Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Vedat BEHAR

9 yıl önce - Pzr 31 May 2009, 17:35
Eurovizyon'dan esinlenen TRT, Türkçevizyon'a hazırlanıyor

Türkçevizyon başlıyor!
Eurovizyon’dan esinlenen TRT, Türkçevizyon’a hazırlanıyor. Denizli Pamukkale’de gerçekleştirilecek Türkçevizyon Festivali’ne Türkçe’nin konuşulduğu onlarca ülkeden sanatçılar davet edilecek. 5 gün sürecek festivalde her sanatçıdan, ülkesinde en popüler şarkıyı ‘Türkçe’ seslendirmesi istenecek.

TRT’nin hem televizyon hem de radyo yayıncılığında atağı devam ediyor. Türkiye’nin ilk radyo yayınının yapıldığı günün yıldönümü olan 6 Mayıs’ta, özel radyocularla sürpriz bir yayın gerçekleştiren TRT Radyoları, şimdi de yeni bir festival hazırlığı yapıyor.

Türkçevizyon, adı verilen Uluslararası Türkçe Müzik Festivali, 23-28 Haziran tarihleri arasında Pamukkale’de yapılacak. Festivale Türkçe’nin günlük yaşamda kullanıldığı Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Balkan, Avrupa ve Kuzey Afrika ülkeleri davet edilecek. Bu ülkelerin en sevilen rap, rock gruplarından bir parçayı Türkiye Türkçesi ile seslendirmeleri istenecek. Türkiye’nin ünlü pop ve rock müzik toplulukları da davet edilerek, festival boyunca konserler verilecek
kaynak: http://www.klas.com.tr/radyo_klas/muzik/5288.html

Mesut Yeşil
9 yıl önce - Pzr 31 May 2009, 18:20

Çok iyi olur.TRT Avaz'dan sonra TRT'nin Türk dünyasına yaklaşımları devam ediyor.Çok yerinde olmuş, biz Türkler olarak tek yumruk haline gelirsek kimseye muhtaç olmayız.

Efe Kahraman

9 yıl önce - Pts 01 Hzr 2009, 04:11

Aslında Bu Tarz bir yarışma yapabiliriz.Örneğin;Türkiye,Azerbaycan,Kazakistan,K.K.T.C,Kırgızistan,Türkmenistan gibi Türk ülkeler'inin Türkçe şarkı söylemek şartıyla yarışma,festival düzenleyebiliriz.Mesela kazanan ülke diğer yıl bu yarışmayı düzenler. Çok güzel olur aslında.

En son Efe Kahraman tarafından Pts 01 Hzr 2009, 04:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Yasin Efesoy

9 yıl önce - Pzr 07 Hzr 2009, 11:50

31.05.2009 tarihinde bu konuyla ilgili iki ayrı haber furyası ortaya çıktı. Biri TRT adına, diğeriyse Denizli Belediyesi adına. Başlığımızda da bulunan TRT adına olan haber ne yazık ki yanlış hazırlanmış bir haber. Neden mi?

Festivali TRT düzenlemiyor. Denizli Belediyesi düzenliyor, TRT sadece yayın desteği veriyor. Diğer her şey Denizli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne ait.

Buyrun ilgili meclis kararı:
Alıntı:
http://www.denizli.bel.tr/mecliskarar/meclis3.asp ...amp;sira=1
Karar No: 2009/167
Karar Tarihi: 12.05.2009
Gelen Evrak Özeti: Ülkemiz ve güzide kentimiz Denizli’nin tanıtımı konusunda son derece yararlı ve halkımıza kültür hizmeti olarak 26-27 Haziran 2009 tarihlerinde “Uluslar arası Türkçe Sözlü Müzik Festivali “ düzenlenmesi planlandığından dolayı Türkiye Radyo – Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü ile Denizli Belediyesi arasındaki düzenlenecek olan protokolde Belediyemiz adına Belediye Başkanı Nihat ZEYBEKCİ’ye yetki verilmesi hususunda karar alınmasının incelendiğine dair Genel İşler Komisyonu Raporu.
Karar Özeti: Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü ile Denizli Belediyesi arasındaki düzenlenecek olan protokolde Belediyemiz adına Belediye Başkanımız Sayın Nihat ZEYBEKCİ’ ye yetki verilmesine.

Bu da Denizli Belediyesi'nden çıkan doğru haber:
Alıntı:
Denizli Belediyesi, Uluslararası Türkçe Sözlü Müzik Festivali düzenleyecek.
Türkçe’nin gelişmesine ve uluslararası alanda yaşatılmasına katkı sağlamak amacıyla TRT işbirliğiyle, 26-27 Haziran’da Pamukkale’de yapılacak. TRT’den canlı yayınlacak festivale, Denizli Valiliği de destek veriyor. Katılacak gruplar kendi ülkelerinin şarkılarını Türkçe seslendirecek. Denizli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün, festivalin yapılması ve geleneksel hale getirilmesi yönündeki teklifi, Belediye Meclisi'nde oybirliğiyle kabul edildi. TRT’yle protokol yapılması için Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’ye yetki verildi.

Bundan böyle Uluslararası Türkçe Müzik Festivali Türkçevizyon, her yıl haziran ayında Denizli'de gerçekleştirilecek.

Denizli ve Denizli Belediyesi kendini bir kez daha kanıtladı!

Yasin EFESOY

Belirttiğim husus nedeniyle başlığın adının; "Denizli Belediyesi, Uluslararası Türkçe Müzik Festivali Düzenliyor" şeklinde değiştirilmesini öneriyorum. Yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermesin.

Yasin Efesoy

9 yıl önce - Pzr 21 Hzr 2009, 21:04

TürkçeVizyon, yarın (22.06.2009) itibariyle Denizli'de Ziya Tıkıroğlu Sanat Merkezi'nde (Açık Hava Tiyatrosu) başlıyor. 6 gün boyunca TRT, Denizli'den canlı ve banttan yayınlar gerçekleştirecek.

Festival programına göz atmanızı tavsiye ederim.
http://www.denizli.bel.tr/turkcevizyon/Turkce_vizyon.asp

Yasin EFESOY

Ahmet Çelik

9 yıl önce - Pzr 21 Hzr 2009, 21:28

TRT ya da Denizli belediyesi kimin bu işi yaptığından ziyade yapılan bu güzel iş önemli olan bence kaldı ki TRT yurdumun Televizyonu Kıbrıs Rum kesiminin değil sonuçta emeği geçenleri kutluyorum...

enes

9 yıl önce - Pzr 21 Hzr 2009, 21:30

Türkçe Olimpiyatları'ndan da esinlenilmiş gibi geldi bana.

fatih civelek
9 yıl önce - Pzr 21 Hzr 2009, 22:14

Allah Aşkına !!

Alıntı:
Denizli Valiliği, Denizli Belediyesi ve TRT tarafından organize edilen ' Türkçevizyon Uluslararası Müzik Festivali ' Haziranda başlıyor.

kaynak afiş

Festivale 16 ülkeden 85 sanatçı katılacak. Festivale katılan sanatçılar şarkılarını Türkçe olarak seslendirecek. Türkçenin dünyaya tanıtılması hedeflenen festival Denizli’nin tanıtımı açısından da büyük önem taşıyor. 5 gün boyunca Denizli’nin farklı bölgelerinde gerçekleştirilecek bir dizi etkinlik TRT tarafından canlı olarak yayınlanacak.
kaynak yazı

Bizim bu TRT kurumu resmen bir çığır atlıyor. Yeni logolar yeni kanallar - TRT çocuk TRT şeş , TRT avaz gibi .. - yeni programlar, yeni logo, yeni haber programları vesaire. TRT büyük bir değişimden geçerken bir de Türkçevizyon çıktı ama bu ne biçim başlangıçtır.

Yahu, insan Türkçevizyon ile igili resmi internet sayfasında bir sayfa açar, hatta ayriyetten bir websitesi açar. Taramaktan yoruldum interneti .. resmen TRT sitesinde bir gram bilgi yok

Bu ilkini gerçekleştireceğimiz Yüce Türk halkı olarak ta bizlere şeref verecek olan bu Türkçevizyon ile ilgili bilmemiz gereken ve bilmek için hakkımız olan aşağıda sıraladığım bilgiler resmen yok !!

16 ülkeden 85 sanatçı katılacak, peki ..

- Bu sanatçılar kim ?
- Bu sanatçılar hangi ülkeleri temsil ediyorlar ?
- Katılımda bulunan ülkeler hangileridir ?
- Bu ülkeler nasıl davet edildi veyahut iknâ edildi ?
- Bu ülkelerdeki sanatçılar nasıl tespitlendi ?
- Eurovision'dan esinlenen bu şarkı yarışmasının neden resmi internet sitesi yok ?
- Neden bu Türkçevizyonun belirlenmiş sabit ve uluslararası niteliğinde bir Logosu yok ?
- Neden bu yarışmanın oluşumuyla ilgili (sosyal içerikli) kısa bir tarihçesi yok ?
- Hani sanatçıların isim listeleri ?
- Hani sanatçıların seslendirecekleri eserler ?
- Bu yarışmanın tanıtım vidyosu nerde ?
- Cumartesi 27 haziran 2009 final günü saat 19.00 başlıyor, peki bitiş saati nezaman ?
- Oylama var ise eğer nasıl olacak ve jüriler kimlerdir ?
- ...

Vallahi Bravo bizler TRT olsun bizler olsun birşeyleri başlatmasını biliyoruz ama kayıt etmiyoruz ! Kayıt etmeyi geçtim bile neden bunun adam akıllı bir yine uluslarası boyutta bir tanıtım vidyosu yok ?

Yasın Efesoy arkadaşımızın heyecanını anlıyorum. Velâkin, bu yarışma eurovision gibi her yıl değişik bir şehrimizde yapılmalı. Netice de TRT'nin bir organizasyonu ve başlığıın bu şekliyle uygun olduğuna inanıyorum. Ayrıca afış konusunda da hoşnutsuzum. Denizli Belediyesi bu afişi yaptığına inanıyorum. Belediye olarak başarılı bir iş çıkardılar. Velâkin TRT uluslararası bir LOGO ve bir Afiş hazırlatabilirdi !!

Anlamıyorum, anlayamıyorum bu nasıl bir pazarlama, bu nasıl bir iştir. TRT Kurumu bu yarışmayı bizlere, Türkiye'ye ve Türk Halkına nasıl tanıttı ki ? Yarışma haftası yarın resmen başlıyor ve Off-Sight bir başlangıç yapıyoruz. Kimsenin kalbini kırmak istemiyorum ama eurovision'dan böyle esinlenilmez. Daha profesyonel işler yapabiliriz ama yapmıyoruz ya da yapamıyoruz.

Bu yarışma güzel bir inisyatif. Türkçemizi ilgilendirdiği için haylı haylı müthiş bir proje, ama böyle olmaması gerekirdi !!!

Teşekkürler
fatih civelek

84gokhan84

9 yıl önce - Pzr 21 Hzr 2009, 22:25

türkçe şarkı yarışması fikri cok güzel tebrik ederim ama keşke yarışmanın ismide türkçe olsa türkçevizyon nedir ya çakma eurovision gibi birşey olmuş hemde türkçeyi özendirmesi gereken bir yarışmanın ismi bu olamaz saygılar

Mesut Yeşil
9 yıl önce - Pzr 21 Hzr 2009, 22:42

Üstteki üyeye katılıyorum bence de Türkçevizyon nedir ki? Daha özgün bir isim bulunabilirdi.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET