Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Erzurum - Rize Karayolu Ovit Tüneli
123 ... 434445   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
çetintunç
9 yıl önce - Pzr 28 Hzr 2009, 02:15
Erzurum - Rize Karayolu Ovit Tüneli


50 yıldır gündemde olan fakat bir arpa boyu yol katedilemeyen bu projede Doğu Anadolu nun Karadeniz bölgesine en kolay şekilde bağlanması düşünülüyor. Şu an var olan yol güzergahı yılın 6 ayı kardan dolayı kapalı kalıyor.OVİT DAĞININ delinerek 8,5 km lik bir tünel açılması düşünülüyor. Bu Proje için Rizeli iş adamı, Ankara'nın vergi rekortmeni şampiyonu Talip KAHRAMAN cebinden 10 milyon doları hibe edeceğinide taahhüt etti. Bu proje gerçekleştiğinde Rize ile Erzurum arası 2 saate inecek, GAP ta yetişen bir ürünün Mersin Limanına ulşamasından daha erken bir zamanda Rize ve Trabzon limanlarına ulaşması demek, bölgedeki ekonomik canlanmaya ciddi derecede katkıda bulunacak.
Başbakanın talimatı ile Temmuz ayında ihalesi yapılacak olan proje ile ilgili.

Hükümetin Rize İl Başkanı Hasan Karal şu açıklamayı yaptı
Alıntı:
Hasan Karal, son yıllarda Ovit Tüneli Projesi çalışmalarının hızlandırıldığını ifade ederek “Rizeli hemşerimiz Talip Kahraman amcamızın ateşlemisiyle beraber bu konu çok daha fazla Rize gündemine oturdu. Hükümetimizde bu konuda duyarsız kalmadı. Özellikle Başbakanımız’da hükümetin ve devletin üzerine düşen görevi yapması konusunda gerekli talimatları verdi. 2009 yılı içerisinde inşallah Ovit Tüneli konusunda projelendirme çalışmalarını tamamlamaya çalışıyoruz. Bakanlık yetkililerinin bize vermiş olduğu yetki bu. Geçtiğimiz gün karayolları bölge müdürüyle uzun uzun görüşmeler yaptık. Temmuz ayı içerisinde projenin ihalesi yapılacak. 2009 yılında projelendirme çalışmaları tamamlanacak ve inşallah önümüzdeki yıl içerisinde bir aksilik olmazsa çalışmaları başlatmak istiyoruz. Ovit Tüneli projesi tarihi bir projedir. Bu projeyi çok önemsiyoruz. Bu projenin çok ciddi takipçisiyim. Bu proje Rizemizin değil, Doğu Karadeniz’in özellikle hayatiyetini doğrudan ilgilendiren bir projedir. Karadenizi, Doğu Anadoluya ve Güneydoğu Anadolu’ya bağlayan bir projedir. Bu sadece Rize ve Erzurum arasındaki bir proje değildir. Dolayısıyla Rize’nin meselesi olduğu kadar Erzurum, Muş, Bitlis, Bingöl, Diyarbakır, Van, Ardahan, Iğdır ve Artvin’inin de bir projesidir. Çünkü bu geçişten bütün bu iller istifade edecek. Bütün bu illerin ekonomileri bu proje sayesinde olumlu katkı yapacaktır. Ovit Tüneli ile Rize liman, Trabzon limanıda canlanacaktır” dedi.

Kaynak:
Çay TV PERSPEKTİF Programı


En son çetintunç tarafından Pzr 28 Hzr 2009, 02:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


levent çlk

9 yıl önce - Sal 30 Hzr 2009, 01:23

Doğu Karadenizi çukurova ve gap bölgesine bağlayacak iki önemli güzergahtan biri Ovit Tüneli dir ve oldukça önemlidir.Doğu Karadenizi Erzurum-Bingöl-Elazığ-Malatya-K.Maraş güzergahıyla Çukurova bölgesine ,Erzurum-Bingöl-Diyarbakır güzergahıylada Gap bölgesine bağlayacaktır.Çukurova ve Gap ile Doğu Karadeniz arasındaki mesafeyi hem kilometre hemde zaman bakımından önemli ölçüde kısaltmasına rağmen yıllarca ihmal edilmiş bir türlü istenen adım atılmamıştır.Ancak gecikmeyle beraber bir çabanın başlaması ve ilk somut girişimin başlaması en azından umut vericidir.Umarım gecikme etkin bir çalışmayla bir nebze telafi edilir.

çetintunç
9 yıl önce - Sal 30 Hzr 2009, 21:58

Alıntı:
Trabzon Limanı'nı ziyaret eden İran'ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hossenınpour, Dubai'nin İran tüccarlarına getirdiği kolaylıkların Türkiye tarafından da sağlanmasını istedi. Hossenınpour, Trabzon Limanı'ndan 10 milyar dolarlık mal transiti yapmak istediklerini vurguladı.

denizhaber.net

İran Dubai üzerinden 23 milyardolarlık mal transiti yapıyor, Trabzon ile Tebriz arası 700 km, Ovit Dağı Tünel Projesi gibi Karadenizi Güneye bağlayacak çalışmaların ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.
Rize ve Trabzon limanlarında ticaret ve ihracatın önemli bir oranda artması anlamına gelmektedir.Ömer A
8 yıl önce - Pzr 10 Ekm 2010, 20:59

Alıntı:
Rize-Erzurum karayolu üzerinde yapılması planlanan İkizdere ilçesi Ovit Tüneli için sondaj çalışmaları başlatıldı.
Yılın 6 ayı kar gören ve kardan dolayı çoğu zaman Rize-Erzurum güzergahına kapalı bulunan yol için yapılan sondaj çalışmalarının, bu ay sonuna kadar bitirileceği bildirildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nce yapılması planlanan yol için yetkili firmaya bağlı ekiplerce yürütülen çalışmalarda, arazi üzerindeki toprak etüdü ve sondaj çalışmaları günde 21 saat, iki ekip tarafından vardiyalı sistem halinde devam ediyor.

Sondaj çalışmalarını yürüten firma sorumlusu Dr. Serdar Oran, "Şu anda 214 metreye inmiş bulunmaktayız. İnşallah ekim sonu itibariyle 610 metre tabana ineceğiz. Topraktan aldığımız numuneleri ilgili mercilere göndererek zeminin sağlamlığı yönünde kararlarını öğreneceğiz. Zeminde herhangi bir olumsuz engel çıkmazsa tünel yapılması yönünden hiçbir engel kalmayacak. 2 ekiple beraber günde 21 saat çalışarak kar ve soğuk hava bastırmadan çalışmalarımızı bu ay sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz" dedi.

Umarım sonuçlar olumlu çıkarda tünelin yapımına bir an önce başlanır.


selim53
8 yıl önce - Pzr 10 Ekm 2010, 21:10

birincisi bu yol 80 yıl önce bitmiş olmalıydı.ikincisi yol güzergahı biraz daha trabzon sınırına yakın noktaya kaydırıldı.türkiye cumhuriyeti kurulduğunda 6 milletvekili çıkaran rize şimdi 3 milletvekili çıkarıyor.burada ki nüfus azaldıktan sonra buranın insanları göç ettikten sonra bu yolun yapılması düşündürücü.bu yol 80 yıl önce bitmiş olsaydı rize göç vermeyecekti doğal nüfus artışıyla 1 milyon nüfusa sahip olacaktı.rizemize ve türkiyemize hayırlı olsun.fakat rize çok şey kaybetti.bu yolun yapılmasıyla rize 80 yıl önce ki gibi gelişme kaydetmeyecek.bu yolun bitmemesi istanbula 300 bin rizelinin,samsuna 150 bin rizelinin,ankaraya 150 bin rizelinin,sakarya ve kocaeliye 200 bin rizelinin göç etmesine neden oldu.göç edecek insan kalmadı yol yapılmaya başlandı

Erkan Kvk
8 yıl önce - Sal 09 Ksm 2010, 20:32

Bu tüneli bilenler harita üzerinde yerini gösterebilirmi?selim53
8 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2010, 12:13

erkan kardeş yol rize ikizdere ilçesinden sahilde rize-trabzon sınırının rize tarafına iniyor.bu yol 140 yıldır bitecek hala daha bitmedi.yol güzergahı değiştirilmemeliydi.yol direk rize merkeze iniyordu güzergahı biraz daha batı tarafa kaydırdılar.rize-erzurum karayolu masal oldu

selim53
8 yıl önce - Çrş 10 Ksm 2010, 12:32


kaynak ggpht.com rize-erzurum karayolu rize ovit dağı geçidi rakım 2600 metre yol güzergahı nasıl bir yere alınmış.


bayramalin
8 yıl önce - Cmt 13 Ksm 2010, 17:32

Ovit'e İlk Kazma 2013'te
Alıntı:
Ovit'e İlk Kazma 2013'te
Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ofluoğlu, Rize-Mardin otoyolu projesinin Türkiye için çok önemli bir proje olduğunu söyledi. Ofluoğlu, yaptığı açıklamada, Ovit tünelinin yapılmasının artık kesinleştiğini belirterek, ''Projeleri birkaç ay sonra bitecek. Sanıyorum 2012'de ihale aşamasına gelir. En geç 2013 yılında da kazma vurulur. Bu çok önemli bir gelişmedir'' dedi.

Ovit tünelinin, Rize-Mardin otoyol projesinin bir parçası haline geldiğini ifade eden Ofluoğlu, ''Bu nedenle artık konuyu sadece Ovit olarak konuşmuyoruz. Biz buna 'Rize-Mardin Sevgi Yolu' diyoruz. Bu proje, bölgemizin kader projesidir. Ülkemizin güneyinde ve doğusunda yaşayan insanlarla Karadeniz'de yaşayan insanları kucaklaştıran bir proje olacak. Ülkemizin birliği için de önemli bir projedir'' diye konuştu.

Rize'de yaptıkları bir ankette ilde yaşayanların yüzde 85'inin doğu bölgesini tanımadıkları, gitmediklerinin ortaya çıktığını bildiren Ofluoğlu, şunları söyledi: ''Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki ticaret odaları da benzer anketler yaptılar. O bölgelerdeki insanlar da daha yüksek oranda bizim bölgemizi bilmiyor, tanımıyor. Birbirini tanımayan insanların birbirleriyle olan muhabbeti gelişemez. Bölgeler arasında gidip gelmek lazım. Günümüzde en önemli konusu iletişimdir. Bugün Rize'den Mardin'e karayoluyla gitmek için çok zorlu bir yolculuğu göze almak lazım. Ama Rize-Mardin otoyolu yapıldığı zaman Rize'den Mardin'e 5 saatte gidilebilecek. Mardin'de sabah yola çıkan kişi, öğle vakti Rize'de denize girebilecek. Rize'den Erzurum da 2 saat olacak. Bu nedenle bu proje, Türkiye için çok önemli bir projedir. Oradaki bütün iller bizim istediğimizden daha fazla bu yolu istiyorlar. Direk olarak 13 ili ilgilendiren bir projedir. En direk olarak ise 20 ili ilgilendiren bir projedir.''

Ofluoğlu, proje için diğer illerdeki heyecanın Rize'deki insanların heyecanından belki de fazla olduğunu dile getirerek, ''Bir süre önce Rize'de Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinin oda başkanı ve yöneticileri ile bir toplantı yaptık. Daha sonra da aynı toplantıyı Mardin'de yaptık. Bir sonraki toplantıyı Ankara'da yapacağız. Bölgedeki illerin milletvekili ve bakanlarımıza gideceğiz. Bir heyetle sayın Başbakanımız ve Ulaştırma Bakanımıza teşekkür ziyareti gerçekleştireceğiz. Projeye bir an önce başlanılmasını isteyeceğiz'' diye konuştu.

Proje hakkındaki çalışmaların artık eskisi gibi lafla kalmayacağını kaydeden Ofluoğlu, ''Geri dönülmez bir yola girilmiştir. Ama bizim arzumuz bunun mümkün olduğu kadar kısa sürede bitmesidir. Ne kadar erken biterse Rize, o kadar fazla istifade etmeye başlar. Bu yol yapıldığında sadece İran ile olan ticaretten 1-2 milyar dolar Doğu Karadeniz'deki limanlar kazanacak. GAP'ta yetişen ürünlerin en kolay pazarlanacağı ülkeler eski Kafkas ülkeleridir. Çünkü onlarda bu ürünlerin yetişmesi mümkün değil. GAP'a en yakın liman Rize limanıdır. Ovit yolu yapıldığında çok daha yakın olacak'' diye konuştu.

-RTB YÖNETİM KURULU BAŞKANI ERDOĞAN-

Rize Ticaret Borsası (RTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan ise 1940'lı yıllardan beri sadece Ovit yolunun konuşulduğunu belirterek, ''Konuyla ilgili geçmiş belediye başkanlarından rahmetli Ekrem Orhon çalışma yapmıştı. O günden bugüne Rize'de ticaret ve turizm konusu olduğunda Ovit tüneli konuşulur'' dedi.

Ovit yolu konusunda 2006 yılından bu yana sivil toplum örgütleri ortak çalışma yaptıklarını ifade eden Erdoğan, ''Ovit yolu artık sadece Rize-Erzurum yolu değil. Bu yol artık Doğu ve Güneydoğuyu Anadolu bölgelerindeki illerimizi, hatta güneyde bulunan ülkeleri Karadeniz'e bağlayacak yol olacak. Bu konuda RTSO önemli çalışmalar yaptı. Haliyle siyaset de bu çalışmanın içerisine dahil oldu. Böylece Rize-Mardin otoyolu projesi artık ilimizin olmazsa olmazı haline geldi'' diye konuştu.http://www.olay53.com/haber/ovite-ilk-kazma-2013t ...-24956.htm


IlGaZ mEmİş
8 yıl önce - Cmt 13 Ksm 2010, 17:52

İspir-Erzurum arası ne olacak? Rize-Erzurum yolu yalnızca Ovit'ten değil başka geçitlerden de geçiyor.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 434445   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET