Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Boşanma hızında İzmir açık ara Türkiye lideri
123 ... 313233   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Fatih C1
8 yıl önce - Çrş 01 Tem 2009, 18:50
Boşanma hızında İzmir açık ara Türkiye lideri

Alıntı:
Türkiye'de yüzde 1,4 olan kaba boşanma hızı, İzmir'de yüzde 2,5 ile tavan yaptı. Ege Bölgesi de yüzde 2,1 ile Türkiye ortalamasının üzerine çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürü Rıdvan Yaka'nın verdiği bilgiye göre, ülke genelinde 2007'de 1,34 olan kaba boşanma hızı, 2008'de 6 puan artışla 1,40'a, İzmir'de ise yüzde 2,39'dan 14 puan artışla yüzde 2,53'e yükseldi.

İzmir'de en çok boşanan yaş gruplarının erkeklerde 30-34, bayanlarda 25-29 olduğu gözlendi. Boşanma sayılarında ise İzmir 2008'de, 2007'ye göre 8 bin 563'ten 9 bin 531'e yükseldi. Onu Aydın, Denizli, Muğla ve Ankara yüzde 2 ile takip ederken Antalya, Isparta ve Burdur da en fazla boşanma olan iller sıralamasında üst sıralarda yer aldı. En az boşanma ise yüzde 0,2 ile Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'de olarak tespit edildi. Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt de yine boşanma oranları çok az iller olarak dikkat çekti.

Ortalama ilk evlenme yaşı da İzmir'de Türkiye genelinden farklılık gösteriyor. Ülkede ilk evlenme yaşı 22,9 iken İzmir'de 23,7 olarak belirlendi. Erkekler Türkiye genelinde ortalama 27,9 yaşında evlenirken Ege Bölgesi'nde 28.4, İzmir'de 29,4 yaşında dünyaevine giriyor. Hanımlarda da benzer bir tablo dikkat çekti. Türkiye'de hanımların evlenme yaşı ortalama 24, Ege Bölgesi'nde 24,5, İzmir'de ise 25,5.

Kaba evlenme hızında ise İzmir, Türkiye ortalamasının altında kaldı. Yüzde 9,03 olan evlenme hızı, İzmir'de yüzde 8,5. Bu alanda liderlik, yüzde 11,4 ile Kırıkkale, Niğde, Aksaray ve Nevşehir gibi illerin olurken, en az evlenme oranı yüzde 7,4 ile Balıkesir ve Çanakkale'de gözlendi. 2008'de evlenenlerin çoğu 25-29 yaş grubundayken hanımlarda evlilik yaşı 20-24 olarak kümelendi. İzmir, 2007'de 30 bin 960 olan evlenme sayısını, 2008'de 31 bin 985'ye çıkardı.
http://www.stargazete.com/guncel/bosanma-hizinda- ...198039.htm

Bunun sebebi nedir sizce? Benim doğrusu bir fikrim yok çünkü İzmirde hiç bulunmadım ama dini hassasiyeti zayıf bir şehir olarak biliyorum.

Neyini yakıştıramadın arkadaşım doğrusu bende bu kadar yuvanın dağılmasını İzmire yakıştıramadım.

En son Fatih C1 tarafından Çrş 01 Tem 2009, 18:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Furkan93

8 yıl önce - Çrş 01 Tem 2009, 19:07

Bu konunun dini hassasiyet ile ne alakası var.İnsanlar anlaşamıyorsa medeni şekilde ayrılmak kadar güzeli yok

Ahmet Arif Hoca

8 yıl önce - Çrş 01 Tem 2009, 19:50

İzmir'e bir koltuk çıkalım
Biliyorsunuz İzmir aşırı göç alan bir yer,
boşananların ne kadarı diğer illerden gelmiş,
ne kadarı has İzmirli
lafı dolayıp bir yerlere getirmenin alemi yok.
İzmirde boşanan da bizim insanımız

Ufuk Özkan
8 yıl önce - Çrş 01 Tem 2009, 19:56

Alıntı:

Bunun sebebi nedir sizce? Benim doğrusu bir fikrim yok çünkü İzmirde hiç bulunmadım ama dini hassasiyeti zayıf bir şehir olarak biliyorum.

Neyini yakıştıramadın arkadaşım doğrusu bende bu kadar yuvanın dağılmasını İzmire yakıştıramadım.

Bu söze karşı "Sabır sabır sabır" demekten başka bir şey gelmiyor adamın ağzına. Yeter yahu yeter! "Gavur İzmir" mi demek istiyorsunuz amacınız nedir?

Dini hassasiyetini nerden biliyosun arkadaşım izah et! Bu ülkede en çok alkol Konya'da tüketiliyor. Buradan da diyorum ki "Ey Konyalılar, alkoliksiniz siz!" Oldu mu?

En son Ufuk Özkan tarafından Çrş 01 Tem 2009, 19:57 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Hakan ERTÜRK

8 yıl önce - Çrş 01 Tem 2009, 19:56

3 Milyonun üzerinde nufusa sahip bir şehir hakkında nasıl oluyor da bu kadar basit bir şekilde,son zamanların moda deyimiyle yafta yakıştırılır akıl işi değil.

Sanki İzmirliler oturup anlaşmışlar aralarında,dini hassasiyetimiz zayıf olsun,boşanalım diye.
Dini hassasiyet her yöreye göre farklılıklar gösterir,sen sakal bırakır,kıldığın namazı sürekli vurgulayarak yaşarsın İslamı,İzmirli gizli yaşar!
Fark da budur!

m_akpinar
8 yıl önce - Çrş 01 Tem 2009, 19:59

Alıntı:
dini hassasiyeti zayıf bir şehir olarak biliyorum.

Bu nedir ya. Dini hassasiyeti zayıf. Ne kadar yazık... Boşanmayı da dinsizliğe bağladınız ya bravo...

Furkan ÇINAR
8 yıl önce - Çrş 01 Tem 2009, 20:02

İlginç bir veri.dini hassasiyet derken de aslında ne demek istediğini ben anladım.

Hakan ERTÜRK

8 yıl önce - Çrş 01 Tem 2009, 20:10

Bugün bir araştırma daha vardı gazetelerde.
Obezlik araştırması
En obez iller ise şu şekilde:
1:Konya
2:Adana
3.G.Antep

Bunu neye bağlamalı arkadaşım,var mı bir fikrin?

Hüseyin C
8 yıl önce - Çrş 01 Tem 2009, 20:19

Alıntı:
Dini hassasiyetini nerden biliyosun arkadaşım izah et! Bu ülkede en çok alkol Konya'da tüketiliyor. Buradan da diyorum ki "Ey Konyalılar, alkoliksiniz siz!" Oldu mu?

En çok içkinin Konyada tüketildiği iddiasının hiç bir aslı astarı yok, tamamen uydurma, Mey A.Ş. yerel satış rakamlarını mı açıkladı da haberimiz olmadı, hiç kimse bu konuda kaynak gösteremez. Boyalı basının zamanında uydurduğu iftiralardan biridir ve bir çok kişi de ne yazıkki buna inanmıştır. Konyada içki alabilmek için epey bir aranmanız gerekir etrafta, öyle her bakkalda markette içki satışı yoktur, içki büyük çoğunlukla yalnızca tekel bayilerinde satılır ve bu bayilere de her köşe başında rastlanmaz.

ozantugbas
8 yıl önce - Çrş 01 Tem 2009, 20:27

Alıntı:

Bu soruyu sormanızın ve başlığı açmanızın amacı dini hassasiyetlerden daha çok siyasi olabilir mi?Büyükşehir Belediyesi'nin ana muhalefet partisi tarafından kazanılmış olması provokatif ve yaftalayıcı bu başlığı açmanıza etken olabilir mi?Nedir bu İzmir'le alıp veremediğiniz anlamadım gitti! Vah güzel ülkem benim vah.Kentlerini bile böldüler en sonunda!Kişi bir yeri nasıl bilmek istiyorsa veya görüyorsa o şekilde bilir veya görürmüş.Siz de İzmir'i Gavur İzmir bilmeye devam edin Önyargılarınızdan kurtulmak istiyorsanız da İzmir'e kadar gelmeniz lazım Cuma günü gelirseniz daha iyi fikir sahibi olursunuz

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 313233   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet