Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Türkiye'deki Yabancı Okullar
123   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ayhan ALP

5 yıl önce - Prş 21 May 2009, 01:04
Türkiye'deki Yabancı Okullar

1964 YILI ESAS ALINARAK TÜRKİYE'DE -GÜNÜMÜZDE- BULUNAN YABANCI (ÖZEL) OKULLAR

--------------------------------------------------------------------------------

A) FRANSIZ OKULLARI

*Nötre Dame de Sion Fransız Lisesi

*Nötre Drame de Lourd Fransız Okulu

*Sainte Pulcherie Fransız Okulu

*Sanit Benoit Fransız Erkek Lisesi

*Saint Benoit Fransız Kız Orta Okulu

*Saint Michel Fransız lisesi

*Saint Joseph Fransız Erkek Lisesi

B) İNGİLİZ OKULLARI

*İngiliz Erkek Lisesi (Nişantaşı)

*İngiliz Kız Ortaokulu (Beyoğlu)

C) AMERİKAN OKULLARI

*Bursa Amerikan Koleji

*İzmir Amerikan Kız Koleji (Göztepe)

*İstanbul Amerikan Bristol Hastanesi Ebe ve Hemşire Okulu (Nişantaşı)

*İstanbul Amerikan Koleji Kız Kısmı (Arnavutköy)

*İstanbul Robert Koleji Lisesi Bölümü (Bebek)

*Tarsus Amerikan. Koleji (İçel)

*Amerikan Kız Lisesi (Üsküdar)

*Merzifon Amerikan Koleji

*Fırat Amerikan Koleji

D) İTALYAN OKULLARI

*İtalyan Kız Ortaokulu (İvrea Sörlerine ait)

*İtalyan ilkokulu (Salesiaini Rahiplerinin yönetiminde)

*İtalyan Lisesi (İtalya Dışişleri Bakanlığına bağlı)

*İtalyan Ticaret Lisesi ve Giustiniani Okulu

E) ALMANYA OKULLARI

*İstanbul Alman Lisesi

F) AVUSTURYA OKULLARI

*Sank-Georg Avusturya Kız Lisesi

*Sank-Georg Avusturya Erkek Lisesi ve Ticaret Okulu

G) İRAN OKULLARI

*İran islam Cumhuriyeti İlkokulu .(Türkiye'deki İranlılar için açılmıştır. )

H) YUNANİSTAN OKULLARI

*Rum Zapyon Okulu

Fener Rum Patrikhanesi içindeki "Fener Rum Okulu" Fener Rum Patrikhanesi binası 1941'de yandı. 1986'da Türkiye patrikhane binasının onarımına izin verdi. 17 Aralık 1989'da Fe­ner Rum Patrikhanesi yeni binalarında çalışmaya başladılar. [2]

Anadolu’daki Amerikan misyonerler 1891’e kadar 9 kolej kurdular. Bunlar;

*İstanbul’da Robert Koleji (1862),

*İstanbul’da Amerikan Kız Koleji (1873),

*Antep’te Merkezi Türkiye Koleji (1876),

*Harput’ta Fırat Koleji (1878),

*Maraş’ta Merkezi Türkiye Kız Koleji (1882),

*Merzifon’da Anadolu Koleji (1886),

*Tarsus’ta Paul Enstitüsü (1888)

*İzmir’de Uluslararası Kolej (1891).

Anadolu’daki beş Amerikan Kolejinin ana taşıyıcıları Ermeniler'di

İSTANBUL’DAKİ ERMENİ OKULLARI

Günümüzde İstanbul’da Ermeniler’e ait 19 anaokulu, 20 İlkokul, 9 Ortaokul, 5 Lise bulunmaktadır.

*Bezezyan Anaokulu ve İlkokulu

*Varhutyan İlkokulu

*Semerciyan Anaokulu ve İlkokulu

*Karagözyan İlkokulu

*Aramyan Uncuyan Ortaokulu

*Bezciyan Ortaokulu

*Sahakyan Nunyan Lisesi

*Eseyan Lisesi

*Gebrenagan Lisesi

http://www.turkkeyif.com/tarih/57678-osmanli-turk ...giler.html
Turkiyede bu kadar yabanci okul olmasi normalmi?
Bana sorarsaniz hicde normal degil !!!

En son Ayhan ALP tarafından Prş 21 May 2009, 01:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

gürkang
5 yıl önce - Prş 21 May 2009, 01:28

İsmini verdiğiniz Rum ve Ermeni okulları zamanında Türkiye'de yaşayan, Türkiye'de doğmuş Rum ve Ermeni asıllı yurttaşların kanunlarla ve uluslararası antlaşmalarla kendilerine tanınan yasal haklar çerçevesinde kurmuş oldukları okullardır. Yani "yabancı" değiller, çoğunluktan farklı inanca ve etnik kökene sahip olmaları onları hukuki anlamda yabancı kılmaz.

Diğer okullara gelince, bu kadar okulun açılmasına zamanında izin veren yönetimlerde kabahati aramak gerekir. Hoş artık bu okullar MEB müfredatı dışına çıkamıyorlar bildiğim kadarıyla. Devlet okullarında okutulan dersler dışında yabancı dil dersleri biraz daha ağırlıklı ama o da Bakanlık denetiminde. Yani iddia edildiği gibi Osmanlı zamanındaki gibi ülkeyi yıkma hayalleri olduğunu düşünmüyorum. O okullardan mezun olup bu ülkeyi yöneten kadrolar arasına girmiş, özel teşebbüsler kurup istihdam sağlamış, bilim insanı olup tüm insanlık için çalışmış insanlar da var.

Kaldı ki yabancı okul açmak sakıncalıysa, eğer bir ülkede başka bir ülkenin dilini öğreten okulların açılmasının ardında o ülkenin insanlarını asimile etme, misyonerlik yapmak gibi niyetler varsa, bu iddialar Afrika'da, Orta Asya'da ve Rusya'da açılan Türk okulları için de öne sürülebilir. Neticede bu Türk okulları da açıldıkları bir çok yerdeki insanlara Türk kültürünü ve dilini öğretiyor, bunu bir asimilasyon olarak gören yorumlayan insanlar da çıkacaktır.

Mustafa Kavlak

5 yıl önce - Prş 21 May 2009, 10:15

Osmanlı döneminde bu topraklarda yaşayan ermenilerin ve rumların kendi okullarına sahip olmarında bir anormallik göremiyorum, peki ya diğer ülkelere ne demeli tüm bunların kapitülasyonlarda verilen tavizlerden kaynaklandığını düşünüyorum.
Dün TRTTÜRK te bir tartışma programında Fransa nın uzun yıllardır ülkemize resmi düzeyde ziyarette bulunmadığını bununda açıkça bir tavır olduğu vurgulandı, buna rağmen bizim burjuvalarımız çocuklarını bu okullara yollamak için birbiryle yarışıyor.
Tayyip Erdoğan bazı konularda koyduğu tepkiyi buradada göstermeli, biz topraklarımızda yüzyıllardır Fransız kültürüne hizmet edeceğiz onlar bizi adam yerine koymayacaklar, bu gün Fransa da Osmanlı döneminden kalma bir kurum veya eser göremeyiz.
Biz ne yapsak bunlara yaranamayız, ilişkilerin karşılıklı alışverişe dayanması gerektiğini artık anlaştırmamız gerekiyor.

Mahmut Göksu
5 yıl önce - Prş 21 May 2009, 10:55

Burada ki etiklik Endonezya ve daha bir çok ülkede bulunan Türk okulları ile eşdeğerdir.

Sait_71
5 yıl önce - Prş 21 May 2009, 11:34

2008 Yazın çekmiş olduğum Tarihi Merzifon Amerikan Koleji.

Tarihi hakkında bilgim yok ama eski. Yanında kilise vardı bir tane. Galiba oda o zamanlarda yapılmış. Onların fotoğraflarını koyuyorum:

(+)

(+)

(+)

Rifat Behar
5 yıl önce - Prş 21 May 2009, 11:54

1 sayfa alıntı yazı yazmış, altına da 1 satır

Alıntı:
Turkiyede bu kadar yabanci okul olmasi normalmi?
Bana sorarsaniz hicde normal degil !!!

demişsin.

Yabancı okul açılması neden ANORMALmiş, bir izah etsen de düşüncenin dayanak noktalarını öğrensek. Bunun normali kaç adet olmalıdır sence? Yani kaç taneden sonrası fazla kaçar?

Ufuk Özkan
5 yıl önce - Prş 21 May 2009, 12:08

Fethullah Kenya'da bile okul açarken iyi de, Türkiye'deki bu üst düzey eğitim veren yabancı okullar mı sizleri rahatsız ediyor?

M Alii
5 yıl önce - Prş 21 May 2009, 12:14

Yabancılar 100 yıldır Türkiye'de okul açarken iyi de, bunlara karşılık olarak Fethullah TÜRK okulu açınca mı sizi rahatsız etti? Hangi milletdensiniz?

Ayhan ALP

5 yıl önce - Prş 21 May 2009, 12:15

Tamam Kenyada okullarimiz var ona birsey soylemiyorum!!! benim soylemek istedigim Turkiye gidip Fransada yada Ingilterede bu kadar cok okul acabilirmi acaba!!!

Mahmut Göksu
5 yıl önce - Prş 21 May 2009, 12:19

Alıntı:
Tamam Kenyada okullarimiz var ona birsey soylemiyorum!!! benim soylemek istedigim Turkiye gidip Fransada yada Ingilterede bu kadar cok okul acabilirmi acaba!!!

Her horoz kendi çöplügünde öter gibi bir kıstas bu.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET