Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
batuhan
11 yıl önce - Prş 18 Hzr 2009, 20:01
İzmir'deki yapılaşma hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce İzmir'deki mimari yapı nasıl olmalı?

Bildiğiniz gibi son yıllarda İzmirde ve diğer büyükşehirlerimizde yoğun göçten dolayı çarpık kentleşme ortaya çıktı.İzmirdeki kaçak yapı oranının %60 olduğuna dikkat çekip bu konu hakkında yetkilileri daha duyarlı olmaları için rica ediyorum.Gerçi onlarda bişeyler yapıyorlar ama yetmiyor.

Mimari yapıya gelince bence İzmir'e orantılı olmalı.Bir tarafta iş merkezleri gökdlenler bir taraftada tarihi bi doku olmalı diye düşünüyorum.Sizin bi düşüncelerinizi alıyım dedim.

semih_44
11 yıl önce - Prş 18 Hzr 2009, 21:02

bence gökdelenlerle denizin hemen kenarında bir skyline oluşturulmalı. istanbul da tarihi dokunun ve istanbul sillüetinin bozulmaması için sahile yakın yerlere gökdelen yapılmasına karşıyım. ancak izmirde bu sahil kenarındaki skyline çok hoş durur. küçük bir honk kong yada pekin gibi. izmir körfezine skyline yakışır.
hemen gökdelenlerin olduğu bölgeye büyük bir marina da yapılırsa çok hoş olur.

batuhan
11 yıl önce - Prş 18 Hzr 2009, 21:27

Güzel bi düşünce ama İzmirliler ne der bilmiyorum.Teşekkür ederim düşüncelerini paylaştığın için.

0ğuz Lemi Tuna

11 yıl önce - Pts 24 Ağu 2009, 21:12

Eskileşmiş gecekonu binaları ya depreme dayanıklı hâle getirilip, dış cepheleri Ege Kültürü'nün örneği olan evler şeklinde dizayn edilmeli ya da; tamamen binaları yıkıp, yeni, lüks, ve Tarihi doku görüntülü veya aşırı modern şekilde toplu konut alanları yapılmalı..

Kordonboyu'ndaki evlerin Türkiye'de eşi benzeri yok. Bu konuda bir şey söylemeye gerek de yok. Mimari yapı dediğim gibi eski tip ama modernleşmiş hâlinde olursa hârikulade olur. Skyline gerçekten güzel olur ama belli bir alan seçilmeli. İstanbul'daki Beşiktaş'ta, Şişli'de, Maslak'ta, Levent'te gibi ayrı semtlerde değil de örneğin sadece Alsancak'ta Skyline oluşturulabilir. Hatta İzmir Limanı'nın arka durumu nasıldır bilmiyorum ama oradaki eski ve küçük binaların alt yapısını yenileyip gökdelenler dikilebilir. Ön planda Liman, arkada Skyline şeklinde gökdelenler.. Görüntü hoş olur.. Marina olarak Balçova'daki yeterli değil mi ? Marina gerekiyorsa Karşıyaka'ya ve Konak'ta Hatay mevkiine olabilir.

erdal ırgat
10 yıl önce - Prş 11 Mar 2010, 19:30

İzmir, Türkiye'nin en fazla gecekondu ve kaçak yapılaşma olgusu ile karşı karşıya kalan illeri arasındadır. Merkez kentte toplam konut alanının yaklaşık %50 si gecekondu ve imar afları sonucu oluşmuştur. Bu nedenle, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel ölçekte buna çare bulmak üzere şehircilik çalışması yapmıştır. Bunun sonucunda da, Merkez Kent Kentsel Yenileme-Sağlıklılaştırma program alanları olarak 14 bölge tespit edilmiştir. Bunların arasından, yaratabileceği can ve mal kaybı nedeniyle jeolojik sakıncalı alanlar öncelikle gündeme alınmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi arasında yapılan protokolle; Bakanlar Kurulu Kararları ile "Afete Maruz Bölge" ilan edilen ve Konak Belediyesi sınırları içindeki İmariye, Ondokuz Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1.Kadriye, Altay Mahallelerini kısmen kapsayan Kadifekale Heyelan Bölgesi'nde bulunan gecekondu tipi yapının boşaltılması ve hak sahiplerinin Uzundere'de yapılmakta olan konutlara taşınması sağlanacak, yaklaşık 41 hektar büyüklüğündeki Kadifekale Heyelan Bölgesi rekreasyon alanı olarak düzenlenecektir. İşte, bu KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ ile sağlıksız yapılarda oturan vatandaşlar kente kazandırılacak ve bu bölgede oluşturulan rekreasyon bölgesi ile İzmir bir miktar nefes alacaktır... İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ve TOKİ arasında yapılan protokol uyarınca, TOKİ tarafından Uzundere'de yaklaşık 3080 adet konut inşa edilmektedir. Burada yaşayacak olan vatandaşlar için ticaret, sağlık tesisi, sosyal tesis, ilköğretim ve orta öğretim tesisi, dini tesis, spor tesisi, su deposu ve belediye hizmet alanı ile yeşil alanların yapımı devam etmektedir. İzmir'deki bu hamleyi örnek göstererek , Kentsel Dönüşümü kısaca tanımlamak gerekirse; kentin yapı stokunun yenilenmesi, çöküntü alanlarına işlevsellik kazandırılması, fiziksel mekanlarda fonksiyonel değişikliklerinin gerçekleştirilmesi yoluyla kentin yaşam kalitesinin yükseltilmesi diyebiliriz . Ayrıca, büyük ölçüde, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) başını çektiği bu dönüşüm süreci, gerçekten de şehirlerin merkezi bölgelerinde insanın psikolojik ve bedensel sağlığına uygun yapılanmalar oluşturmanın yanı sıra kentlerdeki çarpıklığın da önüne geçmek için büyük bir fırsattır. Kentsel dönüşüm projesi ile çarpık yapılaşma giderilirken, İzmir'in 1.derece deprem bölgesinde olduğu gözden uzak tutulmayıp, az katlı ve depreme dayanıklı binaların yapılması önşart olmalı... Bir şehrin mimari dokusu, mevcut şehrin yapısına burada yaşayan insanların fiziksel, sosyal ve ekonomik geleceği üzerine ve buna bağlı olarak da kentin bütün geleneklerine etki etmektedir. Bu nedenle, bütün planlama çalışmalarında, sosyologlar, ekonomistler, mühendisler, mimarlar, plancılar ve peyzaj mimarları gibi farklı disiplinlerin birlikte çalışması gerekmektedir. Bu bilimsel çalışmaların sonucunda ise, kentsel mimari doku belirlenecektir.

hamdi levent
10 yıl önce - Cum 12 Mar 2010, 16:24
her taraf villa ve bahçeli yemyeşil olsun

her taraf villa ve bahçeli yemyeşil olsun sadece belirli merkezlerde 15 kat ve üzeri olsun üç ile 15 kat arası kaldırılsın(özellikle kordon karşıyaka eskisi gibi köşkler sıralı )isterdim bir de her evin önü açıklık çim sonrası yürüyüş yolu ve tekrar çim ve sonrası kaldırım ve geniş yol

erdogans
10 yıl önce - Pzr 14 Mar 2010, 01:43

tek katlı evlerden beş katlı binalara kadar balkonlu, büyük pencereli, bahçeli binalar olmalı. kapı girişlerinde etrafa güzel koku saçan ağaçlar olmalı. her binanın mutlaka otoparkı olmalı, caddeler, oto yollar ve ara sokaklar uluslarası standart ta olmalı.. binalar depreme dayanıklı olmalı. alsancak kadifekale, güzel yalı mevkilerinde tarihi değerler korunmalı, testorasyonlar olmalı..

olması gerekenleri öncelikle yazdım.

tespit yapmaya gelirse, malesef izmir sınıfta kalıyor, çünkü izmir in büyük çoğunluğunu gecekondu tarzı plansız yapılar oluşturuyor. planlı değimiz yerlerde apartman gecekonduları tarzında buna örnek olarak hatay, yeşilyurt mevkilerini verebiliriz. yukarıdaki isteklerime uygun yerlere örnek olarak, karşıyakanın belli bir bölümünü örnek verebilirim. apartmanlar genelde 5 kattan oluşuyor. sağlamlıkları konusunda birşey diyemeyeceğim. gerçi o bölgelerde de otopark ve trafik sorunu var.

onun dışında güzelbahçe iyi bir örnek, bir iki katlı evlerden oluşan bir bölge, bana göre izmirde yapılaşmanın en güzel olduğu bir bölge, mavişehir, biliyorsunuz bataklık üzerine kurulmuş bir bölge, bu bölgede, 3 ila 5 kat arası lüks binalar yapılsaydı, en favori bölgem olurdu.. evka2 deki dubleks tarzı evleride iyi örnek olarak verebilirim.

malesef izmir e beş kattan büyük apartmanları yakıştıramıyorum. gökdelenleri asla yakıştıramıyorum. benim için yapılaşmada izmir sınıfta kalıyor.. malesef, yeni yapılan binaların hepside yüksek binalar,, yani gelecekte de sevmeyeceğim izmir yapılaşmasını...

soner_caylak
10 yıl önce - Pts 19 Tem 2010, 15:29

bence İzmirin mimari yapısını gecekondular değil tam tersine 8 kat birbirinin aynısı ve estetik tüm değerlerden yoksun beton yapılar bozmuştur.Çünkü gecekondu geçicidir daha kolay mücadele edilebilir ancak modern yapılaşma adı altında İzmir beton bir çöplüğe dönüşmüştür.
İzmir de artık 4 katın üzerinde bina yapılmamalı ve yeni yerleşim yerleri eski izmir evleri örnek alınarak 3 yada 3 katlı cumbalı bahçeli yapılmalı sokaklara gölge yapan ağaçlar dikilmelidir.
Liman arkasına da gökdelenler yapılmalı ve skyline oluşturulmalıdır.
kadifekale ve alsancaktaki metruk binalar restore edilmeli ve İzmire kazandırılmalıdır.
Gece kondular ise yine 4 katlı bahçeli yeşil alanı olan sağlıklı ancak daha ucuz olan betonarme yapılmalı ancak hepsinin aynı olmamasına özen gösterilmelidir ve avantgard bir çizgisi olursa estetik manada şehrimize çok şey katabilir.
biz japonya değiliz toprağımız bol ülkemiz geniş neden bu 8 katlı beton çapsız bina sevgisi bence yasaklanmalı

Orhan Kınık

10 yıl önce - Pts 19 Tem 2010, 15:34

Bu gecekondu konusunda ben biraz daha farklı düşünüyorum.Gecekondu bölgelerini çok daha güzel buluyorum. Tek katlı müstakil ve fonksiyonel evler. Kuşbakışı baktığınız zaman yelillekler arasında çoğu kayboluyor. Şehirlere baktığım zaman iyiki zamanında buralar gecekondu olmuş diyorum ama TOKİ buralara da el attı. Ruhsuz binalar dikiyor.

soner_caylak
10 yıl önce - Sal 20 Tem 2010, 00:18

Alıntı:
Bu gecekondu konusunda ben biraz daha farklı düşünüyorum.Gecekondu bölgelerini çok daha güzel buluyorum. Tek katlı müstakil ve fonksiyonel evler. Kuşbakışı baktığınız zaman yelillekler arasında çoğu kayboluyor. Şehirlere baktığım zaman iyiki zamanında buralar gecekondu olmuş diyorum ama TOKİ buralara da el attı. Ruhsuz binalar dikiyor.

kesinlikle katılıyorum görüyorsunuz sistem,ruhsuzluk ve yaratıcı olamama yada olmamak bize gecekonduları bile Tokinin yada müteahhitlerin ruhsuz çirkin ve 3.sınıf yapıları yanında gecekonduları yeğletiyor.
halbuki anadolunun neresine giderseniz gidin kişilikli estetik ve farklı kültürel mimarimizi görürsünüz bu toprakların çocuklarına böyle bir geçmişin torunlarına reva görülen mimariye bakın toki konutları ve beton yaşanamaz şehirler yazıklar olsun

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet