Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul-Trabzon Arası Hızlı Tren Projesi
123 ... 192021   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
neşetyıldız

9 yıl önce - Çrş 27 May 2009, 12:44
TÜR » İstanbul-Trabzon Arası Hızlı Tren Projesiİstanbul-Trabzon hızlı trenle 7 saat
'Hızlı Tren'in uğrayacağı kentler arasına Trabzon da katılıyor. Planlanan hızlı tren projesinin tamalanmasıyla İstanbul'dan Trabzon'a 7 saatte ulaşılacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Demiryollar, Limanlar, Havameydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü, Erzincan'ın Trabzon'a, Gümüşhane ve Tirebolu üzerinden konvansiyonel demiryolu ile bağlanması için 1983'te İstanbul Teknik Üniversitesine proje çalışması yaptırdı. Hurşit Çayı'nı takip eden bir demiryolu öngören bu proje ile hızlı tren işletmeciliği yapılamayacağını öngören TCDD Genel Müdürlüğü, Erzincan'ı Trabzon'a konvensiyonel demiryolu yerine, geliş-gidiş hızlı tren hattıyla bağlamayı öngördü. Bunun üzerine Karadeniz Teknik Üniversitesi ile ''Trabzon-Erzincan Hızlı Tren Projesi''ne ilişkin güzergah çalışması yapan TCDD Genel Müdürlüğü, proje için Erzincan-Bayburt-Çaykara-Of-Trabzon rotasının daha uygun olduğu görüşüne vardı.

-EN UZUN TÜNEL-

Erzincan-Trabzon Hızlı Tren Projesi kapsamında, Bayburt-Çaykara arasındaki Doğu Karadeniz Dağları'nın 35 kilometre uzunluğunda bir tünelle geçilmesi amaçlanıyor. Bölgenin coğrafi şartlarının, tünel açılmadan hızlı tren işletmeciliğinin yapılmasına izin vermeyeceğine dikkati çeken TCDD yetkilileri, inşaat teknikleri ile 35 kilometre uzunluğunda bir demiryolu tünelinin yapılmasının mümkün olduğunu belirtti.

Proje güzergahındaki zorluklar nedeniyle, projenin işletme hızı saatte 200 kilometre olarak planlanıyor. Çift hat olarak planlanan Trabzon-Erzincan hızlı tren hattında yük taşımacılığı da yapılabilecek.

Trabzon-Erzincan Hızlı Tren Projesi için çalışmalarını tamamlayan TCDD Genel Müdürlüğü, fizibilite raporlarını DLH Genel Müdürlüğüne gönderdi. DLH Genel Müdürlüğü, bu yıl içinde Trabzon-Erzincan Hızlı Tren Projesi için proje ihalesine çıkarak, proje için en iyi güzergahı detayları ile belirleyecek. Projenin hazırlanmasının ardından DLH'nın yapım ihalesine çıkması bekleniyor.

-İSTANBUL-TRABZON HIZLI TRENLE 7 SAAT OLACAK-

Yapımı devam eden Ankara-İstanbul ve Ankara-Sivas hızlı demiryolu projeleri ile bu yıl içinde yapım ihalesine çıkılması amaçlanan Sivas-Erzurum hızlı demiryolu projesinin tamamlanmasının ardından, İstanbul'dan Trabzon'a hızlı tren ile seyahat 7 saat sürecek. İstanbul'dan yola çıkacak hızlı tren, Eskişehir, Ankara, Sivas ve Erzincan üzerinden Trabzon'a ulaşacak.

TCDD yetkilileri, İstanbul'un yanı sıra Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'yu da Karadeniz'e bağlayacak Trabzon-Erzincan hızlı tren hattıyla bölge ticaretinin canlanacağını ve Trabzon limanına yük taşımacılığının artacağını kaydetti

A.A


Hüseyin C
9 yıl önce - Çrş 27 May 2009, 12:47

Yani Sivas-Kars hattının Erzincan kısmından bir makasla kuzeye gidilecek, güzel proje.

neşetyıldız

9 yıl önce - Çrş 27 May 2009, 12:50

Trabzon limanı böylece, güney limanları ile buluşacak,bu arada Sivas madenleri bu hattın genişletilmesiyle Trabzon limanına daha çabuk ulaşacak,burada Sivas ve Erzincan illerinin yıldızı parlayacaktır.Hayırlı olsun.soner_caylak
9 yıl önce - Çrş 27 May 2009, 12:58

umarım böyle bir proje sözde kalmaz hızlı trenlerin çok daha önceden ülkemizde yapılıyor olması lazımdı geçte olsa olumlu bir proje hayırlı olsun

Orhan Kınık

9 yıl önce - Çrş 27 May 2009, 12:59

Sivas önemli bir merkez olacak. İsabetli bir seçim olmuş. Devamı gelmeli. Sivas'ın güney hattına hızlı tren hattı yapılır ise Karadeniz-Akdeniz arasında bağlantı gerçekleşmiş olacaktır.

onurnazliaka
9 yıl önce - Çrş 27 May 2009, 13:19

Memleketin demir ağlarla sarılması çok güzel.Şu anda işleyen Ankara-Eskişehir hızlı tren hattının hızı dünyaya göre düşük.Ancak hızlı tren projelerini genel olarak değerlendirdiğimiz zaman ülke çapına yayılacak bir hızlı tren ağı çerçevesinde bu anlamda hızın pek de düşük olmadığını söyleyebiliriz.Ülke üzerinde 200 km hızla seyreden trenler çok güzel olacak.

Düşünün.Şu anda yaklaşık 950 kilometrelik bir güzergahı 7 saatte almak çok güzel olacaktır.Ayrıca Trabzon'un demiryolu bağlantısına kavuşması İran'la ve diğer ülkelerle olan ticaretimizi arttıracak,Smasun limanından sonra Trabzon limanı da çok önemli olacak ve Karadeniz Orta Anadolu ve Marmara'ya rahatça ulaşacaktır.Ulaşım varsa medeniyet vardır.Karadeniz otoyol medeniyetini tattı,şimdi de demiryolu medeniyetini tatmalı.beratdemir
9 yıl önce - Çrş 27 May 2009, 13:22

Bu proje 15 - 20 seneden önce bitmez. 35 km. tünel çok zor bir iş.

İnşallah hayırlısı olsun. Sivas tam bir merkez oluyor. Sivas ekonomisi sıçrama yapacaktır. Bu durum Sivas ın sanayisine, ticaretine, turizmine çok etki yapacaktır.

Bir de Akdeniz - Karadeniz yolu da Sivas tan geçiyor.

Kısaca Sivas demiryolunun, karayolunun, havayolunun düğüm noktası ve merkezi oluyor. Ulaşımında sorun olmayan iller cazibe merkezi ve bölgesinin merkezi olur. Sivas ta bu konuma geliyor artık.


ali beyaz
9 yıl önce - Çrş 27 May 2009, 13:23

türkiye nin böylesine büyük projelere gerçekten ihtiyacı var,bir konya lı olarak okurken bile heyecanlandım,umarım yakın bir gelecekte somut adımlar atılmaya başlar

hasancicek37

9 yıl önce - Çrş 27 May 2009, 13:25

Haberde Sivas-Erzurum hattının tamamlanmasının ardından bu projeye geçileceği bildiriliyor..Fakat TCDD'nin ilk projeleri önce Konya,Sivas'tan sonra önce Artvin'e sonra İzmir daha sonra da Antalya'ya YHT'nin ulaştırılacağı şeklindeydi..Erzurum hattı bildiğim kadarıyla henüz gündemde değil..Onun için de Erzincan-Trabzon kesiminin de ben yakın tarihte(en az 10 sene) bitirilebileceğini düşünmüyorum..Umarım yanılırım..

Not:Artvin yazmışım..Özür dilerim.Artvin değil Afyon..


En son hasancicek37 tarafından Çrş 27 May 2009, 13:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Hüseyin C
9 yıl önce - Çrş 27 May 2009, 13:29

Alıntı:
TCDD'nin ilk projeleri önce Konya,Sivas'tan sonra önce Artvin'e sonra İzmir daha sonra da Antalya'ya YHT'nin ulaştırılacağı şeklindeydi..Erzurum hattı bildiğim kadarıyla henüz gündemde değil

Sivas-Kars hattı zaten Erzurumdan geçiyor.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 192021   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM