi gerekmektedir.
Kayısının faydaları, beslenme bozukluğu yaşayan yaşlıları da kapsamaktadır. Kayısının faydaları arasında, potasyum eksikliğine bağlı depresyon sorununun giderilmesi, yaşlılar için olanaklı hale gelmektedir.
Kayısının faydaları arasında, gırtlakta bulunan iltihaplanmanın giderilmesinden; ve aynı zamanda, astıma bağlı balgamın söktürülmesinden de söz edilmektedir.
Kayısının faydaları arasında, kabızlığın önlenmesinden; ve var ise eğer, kabızlık sorununun giderilmesinden de söz etmek gerekmektedir.
Kayısının faydalarından bir diğeri de, gece körlüğünün önlenmesidir.
Kayısının içeriğindeki antioksidan etki sayesinde, kayısının faydaları arasında, vücudun yaşlanmadan korunmasının da sayılması gerekmektedir.
Kayısının faydalarından bir başkası, beynin daha güçlü çalışmasını sağlamasıdır.
Kayısının faydaları arasında sayılabilecek bir diğer etki de, günümüzün kaçınılmaz sorunu olan strese karşı iyi gelmesidir.
Kayısının faydaları arasında, ülser sorununun iyileşmesinden de bahsetmek gerekmektedir.
Kayısının faydaları arasında, kansızlık sorununa iyi gelmesinden de söz edilir. Kayısı, kan yapım miktarını arttırıcı özellik göstermektedir.
Kayısının faydaları arasında, karaciğerin sağlığına iyi gelmesinden de söz etmek gerekmekte.
Kayısının faydalarından bir başkası da, kemiklerin daha sağlıklı ve düzgün olmasına yardımcı olmasıdır.
Kayısının fatdalarından kalp hastaları da yararlanabilirler. Kalp kaslarını koruyup güçlendiren kayısı; kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.
Kayısının faydalarından bir diğeri de, böbrek taşlarının hem düşürülmesi; hem de azaltılmasına katkıda bulunmasıdır.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 202122   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET