Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Malatya - Araç sayısı ve Trafik sorunu
123 ... 616263   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Serdar OKAN
9 yıl önce - Cum 29 May 2009, 16:17
Malatya - Araç sayısı ve Trafik sorunu


Arkadaşlar Malatya'nın 2 büyük sorunu var. Birincisi Malatya merkezinin 9 Kasaba, 2 İlçe Belediyeleri ile etrafının çevrili oluşu ve Malatya merkezin açılamaması yani tek merkez sorunu.

İkinci büyük sorun ise Maalesef Trafik sorunu. 2009 Mayıs ayı rakamlarına göre Malatya'da trafiğe kayıtlı 44 Plakalı, 94 Bin 111 araç olduğu, yabancı plakalar ile bu rakamın 100 bin ile 112 bin arası bir arac sayısına ulaşıldığı belirtiliyor.

Malatya'da yaşanan Trafik sorunu için yetkililer uzun vadeli projeler açıklıyorlar. Bunlara örnek Kuzey ve Güney çevreyolu yapımı. Yine Kuzey ve Güney Kuşak yollarının açılması. Alternatif Cadde ve bulvarların açılması. Altgeçitlerin sayısının artırılması gibi çözümlerden bahsediyorlar. Dediğim gibi bunlar Malatya'nın gelecekte sorun yaşamaması için geleceği kurtarmak için düşünülen uzun vade de ki Projeler.

Peki Malatya'da kısa vade de trafik sorunun çözümü için bir şeyler yapılamaz mı? Sizler Malatya belediye başkanı olsanız kısa vade de Malatya trafik sorununu nasıl çözersiniz?

Benim aklıma ilk gelenler Çok katlı Otoparklar, caddelerin çoğunun tek yönlü yapılması, cadde kenarlarına park yasağı getirlmesi, ve en önemlisi otobüs ve minübüs durakları sorununu çözüme kavuştururdum...

Alıntı:
Malatya Araç Sayısında En Zengin İl

Doğu Anadolu Bölgesi`nde trafiğe kayıtlı araç sayısının 431 bin 489 olduğu açıklandı. Malatya`da 90 bin 958 araç trafiğe çıkıyor.

İstatistiklere göre araç sayısı bakımından Doğu Anadolu Bölgesi`nin en zengin ili Malatya oldu. Malatya`da 90 bin 958 araç trafiğe çıkıyor. Bölgenin araç zengini ikinci ili Erzurum oldu. 66 bin 719 aracın trafiğe kayıtlı olduğu Erzurum`u 63 bin 775 araçla Elazığ takip etti. Bölgenin nüfus olarak en kalabalık şehri olan Van`da bulunan araç sayısı 54 bin 574 olurken, Erzincan`da kayıtlı araç sayısı 34 bin 775 olarak açıklandı.

http://www.tumgazeteler.com/?a=4175199gezgin751
9 yıl önce - Cum 29 May 2009, 16:28

Alıntı:
Arkadaşlar Malatya'nın 2 büyük sorunu var. Birincisi Malatya merkezinin 9 Kasaba, 2 İlçe Belediyeleri ile etrafının çevrili oluşu ve Malatya merkezin açılamaması yani tek merkez sorunu.Bu belde ve ilçeler MALATYA merkezle birleştirilebilir alt belediye olur MALATYA BELEDİYESİDE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ olsun


harun82_44
9 yıl önce - Cum 29 May 2009, 16:42

Gezgin o dediğin birleşme için çaba sarfedildi fakat küçük belediyeler işi mahkemeye taşıdılar.Bazı menfaat ve çıkarcılar bunu istemiyorlar.Zaten bu belediyeler Malatya merkeze bağlandığı zaman Malatya'nın büyük şehir olmaması için hiç bir neden kalmıyacak.Serdar OKAN
9 yıl önce - Cum 29 May 2009, 16:52

Alıntı:
Bu belde ve ilçeler MALATYA merkezle birleştirilebilir alt belediye olur MALATYA BELEDİYESİDE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ olsun


Hocam senin dediğin gibi olmasa da, kısmen aynı durum gerçekleştirlmişti. İlk etapta, Malatya Merkez belediyesinin adeta mahallesi durumuna gelmiş olan 5 Kasabanın belediyeliği iptal edilerek Malatya merkeze bağlanmıştı.

Alıntı:

Malatya'nın Dilek, Hanımınçiftliği, Konak, Orduzu ve Topsöğüt beldeleri, Malatya Belediyesi'ne bağlandı.

Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, 23 Ocak 2008 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan müşterek kararnameye göre, merkeze bağlı Dilek, Hanımınçiftliği, Konak, Orduzu ve Topsöğüt belediyelerinin tüzel kişiliğinin kaldırılmasına ve merkez belediyesine mahalle olarak bağlanmalarına karar verildiğini söyledi.

Daşöz, yere yönetimler seçiminde merkez belediyede yeni nüfusa göre seçim yapılacağını dile getirerek, "En son Türkiye İstatistik Kurumu açıklamasında merkez nüfusu 383 bin 185 idi. Bu 5 belediyemizin de toplam nüfusu 43 bin 470'tir. İlk mahalli seçiminden sonra merkezin nüfusu, bu beş belediyemizin nüfusunun toplamı ile 426 bin 655 olacaktır." dedi.

http://www.kolayidare.com/haber_ds/habergoster.asp?id=1223


Ancak Anamuhalefet partisinin bu konuyu Mahkemeye götürmesi ve Mahkemenin de, Cumhurbaşkanı'nın onayladığı bağlanma kararını iptal etmesi ile Malatya malesef bu sorunu aşamadı. Belediyeliği iptal edilen 5 Belediye tekrar Belediye olarak şuan devam etmekteler, Malatya merkezide müthiş sıkışıklık içinde genişleyemeden kısıtlı bir alanda sorunlarla boğuşmaya devam ediyor.


semih_44
9 yıl önce - Cum 29 May 2009, 16:58

serdar bey aslında cumhurbaşkanımızın onayladığı yasayı anayasa mahkemesi iptal etmedi (nasıl olduysa!!!!) daha sonra danıştay bu kararı yani yerel seçimlerde küçük belediyelerin merkez belediyeyle birleştirilerek seçim yapılmasını iptal etti tabi hukukculara göre danıştayın böyle bir yetkisi yok ama burası Türkiye bunlarda bizim yargıçlar ne zaman ne yapacakları hiç belli olmuyorsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 616263   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler