Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
alparslan
12 yıl önce - Çrş 28 Tem 2004, 08:34

selam burc ! tanitim sitesiyizde veya sitesisinizde nerde tanitim yapiyoruz turkleremi tanitiyoruz kendimizi yoksa dunyaya mi. bir yabanci nasil gelipde anlayacak bu siteyi nasil foruma katilacak. bunlari neden soyluyorum biliyormusun.cunku ben bu wow turkey i cok sevdim. ne zamandir da uyeyim.gecen bir file sharing programinda chat i olan bir program bu orda dedimki boyle bir site var muthis birsey. adamlarla bir kavga etmedigimiz kaldi. yok efendim nesi muthismismis. tabi bunu diyende ankaradan biri kesin zengin biridir ve gurbette olan insanlarin duygularini tasiyamaz.herneyse yani bana bir aciklayin nasil tanitiyoruz turkiyeyi.?insallah anlasilmisimdir!

Burç

12 yıl önce - Çrş 28 Tem 2004, 09:49

Bunu sitede bir çok defa anlattım, ama kaçıranlar için bir kere daha anlatayım :
Eskiden sitemiz sırf ingilizce idi. Türkiye hakkında hiç bir şey bilmeyen bir yabancının,
gelip de biraz olsun cahilliğini gidermesi için, tek tek oturup resimleri çocuklara anlatır  gibi
açıklıyordum. Bu yüzden en eski mesajların hepsi ingilizcedir.

Fakat fark ettim ki, gelen yabancılar 3-5 fotoğrafa bakıp gidiyor, çok çok tipik
salakça sorular soruyorlar: "Türkiye'de bir kadın nasıl giyinmeli?" gibilerinden.
Ama siteye gelen bir Türk, bu fotoğrafları alıp belki 20-30 yabancıya birebir gösteriyor.
Eminim ki sen de bunu yaptın. Yurtdışında okulda derslerinde bütün sınıfa buradan aldığı
fotoğraflar ile gösterim yapanlar var. Çeşitli sitelerde buradan alınmış
fotoğraflar var. Gene buradan fotoğrafları alarak, isteyen mesela Hintçe bir tanıtım sitesinde
kullanabilir.

Ama bir zamanlar bunlar internette yoktu. Istesen de bulamazdın. Biliyorum,
çünkü ben yıllarca araştırdım, cami ve tarihi eser fotoğrafından başka bir resim bulamadım.
Artık biz gerekli cephaneyi burada veriyoruz, isteyen istediği gibi kullanır.

Ayrıca Türk'lerin kendi ülkelerini de yeterince tanımadığını fark ettim. Kendim dahil.
Özellikle "Batı" hayranlığı ile beyinleri yıkanan genç nesil, ülkesini pek tanımıyor ve
kendi milletini, kendi ülkesini eleştirmeye o kadar alışmış ki, yabancılara iyi bir tanıtım
yapabilmesine imkan yok. Acaba ülkesini tanımayan birisi, yabancılara nasıl tanıtabilir?
Maslak'ta çektiğim fotoğrafları gösterdiğim bir çok Türk, "New York" zannediyor.
Demek ki dünyaya tanıtmadan önce kendi insanımıza tanıtmak gerekli.
İşte site böylece Türkçe oldu..

Bu fotoğraflar burada kalmıyor. Gazetelerde çıkıyor, bir çok internet sitesinde kullanılıyor.
Buraya gelen üyelerin bir kısmı fotoğrafçı, diğerleri ise bu fotoğrafları yayarak tanıtıma
katkıda bulunuyor. Çiçeğe konan kelebekler misali, bilmem anlatabildim mi?

Kerem K
12 yıl önce - Çrş 28 Tem 2004, 13:19

bu konuda ben de uzun zamandır kafa patlatıyor, düşünüyorum. burç'un söyledikleri doğru ama meşgulüm'ün dediği gibi tanıtım açısından tam etkin olamıyor bence de.

bu yüzden şöyle bir sistem kursak. nispeten boş zamanı olan ve bu işlerden az buçuk anlayan üç web-admin belirlesek ve bu arkadaşlar forum dışında ayrı bir site oluştursalar fena olmaz mı?

mesela bu ayrı ama arı bilgi ve fotoğrafların olduğu sitede; forumdan seçilmiş konular ve fotoğraflar bulunsa; maksimum 10 fotoğraf ve konunun 3-4 parağraflık ingilizce anlatımı olsa. ardından da eğer üyelerimiz yorum yapmışsa -yine ingilizce- onların yorumlarını eklesek daha hoş olmaz mı?

özellikle istanbul ve antalya forumlarında çok iyi fotoğraf arşivimiz olduğunu görüyorum. ayrıca yusuf 'un worldturkey 'sinde de yeterli fotoğraflar var. tek problem, türkçe olan yazıların ingilizceye çevrilmesi kalıyor ki bu da göründüğü kadar kolay değil. tercüme sağlam sinirler ve büyü"ü"k boş zaman gerektirir.

ya da boşverin.... worldturkey.com yeterli

erengin
12 yıl önce - Çrş 28 Tem 2004, 13:49

Kerem'e katılıyorum.
İnternette ne yazık ki ülkemiz, kentlerimiz hakkında bilgiler de fotoğraflar da çok yetersiz.
Bir zamanlar Antalya'nın tarihine takılmıştım, eksik gedik bir şeyler dışında hiç bir şey yok.
En azından Antalya bölümü için konuşayım, oradaki fotoğraflar ve altlarına eklenen bilgileri bulmak olanaksız. Örnek olsun, Trabenna'yı internette arayın bir şey çıkmayacak ama bizde 2 fotoğrafı var.
Zamanla geliştirmek üzere ucundan kıyısından başlasak, bir kaç foto biraz bilgi ile önemli bir boşluk dolabilir gibime geliyor.

Erengin

Okhan
12 yıl önce - Çrş 28 Tem 2004, 13:56

Ben bu sonbahar su hukuk fakültesini hayirlisiyla bitireyim, seneye Yusuf'un yapmis oldugu tarzda bir siteyi Almanca olarak yapmayi düsünüyorum. Bu amacla gelecek yaz klesinlikle bir Türkiye turu yapacagim ama tabii su an icin her sey plan asamasinda (Türkiye turu ve Canon EOS yüzde yüz yapilacak ve alinacak,bu ikisi benim kendime hediyem , bir kac ay sadece gezip fotograf cekecegim, kafami dinleyecegim). Sinavlara az bir süre kaldigi icin hic kafa yormuyorum, zamani gelince yardimlarinizi isteyecegim, hazir olun .

Okan

12 yıl önce - Çrş 28 Tem 2004, 19:59

Burada yabancilara tanitim FOTOlarla saglaniyor. Buradaki fotolarin dagitimi gayet esnek oldugu icin, Turkiye'nin herhangi bir tarafini tanitmak isteyen insanlar, buradaki fotolardan yararlanabiliyor.

Mesela ben buradaki yabanci Arkadaslara, Bodrum'dan bahsedersem, email'e bir kac tane wowTurkey fotosu ilistirip iste soyle bir yer.. diyorum.

Onun icin buradaki fotolarin Turkiye'nin pek taninmayan, bilinmeyen aydinlik modern yuzunu gosteren fotolardan olusmasi gerekiyor. Yoksa, GOOGLE da Turkiye diye bakinca bir suru deve, fes fotosu zaten geliyor.. Burada tanistigim yabancilarin cahilleri sorar, Deveyle mi geziyordun, Turkiye'deyken, bak ne guzel burada metro var tren var falan diye.

O sekilde bir tanitim oluyor. Turkiye hakkinda kil bir laf eden elemana aninda buradan dayiyorum fotolari adamin rengi atiyor aninda...Ne oldugunu sasiriyor, kendi cahilliginden utaniyor.. Bir daha da bir ..sey diyemiyor.

alparslan
12 yıl önce - Prş 29 Tem 2004, 04:14

merhaba tekrar. dediklerinin hepsi dogru burc. burda ingilizce kursuna giderken, orda tabi siniflarda internette oluyor, oradan ben ogretmenlere ogrencilere turkiye hakkinda zir cahil olanlara resimlerimizi gosterince agizlari hepsinin acik kalmisti. dunku sana yazdigim mesaj dada bana muhalefet eden kisinin demistim tuzu kesin kurudur. sirf giciklik olsun diye bana oyle cins cins sorular sormustur zaten. ben bu sitenin hala cok iyi calistigini dusunuyorum amerika da iken bile floppy disk yaparak icine resimleri koymustum gittigim yerlerde gosteriyordum. herneyse anlasilmis olmam sizlerce cok mutluluk verici tesekkurler.

Burç

12 yıl önce - Pzr 02 Oca 2005, 11:03

Yeni üyelerimiz arttıkça, ne gariptir ki sitemiz tümüyle Türkçe olduğu halde,
sitemizin yabancılar için olduğunu zannedenler de artıyor!
Bu yüzden bu başlığı hatırlatayım dedim...

Sitemiz yabancılar için değil, Türk'ler içindir!

messiah_haktan

12 yıl önce - Pzr 02 Oca 2005, 15:28

Bütün postlari okusaydin sitenin ilk basta yabancila ricin acildigni anlardin.Ilk postlarin hepsi ingilizceydi ama türkler haricinde kimse gelmiyordu bu foruma.Forumun fonksiyonu degisti.Resim ve info deposu oldu.Isteyesn istedignini alir ve dagitir bu sitenin ismini vermek satiyla.

Ati
12 yıl önce - Pzr 02 Oca 2005, 15:44

Alıntı:
Geçen ay wowTURKEY.com sunucusunun bilgi alışveriş limitini doldurması nedeni ile,
artık üye olmayanlar fotoğrafların büyük hallerine bakamayacaklar.

Üyelik tabii ki ücretsiz..
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=100788 ...ht=#100788

Uye olmayanlara (yabancilara) sadece baglantiyi vermek
fazla ise yaramayacak desenize .

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET