Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Sizce Türkiye'de hangi iller büyükşehir belediyesi olabilir
« önceki   1234 ... 353637   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
kilitli
Serdar OKAN
5 yıl önce - Prş 25 Hzr 2009, 21:26

Alıntı:
Malatya 411.181

Aslında Malatya'nın durumu çok vahim. Büyükşehir statüsüne geçemez ise 6-7 Yıl sonra Şehir çökebilir. Etrafında ki belediyeler yüzünden Şehir açılamıyor, genişleyemiyor yeni İmar alanları oluşturamıyor feci şekilde sıkışıp kalmış durumda. Malatya Merkez Nüfusu 411 Bin, Malatya'nın etrafı en yakınları 5 KM, en uzakları 15 KM mesafede 10 Belediye ile çevrilmiş durumda. Bu Belediyeler Malatya merkeze bağlandığı takdirde Malatya merkez Nüfusu 540 Bin civarı bir nüfusa ulaşıyor. Malatya'nın etrafını çeviren belediyeler; Orduzu, Hanımınçiftliği, Topsöğüt, Dilek, Beydağı, Bostanbaşı, Yakınca, Gündüzbey, Battalgazi (İlçe), Yeşilyurt (ilçe).

Bu Belediyelerden 5 tanesinin Merkeze bağlanması dosyası şuan Danıştayda bulunuyor ve karara bağlanması bekleniyor. Bu 5 beldenin merkeze bağlanması yönünde karar çıkarsa Malatya merkez nüfusu 480 Bin civarı oluyor. Belediye ve Milletvekillerinin bu konuda yaptıkları çalışmaları ve bu süre içinde nüfus artışını göz önünde bulundurursak, bana önümüzde ki 5 Yıl içinde Malatya Büyükşehir statüsüne alınacak gibi geliyor.

levent çlk

5 yıl önce - Cum 26 Hzr 2009, 18:21

Elazığ,K.Maraş,Ş.Urfa,Sivas,Manisa,Denizli,Trabzon gibi iller Büyükşehir Belediyesi statüsüne kavuşturulmalıdır.

mesutg44
5 yıl önce - Cum 26 Hzr 2009, 18:28

elazığlı kardeşim malatyayı atlamışsın hayrola. yine küçüklük krizi mi tuttu

Çagrı Arslan
5 yıl önce - Cum 26 Hzr 2009, 18:44

onurnazliaka

Alıntı:
Aslında mantık olarak büyükşehir olması gerektiğini düşündüğümüz birçok yer var. Nitekim bunlar yazılmış. Bence en ilginç büyükşehir Samsun. Şehrin doğusundan Tekkeköy'den kente giriş yapıp batıdan yani Atakum ilçesinin Atakent bölgesinden çıkış yapıncaya kadarki uzunluk 30 kilometreye yakın sürüyor. Samsun bence çok ilginç bir büyükşehir. Uzunlamasına bir kent. Nüfus sahil kesiminde yoğun. Ve bu yüzden kent merkezinde çok canlı bir hava yok, Trabzon kent merkeziyle Samsun kent merkezi karşılaştırılsa Trabzon büyükşehir dersiniz ama kanunun cilvesi işte

Siz ne yaptınız böyle tamamen insanları yanlış bilgilendiriyorsunuz trabzon ve samsun şehirlerini görenler iyi bilirki samsun şehri canlılık modernlik büyüklük anlamında trabzonu 3 e katlar eğer trabzon haketseydi büyükşehir statüsünü samsun değil trabzona verilirdi emin olunki...

Bir arkadaşımız demişki trabzon bölgesinin merkezi hangi bölgeden bahsediyorsunuz karadenizin merkezi Samsundur konum olarak,ulaşım olarak ve olanaklar açısından samsundan daha uygun bir şehir gösterin ben karadenizlilikten vazgeçicem Bugün sanayi anlamında hala Samsun öndedir insanlar Samsuna göç etmiştir trabzona ve ya başka bir şehire değil

onurnazliaka
5 yıl önce - Cum 26 Hzr 2009, 19:15

Ben görüntüden bahsettim. Samsun kent merkezi çok canlı değil, çünkü şehir 30 kilometre uzunluğa yayılmış. Oysa ki Trabzon'da arazi koşulları Samsun'a göre elverişsiz olduğundan şehir belli bir merkezde toplanmış, daha canlı bir merkez var. Ben bu açıdan dedim ki her hangi bir insana iki şehrin merkezini gösterseniz ve hangisi büyükşehir deseniz Trabzon diyecektir. Çünkü Trabzon merkez çok canlı, gelişmiş. Samsun merkezse çok canlı değil.

Yanlış anlaşılmayı giderdikten sonra şunu da söyleyeyim ki Samsun'un şehir merkezinin cansız olması dışında (ki o da zaten kanun ölçütü değil ) büyükşehirliği hak ettiği açık. Üniversite Samsun'a hayat katıyor, geniş bir yerleşkes var. Yollar geniş. Yapılaşma büyük boyutlarda. Şehrin doğusunda sanayi kuruluşları yer almakta. Şehir Karadeniz'e açılan kapı. Ve nüfus da yoğun. Tabi ki Samsun büyükşehirliği hak ediyor ancak benim demek istediğim sadece kent merkezi çok cansız, İlkadım'a yani şehrin merkezine dışarıdan biri gelince burayı büyükşehir değil sanki normal bir şehir sanır. Canlılık yok. Samsun diğer konularda yaptığı atılımı canlılık konusunda gösterirse de iyi olacak. Trabzon'da çok canlı bir kent görmüştüm, Samsun dağınıklık yüzünden bu yapıyı yansıtamıyor.

neşetyıldız

5 yıl önce - Cum 26 Hzr 2009, 20:30

Büyükşehir olacak illerin başında şüphesiz, Denizli ilk akla gelen ilimizdir,her şeyiyle büyükşehir havasına bürünmüş bir şehirdir,konumu,ulaşım imkanı,sanayi ve ticari hayatıyla pırıl pırıl bir şehirdir.İkinci aday şehrimiz tabiki ,Malatya ilimizdir,burasıda büüyükşehir havası esen şehrimizdir,Şanlıurfa ilimizide unutmayalım.

Hakan ERTÜRK

5 yıl önce - Cum 26 Hzr 2009, 20:37

Büyükşehir statüsünden bir kaç il çıkarılmalıdır.
Bir alt kademe 'Büyümekte olan iller' şeklinde ayrılıp,Büyükşehir statüsünden çıkarılan illerle birlikte Denizli Malatya Hatay gibi iller bu bu statüde olmalıdır.

Ankarayla Eskişehirin aynı statüde olması bana garip geliyor
Büyükşehirlik başka birşeydir.

Çagrı Arslan
5 yıl önce - Cum 26 Hzr 2009, 22:44

Alıntı:
Ben görüntüden bahsettim. Samsun kent merkezi çok canlı değil, çünkü şehir 30 kilometre uzunluğa yayılmış. Oysa ki Trabzon'da arazi koşulları Samsun'a göre elverişsiz olduğundan şehir belli bir merkezde toplanmış, daha canlı bir merkez var. Ben bu açıdan dedim ki her hangi bir insana iki şehrin merkezini gösterseniz ve hangisi büyükşehir deseniz Trabzon diyecektir. Çünkü Trabzon merkez çok canlı, gelişmiş. Samsun merkezse çok canlı değil.

Yanlış anlaşılmayı giderdikten sonra şunu da söyleyeyim ki Samsun'un şehir merkezinin cansız olması dışında (ki o da zaten kanun ölçütü değil ) büyükşehirliği hak ettiği açık. Üniversite Samsun'a hayat katıyor, geniş bir yerleşkes var. Yollar geniş. Yapılaşma büyük boyutlarda. Şehrin doğusunda sanayi kuruluşları yer almakta. Şehir Karadeniz'e açılan kapı. Ve nüfus da yoğun. Tabi ki Samsun büyükşehirliği hak ediyor ancak benim demek istediğim sadece kent merkezi çok cansız, İlkadım'a yani şehrin merkezine dışarıdan biri gelince burayı büyükşehir değil sanki normal bir şehir sanır. Canlılık yok. Samsun diğer konularda yaptığı atılımı canlılık konusunda gösterirse de iyi olacak. Trabzon'da çok canlı bir kent görmüştüm, Samsun dağınıklık yüzünden bu yapıyı yansıtamıyor

Samsunun sadece kıyısından geçtiniz sanırım içerlere girmediniz böyle düşünüyorsunuz çiftlik caddesindeki günlük insan sirkülasyonu trabzon merkez nüfusu kadardır

Neyse burada büyükşehir olmak isteyen şehirlerden arkadaşlar yazsa daha iyi olacak şahsi kanaatim denizli,malatya,şanlıurfa yönünde diğerleri pek haketmiyor.

Hüseyin_Eren
5 yıl önce - Cum 26 Hzr 2009, 23:02

Trabzonun büyükşehir belediyesi olması bu yasaya göre mümkün değil ilerde de mümkün olmayacaktır.Çünkü 20 km yay çizdiğinizde içerde kalan 40 km'lik alan zaten şu anda büyük oranda dolu.Yani akçaabattan girdiğiniz zaman arsine kadar bazı yerler dışında yoğun olarak evlerin içinden geçiyorsunuz . Kuzey ve güneye doğru büyümek pek mümkün değil.Güneye doğru dağlar kuzeye doğru deniz izin vermiyor.

(+)

(+)

Yay içinde kalan arsin, yomra, merkez ve akçaabatın toplam nufusu 452.706.Yani 500 bin bile değil ve söylediğim gibi genişleme alanlarıda zaten dolu sayılır.Boş olan yerlerinde dolması pek kolay gözükmüyor çünkü Trabzon göç alan bir şehir değil aksine her sene göç veriyor.Bu yüzden bizim büyükşehir olma hayalimiz şu şartlarda tatlı bir hayal olarak kalır. imkansız değil tabi

En son Hüseyin_Eren tarafından Cum 26 Hzr 2009, 23:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

hüseyin_

5 yıl önce - Cum 26 Hzr 2009, 23:12

büyükşehir olmakla gelir kaynağı tabiki artıyor ama yeni büyükşehir yapmaya gerek varmı acaba ? bence yok.

Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET