Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İran
« önceki   1234 ... 161162163   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 3
Figen
site denetçisi

11 yıl önce - Pzr 05 Tem 2009, 00:42

Alıntı:
İran Türk vatandaşlarına vize uygulaması yapıyor mu ??

Hayır uygulamıyor.

Shahram
11 yıl önce - Pzr 05 Tem 2009, 00:45

Alıntı:
İran Türk vatandaşlarına vize uygulaması yapıyor mu ??

Dedikleri gibi Iran ve turkiye karsilikli vize uygulamasi yapmiyor ve her vatandas diger ulkede 3 ay kalabilir, Iran bu anlasmayi cok az sayida ulkeyle yapmis dorumda.

Shahram
11 yıl önce - Pzr 05 Tem 2009, 00:46

Tahran kitap fuarindan resimlerin devaminda:

Sizi bilmem ama ben hayattan alinmis resimleri daha cok severim, daha once yazdigim Tahran uluslararasi kitap fuari Bugun CB. DR. Mahmoud Ahmadinejad tarafindan acilisi yapildi. 2. bolumde bu yillki fuar hakkinda bilgiler – hazirlanma ve acilis resimlerini koyacagim, Fuar bittiginde Fuara dayir resimleri koyarim.
Bu yilki fuara En az 4.5 Milyon kisinin gelmesi (iranin 4 tarafindan) bekleniyor, Belki bu sayi arta bilir , tahran belediyesi gunluk 400.000 kisinin tasinmasi icin (metro + Otobus) altyapinin hazirlandigini soyliyorlar, diye bilirim kit um korumlar 10 gunluk surede bu konuya odaklanacaklar.
Bu yilki fuara 78 Ulkeden 1700 yayin evi ve Irandan da 1982 yayin evi katilacak. Iran yayin evleri 207.000 konu kitap getirecekler ve yabanci yayin evleri de 150.000 fazla konu kitapla katilacaklar (70.000 Ingilizce).

ilk olarak gecen yillarda turkiyeden gelen gazetecilerin kisa yorumunu aktaracagim:
Alıntı:

İlk durağımız 19. Uluslararası Tahran Kitap Fuarı. Bizdeki en büyük fuar İstanbul’da düzenleniyor. İstanbul fuar alanı ancak Tahran Kitap Fuarı’nın onda biri. İğne atsanız yere düşmez. Muhteşem bir kalabalık. Büyük bir mitingden dağılmış gibiler. Kitap satış yerleri tıklık tıklım. Sanırım sadece Frankfurt Kitap Fuarı ile karşılaştırılabilir. Ondan fazlası var. Çünkü burada kitap satılıyor. Sadece fuar alanı bile bize okuyan ve dünyada olup bitenleri yakından takip eden başka bir İran olduğunu anlatıyor..

Alıntı:

Çok büyük bir alana kurulu, çok büyük bir yayıncı ve ziyaretçi katılımıyla gerçekleşen bu fuarı gezdikten sonra açık ve net olarak belirtebilirim ki, ziyaretçilerinin sayısı ve yakın ilgisi bakımından Tahran Kitap Fuarı, İstanbul TÜYAP Kitap Fuarından çok daha canlıydı ve alışveriş oranı birkaç kat daha yüksekti. Fuara katılan yayınevi sayısı da bizimkinin birkaç katıydı. Zaten bizde 1900 olan yayınevi sayısı İran’da 4000 civarındaymış.

Alıntı:

Tahran Fuarı’nda dikkatimi en çok çeken husus, ziyaretçilerin TÜYAP kitap fuarlarında olduğu gibi çoğunlukla gezintiye çıkmış gibi, sergilere göz ucuyla bakıp geçmemeleri, standlara dalıp tüm kitapların ıncığını bıncığını çıkarırcasına inceleyip kurcalamaları ve çoğunlukla kitap satın alarak dışarı çıkmalarıydı. Bizim fuarlarda yıllardır buna benzer manzara görmedim.

Bu yilki Foarin Hazirlik resimleri:

Yazan: Shahram

Alıntı:

Benim yazilarim bilgilendirme amacli oldogundan alitnti almak serbesttir, Ama alinti alirken Lutfen yazinin tamamini aktarin ve kaynak gosterin Son zamanlarda diger sitelerde, yazilari genellikle eksik sekilde gormeye basladim, benim yazilarim simdilik:
Modifiyem
Reklam_link
Treconomy
Aracforum
Kanka
Gezenbilir
Geziyorumlari
Iran gezi
WowTurkey
Birliknet (askida)
Donanim haber (askida)
Sitelerinde, isteyen arkadaslar yeni siteleri ozel mesajla bana onerebilirler, uygun olmasi halinde O sitelere de eklerim.

Antuan Türkoğlu
11 yıl önce - Pzr 05 Tem 2009, 01:31

Sevgili Shahram

İranı gezmiş ve az bucuk bilen birisi olarak burda yazmandan çok menunum senin yazdıkların İran ile ilgili ön yargıların yıkılmasına yardımcı olacaktır

Tahran kitap fuarı ile ilgli yazınızı ilgi ile okududm benim gördüğüm iran halkı bizim halkımızdan çok daha kültürlü tahrana çünkü okumayı sevmiyoruz her geldiğimde sahafları gezerim tıklım tıklımdır ve buradakilerin zannetiği gibi dini yayınlardan değil her nevi kitaplardan oluşuyor marksist ideolojinin baş eserlerini dünya klasiklerinin farsca cevirilerini bulabilirsiniz iran halkı da bunlar merak ile okuyor
ilginçi Rusların Anatomi atlasını tıpkı baskısını çok ucuza buluna bilir yoksa orjinalı manyak pahalı buradaki tıp öğrencıleri bunu kulandılar bunda İmam Humeyninin devrimden sonra batı ile yapılan bazı antlaşmaları iptal etmesi yatıyor bu antlaşmalar arasında telif hakkında olanda var bu yüzden her nevi kitabı ucuz basıyorlar telif haklarında bağışık olduklarından

saygılar

Engin

11 yıl önce - Pzr 05 Tem 2009, 01:40

ahmedinejad da benim gibi kimliklerinde avatar kullanıyor vesikalık stüdyo fotosu yerine.

Shahram
11 yıl önce - Pzr 05 Tem 2009, 01:43

Merhaba
Omarim iran seyahetin iyi gecmistir.
Kitap okunma vakti ile ilgili cok kisi iranin ortalamasini turkiyeden fazla oldogunu soyliyor, ama ilginctir ki Devlet degisik calisma ve etkinlikler ile bu zamani yukseltmeye calisiyor ve hep bu oranin gelismis ulkelere gore az oldogunu soyliyorlar, bence turkiye devleti de bu tur islerle bu orani yukseltmesi gerekiyor.

Telif hakki olarak cogunlukla doggru, ama su noktayida soylemem gerekir ki dunyanin buyuk yayin evlerinin de kitaplari geliyor ama cok pahali, iran baskilari ucuz. bunun bir diger nedeni de devletin Kagat parasinin bir bolumunu odemesi (desteklemesi, ta ki kitap fiyatlari asaga cekerek halk daha cok kitap alip ve okuya bilsin)

Foar hakkinda da ben bu yil da gecen yillar gibi tahrana gittim ve 2 gunde bu fuari tamamen bitiremedim, Ayrica 6 milyonz ziyaretci geldigi aciklandi ki dunyada 1.

Yazilari takip ettigin icinde tesekkurler.

Alıntı:
ahmedinejad da benim gibi kimliklerinde avatar kullanıyor vesikalık stüdyo fotosu yerine.

Fuarda en az lisans olma sartiyla ucretsiz Iran milli kutuphanesi icin uyelik veriyorlardi, O da uye oldu

Uğur Aydın
11 yıl önce - Pzr 05 Tem 2009, 01:48

Shahram, öncelikle İran hakkında verdiğin bilgiler için teşekkürler.Ayrıyetten eğer ilerleyen günlerde İran'da ve Büyük şehirlerindeki(Tahran,Isfahan,Tebriz,Meşhed..) Toplu Ulaşım uygulamalarından bahsedersen, Ulaşım sistemlerine meraklı sitemiz için de ilgi çekici bir konu olabilir diye düşünüyorum.

Shahram
11 yıl önce - Pzr 05 Tem 2009, 01:53

Alıntı:
Shahram, öncelikle İran hakkında verdiğin bilgiler için teşekkürler.Ayrıyetten eğer ilerleyen günlerde İran'da ve Büyük şehirlerindeki(Tahran,Isfahan,Tebriz,Meşhed..) Toplu Ulaşım uygulamalarından bahsedersen, Ulaşım sistemlerine meraklı sitemiz için de ilgi çekici bir konu olabilir diye düşünüyorum.

Tesekkurler
Kac gundur benim fikrimde de var, hatta dun Iran air hakkinda da bilgi toplamaya basladim (kendi bilgilerime ek). kac saat once eve donerken de su bolumlerde yazmami dusundom (henuz kesin degil)
1) Sehir ici:
a: Otobus
b:Taksi
c: Metro

2) sehir disi
a: Otobus
b: Tren
c: Gemi
d: ucak

mehmet20
11 yıl önce - Pzr 05 Tem 2009, 03:44

Alıntı:
iran halkı bizim halkımızdan çok daha kültürlü tahrana çünkü okumayı sevmiyoruz her geldiğimde sahafları gezerim tıklım tıklımdır

Nerden biliyorsun kitap okumayı sevmediğimizi? Kendi adına konuş. Kaç ilde sahaf gezdin de böyle bir yargıya varıyorsun?

Shahram kardeşim konunu kirletmek istemezdim ilgiyle okudum yazdıklarını ancak bu yazılanlara cevap verme gereksinimi gördüm. Kusura bakma artık

Alperen_dt
11 yıl önce - Pzr 05 Tem 2009, 05:39

Tebrizi anlat. Turkiye disinda en buyuk Turkce konusan sehirimis, orada akrabalarimiz var, oraya gidenlere gore sehir ve sehir etrafinda halk Turkce konusur. Iran'da Turklere, Tork diyorlar, dilleri'de Turki olarak bilinir.

Keske Iran'da Farsi yaninda, Turkce'ye biraz daha onem verilse, Iran'dan cikan cok guzel Turkce siir yazan sairler cikmis.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 161162163   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET