Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa - Tirilye (Zeytinbağı)
« önceki   1234 ... 828384   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
irfan x
13 yıl önce - Cum 19 Ksm 2004, 23:33

Bu evler restore edilince harika olmuşlar, keşke hepsi yapılsa. Yanlız kaldırımlar bu dokuya hiç uymuyor. Ya, kim getirdi şu kaldırım boyama işini Türkiye'ye? Kimin başının altından çıktıysa çok suçlu...

TolgaTek
13 yıl önce - Pts 22 Ksm 2004, 17:36
Fatih Camisi

Trilye'de 3 adet Bizans kilisesi var.

Bunlardan ilki ve en sağlamı Fatih Camii. Zeytinbağı'nın her yanından görülebiliyor. M.S. 8. yüzyılda yapılmış, 16. yy.da ise camiye çevrilmiş.

(+)

(+)

Caminin önünde bulunan çeşme antik bir lahit ve kilisenin ikonostasis duvarının parçalarının tekrar kullanılması ile yapılmış.

(+)

(+)

(+)

VEYSEL

13 yıl önce - Sal 23 Ksm 2004, 21:39

Alıntı:
Ben taş mektebi ziyarete gitmiştim, pencereden tesadüfen gördüm ve çektim fotoğrafı

Bu taşmektep sanat eğitimi için restore edilip kurs olarak kullanılan taşmektep mi? eğer o değilse isimleri aynı olabilir

TolgaTek
13 yıl önce - Çrş 24 Ksm 2004, 14:04

Sanırım farklı binalar... Trilyedeki Taş Mektep için yukarıda "restore ediliyor" cümlesini ben de okudum. Ben gittiğimde (29 Ekim 2004) binanın önünde süslü bir levha olmasına rağmen terk edilmiş bir haldeydi. İçerisi de felaketti. Hiç de restorasyon yapılıyormuş gibi görünmüyor. Eski bir Rum okulu burası 19. yy.dan. Çok da güzel bir bina. Yıkılırsa bakımsızlıktan yazık olur... Belki birkaç gün içinde bir iki fotoğrafını yüklerim...

TolgaTek
13 yıl önce - Prş 25 Ksm 2004, 17:18
Taş Mektep

İstanbul dışında, Anadolu'da türünün nadir örneklerinden Neo-Klasik üslupta, 19. yy.da inşa edilmiş bir yapıdır Taş Mektep. Hiç kuşkusuz, Trilye'deki en önemli anıtsal mimari eser bu yapı. Yapı ilk başta Rum okulu olarak kullanılmış. Bu dönemden en ünlü mezunu da Kıbrıs'da ortalığı karıştıran Makarios'muş. Ben de Makarios'u Kıbrıslı zannediyordum, meyersem Trilye'liymiş, buradan Kıbrıs'a göç etmiş. Bir de tuttururlar ya, Türkiye'den Kıbrıs'a gelen göçmenler geri dönsün diye...!

Bina, Rumlar gittikten sonra da 1980'lere kadar Trilye'nin okulu olarak kullanılmış. Ancak bu yıllarda terk edilmiş ve o zamandan beri metruk bir haldeymiş.

Binanın bu hali terk edilmişliği ve bakımsızlığı ile hiç hoş değil. Acilen restore edilip turizme kazandırılması lazım...!

(+)

(+)

(+)

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 828384   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA