Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Havaray Projeleri
123 ... 394041   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 1
xgokhan
19 yıl önce - Pzr 29 Arl 2002, 04:23
[İST-D2.01] - Havaray Projeleri

Sorry but the article is in Turkish and I was too lazy to translate.

Büyükşehir Belediyesi, şehrin trafik yükünü azaltmak amacıyla, kısa mesafeli hatlarda "Havaray" sistemi kurarak metro istasyonları ile İDO iskeleleri arasındaki entegrasyonu sağlayacak.

ilk etapta iki ay içinde ihalesi yapılacak Bakırköy İncirli Caddesi ile sahildeki İDO iskelesi arasındaki havaray hattı, birbuçuk yılda tamamlanacak. İncirli'den sahile kadar inecek tahmini 3.5 km. uzunluğundaki güzergâhta saatte ortalama 10-12 bin yolcu taşınacak ve yolculuk süresi 2 dakikaya inecek.

İki bölüm halinde yapılacak güzergâhın birinci aşamasında, 4 istasyonun yer alacağı İncirli Caddesi ile Özgürlük Meydanı arasındaki 2.3 km'lik bölüm bitirilecek. İkinci aşama ise, 2 istasyonun bulunacağı 1.1 km uzunluğundaki Özgürlük Meydanı ile İDO iskelesine kadar olan bölümü kapsayacak.

Diğer bazı hatlar:

Etüt çalışmaları yapılan Taksim-Yenikapı hattı üzerinde Şişhane istasyonundan başlayıp Kasımpaşa üzerinden Kulaksız'a, oradan da Cemal Kamacı Spor Kompleksi, Darülaceze ve PERPA önünden Şişli'deki metro istasyonuna kadar uzanacak güzergâh, Cemal Kamacı Spor Kompleksi önünden iki kola ayrılarak bir kolu E-5 paralelinde hafif metroya bağlanacak, diğer kolu Edirnekapı'dan Kazlıçeşme'ye indirilecek.

Öncelikli olarak ele alınan bir diğer hat, Beşiktaş'tan Zincırlikuyu'ya kadar gidecek. Bu hatlar şu anda öncelikle ele alındı.

Bunlar dışında ikinci aşama olarak Bakırköy-Sahil arasındaki hat, Bahçelievler ve Bağcılar'a kadar uzatılacak. Bu hattın etüd çalışmaları sürüyor.

Ayrıca 4. Levent-Taksim metrosuna dikey olan hatlar için de çalışmalar devam ediyor. Çeliktepe, Gültepe, Sanayi Mahallesi, Boğaziçi Üniversitesi Arnavutköy güzergâhlarını metroya bağlayan hatlar üzerinde de havaray sistemi düşünülüyor.

messiah_haktan

19 yıl önce - Pzr 29 Arl 2002, 05:51

Ben bu haberi ilk okudumda cok sevinmistim ama simdi 3 haftadi bir okuyorum,haber var faliyet yok!!!

xgokhan
19 yıl önce - Pzr 29 Arl 2002, 05:58

Bu IBB sitesinden ama, Hurriyet'ten degil. Onceki yazilarda tarih yoktu, bunda tarih veriliyor.

messiah_haktan

19 yıl önce - Pzr 29 Arl 2002, 06:27

hadi öyle olsun,bak güveniyom sana,bosubosnua sevindirtme bizi

Taha
17 yıl önce - Sal 27 Tem 2004, 07:06
Havaray Projeleri

E-5’E HAVARAY

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Anadolu yakasında E-5 Karayolu’nun Harem-Tuzla arasına tramvay değil, havaray yapacaklarını açıkladı. E-5’in ortasına raylı sistem yapılması projesi, Başbakan Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı döneminde gündeme gelmiş ve etüd projesi de hazırlanmıştı. Ancak bütün çabalara rağmen, Bayındırlık Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan E-5’in, Büyükşehir Belediyesi’ne devri bir türlü gerçekleştirilememişti. Aynı mücadeleyi eski başkanlardan Ali Müfit Gürtuna da sürdürdü ve sonunda devir işlemi gerçekleşti. 14 Ekim 2002 tarihinde dönemin Bayındırlık Bakanı Abdülkadir Akcan ile Gürtuna arasında imzalanan bir protokolle E-5, Büyükşehir Belediyesi’ne verilmişti.

Maliyeti daha düşük
Devir işleminin tamamlanmasının ardından proje çalışmaları tamamlandı. Projeye göre, Harem-Kadıköy-Kartal-Tuzla güzergahını takip edecek ve 22 kilometre uzunluğunda olacak tramvayla, saatte 35 bin yolcu taşınabilecekti. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yıllardır yılan hikayesine dönen E-5’e raylı sistem projesinde yeni gelişmeler olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, bu projeyi yapması için Ulaştırma Bakanlığı’na teklif götürdüklerini belirterek “Ancak zaman kaybı olacağından daha sonra bu tekliften vazgeçtik. Şimdi, yap- işlet modeliyle ve havaray olarak biz yapmak istiyoruz. Böylece projenin daha az maliyetle ve daha çabuk biteceğini düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: www.turkiyegazetesi.com.tr

Not: Sevgili wowturkey uyeleri, havaray hakkinda tepkileriniz nelerdir. Havaray ve Tramvay arasindaki fark nedir, hangisi daha uygun. Yorumlarinizi bu baslik altinda bekliyoruz.

ismail+
17 yıl önce - Sal 27 Tem 2004, 08:23

Ben derim ki, havaray ya da tramvay farketmez, ayni miktarda yolcuyu ayni suratle tasiyabildikten sonra. Bu ve bu tip projelerin bir an once gerceklesmesi en onemli nokta. Bu yap-islet isi tutmaz bu arada, cunku kimse cikip 500 milyon dolarini return o investment'in 20-30 yil oldugu (ki Turkiye'deki bilet fiyatlariyla belki de 40-50 yil) ulasim isine yatirmaz; onun icindir ki dunya'nin hemen hemen her yerinde bu tip projeler neredeyse tamamiyla publicly fundeddir. Bizim yeni baskan eski koye yeni adet getirmekle kafasini yoracagina, bir an once bu is icin yatirim butcesinden para ayirmaya, ya da Ankara'dan public funds secure etmek icin lobi yapmaya gayret gosterse daha hayirli bir is yapmis olur. Benim anlamadigim, bu adami advise eden bu isten anlayan bir Allah'in kulu yok mu bu belediyede?

Mehmet CK
17 yıl önce - Sal 27 Tem 2004, 17:16

Taha bu yolun ortasindan gecen hafif metro sistemi. Aslinda E-5 yolunda olacak sistem tramvay degil hafif metro olacakti. Trafikten bagimsiz cunku.

Bilemem belki ghaberde yanlis vardir, BUnda sadece ray dosenecek, havaray bence daha pahali olur. Yok eger viyaduk yapacak ve uzerinde tren seyahat edecekse bilemem tabii.

Ben bu projeden umutsuzum. AKP iktidar olali 1.5 yil oldu, daha ihlae sonuclanmadi, minibusculer yaptirtmaz bunu gibi geliyor bana.

Ya da kapasitesi sinirli havaray kullanilinca minibuslere de ihtiyac olunacagi icin bu cozume gidilmis. Havaray kucuk bir sistemdir. Hafif metro gibi yogun tasimacilik yapamaz.

Taha
17 yıl önce - Sal 27 Tem 2004, 20:32

Mehmet sanirim havaraylar en fazla 2 vagonlu oluyor, sence yaniliyormuyum? Bencede sen haklisin, keske havaray yerine tramvay yapsalardi daha uygun olurdu, oyle degilmi.

Okhan
17 yıl önce - Sal 27 Tem 2004, 20:56

Alıntı:
Mehmet sanirim havaraylar en fazla 2 vagonlu oluyor, sence yaniliyormuyum? Bencede sen haklisin, keske havaray yerine tramvay yapsalardi daha uygun olurdu, oyle degilmi.

Bu tarz mesajlari özel mesajla yazalim. Eger "sence yaniliyormuyum ?" sorusunun hedefi Mehmet arkadasimizsa ona, yok eger soruyu soranin bünyesindeki diger kisilik ise kendimize özel mesaj atalim (bu mümkün, ben denedim, bayagi oluyor).

Özellikle sitemizin eski üyeleri bu kurallara dikkat ederlerse, hatali mesaj atan yeni üyeleri uyardigimizda "ama bak su su da böyle davraniyor" sikayetlerine maruz kalmayiz.
Son zamanda özel mesajla yapilmasi gereken ikili diyaloglarin yavas yavas forumda yapildigi gözlenilmesi sebebiyle bu hatirlatma yapildi.
Ilgililere duyurulur (Ilgililer: bütün üyeler).

zorbey
17 yıl önce - Sal 27 Tem 2004, 21:06

ismal ya türkçe konus ya ınglızce konus bir mesaja baslamadan önce hangı dili kullanıcagına karar vererek basla mesajına lütfen!!

sayfa 1
123 ... 394041   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM