Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Beyazıt
123 ... 404142   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 1
Aydinsert
17 yıl önce - Çrş 28 Tem 2004, 14:54
İstanbul Beyazıt


Beyazıt Meydanı(+)


Beyazıt camii


(+)


Beyazıt hamamı


(+)


Vakıf el sanatları müdürlüğü


(+)
(+)


Simkeşhane(sim iplik dokuma yeri)


(+)


[ Simkeşhanenin iplikle alakası yoktur, darphane demektir Mustafa Noyan - Sal 09 Hzr 2009 11:14 ]


aykut_a

17 yıl önce - Çrş 28 Tem 2004, 16:51
Meydanda Çay Bahçesi
(+)


TolgaTek
17 yıl önce - Prş 23 Eyl 2004, 13:15
Beyazıt'da Kayıp Bir Anıt: Theodosius Sütunu


Size İstanbul'dan gizli bir tarihi eser...Theodosius Sütunu, Forum Theodosius veya Forum Touri'nin ortasında dikili idi.

Theodosius Forumu (Meydanı), M.S. 379-395 yılları arasında inşa edilir. Gerçek büyüklüğü bilinmemekle beraber, Beyazıt Meydanı, Simkeş Hanı, Beyazıt Hamamı gibi yapılar bu forumun üzerine dikilmiştir. Alanın bir kenarında büyük bir tak yapısı olan Theodosius Takı yer almaktaydı. Bütün özellikleri ile Theodosius Forumu ve Sütunu, Roma'daki Traianus'un Forumunu ve ortasındaki sütunu örnek almıştır.(+)

Roma'daki Traianus Sütunu (Bu resmi internetten buldum, çok kötü bir resim ama fikir versin diye ekledim. Google'dan "Trajan's Column" diye grafik arama yaparsanız yüzlerce resmi çıkıyor. Theodosius Sütunu buna benzemekteydi)

Theodosius Sütunu'nun yapımı muhtemelen M.S. 386 yılında başlar. 393 yılında hizmete açılır. Sütun üzerinde Theodosius'un büyük bir atlı heykeli (gümüş veya gümüş kaplama) ve oğulları Honorius ile Arcadius'un heykelleri bulunmaktaydı. Etrafında Theodosius'un barbarlara karşı zaferini anlatan kabartmalar bulunmaktaydı. M.S. 506 yılında İmp. Anastasius, depremle yere düşen Theodosius heykeli yerine kendi heykelini diker.
1204 yılında İstanbul'un Haçlıların eline düşmesi ile, sütun üzerindeki heykeller Haçlılar tarafından indirilerek eritilir. Aynı zamanda esir düşen Bizans İmparatoru V. Alexios bu sütun üzerinden aşağıya atılarak öldürülür.
İstanbul'un alınmasında rol oynayan Şovalye Robert de Clari (Robert de Clari, "İstanbul'un Zaptı", çev. Prof. Dr. B. Akyavaş, Türk Tarih Kurumu, Ankara, 1994) Theodosius Sütunu ve Arcadius Sütunu'nu (Avrat Taşı, Cerrahpaşa, sadece kaidesi mevcut, bkz. http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=19012#19012 4. resim) şöyle tarif eder:

"Şehirde büyük iki harika vardı: herbiri üç kulaç eninde ve elli kulaç boyunda iki sütun. Bu sütunların üzerlerindeki küçük kulubelerde birer keşiş yaşıyordu. Sütunların içinde yukarı çıkmak için merdivenler vardı. Sutunları dışına Konstantinopolis'de olmuş ve olacak her hadise kehanet yoluyla yazılıp resmedilmiş. Bununla beraber hadise olmadan önce bilinmezmiş. Olduğu zaman gidip bakarlar ve hadiseyi sütunların üzerinde hemen görürlermiş. Bizim istilamız bile burada tasvir edilmiş..."

Sütunun kabartmalarının büyük kısmı Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u almasından önce tahrip edilmiştir. Sütunun kalan kısımları 1517'de doğal bir afet sonucu devrilir ve çevredeki yapıların inşaatında kullanılır.

Bugün bu sütunun bazı kabartmaları görülebilir:

İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde bir parçası sergilenmektedir:


(+)


Diğer parçaları Beyazıt Hamamı'nın duvarlarında kullanılmıştır. Ne yazık ki, bugün bu hamamın cephesi tahta bir set tarafından kapatılmıştır ve bu resimleri makineyi setin üzerinden sarkıtarak çekmek zorunda kaldığım için kabartmaları tam karşıdan alamadım.(+)


(+)

(+)
TolgaTek
17 yıl önce - Sal 28 Eyl 2004, 14:20

Beyazıt'tan Bir Başka Kayıp Eser:

Simkeş Han'ın tam önünde, Theodosius Forumuna girişi sağlayan bir zafer takı yapısı bulunmaktaydı. Bu tak, tıpkı Roma kentindekiler gibi, şehrin ana caddesi üzerine yapılmıştır ve üstteki sütun gibi İmparator Theodosius I dönemine aittir. Bugün yapının ayaklarının kaide kısımları günümüze ulaştığı için büyüklüğünü ve neye benzediğini hayal etmek daha kolaydır.

Yapının mevcut parçaları 1957-8 yıllarında yapılan bir kazı çalışması ile ortaya çıkartıldı. Ortada büyük bir ana kemer bulunan tak yapısı, bu kemeri taşıyan karşılıklı dörder sütun ve bu sütunların yanında birer daha küçük kemerli kapıyla gene bunları taşıyan dörder yan sütundan oluşur. Yani yapı toplam 16 sütun üzerinde yükselen bir büyük iki küçük kemerli kapıdan oluşmaktaydı. Sütunlar oldukça değişik olup, ağaç dalları gibi budaklarla bezenmiştir. Üstte ise bu sütunları tutan stilize eller bulunmaktadır. Yani pagan sembolü olan Herakles'in sopasına burada bir gönderme vardır. Bu sopa güç, erki sembolize eder...

Bu budaklı sütunların çok benzerleri devşirilerek Yerebatan Sarnıcında da kullanılmıştır. Belki bu yapıdan veya benzer bir başka tak yapısından sarnıca taşınmış olmalılar.

Ne yazık ki Beyazıt'ın bu kesimi çok kalabalık olduğu için resimlerde geniş açıyı çok rahat kullanamadım. Ama bir fikir veriyorlardır umarım.(+)

(+)

(+)Kerem'in (MeReK aynı kişi değil mi?) http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=2478 başlığındaki aynı yerin bu resminde diğer parçalar da görünüyor... O yüzden bu resmi de kusura bakmazsa, kopyalayıp buraya koydum.(+)


Aşağıda yapının bilgisayarda yapılmış aksonometrik rekonstrüksiyon çizimini görüyorsunuz. http://www.byzantium1200.com sitesinde yayınlanmış...Bu arada İstanbul üzerinden de tarihi eser resmi patlamasına bir katkıda daha bulunduğum için çok mutluyum...

kusura bakmayın benim makine gökdelen ve stadyum resimlerini bulanık çekiyor!!!!


En son TolgaTek tarafından Prş 14 Ekm 2004, 13:45 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Faruk

17 yıl önce - Sal 28 Eyl 2004, 20:39(+)

(+)

(+)
sayfa 1
123 ... 404142   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL