Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Saraçhane ve Bozdoğan Kemeri
« önceki   1234 ... 363738   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Sal 03 May 2005, 21:24

Tolga Tek, 1. Sayfada “Bozdoğan Kemeri” ile tüm bilgileri detayıyla vermiş. Ben de, hiç değilse Saraçhane (daha doğrusu; “Saraçhanebaşı”) hakkında bir ekleme yapayım dedim:

SARAÇHANEBAŞI:

1. Osmanlılar döneminde, deri ve muşambadan yapılan eşyalar ile koşum ve eğer takımlarının yapılıp satıldığı çarşının başladığı bölgeye “Saraçhane” adı verilmiştir. Çarşı ilk önce 1475 yılında kuruldu. 1673'de tamamen yandı. Aynı yerde, yeniden inşa edildi. Çarşının dış duvarları kârgir olup, dükkânları iç taraftaydı. Tam ortasında Saraçhane Camii ve lonca bulunan kompleks, 1908 Fatih yangınında tamamen yanarak, geride tek kalan hamam ise 1930’lu yıllarda Atatürk Bulvarı açılırken yıktırılarak ortadan kalktı. Saraçhane’ye “başı” ekinin ulanmasının sebebi ise, çarşının ana giriş kapılarından birisinin, şimdiki Belediye Sarayı'nın önündeki Haşim İşcan Geçidi’nin bulunduğu noktaya karşılık gelmesinden ötürü, bu kesim; ”Saraçhane (Çarşı) Başı” olarak anılırdı.

2. Yukarıda sözü edilen çarşının sorumlusu ve saraç esnafının reisi olan; “Saraç Başı”nın isminden gelmektedir.

BOZDOĞAN KEMERİ’NE EK: 1509 depreminde büyük kısmı yıkılarak su akıtma işlevi duran (bozulan) Valens Su Kemeri’ne, o tarihten sonra halk; “Bozulgan Kemer” adını takmış ve bu ad 1607 yılında hazırlanan su haritasında aynı adla geçmiştir. Zaman içindeyse adı günümüzdeki haline dönüşmüş ve etrafında oluşan semt de aynı adı almıştır.

Akın KURTOĞLU

Daniel Etiskol
13 yıl önce - Pts 22 Ağu 2005, 20:19

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Daniel Etiskol
13 yıl önce - Pts 22 Ağu 2005, 20:24

(+)

Selcuk Aral

13 yıl önce - Çrş 31 Ağu 2005, 12:18

Biraderim Cem !

Aslinda her hangi bir üyenin sundugu bir fotograf hakkinda herhangi bir kritik yapmak ne benim görevim ne de stil'im. Ama genede sana (WOW'da ilk defa olarak) Selcuk'un nacizane tavsiyelerini yazmadan gecmek istemiyorum.

Aslinda Kemere bu acidan bakarak, heybetini-kalinligini dile (pardon göze) getirmek acisindan iyi düsünmüssün. Yalniz resmi cekmis oldugun zaman, yani isik sartlari, iyi bir netice vermeye elverisli degil. Esas konun *kemer* müsait yönden ve acidan isik almadigi gibi, resmin sag tarafiyla-sol tarafi arasinda büyük kontrast farki var.

Peki bu durumda ne yapman gerekirdi ?

1) Resmi en iyisi cekmeyecek, elverisli isigin ne zaman gelecegini üc asagi-bes yukari kafadan hesap edecek, ayni konuyu ayni yerden, baska bir zaman, iyi isik sartlarinda cekecektin.

2) Ama sartlar illa cekmeni icap ettiriyorsa: Bu isin icinden en az zararla cikmaya bakacaktin. Mesela burada resmin önüne cicek (oliander) koymakla hem tamami gri (kasfetli) konuya biraz renk katmissin, hemde resmin nispeten derinlik kazanmis yani 3 boyutlu olmasini saglamissin.

Ben olsam bu durumdan istifade eder, kendim biraz saga dogru kayarak, oliander'i sol köseye yerlestirirdim. Bu sekilde tahminimce hem kemerin duvarini daha heybetli-genis cikartir, hem günes görmelerinden dolayi parlayan, ciceklerle resme biraz daha renk katar, hem de kontras farkindan dolayi ortaya cikan problemi kamufle ederek nispeten ayibini örterdim.

Birader, ben dogma büyüme Fatihli oldugumdan, mesela o resimde tam cephene gelen yerde yillar önce bulunan eften-püften *Futbol sahasinda* top kosturdugumdan oralari karis-karis bilirim. Onun icin senin bu resmi, nasil bir trafik yogunlugunda, cekmis oldugunun farkindayim. Buna ragmen genede sana bir iki tavsiyede bulunmayi istedim. Ben Photo-Shop'tan falan anlamam, anlamadigim icinde, bazi seyleri daha önceden, düsünmek ona göre davranmak zorunda kalanlardanim. Hani *Akilsiz basin ceremesini ayaklar ceker !* derler ya, iste öyle bisi.

Hosca ve dostca kal !

P.S. Bu yazi belki bir veya birkac kisiye yardimi olur niyetiyle yazilmistir. Bilahere silinmesi rica olunur ! Yallah, Mehmet Dayi gene sana is cikti ! Hahaha...

Daniel Etiskol
13 yıl önce - Pzr 25 Eyl 2005, 14:23

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 363738   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL