Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
yasin.yılmaz

10 yıl önce - Pzr 24 May 2009, 02:16
İstanbul - Pendik - Dumankaya Camii


Dumankaya Camii

Batı mahallesi sahlinde, Kartal ilçesi sınırına yakın bir yerde birkaç yıldır inşaatı devam eden cami 15 Mayıs 2009 cuma günü ibadete açıldı. Aslında 1,5 yıldır bodrum katı cami olarak işlevini aktif bir şekilde yürütüyordu. Yapı büyük oranda tamamlanmış olmasına rağmen hâlâ ufak tefek eksikleri var, çevre düzenlemesi ise henüz hiç yapılmamış. Cami, adından da anlaşılacağı üzere Dumankaya İnşaat'ın sahipleri tarafından yaptırılıyor.

Bugün yakından gezip görme imkânım oldu. Çektiğim fotoğrafları ve izlenimlerimi bu başlık altında paylaşacağım.

Modern ve oldukça sade bir mimariye sahip. Bir kubbesi ve tek şerefeli minaresi var. (modern cami mimarisinden bahsederken kubbeyi dışlayan anlayışta değilimdir, bu tarzıda modern görüyorum) Yapıya beyaz renk hakim durumda. Sadeliğiyle namaz kılarken aklınızı meşgul edebilecek unsurlardan uzak. Duvarlarda sıva yerine beyaz taş kaplama kullanılmış. Mihrap, minber, kürsü ise yeşil, yer yer beyaz mermerden müteşekkil. Neredeyse hiç süsleme yok, olanlarsa basit ve belli yerlerde. Yapının her yerinde kubbede, pencerelerde, kapılarda, halılarda, korkuluk ve paravanlarda hep aynı üçgenlerden oluşan basit desen kullanılmış ve bu şekilde bir bütünlük sağlanmış. Ancak bu sade desen camiye çok fazla zenginlik katmıyor.

Kıble ekseni doğrultusunda tam bir simetri hakim. Ortada durup sağa dönüp baktığınızda ne görüyorsanız, sola döndüğünüzde de aynısını (aynaya bakar gibi) görüyorsunuz. Öyleki bu eksenden yapıyı ikiye bölecek olsak birbirinin tamamen aynı iki parça elde edebiliriz. Bu simetri ile kürsü ve minber birbirinin aynada yansıması (ikiz) gibi duruyor. Hatta olmaları gereken yerleri bilmiyorsanız hangisi minber hangisi kürsü ayırt edemezsiniz.

Caminin 6 adet kapısı gerektiğinde içerinin hızla boşaltılabilmesi (mesela deprem anında)açısından oldukça iyi düşünülmüş. Bol miktardaki pencere beyaz duvarlarla birlikte içeriyi çok güzel aydınlatıyor, ferah bir ortam sağlıyor. Kapasitesi sanırım 1000 kişi civarında olmalı.(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
Kıble cephesinden(+)
(+)


kasim53
10 yıl önce - Pzr 24 May 2009, 14:54

Yapandan da yaptırandan da ALLAH razı olsun, paylaştığın için senden de razı olsun kardeş. Güzel bir eser.

yasin.yılmaz

10 yıl önce - Pzr 24 May 2009, 16:05(+)
(+)
(+)
(+)
alicanoalican

10 yıl önce - Pzr 24 May 2009, 17:24

1 camii ye bu kadar masraf yapılacağına 1 kaç tane camii yaptırıldı daha iyi.Ama güzel ellerine sağlık.

ayncalut
10 yıl önce - Pzr 24 May 2009, 17:30

Geçenlerde siteye koyduğum fotoğrafı buraya yani gerçek yerine ekliyeyim. Böyle bir başlık açmayı planlamıştım fakat sadece yoldan geçerken çektiğim fotonun yetersiz olduğunu düşünerek vaz geçmiştim. Emeğinize sağlık.

Sebep olanlardan yaptıranlardan Allah razı olsun.(+)
sayfa 1
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL