Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul-Trabzon Arası Hızlı Tren Projesi
« önceki   123 ... 18192021   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 19
Ahmed Bayezid
2 yıl önce - Cum 07 Ekm 2016, 14:22

9. Ticaret ve Sanayi Şurasında Trabzon için demiryolu sözleri07/10/2016

TOBB tarafından düzenlenen 9. Ticaret ve Sanayi Şurasında Trabzon konuşuldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklığoğlu’nun ev sahipliğinde yapılan ve Başbakan Binali Yıldırım ile bazı bakanların da katıldığı 9. Ticaret ve Sanayi Şurası’nda Trabzon’un sorunları ve çözüm önerileri de dile getirildi.

TOBB’ye bağlı oda ve borsaların meclis ile yönetim kurulu başkanlarının da katıldığı şurada Trabzon adına Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu söz aldı.

TTSO, OF TSO ve TTB adına konuşan Şükrü Güngör Köleoğlu, önceliği yörenin iki önemli tarımsal ürünü fındık ve çaya vererek şunları söyledi:

“Çay Kanunu acilen çıkarılmalı, kaçak çay girişi önlenmeli ve temel gıda maddesi olan bu üründe KDV yüzde 1’e indirilmelidir. Fındıkta yaşanan üretim azalması ve buna bağlı olarak fiyatlardaki aşırı dalgalanmalar pazar payımızı tehdit etmektedir. İstikrarlı bir üretim için Devlet mutlaka bazı düzenlemeler yapmalıdır. Türk fındığının geleceğini üretim bazında tehdit eden külleme hastalığı ile top yekün mücadeleye acilen başlanmalıdır.

Trabzon’da sanayinin rekabet gücünün arttırılması için organize sanayi bölgelerinin doğal gaza kavuşturulmasının şart olduğunu belirten Şükrü Güngör Köleoğlu, Arsin’de çok amaçlı olarak planlanan yatırım adasının da kısa sürede tamamlayarak müteşebbislere tahsis edilmesi gerektiğini söyledi.

Dünyada küresel ısınmaya dikkat çekip, Doğu Karadeniz’in bu açıdan en az riskli kesimler arasında yer aldığına dikkat çeken TTB Başkanı Köleoğlu; “Bu gerçekler göz önünde bulundurularak Doğu Karadeniz’de dağ ve yayla turizminin geliştirilmesi için planlı ve projeli hareket edilmelidir. Özellikle Arap ve Körfez turizminden istikrarlı bir şekilde pay alınabilmesi için kalıcı ve kazandırıcı politikalar uygulanmalıdır” dedi.

Trabzon’un ulaşımdaki sorunlarına da değinen Şükrü Güngör Köleoğlu, şöyle devam etti:

“Trabzon’un neredeyse tamamında büyük bir sorun haline gelen trafikte çözüm için Güney Çevre Yolunun yapımına ivedilikle başlanmalıdır. Bölgenin ticaret ve ulaşım merkezi olan Trabzon tren yoluna kavuşturulup, ulusal ve uluslar arası yol ağına bağlanmalıdır. Giderek artan ticaret ve turizm de göz önünde bulundurularak, Trabzon Havalimanı ikinci bir piste kavuşturulmalıdır.”
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Yorum: Adım adım İstanbul-Trabzon demiryolu ayak sesleri!

Ahmed Bayezid
2 yıl önce - Çrş 12 Ekm 2016, 14:02

Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu Samsundan Batuma Demiryolu Bağlantısı İstedi
12/10/2016 Levent Elmastaş

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu; ” Samsun’dan Batum’a ulaşacak olan demiryolu hem bölgemize hem ülkemize stratejik önem kazandıracaktır”

Ankara’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ev sahipliğinde geçtiğimiz hafta gerçekleşen 9. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda Giresun’u Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu temsil etti.

Çakırmelikoğlu burada yaptığı konuşmada, Kuzey-Güney yol bağlantıları ile demiryoluna dikkat çekerken “Erzincan – Giresun – Trabzon – Batum arası ve yine Samsun’dan Batum’a ulaşacak olan her iki demiryolu projesinin yatırıma dönüşmesi Doğu Karadeniz Bölgesi’ne olduğu kadar ülkemize stratejik bir önem kazandıracaktır. Giresun-Dereli-Şebinkarahisar yolu, iyileştirme projesinin hedeflenen sürede tamamlanması, önemle beklenmektedir. Bu yol projesi Şebinkarahisar’dan Suşehri’ne devam etmelidir. Tirebolu-Torul-Gümüşhane bölünmüş yol projesinin yatırıma dönüştürülmesi, Güney Doğu Bölgesi’ne olan mesafe ve nakliye maliyetlerinin düşmesi ile rekabet etme gücünü yakalamış olacağız. Giresun merkezden geçen Karadeniz Duble Yolu, şehir içi yolu gibi olmuş durumdadır. Şehir içi ve şehirlerarası trafiğin rahatlaması için proje aşamasında olan Giresun Güney Çevre Yolu’nun, ivedilikle yatırıma dönüşmesine önemle ihtiyaç duyulmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Dünyanın en kaliteli fındığının, Giresun kalite fındık olduğunu hepimiz biliyor veya görüyoruz” diyen GTSO Başkanı Çakırmelikoğlu,” Ülkemizde fındıklar, Giresun kalite ve Levant kalite olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Levant kalite fındığa göre, Giresun fındığının kalitesinden dolayı alım maliyetleri biraz daha yüksektir. Bilinçli tüketim açısından, üretimde hangi fındık kullanılmış ise, paketin içeriğine kullanılan fındık kalitesinin yazılmasını istemekteyiz. Ayrıca, Giresun özelinde yaşadığımız fındıkta küllenme hastalığı son üç yılda milli ürünümüzü tehdit etmekte ve bu sorunun çözümü için devletimizden destek beklemekteyiz” dedi.

Ahmed Bayezid
2 yıl önce - Cmt 03 Arl 2016, 14:15

Ankara Atatürk Kültür Merkezinde 3'üncü “Sivas Günleri” 01 Aralık 2016’da Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımıyla açıldı.

Ankara Atatürk Kültür Merkezinde 3'üncü “Sivas Günleri” 01 Aralık 2016’da Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımıyla açıldı.

TCDD standını ziyaret eden İsmet Yılmaz, BYHİM Müşaviri İbrahim Kekeç’ten; Sivas-Divriği arasında işletilmekte olan DMU setleri, Ankara-Sivas YHT Projesinin son durumu ve TCDD tarafından yürütülen diğer YHT, HT, Lojistik Merkezler ve Rehabilitasyon Projeleri hakkında bilgi aldı.

Bakan Yılmaz, TCDD standında kurulu, kendisinin de yer aldığı Sivas-Divriği DMU Setleri açılış töreni filmini görünce bir süre izledi.

Ankara Atatürk Kültür Merkezinde organize edilen “Sivas Günleri” etkinliği 01-04 Aralık 2016 tarihleri arasında 4 gün boyunca devam edecek.

(+)

Kaynak

Yorum: Resimlerde Güzergah belli oluyor.Aynı standı Uurasia Rail fuarında da kuracaklar.İnşaAllah orda daha yakından çekme fırsatı bulucam.

Mehmet Emin 34
1 yıl önce - Sal 14 Ksm 2017, 15:06

2023 yılına kadar anca tamamlanır.Çünkü daha bu projenin temeli bile atılmadı.

En son Mehmet Emin 34 tarafından Sal 14 Ksm 2017, 15:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Misafir 44f

1 yıl önce - Sal 14 Ksm 2017, 15:08

Samsunun hiç olmazsa tek hat konvansiyeli var. Daha sizde o bile yok, ne YHT'si. :lol

Mehmet Emin 34
1 yıl önce - Sal 14 Ksm 2017, 15:16

Alıntı:
Samsunun hiç olmazsa tek hat konvansiyeli var. Daha sizde o bile yok, ne YHT'si

Samsun bu konuda Trabzon'dan daha şanslı.Samsunda hazır hat olduğu için yht işleri daha kolay olabilir ama Trabzon'da daha dağlarda tünel açmalar vb.işler yapılacağından dolayı işler daha zor.Ulaştırma Bakanımızın dediği gibi "zor ama imkansız değil".

Misafir bda

1 yıl önce - Sal 14 Ksm 2017, 16:52

Bizde endüstri bölgesi var,hızlıtren endüstri bölgesine gelecek.Endüstri bölgelerinden devlet kırk,elli milyar tl ciro bekliyor,böyle büyük bir yatırımı ulaştırmasız bırakırmı.Ekonomide ilk on içine gireceğiz tabiki o yatırımlar hakkımız.

Misafir bda

1 yıl önce - Sal 14 Ksm 2017, 17:08

Endüstri bölgesine büyük bir yatırım gelirse yansanayide peşinden gelir trabzon tam anlamıyle sanayi şehri olur

Misafir ed9

1 yıl önce - Prş 16 Ksm 2017, 11:36

Trabzona büyük sanayi gelmez boşuna beklemeyin

mslazer
1 yıl önce - Prş 16 Ksm 2017, 14:19

Sanayi olmadan ihracatı bu kadar fazlaysa sanayi olsa ne olur kim bilir? Birileride o kadar düzlük arazi olmasina okadar nufus potansiyeline rağmen geriden bakip iç geçirir.

sayfa 19
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 18192021   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM