Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
beratdemir
9 yıl önce - Cum 29 May 2009, 16:19
Sivas Yatırım Haberleri


SİVAS SANAYİLEŞİYOR

2004 yılında çıkan Teşvik Yasası’nın ardından 5 yıl gibi bir süre geçmesine rağmen Sivas Organize sanayi Bölgesinde istihdam hedefi tutturulamadı. Teşvik öncesinde yaklaşık 2 bin kişinin çalıştığı Organize Sanayi Bölgesi’nde Teşvik yasasının ardından ancak 2 bin 350 kişi daha iş sahibi olarak toplam istihdam 4 bin 350 kişiye yükseldi.
Teşvik yasasının çıktığı dönemde yeni açılacak fabrikalarla birlikte Sivas birinci organize sanayi Bölgesi’nde ki istihdam hedefini 7 bin kişi olarak belirleyen yetkililer, aradan geçen 5 yıllık dönemde bu istihdam hedefine ulaşamadı. Hedef olarak belirlenen istihdam oranının yakalanması için Organize Sanayi Bölgesi’nde 2 bin 650 kişiye daha iş kapısı açılması gerekiyor.

OSB’DE SON DURUM

Sivas birinci Organize Sanayi Bölgesinde 2008–2009 yılında 7 üretici firmanın kapandığı ve 200 kişinin işsiz kaldığı fakat bu yıllar arasında 15 yeni firmanın faaliyete geçerek 300 kişinin iş başı yaptığı öğrenildi. Sivas 1. Organize Sanayi Bölgesi şu anda 86 firma faaliyetlerini sürdürüyor.
Bu fabrikalarda toplam 4 bin 350 kişi istihdam ediliyor. Sivas’ta genellikle ihracat yapan 7 firmanın küresel kriz nedeniyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığı öğrenilirken OSB’de 15 yeni firmanın faaliyete başlamasıyla çıkartılan işçi sayısı yeniden dengelenmeye çalışıldı.
Sivas Organize sanayi bölgesinde kapanan 7 fabrikada çalışan yaklaşık 200 işçi, işsizler ordusuna katılırken yeni açılan 15 firmada ise yaklaşık 300 işçinin işe alındığı öğrenildi. Ayrıca Sivas 1. Organize sanayi Bölgesine yatırım için karar alan 43 firmanın inşaat aşamasında olduğu bu firmalarında önümüzde ki aylarda açılmasıyla birlikte üretime ve istihdama katkı sağlaması bekleniyor.

İŞSİZLERİN UMUDU OSB

Türkiye genelinde açıklanan işsizlik rakamlarına göre işsiz sayısı her geçen artarken Sivas’ta İş-Kur’a kayıtlı 12 bin işsiz vatandaş bulunuyor. Organize Sanayide açılacak olan fabrikaları dört gözle bekleyen işsizler umutlarını bu fabrikalara bağladı.

KAYNAK : HÜRDOĞAN


beratdemir
9 yıl önce - Cum 29 May 2009, 16:22

Kriz ortamının geçmesiyle kapanan fabrikaların tekrar üretime geçmesiyle sivas ekonomisi tekrar canlanacaktır.

ayrıca kriz ortamında yeni üretime geçen 15 fabrikamıza başarılar diliyorum.

bir de inşaatı devam eden 43 fabrikanın faaliyete geçmesiyle binlerce insanımıza iş kapısı açılacaktır.

sivas ımız gün geçtikçe gelişiyor ve sanayileşiyor. haberde 86 firmanın üretimde olduğu yazılmış, ancak 100 e yakın fabrika bugün osb de faaliyet göstermektedir.

Sivas 1. osb de bütün fabrikalar üretime geçtiğinde yaklaşık 180 fabrikalık bir osb olacaktır.


beratdemir
9 yıl önce - Cum 29 May 2009, 16:23

Sivas Polis Meslek Yüksek Okulu

2010 Yılında Öğrenci Almaya Başlayacak
2006 yılında temeli atılan ve bu yılın sonunda bitirilmesi planlanan Sivas Polis Meslek Yüksek Okulu inşaatında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Cumhuriyet Üniversitesi kampüsünün arkasındaki araziye inşa edilen polis okulu, spor kompleksi,yurtlar,atış poligonu, konferans salonu ve daha bir çok sosyal imkanı da bünyesinde barındırıyor.
Yaklaşık 500 öğrencinin eğitim göreceği polis okuluyla ilgili televizyonumuza özel açıklamalarda bulunan Sivas Emniyet Müdürü Yahya Bal, polis okulu inşaatının yakında bitirileceğini söyledi.

Bal,Sivas polis meslek yüksek okulu’nun 2010 yılında öğrenci almaya başlayacağını da açıkladı.

Kaynak : TV58beratdemir
9 yıl önce - Cum 29 May 2009, 16:23

C.Ü Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yenlikler bitmiyor.


Hastanede onarım faaliyetleri de-vam ederken, yataklar daha konforlu hale getirildi. Yeni birimlerin sayısı artarken ilk kez organ nakline imkan sağlandı.
Hedeflerin ise kısa süre içerisinde hayata geçirilmesi bekleniyor.Sivas’a yakın zamanda bölgeye hizmet edebilecek bir çocuk hastanesi, ağır vakalara müdahale edilebilecek bir yanık merkezi, maddi durumu iyi olmayan veya dışarıdan gelen hasta yakınlarına hizmet edecek bir refa-katci oteli kurulacak.
Sağlık sektöründeki gelişmeler Cumhuriyet üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nden geçiyor. İlimize kurulması düşünülen ancak hayata geçirilemeyen Bölge Hastanesi’ni aratmayacak bir gelişim gösteren hastanenin Başhekimi Doç. Dr. Gökhan Köylüoğlu SPHM’nin sorularını yanıtladı
Hastanede alt yapı eksikliklerinin hızla tamamlanmaya çalışıldığını belirten Köylüoğlu, onarım faaliyetlerinin sürdüğünü kaydetti. Hasta yataklarının daha konforlu hale getirildiğini ifade eden Doç. Dr. Köylüoğlu, 10 yataklı yoğun bakım servisinde yatak sayısının 35’e, Yenidoğan Bakım Ünitesi’nin yatak sayısının 10’dan 25’e, Koroner Bakım Ünitesindeki yatak sayısının ise 8’den 14’e yükseldiğini kaydetti. Hastanenin Sivas’a ve bölgeye rahatlıkla hizmet edebilecek hale geldiğinin altını çizen Köylüoğlu, uygulamaya konulan internet ve telefon randevu sistemi ile polikliniklerdeki otomasyon sistemiyle de hastaların işlerinin kolaylaştığını, kuyruklara son verildiğini vurguladı.

ISO belgesini alan ve uluslararası akredite olmuş bir hastane yapma çabası içerisinde bulunan hastanede yakın dönemde kaynak sorunu aşıldığı taktirde tüm alt branşları ile teknolojik olarak ileri düzeyde ve bölgeye hizmet edebilecek kapasitede bir çocuk hastanesi kurulması düşünülüyor. Bunun yanı sıra daha ağır vakalara müdahale edebilecek düzeyde bir yanık ünitesinin kurulması için ciddi bir isteklerinin olduğunu vurgulayan Köylüoğlu, Belediye ile ortaklaşa yapılması düşünülen ve şu an çalışmaları devam eden bir refakatci otelini yakın zamanda hayata geçireceklerini de sözlerine ekledi.

SPHM - Özel Haber-Bahar Kültekin ( Sivas Postası)


beratdemir
9 yıl önce - Cum 29 May 2009, 16:24

Anadolu'nun En Büyük Hayvancılık Yatırımı

200 Bin Dönüm Arazi İstendi
Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta önde gelen şehri olan Sivas’ta önemli bir gelişme yaşanıyor. Sivas’ta tarım ve hayvancılığın gelişmesine paralel olarak yatırımcı sayısında da artış yaşanıyor. İstanbul’da faaliyet gösteren ve ismi öğrenilemeyen bir firma tarafından Sivas Tarım İl Müdürlüğü’nden 200 bin dönüm arazi istendiği ve yatırım yapılacağı öğrenildi.Tarım il müdürlüğüne başvuran firmanın besicilik yapmak için araziyi istediği ve yap işlet devret modeli ile çalışmak istediği alınan bilgiler arasında. Başta hayvan üretimi olmak üzere süt üretimi ve istihdama da katkı sağlaması planlanan projenin tarım ve köy işleri bakanlığına proje olarak sunulduğu ve onay alması halinde Sivas’ta 200 bin dönümlük bir arazi üzerinde faaliyet göstereceği öğrenildi. Yatırımın proje aşamasında olduğu ve bakanlıktan onay alması halinde bölgeye hareketlilik getireceği, istihdama ise katkı sağlayacağı sanılıyor.

Kaynak : TV58


beratdemir
9 yıl önce - Cmt 30 May 2009, 11:59

SİVAS A 5 YILDIZLI TESİS

--------------------------------------------------------------------------------

Sivasspor`un kısa bir süre sonra hizmete açılacak yeni tesisleri göz kamaştıran özelliklere sahip. Tesis binası, futbolcuların her türlü ihtiyacı göz önüne alınarak 5yıldızlı otel kalitesinde.


Bülent hoca ile yeni binayı gezerken aklımıza ilk gelen ifade şu oldu: `Burada yok yok.` Santranç odası, kütüphane, bilardo-tenis salonu, restoran, sauna, masaj odası. Ayrıca sinema solonu. Analiz odaları vs. vs...


Bütün bunların yanı sıra futbolcuların inançları da dikkate alınmış. Çok güzel bir mescit ile karşısına aynı şekilde kilise yapılmış. Mescit ile kilisenin karşı karşıya duruşu çok anlamlıydı. Hemen aklımıza Musevi olan Balili geldi. Bülent hoca, onun için de bir çözüm düşüneceklerini söyledi.


Yeni tesis binasının bir kısmını il özel idaresi yaptırmış, diğer kısmını ise (konaklama, salonlar ve analiz odalarının bulunduğu bölüm) Bülent Uygun`un isteği üzerine kulüp üstlenmiş. Finansman açısından buldukları yöntemi Bülent hoca şöyle anlatıyor: `Bana bir futbolcu almayın dedim. Böylece bir futbolcunun transferine karşılık 700 bin lira ile burayı yaptırdık.` Tesisleri gezerken ortaya çıkan mükemmel tablonun maliyetinin sadece 700 bin lira olduğuna insanın inanası gelmiyor. Sivasspor`un yeni tesisleri bütünüyle kompleks olarak tamamlandığında ise şehre büyük zenginlik getirecek. 262 dönümlük arazinin içinde bitmekte olan yeni tesis binasının yanı sıra bakın neler var:


35 bin kişilik stadyum. Stadyumun altında 15 bin kişilik alışveriş merkezi. 5.000 bin kişilik kapalı spor salonu. Basketbol, voleybol, tenis, ekstrim, scuars ve bisiklet sporunun yapılabileceği salonlar. Paf takım tesisleri. Suni ve ısıtmalı çim sahalar. Üç bin kişilik olimpik yüzme havuzu. 6 tenis kortu, iki çim halı saha, 4 tane açık basketbol sahası ve bin öğrencinin eğitim göreceği Sivasspor Koleji. Kolejin içinde ayrıca spor salonları yer alıyor. Kolejin yatılı yurdunda burslu öğrencilerle PAF takım oyuncuları kalacak. Kendilerine üç öğün yemek verilecek. Özetle Sivasspor, Bülent Uygun`un `7 sene önce geldiğimde kedi büyüklüğünde fareler cirit atıyordu.` dediği tesislerden, herkesin imreneceği mükemmel bir spor kompleksine kavuşuyor. Darısı diğer kulüplerimizin başına.

TRANSFERDE `SCOUT` SİSTEMİ


Oynadığı kulüplerde dışlanmış, ucuz ve kaliteli oyuncuları bünyesine katarak onlardan maksimum verim alan Sivasspor, bu başarısını kurduğu sisteme borçlu. Burada Bülent Uygun`un pragmatik zekâsı devreye giriyor. Eski futbolculardan oluşan 5 kişilik bir `Scout` ekibi kuran Uygun, böylece kendi bünyelerine uygun isimleri bulurken zorlanmıyor.


Transfer edilmesi düşünülen oyuncuları önce Scout ekibi izliyor. Daha sonra da bu oyuncu ile bir araya geliniyor. Beklentiler konuşuluyor. İzlenimler olumlu olursa oyuncu Türkiye`ye davet ediliyor. Kendisine şehir anlatılıyor, CD`ler izletiliyor. Müstakbel takım arkadaşları ile tanıştırılıyor. Kendisine deniliyor ki, `Şehrin imkanları sana yetmeyebilir. Ortama bak. Eğer istediklerini görebiliyorsan gel anlaşalım, yoksa ne sen mutsuz ol ne de biz mutsuz olalım.` Sivas`ta ayrıca yüksek rakım olayı da var. Bu da oyuncuya izah ediliyor. Normal şehirlerde rakım düzeyi 250 metre iken Sivas`ta 750 metre. Her bünye buna uyum sağlayamayabilir.


`İnternet ortamında çok iyi oyuncular bulmak mümkün`


fSivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun`a göre transferde kulüplerin hata yapmalarının en önemli nedeni Scout sistemini uygulamamaları. Kendilerinin 5 kişilik Scout ekibine yılda seyahat masrafları da dahil olmak üzere sadece 100 bin dolar ödediklerini belirtiyor ve şunları söylüyor: `Aslında bu internet ortamında ucuz, kaliteli ve gelecek vaat eden futbolcu bulmak çok kolay. Bu çoğu kişiye garip gelebilir. Ama kulüplerimiz genelde simsar denilebilecek menajerlerle çalıştıkları için hata yapıyorlar. Ben menajer iken yılda yaklaşık 100 karşılaşma izliyordum, şimdi ancak iki üç maç takip edebiliyorum. Zamanım yok. Bunu kim kapıyor? Scout`larım. Bu sayede hata yapmıyoruz. Şimdi menajer yöneticiyi tanıyor. Bir şekilde onları da ikna ediyor. O zaman ne oluyor 500 bin dolar yerine belki 1 milyon dolar fazla ödeniyor. Ben bu sayede 500 bin doları kulübün kasasında bırakmış oluyorum. Ayrıca menajer-hoca ilişkisi söz konusu olunca birtakım söylentiler çıkıyor, hocanın komisyon aldığına dair. Bu sistemle ben bütün olumsuzlukların önüne geçmiş oluyorum.` Sivasspor`un ücret politikası da oldukça dikkat çekici. Bir yabancı futbolcunun bir yılda alacağı maksimum ücret 350 bin Euro. Bonservis bedeli olarak ise verilebilecek tavan rakam 250 bin Euro. Yerli futbolcuların aldıkları en yüksek ücret ise 750-800 bin lira. Bu tarifenin hiçbir şekilde dışına çıkılmıyor ve bu çerçeveye uyabilecek oyuncular transfer ediliyor.

ZAMAN
HAYRİ BEŞERberatdemir
9 yıl önce - Pts 01 Hzr 2009, 14:15

SİVAS TA TARIM VE HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDE ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR

Sivas Tarım İl Müdürlüğü tarafından ilk kez hazırlanmaya başlanan ve özel sektörü tarım ile hayvancılık alanında Sivas’a yatırım yapmaya çağıran Yatırımcı Rehberi’nin grafik çalışmasısürüyor.
Sivas Tarım İl Müdürü Mehmet Kaya, Sivas’ın mevcut potansiyeller açısından bir tarım şehri olduğunu belirterek, “Bunun doğru bir şekilde değerlendirilmesi çok önemli. Günümüz koşulları içerisinde görüyoruz ki küresel kriz ister istemez bütün sektörleri ciddi manada etkilemekte. Ülkemizin Ekonomik değerlendirmelerine baktığımız zaman geçtiğimiz yıl yüzde birlik bir küçülme olmasına karşın tarımda yüzde 4.1 büyüme gerçekleşmiş durumda. Gıda ve tarım sektörü gerçekten gelecek vaat eden bir sektör. Tabi sadece kamu yatırımlarıyla bu potansiyelin doğru bir şekilde değerlendirilmesi çok zor. Bunun bir özel sektör müteşebbisler tarafından değerlendirilmesi lazım”dedi.
Sivas bir tarım şehriyse tarımın doğru bir şekilde değerlendirilmesi için doğru bir yatırımın olması gerekiyor diyen Kaya, “Bununla ilgili dünya tarımı nereye gidiyor. Türkiye tarımı nasıl bir konumda ve Sivas bu ölçek içerisinde nerede. Düşündük ki özel sektör müteşebbisini önünün açılması lazım. Bununla ilgili bir çalışma yaptık ve Yatırımcı Rehberi oluşturduk. Bir yatırımcı gerek bitkisel üretim gerekse hayvansal üretim düşünüyorsa Sivas’ta bununla ilgili hangi donelere ihtiyaç var. Bunları belirttik ve ekonomik analizlerini gerçekleştirdik. Böyle bir yatırım karşılığında bu yatırım ileriye dönük neler vaat ediyor. Bu yatırım karşılığında ne gibi bir kazanç elde ediliyor mantalitesini ortaya koyan bir çalışma ortaya koyduk. Yatırımcı Rehberi’nin şu an grafik çalışması sürüyor. Bu tamamlandığı zaman bütün Türkiye’ye geniş bir şekilde tanıtmayı düşünüyoruz. Çünkü bu olmadığı zaman tarımın gelişmesi mümkün değil. Aile içinde işletme anlayışı içerisinde tarımın yürümesi büyümesi çok zor” dedi.
İstanbul’da ve değişik yerlerde şu ana kadar en az 20’ye yakın müteşebbisin Sivas’a yatırım konusunda ilgisi olduğunu belirten Kaya, “Bazı yatırımcılar şu an fizibilite çalışması içerisinde” dedi. Ayrıca Sivas’ın özellikle süt hayvancılığı konusunda ciddi potansiyeli olduğunu kaydeden Kaya, “Türkiye’de süt ve süt ürünlerinde önemli bir marka olan Sütaş, Aksaray’da bulunan tesislerinde işlemek üzere Sivas’tan süt almaya başladı. Bu işi daha da büyütmek için çalışmalarımız devam edecek. Sivas’ı süt üretimi konusunda daha ileriye götürmek için elimizden geleni yapıyoruz. Sayın Valimiz Veysel Dalmaz’ın bu konuda Sütaş yetkilileri ile görüşüp Sivas’a bir tesis kurulması yönünde girişimleri olacak. İlerleyen günlerde bu konuda bazı adımlar atılacak” diye konuştu.

KAYNAK: HÜRDOĞAN


beratdemir
9 yıl önce - Çrş 03 Hzr 2009, 11:19

Yeni Adliye Binası

Yılmaz, "Binanın Temeli Sonbahar'da Atılacak"
3 yıldır Sivas’ın gündeminde olmasına rağmen 2008 yılının ocak ayında yapılacak yeri belli olan ve henüz inşaatına başlanmayan yeni adliye binasıyla ilgili televizyonumuza özel açıklamalarda bulunan Sivas Baro Başkanı Ünal Yılmaz, adliye binasının şu an proje aşamasında olduğunu söyleyerek binanın sonbaharda temelinin atılmaya başlanacağını söyledi.

Konunun birinci derecede muhatabının Adalet Bakanlığı ve Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı olduğunu söyleyen Yılmaz, adliye binasının temeli atıldıktan sonra 3 yıl içinde bitirileceğini de açıkladı.

2006 yılından beri Sivasın gündeminde olmasına rağmen yer konusundaki belirsizlikten dolayı gecikme yaşandığını vurgulayan Yılmaz, işi çabuklaştırmak için Sivas Cumhuriyet Başsavcılığının işin takipçisi olduğunu belirtti.

Yılmaz son olarak da Sivas Barosu’nun eski yönetimi tarafından satın alınarak baro evi olarak kullanılacak konağın tarihi bir konak olduğunu söyleyerek konağın yapımına koruma kurulu tarafından izin verilmediğini açıkladı.

Kaynak : TV58


beratdemir
9 yıl önce - Prş 04 Hzr 2009, 10:56

Sivas’ın dördüncü müzesi yolda

Sivas Yarı açık Ceza Evi, Yaşayan Halı ve Etnografya Müzesi olarak yeniden düzenlenecek.
Halen Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, Âşık Veysel Müzesi ve geçtiğimiz aylarda açılan Arkeoloji Müzesi ile birlikte 3 müzesi olan Sivas’ta dördüncü müze de açılacak.
Sivas Valiliği tarafından hazırlanan Yaşayan Halı ve Etnografya Müzesi ile ilgili Adalet Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşüldüğü ve olumlu neticeler alındığı öğrenildi. Yarıaçık Cezaevi’nde kalan mahkûmlar tarafından Halı Atölyesinde dokunan bir çok halı da açılacak olan müzede sergilenme olanağı bulacak. Tarihi özelliği bulunan Yarı açık Ceza Evi binasının da müze olarak yeniden düzenlenmesiyle birlikte Sivas dördüncü müzesine kavuşmuş olacak.
Yaşayan Halı ve Etnografya Müzesi’nde Sivas yöresine özgü dokunan Makat (Sedir Halısı), Halı Yastık (Yastık Yüzü), Duvar Halısı, Taban Halısı, Tüllüce, Namazlık (Seccade), Heybe ve Çanta gibi halılar sergilenecek.

Kaynak : Hürdoğan

Sivas ıma hayırlı uğurlu olsun. Ülkemizin kültür turizm merkezi oluyor Sivas.
2009 yılı içerisinde Sivas ta birçok önemli yatırımlar olmaya devam edecektir.


beratdemir
9 yıl önce - Prş 04 Hzr 2009, 16:21

STSO'DAN, KAP PROJESİ VE ÇEVRE YOLLARI

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında Karadeniz-Akdeniz Projesi (KAP) ile çevre yollarında yapılacak yan yollar konusunun ele alındığı toplantı yapıldı.STSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, kentin önemli gündem maddeleri arasında yer alan konuları görüşmek üzere Vali Veysel Dalmaz, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, STSO Başkanı Osman Yıldırım ile Karayolları 16. Bölge Müdürü Mehmet Karaman düzenlenen toplantıda bir araya geldi.Toplantıda, Sivas'ı limana bağlayacak olan Karadeniz-Akdeniz Projesi (KAP) ile çevre yollarında yapılan yan yollarının düzenlenmesi konusunda görüş alış verişinde bulunuldu.Vali Veysel Dalmaz, Sivas'ta yaşanan gelişmelerin sevindirici olduğunu belirterek, Sivas-Ordu kara yolu ve hızlı tren projesinin Sivas'a önemli kazanımlar sunacağını kaydetti.STSO Başkanı Osman Yıldırım, KAP'ın bölgenin kalkınması ve gelişmesi açısından hayati önem taşıdığını söyledi.Hazırlanan güzergah ve raporlar çerçevesinde çalışmaların başladığını anlatan Yıldırım, ''Projede Ordu ilimiz koordinatör, Valilik ve odamızda koordinatör sivil toplum örgütü olarak görev alacak. Projenin biran evvel hayata geçirilmesi noktasında Sivas'ta güzergahın geçtiği illerin siyasetçileri, bürokratları ve sivil toplum örgütleriyle geniş katılımı bir toplantı düzenlenecek. Önümüzdeki günlerde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Başbakan Tayip Erdoğan ile görüşmelerde bulunacağız'' diye konuştu.Karayolları Bölge Müdürü Mehmet Karaman da, Sivas-Ordu yolunu yakından takip ettiklerini, Sivas'ın projede en avantajlı il olduğunu kaydetti.

Kaynak : Sivaslılar vakfısayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET