Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
yasin.yılmaz

13 yıl önce - Çrş 10 Hzr 2009, 01:59
İstanbul Edirnekapı - Mihrimah Sultan Camii


Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii

İstanbul Surlarının Edirnekapı girişinde Fevzi Paşa Caddesi üzerindedir. Kanuni Sultan Süleyman tarafından, kızı Mihrimah Sultan adına yaptırılan külliye, Mimar Sinan’ın eseridir. Yapım yılı tam olarak bilinmemekle birlikte, külliyenin inşasının 1560’lı yıllarda tamamlandığı sanılmaktadır. Bir kısmı günümüze kadar ulaşmayan külliye, bir cami, medrese, çifte hamam, türbe, çarşı ve sıbyan mektebinden oluşuyordu. Cami, zeminden 37 metre yükseklikte ve 20 metre çapında tek bir kubbeye sahiptir. Bir diğer ayırt edici özelliği de çok sayıda penceresinin olmasıdır. Camiyi 161 tane pencere aydınlatmaktadır. Ayrıca mermer minberi de, çağının en güzel örneklerinden kabul edilir. Pencere ve kapı kanatlarındaki ahşap üzerine sedef ve fildişi kakmalar ise çok değerli sanat eserleridir.

Caminin iç avlusunun iki kenarında medrese yer alır. Ama bu medresenin ilginç yanı dersaneler bölümünün olmamasıdır. Dersanelerin, medresenin orijinalinde de mi olmadığı, yoksa sonradan yapılan tamiratlar sırasında mı ortadan kalktığı bilinmemektedir. Ancak dersane hariç medresenin diğer kısımları günümüze ulaşmıştır.

Caminin kıble yönünün sağ köşesinde ise külliyenin Sıbyan Mektebi ve Güzel Ahmed Paşa’nın türbesi bulunmaktadır. Yine aynı yönde, fakat külliyeden ayrı bir biçimde bir çifte hamam vardır. Külliyenin çarşısında ise günümüze hiçbir şey ulaşamamıştır.

Kaynak : www.istanbul.net.tr

Uzun zamandır kapsamlı bir restorasyonda olan cami yedi tepeden birinin üzerinde olup Mimar Sinan'ın önemli yapılarındandır.


(+)
Topkapıdaki Adnan Menderes Anıt Mezarından


ömer..
13 yıl önce - Sal 07 Tem 2009, 13:05

Edirnekapı Mihrimah Sultan Camiinin hemen yakınında, İstanbul'un fethinde şehre girişin yapıldığı kapı yer alıyor.(+)
(+)
(+)


İstanbul'daki diğer Mihrimah Sultan Camii Üsküdar merkezde yer alıyor.
Edirnekapı'daki cami şu an için restorasyonda bulunuyor.


yasin.yılmaz

12 yıl önce - Prş 27 Ağu 2009, 19:05


(+)Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 29 Ağu 2009, 20:20
Yasin'in aynı açısından, ama bu kez tam 45 sene evvelinde, 1964'de Mihrimah Sultan Camii'nin aynı o heybetli görünüşü...

Akın KURTOĞLU


olgun_nazih

12 yıl önce - Sal 22 Eyl 2009, 23:39(+)

(+)

(+)

(+)
sayfa 1
123 ... 141516   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL