Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 7
aözcan
5 yıl önce - Prş 27 Eyl 2012, 18:32

Esenler Turgutreis'te Kiptaş'ın yaptığı ilk konutlar tamamlanmak üzere. Sadece binalarda ince işler yapılıyor. Bu konutların hemen yanında Toki'nin evlerinde ise kaba inşaat hala devam ediyor.

Kiptaş, bu konutları boş bir alana yapmıştı. Hak sahiplerinin kura ile belirleneceği ve bu konutlara taşınanların evleri yıkılarak aşama aşama dönüşüm yapılması planlanıyormuş.

İlçe toplam alanı içinde dönüşüm alanı çok küçük kalsa da, depremde kayıp sayısı 1 kişi bile azalsa bu önemlidir. Ayrıca yeni konutlar 10 katlı olduğu için şu andaki 4-5 katlı binalara göre önemli bir yer tasarrufu sağlıyor.

(+)

Muharrem Göğebakar
5 yıl önce - Cum 28 Eyl 2012, 15:38

Son haberler beklediğimden de kötü maalesef!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şunu diyormuş!

Mesela sen güzel ve zemini sağlam bir semtte oturuyorsun. Dairen de mesela 80 m².

Diyor ki ben binaya emsal artışı vermem, yoğunluk artar.

İyi güzel!

Peki sen nasıl emsal artışı verirsin?

"Komşu binalarla birleş, alanı artır 10 apartman yerine 3 bloklu site yapmak istersen önce ilçe belediyene başvur."

mu acaba?

HAYIR!

Ne diyor biliyor musunuz?

Önce sen birleş, sonra binalara test yaptır, sonra bunlar sağlam değildir raporu al, sonra yıktır.

Ya sonra?

Sonra git ilçe belediyene başvur.

İlçe belediyesi bir emsal belirlesin o ada veya parsel bileşkesi için.

Sonra?

Sonra bana göndersin ilçe belediyesi bunu.

Sonra?

Eh ben bir bakarım duruma, mesela ilçe belediyesi 2,07' den 2,5 emsale artırıma tamamdır dediyse ve senin 1' 1 daireni yenilemen için bu emsal yetse de ben diyeceğim ki 2,5 olmasın 2,3 veya 2,2 olsun.

Bu sefer ne oldu? Sen binanı yıktın. Ya da binan duruyor ama çürük raporu alınmış.

Ne yapacak devlet? 2,2 den bağlayacak emsali.

Peki bu senin daireni 1:1 yenilemen için yeter emsal artışı mı? Değil.

Devlet ne diyor? Eğer durumun kötü ise sana kredi veririm diyor. Durum tespitini geçtim, zaten birçok kişi kredi almayacak, alamayacak. Yahu niye kendi evim için kredi alayım?

Türkiye kendi dairesini yenilemek için insanların sıraya girdiği zengin bir ülke midir? Daha SGK primini ödeyemeyen, GSS' ye kayıt olamayan halktan babasından kalan evi için yenileme karşılığında kredi ödemesi bekleniyor. Bu kadar insafsızlık olur mu?

Geçen TV' de gördüm.

Yetkili kişi diyor ki "Biz 100 m² dairesi olana asla 101 m² vermeyeceğiz, unutun bunu"

GÜZEL! Ben de aynen destekliyorum. Rant olmasın!

Pek, aynı adam ne diyor? 100 m² dairesi olan kişi 80 m² alabilir diyor emsal artarsa, belki de 100 m² alır diyor. Sen 100' den 101 olmayacak diye kesin beyanat verirken, nasıl olur da halkın 100 m² dairesi için 80 m² alabilir diyorsun????

Halka rant peşinde koşmayın diyen devlet, acaba kendi rant peşinde koşmuyor mu?

Bir daireme karşılık 3 dairemi istedim? Tamam devlet haklıdır
Bir daireme karşılık 2 dairemi istedim? Tamam devlet hakldır.
100 m² daireme karşılık 150 m² dairemi istedim? Tamam devlet haklıdır.

Ama ne istiyor halk?

100m² dairesine 100m² daire istiyor! Fazlası değil ama AZI DA DEĞİL!

Bunun için ne olması gerekli?

Basit!

İnsanlara Fikirtepe' de olduğu gibi garanti vereceksiniz!

Ey Suadiye' de oturan, ey Göztepe' de ki vatandaş bakın eğer apartmanlarınızın bulunduğu alanı genişletir ve toplam arsayı 3000m² yaparsanız emsaliniz de 2,4 olur.

Ey bölge sakinleri eğer arsalarınız 5000m²' yi geçerse 2,54 olur emsaliniz. Ey bölge sakinleri eğer 7500m²' ye çıkarırsanız alanı o zaman emsaliniz 2,75 olur emsaliniz.

İşte bunu genelgeyse genelge, kanunsa kanun haline getireceksiniz ve belirsizliği bitireceksiniz!

Böyle sen hele bir yıkım kararı al, ondan sonra ben bakarım demek ne demek yahu?

O zaman birileri gidecek oralara ve istediği emsali çıkaracak. Bir diğeri gidecek olmaz denecek. Asıl rant budur!

Eğer devlet bu işi çözmek istiyorsa yukarıdaki şekilde çözer!

Bunun haricinde ne yapar devlet?

Yoğunluk mu artıyor? O zaman altyapıyı yeniler, caddeleri genişletirsin! Hatta bunun için vergi de alırsın!

Ama hiç birşey yapmayıp, "kusura bakmayın ya yıkın ya da gelir ben yıkarım, 3+1 dairenizin 2+1 daireye inmesi beni ilgilendirmez, beğenmiyorsan sat değerli daireni, İstanbul' un başka yerinde 3+1 daire al" diyemezsin! Dersen asıl rantçı sen olursun!

Muharrem Göğebakar
5 yıl önce - Sal 02 Ekm 2012, 10:32

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy Belediyesi' nin arsaların birleştirilmesi koşulu ile 2,07 olan emsalin 2,5' a çıkarılması önerisini resmen reddetmiş.

Böylelikle Kadıköy' de yaşayan vatandaş artık 3+1 olan dairesini 2+1' e çevirmek zorunda. 2+1' de oturan ise 1+1 daireye razı olmak zorunda. Farzedelim ki razı olmadınız. O zaman pamuk eller cebe. 150-250 bin TL arasında kendi metrekarenizi korumak için para ödemek zorundasınız.

Başka alternatifiniz de var tabii.

Bulunduğunuz mekanı terk edip şehir dışındaki başka ilçelerden 3+1 veya 2+1 daire almak.

Evet Kadıköy' ün nüfus yapısını değiştirmek adına kentsel dönüşüm yalanı ile insanlar dönüştürülmeye çalışılıyor.

Çok üzgünüm.

tolginho

5 yıl önce - Sal 02 Ekm 2012, 11:45

Muharrem bey, Bostanci'da tam da minibus yoluna cepheli yapi adasindaki herkesin oy birligi ile toplami 3000 m2 yi gecen arsayi birlestirip yenilemek istiyoruz. Uzerindeki binalar 40-50 yasinda betonarme binalar. Bizim icinde bulundugumuz bina zamanin kriterlerinin cok otesinde yapilmis ama yasi nedeniyle yorgun bir bina ama bazilarini nhali hakikaren ic acici degil.

2-3 yildir ugrasiliyor ama emsalle ilgili hic bir gelisme yok. Burasi olamiyorsa baska hic bir arsada emsal artisi olmaz.

Uzerinde 50 hane var ve cogu emekli tek evi olan insanlar. Herghlade buradaki oy alinabilecek bir kitle olsaydi isler cok farkli olurdu.

Muharrem Göğebakar
5 yıl önce - Sal 02 Ekm 2012, 14:01

Sevgili Tolginho,

Biz 7 apartman 7500 m²' nin üzerine çıktık arsaları birleştirerek. Bizim için de şok oldu bu gelişme. Çünkü insanları ikna edebilmek için çok uğraşmıştık. Ortalama 90 m² olan dairelerimizi 1' e 1 yenilemek için emsal artışı şarttı. İnanır mısınız müteahhite şu an başvurduğumuzda bize 55 m² daire önerdiler. Normalde 2+1 olamayacak daireyi 2+1' e tıkıştıra tıkıştıra yapmak istiyorlar. Düşünün 3 çocuklu bir aileyi. 12-13 yaşlarındaki 2 erkek ve 1 kız çocuk aynı odada yatar mı? Şimdi insanlar buna zorlanıyor. 2+1 kabul etmeyecek insanlar yenilenecek dairelerini satmak zorunda bırakılacaklar. Peki 40 senedir, 50 senedir aynı muhitte yaşayan bu insanları neden buradan ayırmak istiyor bu yetkililer? Ben bakkalımı, manavımı, kasabımı tanıdığım mahalleden devlet benim dairemi ısrarla yıkmak istediğinden dolayı ve benim param olmadığı için ayrılmak zorunda bırakılıyorum.

Bu yaptıklarına da savunma geliştirmişler. Neymiş, İstanbul' da herkes bir yerden bir yere gidermiş. Düşünebiliyor musunuz bir sürü emekli insan kendi muhitinden atılıp çok uzak mekanlara gitmek zorunda kalacak. Bunu Başbakan iktidarımıza malolsa bile yapacağız diye açıklıyor.

Neden insanları göç etmek zorunda bırakıyorsunuz ey Sayın Başbakan!

Gelir testinde Kadıköy çevresi zaten kredi alamayacak. Zaten kredi alsa bu emekli insanlar nasıl ödeyecek? Zaten insanların kredi ve kredi kartı borcu dağ gibi olmuş bankalara. Üstüne sürekli zam geliyor, her yerden vergi artışı geliyor. Bu insanlara kira yardımı da yapılmayacağı çok net belli. O zaman ne isteniyor?

Benim dairemi 1' 1 yenilememe katkıda bulunmayacaksa bu devlet ki onlardan istenen şey emsal artışıdır, o zaman benim daireme niye karışır bu devlet? Madem benim canım bu devlet için önemli, o zaman devlet devlet gibi davransın müteahhitin yenilemesi için gerekli emsali versin.

Alim69
5 yıl önce - Sal 02 Ekm 2012, 22:07

Oy alamadığı bölgeyi -bahçeşehiri başakşehire- bağlayıp kendinden yapan bir zihniyetten bahsediyoruz, demek bu yöntem tutmadı şimdi de evinizi yıkarım diyor...

Yoğunlaşma olmasınmış, sanki başakşehirde kayabaşında millet 10 katlı binalarda üst üste oturmuyorlar

yasin3434
5 yıl önce - Pts 08 Ekm 2012, 11:56

Suriçi için nasıl bir plan yapıldığına dair bilgisi olan var mı? Bildiğim kadarıyla suriçi tarihi bölge olduğu için ve çok sayıda tarihi eser bulunduğu için bunlarda yüksek yapı yapılamıyor, yükseklik verilemiyor. Kadir Topbaş bir kere bir kanalda "suriçi için farklı projelerimiz var" demişti ama ne yapılacağı konusunda bir bilgimiz yok.

Muharrem Göğebakar
5 yıl önce - Sal 23 Ekm 2012, 11:49

Hürriyet gazetesinde bugün bir haber var. Güzel bir haber ama ayrıntılarına bakmak lazım. Yine sözde kalmaz ise güzel bir gelişme.

Alıntı:
KENTSEL dönüşümle birlikte sıkışık yapı stoğunu rahatlatmak için ada ve parselini birleştirerek evini yenilemek isteyen vatandaşlara emsal artış hakkı getiriliyor. Teşvik için yapılan düzenlemeyle imardaki disiplinsizlik önlenecek, bina sahipleri birleşerek, avlulu, otoparklı ve yeşil alanlı yapılara kavuşacak. Emsalin 1 olduğu bir yerde, yapılar 10 bin metrekareye kadar birleşirse, emsal artışı 1.25 veya 1.50 olabilecek. Yol ve park için alan ayrıldığı takdirde, 15 bin metrekare inşaat izni verilebilecek.

BİRLEŞENİN EMSALİ ARTACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, üst ölçekli imar artışlarına disiplin getirecek düzenleme üzerinde çalışmaya başladı. Önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan yönetmelikle sıkışık yapı stoğunun yenilenmesi için binalara otopark, yeşil alan ve çocuk oyun alanları yapılması amaçlanıyor. Ada ve parsel birleşmelerini teşvik edecek olan bakanlık, bunu sağlayan bina sahiplerine de ilave haklar verecek. Örneğin, 10 metrekarelik parselde 5-10 katlı yan yana iki binada oturan vatandaşlara, parsel büyüklüğü olarak minimum 1000 metrekareye ulaşmaları halinde emsal artışı hakkı verilecek. Adalar ne kadar büyürse ilave haklar da o oranda artacak.

KENTSEL TASARIM UYGULAMASI

Dönüşüm yapacak herkes bu kurala uymak zorunda olacak. Çalışmayla 800 metrekareye kadar yapısını birleştiren vatandaşların şehir içinde sıkışık yapılardan kurtularak, avlusu, yeşil alanı, çocuk oyun alanı ve otoparkı olan yeni tasarımlara geçmesi sağlanacak. Tüm Türkiye’de uygulanacak olan projeyle ilgili bilgi veren bakanlık kaynakları konuyla ilgili şunları söyledi: “Keyfi imar artışı olmayacak. Bu aslında farklı bir kentsel tasarım ve imar düzenlemesi olarak yapılacak. Biz kentsel dönüşümü riskli alanlarda uyguluyoruz. Ama sıkışık doku varsa burada zamanla böyle uygulama yapılabilir.”
Örnekle açıklamak gerekirse, mevcutta 1 emsali olan yapılarda parsel birleşmesi yapıldığı takdirde Bakanlık bu emsali 1.25’e ya da 1.50’ye çıkarabilecek. Bu da, daha fazla inşaat yapılması anlamına gelecek. Örneğin, 10 bin metrekareye kadar birleşme sağlanıp, bunun da yüzde 25’i yol genişlemesi, yüzde 10’u park için ayrılırsa, 15 bin metrekare inşaat hakkı verilecek. Yani, yapılacak inşaatın metrekaresi yüzde 50 artacak.

Nasıl olacak?

* Parseller ne kadar büyürse, emsal artışı da artacak.
* Parseller birleştiğinde, yol genişlemesi, yeşil alan, park, otopark gibi alanlar için yer ayrılması gerekiyor.
* En az 800 metrekareye kadar parsel birleşmesi halinde bu haklar verilecek.
* Emsal oranı 1 olan bir arazi için, 1.25 veya 1.50’ye kadar artış yapılabilecek. İnşaatın metrekaresi yüzde 50 artabilecek.
* 10 bin metrekareye kadar birleşme sağlanıp, bunun da yüzde 25’i yol genişlemesi, yüzde 10’u park için ayrılırsa, 15 bin metrekare inşaat hakkı verilecek.

Müteahhitler: Kararı ayakta alkışlarız

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı’nın parsellerini birleştirene teşvik amacıyla emsal artışı vereceği uygulama, müteahhitleri de sevindirdi. “Bu kararı alkışlarız” diyen müteahhitler, emsal artışını en başından beri talep ettiklerini vurgularken, bu formül sayesinde yerinde dönüşümün gerçekleşeceğinin altı çiziliyor. Bu uygulamanın özel sektörü de dönüşüm sürecine sokması bekleniyor. Emsal artışı sayesinde dönüşümün kaynak yaratmasına katkı sağlanacağı ve inşaat maliyetlerinin ya da müteahhit payının bu formül ile çözüleceği vurgulanıyor. Öte yandan, Mimarlar Odası ise sınırsız imar hakları vaat edildiğini, bunun kent için felaket olacağını söylüyor.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, şu değerlendirmeyi yaptı: “Parseller birleştirilip büyütüldüğünde, mevcut emsale bonus verilmesi formülünü kentsel dönüşüm yapılabilmesi için devamlı öneriyorduk. İstanbul’da Kartal, Maltepe gibi ilçelerin hazırlanmış imar planlarında bu formül uygulanıyor. Bu uygulama, Afet Yasası kapsamında ilçe gözetilmeksizin tüm Türkiye için uygulanırsa, kentsel dönüşüm kendi kaynağını da kendisi yaratmış olur. Örneğin parseller birleştiğinde yüzde 20 emsal artışı verilirse, riskli binaların yeniden yapılmasında katma değer sağlanır. Hem inşaat giderleri, hem de müteahhitlik payı bu şekilde çıkarılır. Öte yandan, yeşil alanı olan, otopark sorunu çözülmüş şehirler ortaya çıkar. Akılcı bir çözüm olacaktır, ciddi bir hareket görürüz. Deprem riski altındaki binalarda dönüşüm gerçek anlamda başlatacak bir karar. Böylelikle, depreme karşı savaş başlatırız.”

YERİNDE DÖNÜŞÜMÜ SAĞLAR

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya, bu formülün dönüşümü hızlandırmasının yanı sıra yerinde dönüşümü sağlayacağını ifade ederek, şöyle konuştu: “Emsal artışı olmadığı zaman insanların başka yere gitmemesi ve özel sektörün işin içine girmesi çok zordu. Özel sektör de bu tip formüllerle dönüşüme daha kolay girebilir. Öte yandan vatandaşların da daha fazla katılmasını sağlar. Kentsel dönüşümde tek bir alternatifle değil, birçok alternatifle gitmek gerekir. Bakanlık önemli adımlar atıyor. Diğer türlü yeterli imar artışı olmayınca ve sınırlı kaynak olduğu zaman kentsel dönüşüm başarılı bir süreç olmayacaktır. / Meltem KARA

Cemoli D18
4 yıl önce - Cum 01 Şub 2013, 19:28

Alıntı:
Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'nın depreme hazırlık için önerdiği
yerinde dönüşüm modelinin ilk uygulaması Acıbadem Mahallesi'nde başladı.
Üsküdarlıların başka bir ilçede yaşamak istemediğini, semtlerini bırakmamak
şartıyla ancak dönüşüme sıcak baktıklarını belirten Başkan Kara, "Bizimde
yaklaşımımız gönül rızasıyla, davul zurnayla, şenlikle insanımızın bu sürece katılması, yoksa zorla, dayatmayla bu iş yürümez" dedi.

RİSKLİ BİNALARIN 277 TANESİ İSTANBULDA
Riskli bina yıkım töreninde bir konuşma yapan Erdoğan
Bayraktar, "Kentsel dönüşüm seferberliğimizi şimdi de Üsküdar'da sürdürüyoruz. Lisans verilen kuruluşlar tarafından yapılan başvurular üzerine 17 ilde risk tespiti gerçekleştirilen binalardan 327 tanesinin riskli bina olduğunu belirledik. Bu binaların 277 tanesi İstanbul'dadır. Seferberliğimizde riskli olduğu tespit edilen, mühendislik hizmeti almamış ve ekonomik ömrünü tamamlamış binaların yerine; çevreye uyumlu, enerjiyi savurmayan, estetik özellikler taşıyan sağlam binalar yapacağız" şeklinde konuştu.

6.5 MİLYON BİNA DÖNÜŞÜM BEKLİYOR
Bakan Bayraktar'ın ardından söz alan TBMM Çevre Komisyonu
Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, kentsel dönüşümü bekleyen
6,5 milyon bina olduğunu belirterek bina sahiplerinin kendi istekleri ve
başvuruları doğrultusunda gerçekleştirilen yıkım işleminin önemine değindi.
Kaya " Bize göre asıl dönüşüm, bina sakinlerinin kendi gönül rızalarıyla
gerçekleştiği için asıl şimdi başlamıştır" dedi.

10 AYDA YAPILACAK
Konuşmaların ardından 1970 yılında yapılan ve 13 daireden
oluşan binanın yıkım törenine geçildi. Acıbadem Caddesi üzerinde bulunan bina
alınan yoğun güvenlik önlemleri sonrası kepçe yardımıyla yaklaşık olarak 1
saatte yıkıldı. Yıkımı yapılan Kalelioğlu apartmanı 10 aylık bir süreç
içerisinde yeniden yapılarak hak sahiplerine teslim edilecek.

binanın yeni halinde otopark olacak mı merakla bekliyorum

Muharrem Göğebakar
4 yıl önce - Cum 15 Şub 2013, 11:09

Kadıköy İlçesi Adalet ve Kalkınma Partili üyelerinden mevcut 2.07 olan emsalin en az 2.5 ve maksimum 2.75' e(arsa birleştirme koşulu ile) çıkacağı şeklinde haberler geliyor. Kadıköy Belediye Başkanı bu durumu teyit ediyor. İBB' de ve Çevre Şehircilik Bakanlığı' nda da hummalı bir çalışma varmış konuyla ilgili. Eğer dedikleri gibi olursa Kadıköy komple yenilenir insanlara hiç yük olmadan. Müteahhitler de buna balıklama atlar.

Olması gereken de buydu zaten. Bir an önce çıksa da hemen yenileme işlemleri başlasa.

sayfa 7
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet