Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Barış

16 yıl önce - Pts 02 Ağu 2004, 19:21
Türkiye'nin Popüler Plajları


Türkiye’nin popüler plajları

Yaz aylarında tam bir tatil cenneti olan ülkemiz, uluslararası turizm açısından da tam bir cennet.

Plaj tatili için en iyi zamanlar, Mayıs ayında başlar. Akdeniz ve Güney Ege için Mayıs’tan Ekim’e kadar uzun bir deniz sezonu söz konusu iken Karadeniz, Marmara ve Kuzey Ege için sezon Haziran-Eylül dönemini kapsar.Akdeniz sahillerinde deniz epeyce sıcaktır. Plajlar ise genelde çakıllıdır. Karadeniz sahillerinde sezon kısa olsa da, Şile gibi incecik kumuyla öne çıkan plaj kasabaları bulabilirsiniz. Güney Ege ve Akdeniz sahillerinde kumsallardaki cafeler, restoranlar ile birinci sınıf hizmet bulabilirsiniz.

PATARA

Sunday Times tarafından dünyanın en iyi plajı seçilmiştir. 15 kilometrelik uzunluğuyla Akdeniz’in en uzun plajıdır. Tam bir doğa harikası olan Patara plajı, tarihi eserlerle çevrilidir. Burada deniz oyuncakları ya da gürültülü mekanlar bulamazsınız. Fethiye yakınlarında, tam bir dinlenme ve büyülenme mekanıdır Patara!
ÖLÜDENİZ

Turkuaz rengi deniz, cıvıl cıvıl bir plaj ve işte doğanın cömert davrandığı Ölüdeniz... Ulaşım ve konaklama koşulları açısından çok tercih edilir. Ovacık, Hisarönü gibi tatil beldeleriyle çevrilidir. Su kayağı, sörf gibi sporlar yapabilir, Babadağ’dan paragliding yaparak denizin metrelerce üzerinde gezebilirsiniz. Beş yıldızlı tatil köyleri de, öğrencilere açık kamplar da bulabilirsiniz. Skuba da burada çok popülerdir.


KELEBEKLER VADİSİ

Sakin ve mütevazi bir tatil için idealdir. Deniz yoluyla ulaşılan, onlarca kelebek türüyle ünlü bu plaj, kamp tatilinden hoşlananlar için birebir. Gün boyu güneşlenebilir, denize girebilir, hamaklarda, palmiyeler altında dinlenebilirsiniz. Plajın arkasındaki vadide kaya tırmanışı ve trekking yapılabilir. Kelebeklerin yaşadığı şelaleye doğru yapacağınız keyifli bir yürüyüş size doğanın mucizelerini tanıtabilir.


DALYAN

Deniz yoluyla ulaşılan Iztuzu plajı ya da İngilizlerin deyimiyle Turtle Beach, Karetta’ların yuvasıdır. Avrupa’da bu nadide kaplumbağaların yaşadığı son yerlerden biri olan bu plaj, koruma altındadır. Sıcak, kahverengimsi kumsal gerçekten dinlendiricidir. Dalyan’dan tekneyle 20 dakikalık bir yolculukla buraya ulaşabilirsiniz.
ÇALIŞ

Fethiye’nin Çalış Plajı, hem turistik tesisleri, hem de su sporlarıyla ünlü. Ailenizle tatile gidecekseniz, Çalış ideal. 2 kilometrelik plajda güneşin ve yaz mevsiminin tadını çıkarabilirsiniz.


KUŞADASI

Tusan, Akyar, Otuzbir, Kadınlar Denizi, Aslanburnu, Karaova, Güzelçamlı, Büyük ve küçük Kalamaki, İlyas Ağa, Dipburun, Tavşanburnu... Kuşadası yaklaşık 20 kilometrelik sahil şeridiyle göz kamaştırır. Eskisi kadar popüler bir yer değilse de, hala tutkunları bulunuyor. Kadınlar Denizi Kuşadası’nın en bilinen plajı ve kentin güneyinde yer alıyor. Arkadaki yürüyüş yolunda yemek yiyebilecke, Efes Light’ınızı yudumlayabilecek kafeler bulabilirsiniz. Sahilde şemsiye ve şezlong kiralamanız da mümkün.


İÇMELER

Marmaris’in ünlü semti İçmeler, plajıyla kalpleri fethediyor. Fazla uzun sayılmayacak bir kumsal şeridi bulunan İçmeler de tatil olanakları ve çeşitli tesisleriyle tercih nedeni. Marmaris merkezden dolmuşla on dakikada ulaşabilirsiniz. Dalgıçlık, su kayağı gibi sporlarla ilgileniyorsanız, İçmeler sizi hemen çekecektir. Marmaris’in içine göre daha sakin ve tehna bir yerdir.
KLEOPATRA PLAJI

Alanya’nın tarihi plajının Kleopatra’ya güzellik verdiği söylenir. Alanya yarımadasının batısında kalan Keleopatra Plajı kumlarının güzelliği ve genişliği ile tercih nedenidir. Yaz aylarında burada Türkçe kadar başka dillerin de konuşulduğunu duyabilirsiniz.


SİDE

Akdeniz’in öteki tatil yörelerine göre daha küçük ve sevimli bir yer olan Side plajı, doğal güzelliği ve sıcaklığıyla tercih nedeni. Tarihi kalıntıların yanı başında, bol bol güneşlenmek ve tertemiz sularda yüzmenin tadını çıkarmak için doğru bir adres.


Kaynak: ntvmsnbc


Ethem
16 yıl önce - Pts 02 Ağu 2004, 19:55

CESME ILICA PLAJI'NIDA UNUTMAMAK LAZIM.
(+)
Cihangir
16 yıl önce - Sal 03 Ağu 2004, 05:02

ya sarimsakli plaji ve oren plaji?!?

Aranci
16 yıl önce - Sal 03 Ağu 2004, 16:43

Hiç gitmedim fakat Antalya - Konyaalti'da baya meshur diyorlar.hasanpozan
12 yıl önce - Sal 22 Tem 2008, 11:32
KIZKALESİ, MERSİN


MERSİN, AKDENİZİN İNCİSİ

KIZKALESİ PLAJI

(+)

(+)Emir ERTEN

12 yıl önce - Sal 22 Tem 2008, 15:30
Mersin- Susanoğlu

Mersin-Susanoğlu plajını da unutmamak gerekir.Uzun kumsalı, temiz deniziyle yerli, yabancı turistin beğenisini kazanmıştır.Bu yüzden tercih sebebidir.

Mersin-Susanoğlu


görkem 07
12 yıl önce - Sal 22 Tem 2008, 16:11

Türkiyemizin en ünlü plajlarını sayılmış ancak orada konyaaltı gibi bir plaj kesinlikle olmalıydı.Konyaaltını ve genel anlamda Antalyayı diğer illerden ayıran en önemli özellik.Şehir merkezinden denize girebiliyor olmanız.Ki konyaaltı öyle bir yerki kendi halinde bir antalyalı sabahın 7 sinde şemsiyesini termosunu yiyeceğini alır 2 saat yüzer yer içer evine döner,bunun yanında beach park gibi çok değişik bir seçenek var.kısacası her kesime her cebe hitap edebilen bir yer. Şehrin batı bölgesinde bulunan konyaaltı plajına şehir merkezinden arabayla 10-15 dk,minibüs ve otobüs ile 20-30 dakikada varılabiliyor.diğer tarafta bulunan lara plajıda daha çok kentin doğu bölgelerinde oturan insanlar tarafından tercih ediliyor.
ege ve akdeniz sahillerinde kent merkezinden Temiz olan denize girebilme imkanı sağlayan yegane yer antalya.


Muhittin_Ayvalık
12 yıl önce - Sal 22 Tem 2008, 21:10

işte sarımsaklı plajı(+)


Vassily20
12 yıl önce - Çrş 13 Ağu 2008, 15:42

Yine Mersinden eşşiz bir plaj Akyar koyu(+)
Bir benzeri daha yok


Samet Yılmaz

12 yıl önce - Çrş 13 Ağu 2008, 15:47

Tabii akla ilk olarak Güney bölgelerinin tatil yerleri geldiği için ben kendi memleketimden Bursanın Mudanya ilçesinden bir beldeden fotograflar sunmak istiyorum.Bu beldenin adı EŞKEL

(+)

(+)(+)
sayfa 1
123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET