Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
yasin.yılmaz

9 yıl önce - Çrş 01 Tem 2009, 01:43
İstanbul Eminönü - Hatice Turhan Sultan Sebili ve Çeşmesi


Hatice Turhan Sultan Sebili ve Çeşmesi

Eminönü Yeni Cami arkasında Şeyhülislam Hayri Efendi Caddesi üzerindedir. Sultan IV. Mehmed'in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından 1663 yılında yaptırılmıştır. Kitabesinin son iki mısrası şöyledir(İstanbul Sebilleri Kitabına göre);
“Anın itmamın görüp tarih içün
Didi Hâtif kâne hayret fi sebil”

Sebilin etrafı, 20. yüzyıl başlarında pek çok işyeri ile çevriliydi. Bunlardan şimdiki İş Bankası Müzesi ile aralarında bulunan “Mehpare” mağazasında çıkan bir yangın sonunda 1902 yılında birçok dükkânla birlikte sebil ve çeşme de yanar, sebil ve çeşmeyi örten geniş saçağı ve ön cephesiyle birlikte, iç kısımda bulunan çiniler ve en üst bölümdeki çini kitabe de harap olur. Mehmet Ali Paşa’nın Evkaf Nazırlığı sırasında, Âsar-ı Atîka Müzeleri Nezâreti ile Evkaf Nezâreti tarafından eski mimarisine uygun olarak bu tarihî eserin restore edilmesine karar verilir. Sebil ve çeşme kitabesi yangında kavrulduğu için tarihi metin, devrin üstad hattatı Sami Efendi’ye sipariş edilerek, celi sülus’la yeniden yazılmıştır. Sami Efendi, altı beyitten meydana gelen tarih manzumesini üç satıra yerleştirerek kitabeyi sanatının zirvesinde olduğu 1907 yılında yazıp tamamlamıştır. Kitabenin sonunda 1663 tarihi ve hattatın ‘Ketebehu Sami’ şeklindeki istifli imzası açıkça görülmekte, fakat kitabenin yeniden yazıldığı 1325 hicri tarihine rastlanmamaktadır.

Bu ciddi yenilenme, tarihî sebil ve çeşmeyi uzun yıllar ayakta tutmayı başardıysa da, geçen yaklaşık 100 yıl içindeki bakımsızlık ve yıpranma, onu yeniden eski haline getirdi. EVSİAD’ın teşebbüsüyle 2002’de başlayan yeni restorasyon, sebil ve çeşmeye yeniden hayat verdi. Çeşme ve sebil elden geçirilerek, 2003 Temmuz’undan itibaren çeşmenin muslukları tekrar suya kavuşmuştur.(+)


yasin.yılmaz

9 yıl önce - Prş 02 Tem 2009, 20:43

Bir zamanlar sebil önünde öğle yemeğini yemekte olan çevre esnafı


(+)


Necdet Cevahir
9 yıl önce - Prş 02 Tem 2009, 22:28

Hatice Turhan Valide Sultan Çeşmesi Ve Sebili
(+)

(+)

(+)

(+)


Eminönü başlığındaki eski bir mesajımdan alıntıdır..yasin.yılmaz

9 yıl önce - Pzr 05 Tem 2009, 00:13(+)


yasin.yılmaz

9 yıl önce - Pts 06 Tem 2009, 02:16
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL