Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Esenler
123 ... 106107108   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 1
İsmail K.
12 yıl önce - Cmt 23 May 2009, 13:11
İstanbul Esenler


Esenler, İstanbul(+) Resim: Esenler Atışalanı Caddesi ve Esenler Merkez Camii


Koordinatlar: 41°03′00, N°28′51
Bağlı olduğu il: İstanbul
Yüzölçümü: 52.27 km2
Nüfus: 520.235 (TÜİK, 2007)
Nüfus yoğunluğu: 8,405 kişi/km2
Mahalle sayısı: 18(+)


Esenler, İstanbul'un ilçelerinden biridir. Kuzeyde Gaziosmanpaşa, güneyde Güngören, güneydoğuda Zeytinburnu, batıda Bağcılar ilçeleriyle komşudur. Esenler, 18 mahalleden oluşmaktadır ve yüzölçümü toplam 5.227 hektardır.

1993 yılı sonunda ilçe olmuştur. Esenler'in bulunduğu bölge, önceden Bakırköy ilçesine dahil iken, bu ilçe bölününce önce Güngören'e dahil edildi. Daha sonra da müstakil bir ilçe olarak kuruldu.

Esenler, çevresindeki ilçelerden farklı olarak, sanayi merkezi olmaktan çok bir yerleşim merkezi özelliğindedir. İstanbul Şehirlerarası Otobüs Terminali de Esenler’de bulunmaktadır.


Tarihçe

Bölge, Bizanslılardan kalma bir yerleşim alanıdır. Bu bölgenin en eski ahalisi Litros (Esenler) ve Avas (Atışalanı) adlarıyla kurulan köylerde yaşayan Rumlardır. Esenler veya Atışalanı Köyleri eski tarihlerde Bizans'ın şaşalı devirlerinde İstanbul'un Türk'ler tarafından fethine kadar Bizans köyleri olup, Bizans İmparatorluğu'na türlü tarım ürünleri yetiştirerek ekonomik katkıda bulunmuşlardır.Osmanlı döneminde Mahmutbey nahiyesi içerisinde birer Rum yerleşim yeri olan Litros ve Avas köylerinin etnik yapısı, Lozan Antlaşması'yla değişmiştir. Cumhuriyet döneminde Rum kökenli halkın Yunanistan'a göç etmesiyle boşalan köylere, Doğu Mekodanya'dan gelen mübadele göçmenlerini Türkler iskan ettirilmiştir. Uzun yıllar mübadele köyü konumunda kalan Litros ve Avas isimlerini 1930'lu yıllara kadar korumuştur. 1937 - 1940 yıllarında gerçekleştirilen değişiklikle Litros-Esenler, Avas-Atışalanı olarak Türkçeleştirilmiştir.

Esenler'i Davutpaşa yoluna bağlayan Ayazma yolu üzerindeki su kontrol kuyuları, şimdi Belediye oto Garajı olarak kullanılan Üçyüzlü, Ayazma Çeşmesi, Su Terazisi ve garaj içinde yıkık vaziyette olan Kilise güzel bir mimari örnek olarak karşımıza çıkar. İstanbul surlarının yıkılmasından sonra bu bölge toprakları askeri bakımdan önem kazanmıştır. İlçe Tarihinin İstanbul Tarihi içinde mütalaa edilmesi gerekir. İlçe tarihi eser bakımından zengin sayılmaz. Bizans ve Osmanlı dönemine ait çeşme, su kemeri, su terazisi ve sebil günümüze ulaşan tarihi yapılardır. Bu eserlerin de kitabeleri tahrip edildiği için yapım tarihleri hakkında bilgi vermek mümkün değildir. Bunlar: Avas kemeri, Atışalanı Çeşmesi, Atışalanı Sebili, Menderes Çeşmesi (Litros Ayazması), Yavuz Selim Çeşmesi ve Nene Hatun Çeşmesi.


Alt Yapı

İlçede 142 Cadde, 1104 Sokak ve 217.278 m3 yol bulunmaktadır. İlçede deniz ve hava yolları mevcut değildir. İlçenin İl merkezi ve komşu İlçelere karayolu bağlantıları mevcut olup, ulaşım hızlı tramvay, minibüs, otobüs ve taksilerle sağlanmaktadır. İlçemizde ulaşımın sağlıklı yürümesi ve mevcut ulaşım sisteminin artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmesi amacıyla ulaşım çalışmaları başlamıştır. Gerek onanlı Esenler revize imar planının hayata geçirilmesi gerekse bazı kavşak ve aksamalardaki problemlerin giderilmesi yönündeki çalışmalarımız devam etmektedir. Bu çalışmalar sırasında ilgili kurum ve kuruluşlarla (Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Karayolları 17.nci Bölge Müdürlüğü, Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü) diyaloglar sürdürülmektedir.

İlçe dahilindeki tüm cadde ve sokaklarda alt yapı sorunlarının ivedi olarak çözümü için Emanet usulü yapım dosyaları kapsamında pis su ve yağmur suyu kanallarının yapımı, bakımı ve onarımlarının gerçekleştirilmesi, yol bordür ve tretuar kaplamalarının yapımım gerçekleştirilmektedir.

Esenler hudutları dahilinde; İstanbul Büyükşehir Belediyesi İGDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından doğal gaz yatırımı çalışmalarına 07.03.1997 tarih itibarıyla başlanmış olup büyük bir bölümü tamamlanmıştır.


Eğitim

Hızlı sanayileşme ve gecekondulaşma ve bilahare yapılaşma sonucu nüfus artışına paralel olarak okul ihtiyacı da artmıştır.

İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü 22.03.1994 tarihinde teşekkül ettirilmiş olup, çalışmalarını Menderes İlköğretim Okulu içinde devam ettirmekte iken 20.01.2004 tarihinde Hükümet Konağının 4.ncü katında hizmet vermeye başlamıştır.

İlçede İlk ve orta dereceli okullar bulunmakta olup ayrıca Davutpaşa kışlası yerinde Yıldız Teknik Üniversitesi yerleşim birimi bulunmaktadır. Burada Fen Edebiyat Fakültesi ile Metalurji Fakültesi eğitim vermektedir.


Nüfus (Yıllara göre)

1985 -- 135,373
1990 -- 235,328
1997 -- 344,428
2000 -- 394,423
2007 -- 517,235

Kaynak vikipedia


semihcep
12 yıl önce - Çrş 27 May 2009, 22:12

Bir düzeltme yapmak istiyorum.Otogar Esenler sınırları içerisinde değildir.Bayrampaşa ya bağlı ve Bayrampaşa sınırları içerisindedir.

cabbar336
12 yıl önce - Cmt 25 Tem 2009, 03:20
Esenler


Sevgili arkadaşlarım öngörüş olarak karşı görüş yazmaktayım fakat yazılarım siliniyormu ne anlayamadım semih arkadaşıma istinaden bir soru sormuştum tekrarlamak istiyorum semih arkadaşım otogarın bayrampaşa sınırları içerisinde olduğu konusunda nerden bu kanıya vardınız selamlar saygılar herkeze!!

Ayhan
12 yıl önce - Cmt 25 Tem 2009, 03:26

Cevabı burada yazıyor:

http://www.otogaristanbul.com/index.php?sayfa=otogar1

Otogar, Bayrampaşa'dadır.

Ayrıca Google Earth'ten de görebilirsiniz.


-mert-
11 yıl önce - Cum 16 Ekm 2009, 17:31

Arkadaşlar Esenler ilçemizin fotoğraflarını paylaşabilir miyiz?OkanDikmen

10 yıl önce - Pts 14 Şub 2011, 03:53

Belediye Başkanı Göksu, yatırım bedeli 1 milyar doları bulan projelerle 3 bin dairelik bir alanın dönüştürüleceğini açıkladı.Alıntı:
Esenler Belediye Başkanı Teyfik Göksu, kentsel dönüşüm projeleri ile ilçeyi baştan aşağı yeniliyor. Yatırım bedeli 1 milyar doları bulacak olan dönüşüm projelerinin 4 noktada uygulanacağını anlatan Başkan Göksu, projelerin iki tanesinin TOKİ, diğer ikisinin ise Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürütüldüğünü açıkladı. Göksu “Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın özenle bahsettiği bir dönüşüm projesi daha var. Önce Fikirtepe’nin planları geçti, benzer bir şekilde Esenler’in de planları meclisten geçecek” diye konuştu.

5 bin yeni daire yapacak

Başkan Göksu, ilçede gerçekleştirilecek çalışmaları Bugün Gazetesi için özetledi: “2 bin 850 dairelik bir alanı dönüştüreceğiz. İşyerleriyle birlikte bu sayı 3 bini bulacak. Bunların yerine en az 5 bin daire yapacağız. Yerinde dönüşüm gerçekleştireceğiz yani herkes yine komşusuyla birlikte oturacak. İnsanları alıştıkları çevreden uzaklaştırmayacağız. İnsanlar 100 metrekarelik dairesini verdiyse yerine yine 100 metrekarelik bir daire alacak ve üzerine para ödemeden eski anahtarını verip yenisini alacak. 50 metrekarelik dairesini verip 70 metrekareliğe geçmek isteyen farkını ödeyecek. Ancak dönüşüm bölgesindeki insanların mal varlığı 1 liraysa, dönüşüm sonrası değerlenecek ve 2 lira olacak. İnsanları zengin edeceğiz. Yeni binalar 8-9 katlı olacak.”

Başbakan’dan tam destek

2011-2012 döneminin Esenler’de şantiye dönemi olacağını belirten Göksu, semtin elektrik, su ve kanalizasyon altyapısını yenilediklerini söyledi. Su ve kanalizasyon çalışmaları için 50 milyon lira harcadıklarını belirten Teyfik Göksu, “Bütçe anlamında Büyükşehir Belediyesi ve Başbakan Erdoğan’dan çok ciddi destek görüyoruz. Başbakan’dan hangi konuda destek istesek olumlu cevap alıyoruz” diye konuştu.

Otoban üstünde park

Esenler dönüşüm çerçevesinde Türkiye'de bir ilki daha gerçekleştirecek ve otoban üstü park yapacak. Belediye Başkanı Teyfik Göksu "40 bin metrekarelik yeşil alan yapacağız. Çok özgün bir proje olacak. Dünyada birkaç örneği var ama bu büyüklükte yok.

Bu parkın altında bir de semt pazarı olacak. Semt pazarını buraya taşıyarak ilçeye nefes aldıracağız. Karayolları Müdürlüğü'nden onay bekliyoruz" dedi. Semt pazarı, otopark ve açık alan düzenlemesi Gazi ve Mahmutbey Caddesi arasında kalan TEM Aksaray bağlantı yolu üzerinde gerçekleştirilecek. Konut fiyatlarının 20 aylık dönemde yüzde 30 arttığını anlatan Göksu, yakında Türkiye'nin en büyük teknoparkını açacakları müjdesini de verdi.


http://www.emlakbank.com/esenlere-1-milyar-dolarl ...-1263.html


osman67
10 yıl önce - Cum 18 Şub 2011, 23:46

Alıntı:

Esenler Dörtyol trafiği yerin altına alınıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Esenler Dörtyol’da, trafik yer altına alınmasıyla İstanbul yayalaştırılmış bir meydana daha kavuşuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Esenler Dörtyol’da trafik yer altına alınmasıyla, İstanbul yayalaştırılmış bir meydana daha kavuşuyor. Bu yıl içerisinde hizmete alınması öngörülen söz konusu alandaki çalışmalar, Basın İnceleme Gezisi ile yerinde görülecek.

Çalışmalarına Aralık 2010’da başlanan proje kapsamında İSKİ, İGDAŞ, Telekom ve Bedaş’a ait altyapı tesisleri, altgeçit güzergâhı dışına taşındı. Fore kazıkların yakında çakılmaya başlanacağı bölgeden geçen içme suyu hattı da alt geçidin dışına alınacak.

Altgeçit inşaatı ile tek yönlü trafik akışının olduğu İnönü ve İstanbul caddelerinin kesişme kısmında trafik yer altına alınarak, bölgedeki trafik sorununa köklü bir çözüm getirilmiş olacak.

Proje tamamlandığında, Atışalanı – Yıldız caddeleri ile İnönü ve İstanbul caddelerinin birleşiminde yer alan kısım araç trafiğine kapatılarak, ilçeye toplam 17 Bin m2’lik yayalaştırılmış bir alan kazandırılmış olacak.

Esenler Dörtyol Meydanı’nda yapılacak çevre düzenlemesinin yanı sıra bu yıl içersinde bitirilmesi hedeflenen proje kapsamında, meydana ulaşım kolaylığı sağlamak amacıyla altgeçide, otobüs durağı da konulacak.

Teknik Özellikler:
Altgeçit uzunluğu: 250 m
Kapalı kesit uzunluğu: 116 m
Yol genişliği: 2x3 m (Toplam 6 m)
Meydan düzenleme: 17.000 m2
http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=19156


Esenler Dörtyol'daki trafiğin yer altına alınması ile ilgili İBB web sitesindeki haber ve linki yukarıdadır..


Mustafa Köseoğlu
9 yıl önce - Cum 29 Hzr 2012, 00:02

Alıntı:
Esenler 10 yılda yenilecek

Esenler Belediye Meclisi, Havaalanı ve Tuna Mahalleleri için tarihi bir karara imza attı


TBMM’de kabul edilen torba yasayı esas alan Belediye Meclisi, bu iki bölgeyi afet riski altındaki yapı alanı olarak belirledi. Buna göre; 1500 konutluk alan yeniden imar edilecek.

Kentsel yenileme çalışmalarının hız kazandığı Esenler’de afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi ile ilgili, Esenler Belediyesi bir ilke daha imza attı. Kentsel Dönüşüm Yasası’nın TBMM’de kabul edilmesinin ardından uygulama sürecine geçen ilk belediye Esenler oldu.

Bu kapsamda harekete geçen Esenler Belediye Meclisi, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesiyle ilgili karar almak için olağanüstü toplandı. Meclisi yöneten Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu afet riski alanlarının dönüştürülmesi ile ilgili Esenler’in yol haritasını açıkladı.

Esenler’in 16 mahallesinin de kentsel yenilemeye ihtiyacı olduğunu fakat, çalışmalara sorunları bir türlü çözülemeyen Havaalanı ve Tuna Mahallelerinden başladıklarını ifade eden Göksu, bu süreçte ilk olarak tercihi mahalle sakinlerine bıraktıklarını söyledi. Göksu, “Biz özellikle Havaalanı Mahallesi sakinlerini çağırarak kentsel yenileme ile ilgili kararı kendilerine sorduk. Şu ana kadar yapmış olduğumuz tüm çalışmaları anlattık ve mahallelinin yüzde 95’i kentsel yenileme yapılmasını istedi” dedi.

Altı ay boyunca tüm ekpertiz çalışmalarını tamamladıklarını ve plan aşamasına geldiklerini ifade eden Göksu, 6306 No’lu yasanın çıkmasının ardından Belediye Meclisini olağan üstü topladıklarını ve Esenler’in kaderini değiştirecek olan kararı aldıklarını dile getirdi.
Planları yaparken çok titiz çalıştıklarını ve evlerin kalebodurları dâhil olmak üzere her şeyi hesapladıklarını belirten Göksu, Havaalanı ve Tuna Mahallesi’ndeki binaların hesap cetvelinin teker teker yapıldığını söyleyerek 16 bin binanın hesap cetvelini gösterdi.

Havaalanı Mahallesi’ndeki 72 bin metrekarelik alanda 1200 konut ve Tuna Mahallesi’ndeki 20 bin metrekarelik alanda 300 konut olduğunu ifade eden Göksu, bu iki mahallenin ifraz problemlerinin tamamen çözüldüğünü ancak, bu durumun 5 trilyona yakın ek para ödemesinin yapılacak olması ve bir tapuya birden fazla kişinin ortak olmak zorunda kalması gibi büyük problemlere engel olamadığını belirtti.

KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECEK
“Kitabımızda vatandaşımızı mağdur etmek gibi bir şey yazmıyor” diyen Esenler Belediye Başkanı Göksu, yeni alınan kararla çok büyük avantajlar kazandıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Bu yasanın almış olduğumuz karar ile bize sunacağı çok büyük avantajlar var. Bu iki mahallemiz afet riski altındaki yapı alanı ilan edilince 20 – 25 trilyon arası katkı sağlanmış olacak. Bina yıkımları olurken devletimiz evini taşıyan vatandaşımıza kira yardımında bulunacak. Yapılacak yıkımların enkazını kaldırmak için harcanacak olan 2 trilyona devletimiz yardım edecek. Ev sahipleri 100 metrekare karşılığında 80 metrekare daire ve kapalı otopark sahibi olacak. Eğer yine 100 metrekare daire isteyen olursa aradaki fiyat farkını ödeyecek. Bu konuda da büyük kolaylıklar sağlanacak. Ödemesini isteyen peşin, isteyen 20 yıl vadeli bir şekilde yapacak. Bu bölgemiz afet bölgesi ilan edildiği için devletimiz 20 yıla eklenen vade farkını da ev sahibinden almayacak. Bölgemizi afet riskine almazsak tüm bu imkânlardan yararlanamayacağız ve imar artışı yapılacak. İşte bu yüzden yeni yasadan yararlanmak istiyoruz.”

YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTECEĞİZ
Başkan Göksu, 26 bin binanın sadece 5 bininin ruhsatlı olduğu ve binaların ortalama 20 -25 yıl ömre sahip olduğu Esenler’de yaşam kalitesini yükseltmek, şehir içi hareketliliği arttırmak ve ilçedeki ekonomik, kültürel kalkınmayı sağlayacak şehircilik düzenlemelerini uygulamak amacıyla dev projelere imza attıklarını vurguladı.

Dünyanın en hızlı dönüşüm sürecini yaşayan şehri olan Paris’te bile kentsel yenilemenin 17 yıl sürdüğünü dile getiren Göksu, bu hızla gidilirse Esenler’de 10 yılda hayatın yenileneceğini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun konuşmasının ardından Meclis Üyeleri Esenler için tarihi öneme sahip olan konu ile ilgili görüş ve önerilerini paylaştı. Daha sonra Havaalanı ve Tuna Mahallelerinin afet riski altındaki yapı alanı olarak belirlenmesini öngören teklif, Esenler Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.


Kaynakçası: http://www.haberdar.com/esenler-10-yilda-yenilece ...614-haberi

Bu tür hassas konuda iyi çalışan Tevfik Başkana teşekkür ediyorum... Olası bir depremde bu binalar (Allah'ın izniyle*) sapasağlam ayakta kalırsa, Syn Tevfik Göksu ileride İBB Başkanı, Hatta Bakan Bile olabilir.

Niye Allah'ın izniyle dedim: Çünkü Allah'ın gücü herşeye yeter..

Mevlam Tevfik Başkana ve ESENLER HALKINA Bu Kentsel Yenileme Çalışmalarında başarılar dilerim.


En son Mustafa Köseoğlu tarafından Cum 29 Hzr 2012, 12:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Mustafa Can Karakus
9 yıl önce - Cmt 30 Hzr 2012, 00:03

Bu kentsel dönüşüm falan değil bu bildiğin rant sadece otoban kenarında değerli iki arazi afet riskli alan ilan ediliyor yine aynı alanda inşa edilen kültür merkezi afet riski taşımıyor Birde bu mahallelerde romen vatandaşların yaşaması manidar. İkinci sulukule vakası olmasın

FIRATBAYDAR
9 yıl önce - Cmt 08 Eyl 2012, 15:01

Otoyol üzeri kapatılarak meydan yapılmasını destekliyorum. Yeşil alan ihtiyacını gidermek için mantıklı bir çözüm.

Ancak kentsel dönüşümü hiç de dürüstçe bulmuyorum. Şu anda halihazırda dere yatağı üzerinde gelişen birçok semt varken sadece para eden yerler ve azınlık roman vs vatandaşların yaşadığı yerler dönüştürülüyor.sayfa 1
123 ... 106107108   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet