Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
levend46
10 yıl önce - Çrş 03 Hzr 2009, 20:31
Kahramanmaraş - Kahramankent Üniversitesi

KAHRAMANMARAŞ’A ÖZEL ÜNİVERSİTE KURULUYOR

Adının Kahramankent Üniversitesi olacağı özel üniversitenin mütevelli heyeti bilgilendirme toplantısı yaparak, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı ve AKP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam ve Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’a üniversite hakkında bilgiler verdi.

Ramada Otel’de düzenlenen bilgiler toplantısında kurulacak olan özel üniversite hakkında bir sunum yapan Kahramanmaraş Meram Eğitim Ve Kültür Vakfı Müdürü Celil Yaka, “Vakıf 26 Haziran 2008 tarihinde şehrimize bir Vakıf Üniversitesi kazandırmak maksadıyla kuruldu. Kahramankent Üniversitesi, Fen, ve Sosyal Bilimler Enstitülerinin çalışmaları ile ihtiyaç duyulan öğretim üyeleri, akademisyen ve nitelikli elemanları yetiştirmek için lisans üstü eğitim imkanları sunacaktır.

Üniversitemiz, bilimin ışığında uluslararası standartlarda mesleki bilgi, beceri ve donanıma sahip, ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, hoşgörülü, yeniliklere açık, özgüven sahibi, girişimci bireyler yetiştirmeyi amaçlamıştır. Hayat standardı, özgüveni ve saygınlığı yüksek, milletler arasında seçkin bir yere sahip, evrensel uygarlığa katkıda bulunabilen, refah toplumu olabilmenin yolu nitelikli bireylere sahip olmadan geçer. Bunun için Üniversitemizin temel hedefi, bilgi, beceri duygu ve düşünce bakımından yüksek niteliğe sahip insan gücü yetiştirmektir.

Çağdaş öğretim yöntem ve tekniklerin uygulandığı bir eğitim modeliyle Üniversitemizde yetiştirilecek olan öğrenciler ülke ve ülke dışında birçok alanda rahatlıkla iş bulabileceklerdir” dedi.

Kurululacak özel üniversite için TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı ve AKP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam’dan düşüncelerini alan mütevelli heyetinin düzenlediği bilgilendirme toplantısına üyelerden KALİDA Başkanı Osman Gemci ve OSB Başkanı Kemal Karaküçük’ün yanı sıra Kahramanmaraş TRT İl Temsilcisi Fatih Nalbantbaşı katıldı.

ÜNİVERSİTE’DE OLACAK FAKÜLTELER:

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

(Bilgisayar ve Endüstri)

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

(İşletme ve İktisat)

HUKUK FAKÜLTESİ

(Hukuk)

BEŞERİ BİLİMLER ve EDEBİYAT FAKÜLTESİ

(Türk dili ve edebiyatı, İngiliz dili ve edebiyatı ve Sosyoloji)

KAHRAMANKENT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ AÇILMA GEREKÇESİ

Kahramankent Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi evrensel boyutta bilimsel araştırmalar ve uygulamalarla iş dünyasının Ar-Ge merkezi olarak toplumun refahına katkıda bulunacaktır.
Bu çerçevede öğrencilerin iş deneyimi edinmesine yönelik “Üretim içinde Eğitim" programı ile uygulamalarında yetkin, çevreye ve topluma duyarlı, etik değerlere saygılı, kendini sürekli yenileyen lider mühendisler yetiştirilmesi için çaba gösterilecektir.

KAHRAMANKENT ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİAÇILMA GEREKÇESİ

Fakültede açılacak bölümlerle ana amaç Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmelere ilgi duyan, ulusal ve uluslararası işletmelerde Pazarlama, Finans, Üretim, Muhasebe gibi çeşitli departmanların yönetiminde verimlilik ve etkinliği sağlayarak gerek kendisi için gerek ülke için değerli uzmanlar yetiştirmektir.

KAHRAMANKENT ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ AÇILMA GEREKÇESİ

Kahramanmaraş’a açılacak hukuk fakültesi, sadece Kahramanmaraş’ın değil aynı zamanda tarım bakımından stratejik önemi olan ve nüfusu milyonlarla ifade edilen çevre iller; Adana, Gaziantep, Hatay, Şanlı Urfa ve Malatya’nın ihtiyacını giderecektir.

Hukuk fakültesinden mezun olanlar, hakim, savcı, avukat ve noter unvanlarını almaktadırlar. Ayrıca kamu ve özel sektörde yönetici ve hukuk müşaviri olarak çalışmaktadırlar. Hukuk fakülteleri, Ülkemizde mezunlarının iş bulma sorunu olmayan nadir eğitim kurumlarındandır.

KAHRAMANKENT ÜNİVERSİTESİ BEŞERİ BİLİMLER ve EDEBİYAT FAKÜLTESİ AÇILMA GEREKÇESİ

Kahramankent Üniversitesi Beşeri Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’nin ana hedefi, öğrencilerine hem ulusal hem de uluslararası rekabet ortamında meslek sahibi olmaları için gerekli olan en çağdaş, en kaliteli bir eğitim ve öğretim hizmetinin verilmesini sağlamaktır.

Bunun için; nitelikli bir eğitim-öğretim ihtiyacını karşılamak, kaliteli eğitim-öğretim elemanı yetiştirmek, bölgenin eğitim-öğretim İhtiyacını Karşılamak ve kamu Üniversitelerinin eğitim-öğretim yükünü paylaşmak

KAHRAMANKENT ÜNİVERSİTESİ FİZİKİ KAPASİTESİ

Mevcut Kahramankent Üniversitesi projesi 50 derslik sınıf kapasitesine sahiptir. Ayrıca değişik hacimlerde konferans ve toplantı salonları da mevcuttur. Söz konusu 4 fakülte, 8 bölümün beş yıl sonundaki derslik ihtiyacını karşılayacaktır. Öğretim elemanları, idari personel odaları ve yeterli sayıda laboratuar olabilecek mekan vardır.

Ayrıca öğrencilerin ihtiyacı olabilecek sosyal tesisler (kafeterya, spor salonu vb) mevcuttur. Mevcut binanın projesine uygun olarak yapılması halinde üniversitenin 15 yıllık ihtiyacını karşılayacaktır.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA BİLGİ:

Kahramankent Üniversitesi bünyesinde açılacak olan dört fakülte ve sekiz bölümün beş yıl içerisinde toplam 1260 öğrenci sayısına ulaşması hedeflenmiştir.

Eğitim, başlangıçta 34 ve son 5 yılda toplam 164 öğretim üyesi ile sürdürülecektir. Bu öğretim üyelerinin bir kısmı ülkemizdeki değişik üniversitelerde görev yapan başarılı elemanlardan seçilirken önemli bir kısmı ise yurt dışından gelecek akademisyenlerle yürütülecektir. Yurt içinde ağırlıklı son sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 50 ve ABD de yüksek lisans ve doktora yapan 10 öğrenciye eğitim bursu verilmektedir.

KAHRAMANKENT ÜNİVERSİTESİ MÜTEVELLİ HEYETİ

MEHMET BALDUK

ATİLLA KANBUR

ASHABİL TANRIVERDİ

AHMET KAMİL ŞİRİKÇİ

KADİR KURTUL

MUSTAFA CİĞER

KEMAL KARAKÜÇÜK

OSMAN GEMCİ

BEKİR SITKI KESİM

M.FUAT SARIKATİPOĞLU

İLHAN ÇELİK

METİN DIĞRAK
http://www.marasmedyamerkezi.com/haberd.asp?haber ...mp;kate=37

Doğu Akdenizin İncisi Anadolu Kaplanı Kahramanmaraş Eğitim alanında da istenilen seviyeye adım adım ilerliyor.Tüm Kahramanmaraşlılara ve Ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun.

En son levend46 tarafından Çrş 03 Hzr 2009, 20:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Halide Sevin

10 yıl önce - Çrş 03 Hzr 2009, 21:05

Değerli iş adamlarımız bir tek ekonomik açıdan değil kültürel alanda da halkımızı desteklemek için yardımlarını esirgemiyorlar. Her karesinde kalite kokan şehrimiz, yeni açılacak üniversitesi ile bilime katkısını devam ettirecektir. Türkiyemize ve güzel memleketimize hayırlı olur umarım.

Süleyman_46

10 yıl önce - Prş 04 Hzr 2009, 21:07

Şütçü İmam Üniversitesinde olmayan bazı bölümleri de bünyesinde barındıracak bir üniversite. rekabet ortamı ker zaman kaliteyi getirir

Sadece K.maraşımız için değil çevre iller için de güzel bir alternatif olacak çok yerinde bir adım bence

zadeomer

10 yıl önce - Cum 05 Hzr 2009, 12:07

belli bir yerleşkeşi varmı acaba bu üniversitenin?

levend46
10 yıl önce - Cum 05 Hzr 2009, 20:37

Kendi yerleşkesi olacak Sütçü İmam Üniversitesi karşısındaki arazide kurulcak.Batı yakası Kahramanmaraş'ın yeni yerleşim bölgesinde.O bölgede Adliye (şu an inşaa ediliyor)Ramada oteli,1.organize sanayi,jandarma komutanlığı,hayvanat bahçesi,kipaş eğitim kompleksi,arnelia alışveriş merkezi gibi önemli alanların olduğu bölgede yapılıyor.

neşetyıldız

10 yıl önce - Cmt 06 Hzr 2009, 10:22

Kahramanmaraş halkını tebrik ediyorum,Gazikent adında Gaziantep,Kahramankent adı altında iki kardeş şehir,iki kardeş üniversite hayırlı olsun.

zadeomer

10 yıl önce - Pzr 02 Ağu 2009, 21:14

2009 ösys kılavuzunda yer almıyor kahramankent üniversitesi bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

Yusuf Esengül

10 yıl önce - Pts 03 Ağu 2009, 14:07

Alıntı:
2009 ösys kılavuzunda yer almıyor kahramankent üniversitesi bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

Bu yıl öğrenci almayacak. Belki gelecek yıl da alamayabilir. Bundan dolayı ÖSYM klavuzunda yok.

mustafa vural
9 yıl önce - Çrş 24 Şub 2010, 00:18

bu proje hakkında bir gelişme varmı bazı şehirler üçüncü üniversiteyi yaparken biz ikinci yapamadık

levend46
9 yıl önce - Prş 25 Şub 2010, 00:29

Tabiki var oma mı Kahramankent Koleji bu Üniversiteyi yapacak.Yani Kahramankent Koleji Kahramankent Üniversitessi'nin kurucusu durumda.Arazi satın alınmış durumda 2 yıla kadar eğitime başlayacak.İnşaata büyük ihtimalle bu yıl başlanır.Kahramankent Koleji yapacaksa hiç merak etmeyin arkası sağlam olduğundan erkenden biter ve eğitime başlar.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET