Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri, Guinness'e giriyor
12   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Gokhan_19
14 yıl önce - Cmt 31 Tem 2004, 21:15
Kayseri, Guinness'e giriyor


Kayseri'de Başbakan Erdoğan tarafından aynı anda 101 fabrikanın temeli atılıyor. Temel atma töreniyle ilgili olarak şehre gelen Guinness ekibi, töreni kameraya kaydediyor. Kayseri, temel atma rekoruyla Guinness'e girecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB)'de yapılacak 101 fabrikanın temelini atmak için Kayseri'de.

Temel atma törenini Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın yanı sıra Kayserili işadamı ve sanayiciler bulunuyor.

GUİNNESS EKİBİ HAZIR

Temel atma törenini Guinness rekorlar kitabına girmesi için tüm hazırlıklar ve ön çalışmalar tamamlandı. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nden yapılan başvuru sonrasında ön hazırlıklarını tamamlayan Guinness ekibi İngiltere'den yola çıktı. Kayseri'de olan Guinness heyeti rekorun kaydı için gerekli olan kameramanların ve noterle beraber tören yerinde..

YATIRIMA TALEP ÇOK

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nin mimarı olan Başkan Ahmet Hasyüncü, yatırım kararı vermelerinin hemen ardından 900 kişinin arsa talebinde bulunduğunu, bu nedenle kura çektiklerini söyledi.

Hasyüncü, arsalann pahalıya satılmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı: "Arazilerin tahsis edildiği bölge 1. OSB'de yer alıyor ve bu bölge yatırımcılar çok talep görüyor. Burada arazi fiyatları 45 ile 50 milyon lira arasında değişirken biz yatırımcılara metrekaresi 21 milyona satış yaptık. Arazi tahsislerini de inşaatı bir yıl içinde tamamlama ve iki yıl içinde üretime geçme garantisi verenlere tahsis ettik." Hasyüncü, taahhütleri yerine getirmeyen firmalara ise tapuların verilmeyeceğim söyledi. Tekstilden metal imalatı, enerjiden seramik ve kağıda kadar 20 ayrı sektörde yatırım yapılacağını belirten Hasyüncü, yatırımcıların büyük bir kısmının küçük ölçekli olduğunu sözlerine ekledi

İSTANBUL (HABER7) - 31.07.2004 15:31:00

Harika olay bu hizla devam edersek 5 yil icinde issizligi minimuma indirecegiz.


Taha
14 yıl önce - Cmt 31 Tem 2004, 21:18

Cok guzel bir haber insallah bu tip organize sanayi acilislarini sık sık duyariz.

Ekrem
14 yıl önce - Pzr 01 Ağu 2004, 00:36

Bence de cok güzel bir haberBelkıs
14 yıl önce - Pzr 01 Ağu 2004, 22:23

Bence fabrikalar üretime başladığında bu atılım rekor olarak kabul edilmeli
Temel atmak da önemli bir icraat ama yeterli değil
Sivas'ta da 45 fabrikanın temeli atılmıştı çok fazla ilerleme olmadı
Ben de bu fabrıkaları açılmasını çok isterim inşallah devamı gelir


nomad
14 yıl önce - Çrş 04 Ağu 2004, 02:33

Bu 100 küsür fabrikanın hemen hepsi, KOBİ (Küçük/Orta Ölçekli) sanayi işletmeleridir.
Teknolojik özellik hemen hemen hiç içermez bu tür kuruluşlar. Mobilyacılar, otomotiv yan sanayicileri, tekstil vesaire gibi işletmelerdir. Bu KOBİ/KOSGEB vs gibi sanayi işletmelerine Dünya Bankası sürekli kredi verir. Biliyorsunuz belki, bugün Türkiyedeki Meslek Yüksek okullarıda Dünya Bankası desteklidir. Batının gelişmiş ülkelerinin emrinde olan Dünya Bankası, bizim gibi az gelişmiş ülkelerin kanını emmek için ve bizde gönüllü!! olduğumuz için bu dünya bankası gibi yerlerden işe yaramaz yerler için krediler alırız! ve kanımızı emdirmeye devam ettiririz. Tamam Kayseri bir kredi almadan yapmış olabilir. Fakat, dünya bankasının bize alıştırdığı sanayiyi öylesine benimsemişlerki, 139 zengini yanyana getiriyorsun ve beş para etmez teknolojiden oluşan KOBİleri artırıyorsun!. Çok saçma. Be hey kardeşim, madem bu kadar adamı/sermayeyi yanyana getirdin, götür parayı, yüksek teknolojiye dayalı 1-2 adet fabrika kursana! Sen ne yapıyorsun? Kalkıyorsun, yarın öbürgün Çinin dünya üzerindeki hamleleriyle sıfırı tüketecek az teknolojili KOBİler kuruyorsun. Batı, Çinle başedebilmek için bizim gibi ülkelerde insan emeğine dayalı teknolojiden ibaret KOBİleri destekliyor ve kredi veriyor. Ama biz ne yapıyoruz? Kalkıyoruz, kendi kendimizi hançerliyor ve "biz dünyanın işçisi olacağız" diye kendi kendimizi batırıyoruz yeni yeni yüzlerce KOBİler açarak ve şimdide kredi almadan kendi paramızla yapıyoruz bunları. Bir de kalkıp övünüyoruz 100 küsür temel attık diye. Zevkten dört köşe olan Batı, herhalde k.çıyla gülüyordur.

Bir not: Tekstilde Avrupayla birlikte hareket etmeye ve Çin tekstiline karşı tavır almaya çalışan Türk tekstil firmalarına Avrupadan destek gelmedi. Yaaa... Bu bir KOBİ, Avrupa Çin ile Türkiyeyi bu tür küçük sanayide yarıştırıp ucuza mal almaya çalışacak ve bizi bedava çalıştırmayı düşünüyor. Hadi bakalım Türk firmaları, Çinle rekabet edin diyor Avrupalılar bizimkilere. Bizde kalkıyoruz, yeni KOBİler açıyoruz. Be hey adamlar, Çinle bu tür sanayide rekabetiniz mümkün mü! Bırakın da, Çin yesin bitirsin Avrupayı ve ABDyi. Durdurun KOBİleri MOBİleri.


Latife Koc
9 yıl önce - Prş 23 Tem 2009, 00:06

ee? nerde simdi bu fabrikalar?m_akpinar
9 yıl önce - Prş 23 Tem 2009, 00:12

2004 yılından beri hala temelleri atılıyordur belkide.

a.emre.ü

9 yıl önce - Cum 24 Tem 2009, 12:10

İşte burda fabrikalar

Alıntı:
Kayseri`de 101 fabrikanın çarkı döndü, 11 bin 500 kişi iş sahibi oldu
Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde Temmuz 2004`te temeli atılan fabrikalardan 101`i üretime geçti. Söz konusu fabrikalar için yapılan toplam yatırım miktarı 1,32 milyar yeni lirayı buldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2004`te temelleri atılan 139 fabrikaya ilaveten, takip eden iki yıl içinde 104 fabrika inşası için daha düğmeye basılmıştı. Dünkü açılışla beraber, Kayseri OSB`de faaliyet gösteren fabrika sayısı 700`e ulaşırken, işçi sayısı ise 50 bini geçti. Aslen Kayserili olan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Sanayi Bakanı Ali Coşkun ve Devlet Bakanı M. Ali Şahin açılış töreninde hazır bulundu. Tesislerin 30`u orman sanayii üzerine, özellikle de mobilya ve ahşap üretimi alanında faaliyet gösteriyor. İkinci sırada 28 fabrika ile madeni eşya üreten fabrikalar yer alıyor. Dokuma giyimde 10, elektrikli makine sanayiinde 7 fabrika bulunurken diğerleri gıdadan plastik`e pek çok alanda üretim yapıyor. Törende konuşan Bakan Şahin, teşvik kapsamında olmamasına rağmen Kayseri`de yatırım ve istihdamın artırılmasının en güzel örneklerinin yaşandığını vurguladı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da özel sektör öncülüğünde kalkınma modelini benimsemiş bir hükümet olarak başarıların elde edilmesinde müteşebbislere minnet borçlu olduklarını söyledi. Coşkun, şöyle konuştu: `Teşvik uygulaması konusunda bazı tepkiler aldık. Ancak Türkiye bir bütündür. Vücudun organları gibi bazı illerimizdeki sıkıntıların giderilmesi için diğer illerimizin ağrı çekmesi gerekiyordu.` Törenin ardından 101 fabrikanın açılışı yapıldı. OSB`de seneye 100 civarında fabrikanın daha hizmete açılması bekleniyor. Son iki yılda bölgede faaliyet gösteren fabrikaların en az 10 bin sigortalı işçiyi daha istihdam ettiği de kaydedildi.

KAYNAK:tümgazeteler.com

Yusuf Esengül

9 yıl önce - Cum 24 Tem 2009, 15:30

Kayserili arkadaşlar kızacak ama bu açılışlar show idi. 114 fabrika da Konya'da açıldı ama bunların içinde 10 yıldır çalışanları da vardı. Sadece resmi açılışı yapıldı.

Gönül ister ki 100 değil 30 fabrika açılsın ama sıfırdan açılsın,göz boyanmasın,işsizliğe gerçek çare olsun.


a.emre.ü

9 yıl önce - Cum 24 Tem 2009, 15:50

Yok efendim niye kızalım

Alıntı:
114 fabrika da Konya'da açıldı ama bunların içinde 10 yıldır çalışanları da vardı. Sadece resmi açılışı yapıldı.

Bütün fabrikaların temeli aynı anda atıldı ve hepsi aynı anda açıldı yani daha önceden faaliyette olan fabrika yok bu 101 fabrikanın içinde...
Alıntı:
işsizliğe gerçek çare olsun.

11 bin 500 kişilik bir isdihtamdan bahsediliyor bütün işsizlere çare olmasada bu rakam azmı yani?sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET