Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Volkan
19 yıl önce - Prş 13 Şub 2003, 00:04
[İST-C8.06] - Hızlı Tren

TCDD’den Hızlı Tren Alımı Projesi

Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü, modernizasyon çalışmaları çerçevesinde programına aldığı yüksek hızlı tren projesi kapsamında, 15 adet yüksek hızlı tren seti alımı konusunda etüt çalışmaları başlattı.

12 Şubat— TCDD’nin açmış olduğu ihalenin kapsamı genişletilerek ilgili firmalardan bu doğrultuda teklif alınacak.

Daha önce TCDD Genel Müdürlüğü’nün 5 adet olarak alımını planladığı hızlı tren seti projesinin artırılmasına yönelik yapılan çalışmaların olumlu sonuçlanması halinde bu miktar 15 adete çıkarılacak. TCDD’nin açmış olduğu ihalenin kapsamı genişletilerek ilgili firmalardan bu doğrultuda teklif alınacak.

Avrupa Birliği standartlarına göre alımı planlanan hız trenlerinin finansmanı firma kredili olarak gerçekleştirilecek. Ankara-İstanbul mevcut demiryolu hattında kullanılması öngörülen her tren seti 5 ila 6 vagondan oluşacak. Bazı Fransız firmaları ile Alman firmalarından tedariki öngörülen hızlı tren seti tedarik projesi için yaklaşık 300 milyon dolarlık bir kredinin kullanılması öngörülüyor.

bence böyle bir tren alicaklar (tilting trains)

messiah_haktan

19 yıl önce - Prş 13 Şub 2003, 00:30

Bu hizli tren ve yeni ali sami yen hep ayni kapiya cikiyor!Yillardir yapilacak!Daha 2 gün önce hizli tren projesnin rafa kaldirilan 6.000 projenin icinde oldugu yaziyordu milliyetde!

messiah_haktan

19 yıl önce - Prş 13 Şub 2003, 00:31

Ha 3emperor sendin demi siemens'de tren islerine bakan?Bu trenler dandirik mi?Benim en cok hosuma giden ilkincisi,en hizli duran o zaten

Volkan
19 yıl önce - Prş 13 Şub 2003, 00:36

hayir
bir istanbul - ankara hizlitren projesi var (yeni hat) 3saat
ve istanbul - eskisehir - ankara hizli tren yolu var (tabiki bu hat sadece yenilencek) 3.5saat

ve bu vagonlar bence hizli tren degil (max 260km/h) bunlar sadece modern tren aliyorlar
hizli tren 300-400km/h

haklisin messiah

messiah_haktan

19 yıl önce - Prş 13 Şub 2003, 00:37

Anonymous demiş ki:
hayir
bir istanbul - ankara hizlitren projesi var (yeni hat) 3saat
ve istanbul - eskisehir - ankara hizli tren yolu var (tabiki bu hat sadece yenilencek) 3.5saat

ve bu vagonlar bence hizli tren degil (max 260km/h) bunlar sadece modern tren aliyorlar
hizli tren 300-400km/h

Hmm ama hizli tren eskisehirden gececek cünkü eskisehir dagitim yeri olacak,eskisehirden izmire ve antalyaya yeni hatlar yapilacak!260 km/h normal!Almanyadaki ICElerde 260'i gecmiyor!
Yani simdi 2 hatmi olacak?Teki öbüründen sadece 30 dakka daha hizli?Ne gerek var ozaman?

Volkan
19 yıl önce - Prş 13 Şub 2003, 00:45

bende anlamiyorum tccd ne yapmak istedigini

bencede

istanbul -eskisehir - ankara
istanbul -eskisehir - izmir
istanbul -eskisehir - afyon - antalya
istanbul -eskisehir - afyon - konya
istanbul -eskisehir - ankara - adana

böyle cok iyi olur

evet almayada ice 260km/h ve tgv 330km/h
ama biliyormusun almanyada 4tane icce versionu var
ICE1max 240
ICE2 max 280-300
ICE3 max330
ve ICE-D max 260 bu dizel versionu

messiah_haktan

19 yıl önce - Prş 13 Şub 2003, 00:47

3emperor demiş ki:
bende anlamiyorum tccd ne yapmak istedigini

bencede

istanbul -eskisehir - ankara
istanbul -eskisehir - izmir
istanbul -eskisehir - afyon - antalya
istanbul -eskisehir - afyon - konya
istanbul -eskisehir - ankara - adana

böyle cok iyi olur

evet almayada ice 260km/h ve tgv 330km/h
ama biliyormusun almanyada 4tane icce versionu var
ICE1max 240
ICE2 max 280-300
ICE3 max330
ve ICE-D max 260 bu dizel versionu

ICE 4'ü unuttun Cikti yada cikmak üzere.

messiah_haktan

19 yıl önce - Prş 13 Şub 2003, 00:56

Almanya ICE4leri ispanya icin mi üretecek?Kendi niye kullanmiyo?TR böyle tren üretecekde yurtisida satacak kullanmayip,valla keserim ulastirma bakanini

Volkan
19 yıl önce - Prş 13 Şub 2003, 01:03

messiah yanlis düsünüyorsun bunu almanya DB üretmiyor (siemens üretiyor)
ve siemens almanyanin degil
parayi verene mali satiyor (gördügün gibi ispanaya parayi iyi yere veriyor)
ve ICE adi sadece DB icin gecerli (copyrighti var)

tabiki bu paranini 50% avrupabirliginden geliyor

messiah_haktan

19 yıl önce - Prş 13 Şub 2003, 01:09

Yani ispaynyadaki ICE4 ismi baska bisey olacak öylemii?Bide siemens almanyanin degil mi?Ben yillardir siemens almanyanin diye gezdim ya!Nerenin siemens peki?

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM