Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İran
« önceki   123 ... 161162163   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 2
miroslavmustafa

11 yıl önce - Cum 03 Tem 2009, 16:48

güzel bir sayfa olmuş

soner_caylak
11 yıl önce - Cum 03 Tem 2009, 17:00

Alıntı:
Evet iyi güzel hoş ancak bu siteninde amacı belli kendi ülkesini tanıtmak.Simdi ben açıkca diyorum ki bana ne iranın siyasetlerinden,ekonomisinden sosyal yaşamından.

linki açma ozaman bu kadar basit Ancak globalleşen dünyada komşunun siyaseti yada kültürü ile ilgilenmemek uzun dönemde cahillik ve dışa kapalılık getirir benden söylemesi

Shahram
11 yıl önce - Cum 03 Tem 2009, 17:01

Alıntı:
Evet iyi güzel hoş ancak bu siteninde amacı belli kendi ülkesini tanıtmak.Simdi ben açıkca diyorum ki bana ne iranın siyasetlerinden,ekonomisinden sosyal yaşamından.Ayrica iran`in karabağ konusundaki siyasi tutumunuda onaylamıyorum.Simdi durmadan burada iranin teknoloji,silahlı kuvvetleri,iste ordusu iran`in kendisi hakkında başlık açıyosunuz.Tam olarak amac nedir?Benim tavsiyem bu tür başlıkları sizleri dünyaya kötü olarak gösteren ülkelerin sitelerinde açmanızdır bence dogrusu budur.Mesela ingiltere,abd,vs vs gibi....ülkelerin web sitelerinde.

Forumlarin amaci zaten bu, her konu herkesin ilgi alanina girmeyebilir, girmesinede luzum yok, bir sitede kac yuz yada kac bin baslik olabilir, herkes her topici yada sevmesi diye bir luzum yok, isteyen goz atar, isteyen takip eder, istemeyen de baska topicleri takip eder. Forumlarin felsefesi bu!

Alıntı:
irandaki azerilerin ve türkmenlerin toplumdaki yeri nasıl acaba ben onu merak ediyorum.yani bir dışlama yada farklı bir millet olmanın getirileri yada götürüleri varmı.birde kürtlerin dillerinin farscaya benzediği söylenir gerecekten akraba milletler mi ve iranlılar genel olrak kürtlere bakış açısı nasıldır. gercekten dilleri ve kültürleri benziyormu

bu konuyu 2 kez de bu sitede yazdim, ama kisaca yine yaziyim:
Iran`da sanildiginin aksine etnik ayriliklar O kadar fazla degil, yani kisiye Etnik acisindan bakilmiyor, bir konuma - makama getirilmelerine etnike bakilmiyor. Mesela Iranin dini lideri Azeri, Cb. Adaylarindan ve eski basbakan Azeri, Simdi kac bakan (ic isleri bakani, Energi bakani ve...) azeri.
Ayrica iranlilar cok dagilmislar, Her etnikten diger sehirlerde yasayanlar var, Universiteler bu konuyu daha da fazlalastirdilar, ayrica cok sayida evlilik etnikler arasinda yasaniyor ve bunlar da etnikten bagimsiz gerceklesiyor. bu evlilikler halkin daha ic ice girmesine ve dagilmasina sebep olmus, Kurtler hatta sunni kurtler de bouledirler, ama evlilikte siilerle belki bazi ayilelerin muhalefeti olabilir).
Dogaldir ki her ulkede ayrilikci goruplar da olacak, ozellikle bu tur ulkelerde olmamasi anormaldir. ama bu sayi benim gorduguma gore cok az, yani Irana bagimlilik ve Iran kimligi ustundur.
Iran da hic kimsenin tapu mali degil (bazen farslarin ulkesi deniyor), bakarsaniz azeriler tarih boyunca daha cok etkiye ve nufusa sahipdirler. En son 2 devrimde (meşrute ve islam devrimi) azeriler ve ozellike tabriz, hayati konum ve etkiye sahiplerdi.

Ayrica farkli bir millet yanlis olur, Bir millet (Iran milleti) degisik etnik goruplarla.

Gokhan Bayraktar

11 yıl önce - Cum 03 Tem 2009, 17:14

Alıntı:
linki açma ozaman bu kadar basit Ancak globalleşen dünyada komşunun siyaseti yada kültürü ile ilgilenmemek uzun dönemde cahillik ve dışa kapalılık getirir benden söylemesi

Bakınız sitenin adına WOW TURKEY büyük yazıyorum anlamanız icin.Iran hakkinda genis bilgi web sayfalarinda binlerce ordanda yaralanabilirsiniz..Nedir bu sizlerin kendi ülkeniz disindaki diger tüm ülkelere olan hayranliginiz ilk önce kendi kültürümze sahip çıkalım kendi ülkemizi tanıtalım yok bu komsu hayranlığı kültürü vs vs ile sizler gireceksiniz yoz bir şekilde kapalı kutular icine.Bu sitenin amaci belli arkadaşım burayı ziyaret eden herhangi biri iran`ın siyasi sosyal cografi konumlari hakkinda bilgi almaya gelmiyor.

Daha öncede iranin silah sanayisi teknolojisi vs vs bunlarin anlami nedir nedir bu iranlilarin Türkiye`ye kendini kanitlama çabası?

En son Gokhan Bayraktar tarafından Cum 03 Tem 2009, 17:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Shahram
11 yıl önce - Cmt 04 Tem 2009, 00:01

Bir arkasimiz da istemisti, yazinin devaminda Iran halki olarak gelen kategori var.
------------------------------------------------------------------
Yazilma tarihi: 2008/10/22

Iran`dan koyacagim resimleri kategori seklinde koyacagim,kategorilerden biri Iran halki, koyacagim resimler o anlama gelmiyor ki iranda carsafli yada cok kapali giyinen kadin yok (sonra koyacagim), hedefim her turde anlayisla giyinen ve bu giyinise izin veren sistemi gostermek. Bizie ogretilen din anlayisinda sacin gorsenmemesi, el ve ayak bileklerinin ustu kapanmasi ve...
iran her turden ve kati seriyat regimine sahip olsaydi her gun milyonlarca kisiyi kirbaclamak zorunda kalarlardi

Iran halki (1. bolum):

http://i59.photobucket.com/albums/g320/alitezar/L ...wtrwte.jpg (resim boyutu buyuk)

Not: Resimden internetten alintidir, Resimler yayindiklari yerdede Irani tanitmak amaciyla yayinlanmislar.

Yazan: Shahram

Alıntı:

Benim yazilarim bilgilendirme amacli oldogundan alitnti almak serbesttir, Ama alinti alirken Lutfen yazinin tamamini aktarin ve kaynak gosterin Son zamanlarda diger sitelerde, yazilari genellikle eksik sekilde gormeye basladim, benim yazilarim simdilik:
Modifiyem
Reklam_link
Treconomy
Aracforum
Kanka
Gezenbilir
Geziyorumlari
Iran gezi
WowTurkey
Birliknet (askida)
Donanim haber (askida)
Sitelerinde, isteyen arkadaslar yeni siteleri ozel mesajla bana onerebilirler, uygun olmasi halinde O sitelere de eklerim.

En son Shahram tarafından Cmt 04 Tem 2009, 00:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Shahram
11 yıl önce - Cmt 04 Tem 2009, 00:02

Iran Halki (2. Bolum):

Not: Resimden internetten alintidir, Resimler yayindiklari yerdede Irani tanitmak amaciyla yayinlanmislar.

Alıntı:

Benim yazilarim bilgilendirme amacli oldogundan alitnti almak serbesttir, Ama alinti alirken Lutfen yazinin tamamini aktarin ve kaynak gosterin Son zamanlarda diger sitelerde, yazilari genellikle eksik sekilde gormeye basladim, benim yazilarim simdilik:
Modifiyem
Reklam_link
Treconomy
Aracforum
Kanka
Gezenbilir
Geziyorumlari
Iran gezi
WowTurkey
Birliknet (askida)
Donanim haber (askida)
Sitelerinde, isteyen arkadaslar yeni siteleri ozel mesajla bana onerebilirler, uygun olmasi halinde O sitelere de eklerim.

bakaydın
11 yıl önce - Cmt 04 Tem 2009, 14:25

Resimlerin devamını bekleriz.

Shahram
11 yıl önce - Cmt 04 Tem 2009, 14:27

Yazilma Tarihi: 2009/03/19

Yeni donemde yazmak istedigim ilk konu nevruz. Belki cogunuz bilmiyor ama Cuma gunu iranin yeni yili basliyor. Bu gun dolayisiyla nevruz ve iran takvimi hakkinda kac bigi vermek istedim. Bu yazinin bilgilerinin cogunu wikipedianin Farsca nevruz sayfasindan topladim,hatirlatmak isterim ki nevruzun farsca konusu yildiz alan bir konu.

Nevruz dunyanin en eski milli ve halk torenidir, bu bayramin dogusu irandir, Bu bayram iranlilarin yanisira diger bolge halki tarafindan da kutlanir, nevruz ki latincede Nowruz olarak yazmak yaygindir, yeni gun – yeni yil anlamina gelir.Nowruz farsca kelimedir, Now = yeni ve Ruz = Gun anlamina gelir (bugunki farsca da ayni anlamdadir), nevruz bugun Iran ve Afganistan da yeni yil baslangicidir. Bugunun baslangici degisik kaynaklara dayanir, Bugun Persepolis kalintilarinda bu gunun kutlamalari ve saha hediye sunmalarinin kaya ustundeki resimlerini acikca gore bilirsiniz. Miladdan 538 yil once kurus iranin ilk padisahiydi ki Nevruzun resmi ve devlet tarafindan kutlanmasina emir Verdi!

(+)

Bunlari bir yere birakip iran`da olan gelenekler ve iran tavimi hakkinda biraz bilgi vermek isterim.
Iran`da degisik Adet ve torenler yapilir ama ben sadece bugunki iranda yapilan seylere deginmek istiyorum.
Bunlarin bazilari nevruz`dan once yapilir, Evlerin tumu temizlerin yeni esyalar alinir halk kendine yeni giysiler alir ve…
Yilin son carsamba gecesine Chahar Shanbe Soori denir, gencler ve cocuklar ates yakar ve atesin uzrinden atlar, (son yillarda gencler patlayici seyler de kullanmaya basladi ama son kac yildir polis bu tur seylerin onune gecmeye calisiyor ve buyuk bir oranda gecti ama yinede bu yil en az 140 yarali varidi.)
Bu yilki Chahar Shanbe Soori toreninden bazi resimler:

Bu yilki Chahar Shanbe Soori olaylarinin yarali resimleri (+16) :
Fars News Agency :: ãÕÏæãÇä ÂÎÑíä �åÇÑÔäÈå ÓÇá
Fars News Agency :: ãÕÏæãíä �åÇÑÔäÈå ÓæÑí ... ÔåÑÓÊÇäåÇ

Nevruz gunu tum iranlilar evlerinde Haft Sin sofrasi kurallar,burada meydanlarda toplanma gibi bir gelenek yoktur, her kes evlerde ayileleriyle birlikte olur. Haft sin = yedi S = yeni adlari S baslayan yedi kalem sey sofraya konulur.
Haft sin sofrasi genellikle:
Sib = elma
Sir = sarimsak
Sekke = sikke
Senced = ?
Sabze = Yesillik (gecmisde evlerde yapilirdi ama simdi disaridan hazir olaak aliniyor)
Somag = ?
Samanoo= Semeni

Su icindeki kirmizi baliklar
Ayna
Mum yeri
Quran + hafizin Divani

Olusur.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0 ...uz1387.jpg (resim Boyutu buyuk)

Nevruz olduktan sonar halk buyuklerin evine gider ve buyuklar kucuklere bayramlik olarak Taze para verirler, bu paralarin seri No. genellikle arka arkaya olur.

Genellikle ayileler tatile de giderler. Conku 14 gun tatil vardir.
Ve son olarak Ferverdinin 13 gunu Sizdah Bedar (Sizdah = 13 ) olur,bugun takvimde Tabiyat gunu olarak yazilmis dorumda, bugun halkin tamamina yakini sehir disana ve parklara cikar ve bugunu disarida gecirip piknik yaparlar.

Iran`da devlet kurumlari ve bankalar 4 gun tatil olur ama fabrika – sirketler – universiteler ve … 13 gun tatil olur.
Yaziyi uzatmak istemiyorum ama kac cumle de Iran takvimi hakkinda yazmak istyiyorum.

Iran tavimi:
Bildiginiz gibi dunyada resmi olarak az sayida takvim kullaniliyor, bazi diger takvimler (mesela Turk takvimler yada cin takvimi) vardir ama resmi olarak bir dunyada Miladi diye adlandirdigimiz takvim kullanilir, Araplar Hicri Kameri (ay takvimi) kullanir, ama Iran (+ Afganistan) Hicri $emsi takvimini kullanir. Bu takvim Jelali takviminden alinmis sadece yilin baslangici Hz. Peygamberin Mekke`den medineye hicret ettigi yildan baslanir.

Jelali takvimi dunyanin gunes etrafina donmekle isler. Jelali takvimi dunyanin en az hatasi olan takvimidir, Bu takvimin duzenleyenlerden biri Omer hayyamdir. Iran takvimi 4 Sezon`dan olusur, bunlar Bahar (ilk bahar) – Tabestan (yaz) – Payiz (son bahar) – Zemestan (kis) Nevruz baharin ve Ferverdin Ayinin ilk gunu dur, Nevruz gununde Gun ve gecenin suresi esit olur. Iran takviminde 12 Ay vardir. 70-80 yil once yapilan son duzenleymeyle ilk 6 ay (bahar ve yaz) 31 gun ve sonraki 5 ay 30 gun ve son ay 29 gun olur. Her 4 yildan bir son ay da 30 gun olur.
Iran aylari soyledir (21 mart baslar)
Bahar:
Farvardin
Ordibehesht
Khordad
Yaz:
Tir
Mordad
Shahrivar
Son bahar:
Mehr
Aban
Azar
Kis:
Dey
Bahman
Esfand

Her nevruzun zamani farklidir, Bu zaman Tehran (tahran) gore hesaplanir, gecen yillki nevruz tahran saatiyle 09.18'.19" oldu ve bu yil Cuma gunu Saat: 15.03':58"
Bu yil Hicri semsi takviminin 1378 yiliydi ve 2 gun sonar 1388 yilina girecegiz.

Resimlerin devami gelecek!!

28 Esfand - 1387

Alıntı:

Modifiyem
Reklam_link
Treconomy
Aracforum
Kanka
Gezenbilir
Geziyorumlari
Iran gezi
WowTurkey
Birliknet (askida)
Donanim haber (askida)

Shahram
11 yıl önce - Pzr 05 Tem 2009, 00:31

The 22`th Tehran International Book Fair (06-16 May 2009)

Bu yazimda tahran da her yil yapilan ve bu yilda 22`si yapilan buyuk bir olaya deginmek istiyorum. Aslinda bu fuara olay dememin asil nedeni hakikaten buyuk bir olay olmasi ve iranin en buyuk ve en kalabalik fuarlarindan olmasidir.
Iran`da degisik kategorilerde kitap fuari yapilmak uzun yillara dayanir ama bir arada bir fuar kitapini yapmak 22 yil onceden basladi. 1366 (1967) yilindan ve Iran – Irak savasi sirasindan baslayan bu etkinlik ilk onceler 30 az ulkenin katilimiyla basladi.
Tehran (tahran) kitap fuari her yil gelismekte ve bu etkinlik hem halk ve hemde yetkililer tarafindan hayli onemli sayiliyor. Bu foari genellikle Cumhurbaskani tarafindan acilisi yapilir ve kapanis toreni de degisik yetkililer tarafindan (mesela mejlis baskani ve …) yapilir. Ayrica genellikle her yil Iranin Dini lideri Ayetullah hameneyi tarafindan da ziyaret edilir ve kendisi de degisik kitaplar satin alir. Cok sayida kitap da kendisine hediye edilir.
Tehran kitap fuari dunyanin en cok ziyaret edilen kitap Fuari ve yabanci ulke ve yayin evilerinin katilimi acisindan Asyanin 1. ve Frankfurt kitap fuarindan sonra dunyanin 2. kitap fuari .
bu capta ilginin degisik nedenleri var. birincisi Tehran kitap fuarinda dunyadaki genel digger fuarlarinda olmayan Serbest satis kurali. Buna gore Iranli ve yabanci yayin evleri halka kitaplari satabiliyorlar, bu satis fuara ozel indirimle yapiliyor. Iran`da degisik zamanlarda degisik sehirlerde fuar olmasina ragmen kitap dagitim sisteminin yeterince iyi olmamasi (ozellikle yabanci kitaplar ) nedeniyle.cok sayida kisi iranin degisik yerlerinden tahrana giderek bu fuari ziyaret ediyor. Bir digger nedeni de fuarin bedava olmasi.
Tehran kitap fuari 20 yilinda 3.500.000 kisi ve 21 yilinda 4.000.000 kisi tarafindan ziyaret edildi.
21 yilinda 75 ulkeden 770 yayin evi tarafindan 150.000 konu degisik kitap ile katilimlari varidi. Iran`dan da 1670 yayin evi katildi.
22 yilinda nekadar yayin evinin katilacagi henuz aciklanmis degil ama bir yazi da Tehran`dan dondogum zaman yazmayi dusuniyorum ki O zaman sizlere yeni bilgileri veririm.
Degisik bir uygulama da Yabanci kitaplarin (latin ve Arap) 2 degisik bolumde satilmasi. 1. bolum serbest olan ve herkesin alisveris yapabildigi bolum
2. bolum Devlet tarafindan yapilan yardim ile (yilda 10 milyon$ ) sadece Universite ogrenciler ve mezunlari ve Ogretim uyeleri ve Dini dersler ogrencileri ve mezunlari tarafindan bir limite kadar alim yapilabiliyor. Bu bolumdeki yabanci kitaplarin fiyati zaman zaman (70% daha ucuz)
Lisans: 60.000 toman (60$)
Yuksek lisans: 80.000 toman
Doktora:100.000 toman
Uzmanlik doktora: 120.000 toman

Iran devlet Postasi da isteyenlere kitaplarini dunyanin her yerine Fuarin icinden gondermelerine izin veriyor.

Bu yilki fuar 6-16 may arasin`da Tehranin Imam Khomeini mosallasinda yapilacak

Resimler:

Dini lider Ayetullah khamenei`nin fuar ziyareti:

Iran CB. Dr. Mahmoud ahmadinejadin Fuar ziyaret:i

Fuar`dan genel resimler:

Kitap satislari dorukta:

Post`la gonderilen kitaplar:

Alıntı:

Modifiyem
Reklam_link
Treconomy
Aracforum
Kanka
Gezenbilir
Geziyorumlari
Iran gezi
WowTurkey
Birliknet (askida)
Donanim haber (askida)

anil_91
11 yıl önce - Pzr 05 Tem 2009, 00:34

İran Türk vatandaşlarına vize uygulaması yapıyor mu ??

sayfa 2
« önceki   123 ... 161162163   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET