Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
m4erler
8 yıl önce - Cmt 13 Hzr 2009, 21:19
'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' Ne Demek?


"Yurtta Sulh Cihanda Sulh" M. Kemal Atatürk'ün en beğenilen sözlerinden birisi. Öyle ki dış politikamızın temel ilkesi bu cümleyle özetlenmiştir. Ancak aynı zamanda bu cümle kanımca yanlış yorumlanması nedeniyle Türk dış politikasına vurulan bir prangadır.

"Yurtta Sulh Cihanda Sulh" genelde "biz barışçıyız kimsenin iç işlerine karışmayız, kimsede bizim iç işimize karışmasın." bazen de "Sınırlarımız dışında ne olursa olsun karışmayalım. Kimseyi, özellikle büyük devletleri aman kızdırmayalım. Kabuğumuza çekilelim oturalım." diye yorumlandı.

Ancak bu çarpık mantık ne yurtta, ne komşularımızla, nede dünyayla huzur içerisinde olmamızı sağladı. Yabancı devletler yurtta ve dünyada devletimizin bekasını bozmak için başımıza çoraplar ördüler. Biz de bu devletlere karşı "hop kardeşim benim ülkemde huzursuzluk çıkarırsan, bende senin ülkende sana rahat vermem" diyemedik.

Örneğin Almanya ülkemizin ekonomik, sosyal, politik hayatına müdahale eder, her türlü kargaşayı çıkarır bizimkilerin bir gıkı bile çıkmaz. Oysa ki bizim almanyada yaklaşık üç milyon vatandaşımız var ve bu nüfuzu kullanamıyoruz. Kullanalım desek karşılaşacağımız ilk tepkide "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" cümlesi geçecektir.

Atatürk 20 Nisan 1931'de "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" derken bunumu kastetti acaba? Atatürk'ün kastını anlamak için Hatay meselesini incelememiz yeterlidir. Atatürk hatay bizden çıktı fransızların iç meselesidir dememiştir. Aksine gerekirse "... bir fert olarak bana iltihak edecek birkaç arkadaşla beraber Hatay’a gireceğim. Oradakilerle el ele verip mücadeleye devam edeceğim." diyecek kadar kararlı bir dış politika izlemiştir. Bu görüş devam etseydi 12 adaları Yunanistan alıp burnumuzun dibine cephane yığabilirmiydi? Batı Trakya, Musul, Kerkük öksüz kalır mıydı? Güneydoğu'da böylesine acılar yaşanır mıydı?

Kanatimce Atatürk bu sözüyle Yurtta Sulh için Dünyada Sulh demek istemiştir. Dünyada ki olumsuz gelişmelere ülkemize ve insanlığa etki etmeden müdahele edebilirsek o zaman yurdumuzda da dünyada da barışısı sağlayabiliriz. Bunun içinde Atatürk gibi büyük düşünebilien basiretli nesillere çok ihtiyacımız var.

Saygılarımla
Murat DÖRTERLER


fatihyanar
8 yıl önce - Cmt 13 Hzr 2009, 22:26

Ne olduğu hakkında kitap bile yazılabilir ama ne olmadığını söyleyeceğim.

"Bir gece ansızın gelebiliriz" mantığıyla hareket edip komşu devletlerin topraklarını içine alan pervasızca bir harita çizmek değildir.Bu, Atatürk'ün ",Yurtta sulh cihanda sulh" ilkesine ihanet olur.

Ne anlama geldiğine gelince;

Bence öncelikle kendi ülkemizde olmak suretiyle tüm dünyada barışcıl davranmak.Barışınm sağlanmasına ön ayak olmak demektir.Belkide geçmişleri unutmayarak ama bir kenara bırakarak hareket etmektir.Çünkü tarihte kalırsak işimiz zorlaşır.Avrupanın taa Haçlı ordusu zamanında bize kine vardır.Bizimkilerde malum zaten.Sonuç olarak "Yurtta sulh ve cihanda sulh" tarihi unutmamayı ama tarihe takılıp kalmamayı gerektirir.Kendi çıkarlarımız için başka ülkelere demokrasi götürmemek gerekir birde.


İBRAHİM DİLBER
8 yıl önce - Pzr 14 Hzr 2009, 00:59

Yıllar geçtikçe "Yurtta sus, cihanda sus" şekline dönüştürüldü malesef" , özellikle de son kazandığımız Kıbrıs Zaferi'nden sonra dış siyasetimiz iyice inişe geçti. Ortada yüzümüzü ağartacak bir şey kalmadı malesef. Şimdi de ver kurtul diyoruz.ahmet kağan
8 yıl önce - Pzr 14 Hzr 2009, 18:40

sanırım :yurtta huzurun olması, ancak cihanda huzur sağlanıra var olacaktır.
kurtuluş savaşı tarihini iyi bilirsek yorumu daha iyi yaparız sanırım


hasan hakan

8 yıl önce - Çrş 01 Tem 2009, 02:35

Yurdunda barış olan bir ülkeye diğer bir devlet kolay kolay savaş açamaz. Yurtta sorun yoksa devlet dünyaya daha dik bir duruş sergiler. Savaş olan topraklarda illa bir miras olacağını unutmayalım.

huseyın_serhat_ de
4 yıl önce - Pzr 24 Ksm 2013, 13:22

arkadaşlar ben bu siteye hep girip araştırma yapıyorum.
mesela bu araştırma çok güzel.Aykan Türk
4 yıl önce - Pts 25 Ksm 2013, 18:10

Atatürk'ün insan sevgisinden kaynaklı bir söz!

Çok gelişmiş bir insan sevgisine sahip Atatürk, dünyanın neresi olursa insanların acı çekmemelerini dilediği için böyle bir temennide bulunmuştur. Savaş demek, acı demektir!

Atatürk'ün milliyetçiliğini en iyi ifade eden sözlerden biri. Atatürk milliyetçidir, ırkçı değildir! Hangi insan olursa olsun, değer vermiştir. Ama ülkemize işgale geldiklerinde de gereğini yapmıştır.


alim80
4 yıl önce - Pts 25 Ksm 2013, 18:21

Alıntı:

Atatürk'ün insan sevgisinden kaynaklı bir söz!

Çok gelişmiş bir insan sevgisine sahip Atatürk, dünyanın neresi olursa insanların acı çekmemelerini dilediği için böyle bir temennide bulunmuştur. Savaş demek, acı demektir!

Atatürk'ün milliyetçiliğini en iyi ifade eden sözlerden biri. Atatürk milliyetçidir, ırkçı değildir! Hangi insan olursa olsun, değer vermiştir. Ama


Türk Milleti her zaman dünya çapında büyük devletler kurmuştur.

Atatürk Cumhuriyeti kurduğunda o dönem diğer güçlere göre zayıf olan ve güç odaklarını üzerine çekmemek için bizim anadolu dışında işimiz yok, dünya çapında bir emelimiz yok anlamına gelen yurtta sulh cihanda sulh şiarını kullanmıştır.

Daha yeni kurulmuş, savaşlarda milyonlarca gencini kaybetmiş bir devletin kendini koruma güdüsü içeren bu şiar o günlü konjöktürde yerindeydi.

Bugün artık güçlüyüz ve yurtta sulh cihanda sulh çizgisinden çıkacak güçteyiz.

Bu savaşalım manasında değil, dünyada etkili bir politika izleme manasındadır....


Aykan Türk
4 yıl önce - Pts 25 Ksm 2013, 18:28

Atatürk'ün insan sevgisini tekrar okuyunuz.

O dönemki politikalarla ilgili olmuş olsaydı insan sevgisi ile ilgili onlarca söz söylemeye gerek duymazdı. Hatta Çanakkale'deki Anzaklar için ayrı anıt yaptırmazdı. Bunun gibi birçok örnek verebilirim. İnsan sevgisi ile ilgili bir söz. O dönem zaten dünyanın en güçlü devletleri ile savaştık. Bir nevi bilmem kaçıncı haçlı seferini atlattık. Düşmanları def etmemizden yaklaşık 10 yıl sonra, 1931'de söylenen bu söz için yanlış yorum yapmayalım.


murat012191
4 yıl önce - Pts 25 Ksm 2013, 18:29

şurda yazılanlara biraz baktım da sanırım Atatürk ün bu sözü pekçok sözü gibi yanlış anlaşılmış.

'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' demek, "bana dokunmayan yılan bin yaşasın", "hiçbirşey umrumda değil", "dünyaya gözlerimi kulaklarımı kapattım" anlamında değildir.

ne anlama geldiğini kendisinden okuyalım:

"ocak 1922 'de vakit başyazarı ahmet emin 'e şöyle bir mülakat veriyor; "..hiçbir millet ve memlekete karşı fikir-i tecavüz beslemeyiz. fakat muhafaza-i mevcudiyet ve istiklal için, bir de memleketimizin bu dediğimiz sahada müsterihane ve kemal-i itminanla çalışarak müreffeh ve mesut olmasını temin için her vakit memleket ve milletimizi müdafaaya kadir bir orduya malkiyet de nuhbe-i amalimizdir.""sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET