Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
Alper 34

5 yıl önce - Pzr 29 Oca 2012, 03:59

Alıntı:
* Bu dönüşümle İstanbul’da neler değişecek?

İstanbul’un böyle bir projeye ihtiyacı var. Çarpık yapılaşmadan dolayı var, çöküntü alanları sebebiyle var. Özellikle de deprem ve afetlerden dolayı böyle bir yenilenme ihtiyacı var. Bu kenti yenilemek zorundayız. Bundan dolayı halk hazır, biz de belediye olarak hazırız.

* Hazırız derken, bunu nasıl belirleyeceksiniz?

Kendimize bunu çalışma alanı olarak belirledik. Başbakanımız da bu konuda hassasiyetle duruyor. Olası bir afette İstanbul’un ve ülkenin olası ekonomik kaybının 100milyar dolarları bulacağından bahsediliyor. Ama deniliyor ki, biz bu dönüşüm çalışmasına girersek belki 15-20 milyar dolarlık bir yatırımla halkın da katılımıyla olası büyük deprem zararlarının önünü kesebiliriz. Böylece bu sıkıntıdan da kurtuluruz. Tabii ki, 1milyon 600 bin binalık büyük bir stoktan bahsediyoruz. Bir anda bunların hepsini yapmak mümkün değil.

Bu dönüşüm kaç yıl sürer?

Ciddi bir zaman alır. Bunun bir an önce bitirilmesi ve en sıkıntılı alanlar başta olmak üzere düzenlenmesi gerekiyor. Her tarafta ve aynı anda İstanbul, bir şantiyeye dönebilir. Bunun ekonomik getirileri de var, istihdam oluşturacak olması var.

Yazının devamı ve kaynak
[url=] http://www.bugun.com.tr/haber-detay/182577-turkiy ...aberi.aspx [/url]

Yeni bir istanbul kurulacak.

Cemoli D18
5 yıl önce - Pts 30 Oca 2012, 16:06

paylaştığın için teşekkürler alper 34. son durum ne bu yazı ile ilgili

Alper 34

5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 02:12

Master planlarının bitmek üzere olduğunu ve akabinde hemen pilot bölgelerden başlanacak diye biliyorum.

Burak.
5 yıl önce - Pzr 05 Şub 2012, 15:05

Peki bu kentsel dönüşüm yapılırken şehrin yeşil alanlarının artması içinde çalışmalar yapılacak mı?Örneğin boşalan yerlere ağaç ekilsmesi falan gibi.

Muharrem Göğebakar
5 yıl önce - Çrş 08 Şub 2012, 11:26

Hala bekliyorlar. İstanbul hazır ama arsa emsalleri bür türlü artırılmıyor, vatandaşın önü açılamıyor. Özellikle Kadıköy' de arsa emsalleri Fikirtepe' de olduğu gibi arsa birleştirme koşuluna bağlanarak aynı oranlarda artırılsa Kadıköy' de çoktan inşaatlar başlamıştı. Boşuna bekliyoruz, ama neyi bekliyoruz onu bilmiyorum.

Yasa çıkaracaklarmış. Yahu yasayı sonra da çıkarırsın. Yapacağın şey basit. Fikirtepe' de arsa birleştirme koşulu ile 4,14' e çıkan emsaller sayesinde birçok kişi yan apartmanla arsasını birleştirerek çözüme ulaşıyor, ulaşacak. Aynısını tüm Kadıköy için uygula işte! Tek başına binasını yenilemek isteyene emsal artışını sınırlı tut ki birleşme teşvik edilsin.

Mesela mülk sahipleri yan binalarla birleşme olmadığında kendi dairelerini( Örneğin 100m² dairesini 90 m² olarak) 10 m² düşük alacaklarını bilsinler. Ancak arsa birleştirip, 40-50 katlı bina yaptıklarında ve 4000 m² üzerine arsalarını çıkardıklarında yani parselden adaya geçtiklerinde rezidans kalitesinde ve aynı m²' de (100m²)daire alacaklarını bilsinler. Fikirtepe' de bunun için gayet güzel imkan verildi. Aynısını Kadıköy' ün tümüne yapsan herkes bugün dairesini yeniler. İnanılmaz derecede yeşil alan artar böylece. Şehir nefes alır resmen. Otoparkların zemin altına alınma koşulunu da getirir ve Fikirtepe' de olduğu gibi emsal dışı bırakırsan bu takdirde yeşil alan daha da artar. Hatta devlet olarak yeşil bina konseptini de zorunlu kılabilirsin.

Mesela yağmur suyunun bahçede kullanılması, güneş enerjili aydınlatma, hatta tüm siteyi yenilenebilir enerji ile besleyebilirsin. Bütün bunlar zor değil ki?! Buna rağmen adam ben 1 daire değil 2 daire isterim diye tutturursa, işte o zaman "sen madem 100 m² dairen yerine 2 adet daire istedin, o takdirde al enkaz bedelini çık" dersin. Ya da Apartman Genel Kurullarında 3' te 2 çoğunluk kararı ile bina yıkımına izin verirsin, aradaki ayrık otlar da mecburen uymak zorunda kalır.

Ama bütün bunları yapmayıp hala beklemek olmuyor işte.

Muharrem Göğebakar
5 yıl önce - Cum 24 Şub 2012, 10:22

Suadiye ve Fenerbahçe' de emsal 2,5 olarak belirlenmiş. Bu emsalle hiç bir yere gidilmez. Bari bol miktarda ceset torbası satın alsınlar da en azından enkaz altından toplanan insanların hastalık yapmasının önüne geçilsin. Böyle dönüşüm mü olur?

osman erten
5 yıl önce - Cmt 30 Hzr 2012, 10:01
İstanbul Kentsel Dönüşüm

İBB başkanı TOPTAŞ ve Devlet Bakanı BAYRAKTAR yaptıkları açıklamalarda dönüşüm olacak bölgelerde emsalin en fazla 3 olacağını açıkladılar. Bu durumda İstanbul için emsali bölge bölge mi belirliyecekler ?
Uygulamada imar plan notlarıyla bu 3 emsal uygulanabilirmi?... Mesela bazı lokasyonlarda rantın düşük olması bahane edilip bodrumlar emsale dahil edilebilir mi?...
Önemli olan bakan ile büyükşehir belediye başkanının bu konuda kararlı olması... İBB ile bakanlık aynı safta yer alıyor Bu durumda daha hızlı mesafe alınır gibi duruyor.

tolginho

5 yıl önce - Cmt 30 Hzr 2012, 10:44

Kadıköy'de hem de minibüs yolu üzerinde 11 tane 2-3 katlı küçük binalardan oluşan toplam 3500 metrekare arsa topladık.

Bu 11 tane bina tüm yapı adasının tamamını kapsıyor, yani 3 yanı sokak bir tarafı da minibüs yoluna bakıyor.

Üstelik herkesten yazılı imza da alındı. Tüm pay sahipleri yenilemeye razı.

Açıklamalardan en çok 3 emsal verilecek deniyor, değil 3 emsal mevcut emsalin biraz üstüne zaten yapılabilecek durumda.

Şu şartlarda dahi birşey yapılamıyorsa o bölgede kolay kolay kentsel dönüşüm yapılamaz. Bütün semt toplansa bile yapılabileceğini sanmıyorum.

Bu kapsamda kent değil öncelikli rant alanları dönüşüyor, kentsel dönüşüm rantsal dönüşüme dönüyor.

Muharrem Göğebakar
5 yıl önce - Cmt 30 Hzr 2012, 18:39

2,5 emsal bile hayal oldu. Kadıköy Belediyesi' nin 2.5 emsal kararı bile İBB' nin gündemine gelemiyor bir türlü.

Yani İBB resmen şunu diyor.

İBB: Senin 80 m² dairenmi var. İyi o zaman git müteahhitle anlaş yoksa gelip yıkarım binanı.

Sen: Gidiyorsun müteahhite, adam diyor ki 50 m² daire veririm sana. Sen diyorsun ki 3+1 dairemden vazgeçip neden kutu gibi 2+1' e razı olayım?

İBB: O zaman bu yeni yasaya göre devlet diyor ki sana gel sana kredi vereyim.

Sen: İyi de kardeşim benim dağ gibi kredi kartı borcum var, kimisinin bireysel kredi borcu var, üstüne bir de hiç gereği yokken neden kredi alayım? Benim ev diye bir sorunum yoktuki? Kendi dairemde oturmamamı söyleyen sensin. Beni zorla borçlandırmak isteyen de sensin. Ama iş taşına altına elini koymaya gelince, "yık binanı ya da kredi vereyim yeniden yap" diyorsun. Ne istiyorum ben? 1 daireye 3 daire mi? Hayır. 1 daireye 2 daire mi? Hayır. Peki mevcut dairemi 130 m²' yemi büyütmek istiyorum? Hayır. Ne istiyorum ben? 80 m² dairemi yine 80m² olacak şekilde yeniletmek istiyorum.

Devlet ne diyor buna?

1) Yık binanı, kredi vereyim yenisini yap aynı m²de. Zaten kredi kartı borçları nedeniyle kötü durumdaysam? O zaman 2. seçenek

2) Neymiş o seçenek? Gel seni dağbaşına götüreyim hem de daha büyük dairede oturursun. İyi de ben yıllardır oturduğum, gayet nezih olan, komşuluk ilişkilerim olan şehrin merkezinden ne diye taşınayım ki? O zaman 3. seçenek

3) Yık binanı, otur 50 m² dairede kredi ödeyecek gücün yoksa. İyi de sen değilmiydin 3 çocuk yap diyen? Ben niye 3+1 dairemi 2+1' e indireyim ki? Eşyalarımı ne yapayım mesela? Ha sen şunu demek istiyorsun. Binan yenilendi ya. Eh değeri de arttı. Madem 2+1 az geliyor, sat daireni yerinden uzaklaş başka yerden mesela şehire uzak yerden bir daireye yerleş, çünkü artık senin oturduğun yere ben yeni insanlar getireceğim. Senin mahalleni senin elinden alacağım.

İşte bu düzen de savunuluyor.

Halbuki çözüm basit. Kardeşim artır emsali. Deki arsalar birleşmeden belli m² nin üzerine çıkmazsa, site yapısına geçmezsen, yeşil alanı artırmazsan sana emsal memsal yok. Sonra artır emsali. Misal 2,07 yi yap 2,58 . O zaman ne olur herkes kendi m²sine razı olur.

O zaman ne mi olur? Kentsel dönüşüm jet gibi hızlanır. Yahu kim depremde yıkılacak dairesinde inadına oturmak ister? Manyak mı bu insanlar? Niye oturuyoruz? Çünkü biliyoruz ki dairemiz emsal artışı olmadan yenilemeye kalksak kutu gibi dairelerimiz olacak.

Şimdi soruyorum emsal artışı istemek rantsal dönüşümmüdür? Asıl emsal artmazsa rantsal dönüşüm olur. Çünkü o mahalleler yok olur bir bir.

Benim önerim de şu:

1) Emsali artırın ama arsa birleşme koşulu arayın. Ama bu birleşme koşulunu da öyle imkansız hale getirmeyin. Yani mesela 3000m² üzerine verin emsal artışını.

2) Herkese 2 arabalık park yerini, binaların ve bahçenin altında olmak şartı ile şart koşun. Otopark katlarını ve asansör boşluğu gibi alanlar ile çatıyı emsal dışı bırakın. Yani bahçelerde araba görünmesin komple yer altında kapalı otopark olsun.

3) Örneğin 7-8 blok mu birleşti? 2 bloktan fazlasına izin vermeyin. Boğaz silüeti bozacak yerlerde yükseklik sınırı tabiki olsun ama bozmayacak yerlerde yüksekliği sınırsız bırakın ki bu sayede bahçeler büyüsün, yeşil alanlar, sosyal donatı alanları genişlesin. Sosyal donatı alanlarını emsal dışı tutun.

4) Yeşil binalara izin verin yalnızca. İnşaat fiyatını %3-5 artırıyor sadece ama karşılığında enerjiyi çok az harcayan kendi içinde dönüştüren yapılara sahip oluyorsunuz. Örneğin yağmur suyunun arıtılarak bahçe sulamasında ve havuz için kullanılması, bahçe ışıklandırmasının güneş enerjili olması, taşyünü ile mantolanmış binalar, yani kısacası A sınıfı enerji sertifikasına hak kazanmış hatta Leed koşulunu sağlamış binaları şart koşun.

Bunlar yapılırsa kentsel dönüşüm olur. Yoksa şu anki hali ile evinin önünde barikat kuran insanlarla, mahkemelere düşmüş insanlarla, güvenlik kuvvetlerini karşı karşıya getirmiş olursunuz.

Muharrem Göğebakar
5 yıl önce - Pzr 05 Ağu 2012, 12:48

Yönetmelik çıkmış ama emsal artışına yönelik hiçbirşey yok.

Şehircilik Bakanlığı ve İBB şunu öneriyorlar: "Eğer arsalarını birleştirirsen ilçe belediyesine başvur, onlar da bizden emsal artışı istesin, duruma göre bakarız"

Yani parsel veya ada bazında emsal artışı verilip verilmeyeceği, veya kaç emsalin verileceği belli değil. Düşünün siz 7 apartman birleştiniz, ve 2 bloklu bir site kuracaksınız. 7-10 bin m² arası arsanız var ve başvurdunuz ilçe belediyesine. Amacınız 1' e 1 dairenizi yeniden yaptırabilmek. Örneğin 100m² ise 100m² yeni daireye geçebilmek. İlçe belediyesi alıyor bu talebinizi gönderiyor Şehircilik Bakanlığına. Onlar da "efendim uygundur" diyor ve atıyorum çok cüzi şekilde emsali artırıyor. O zaman ne olacak? Siz dairenizi 1' e 1 yeniletemeyeceksiniz. Büyük müteahhitlerin hiç biri bu kadar belirsizlik ortamında size proje bile vermezler.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/donusum-kiraciya-d ...efault.htm

Şu habere lütfen bir bakın. Altta görüş bildirenlerin hepsi belirsizlikten şikayetçi.

Yine örnek üstünden gidelim. 7 apartmandan 2 bloklu siteye geçtiğiniz takdirde bunu inşa edebilecek müteahhitlik firmaları zaten az. Bu adamlar böyle belirsiz bırakılan emsal nedeniyle bu işlere girmek istemiyorlar. O zaman da geriye ne idüğü belirsiz küçük firmalar kalıyor ki bunların bir kısmı çakal. Mahallemizde yeni bir bina yapıldı. Müteahhit firma başta 125 m² daireleri olan apartmanı yenilemek için 80 m²' ye razı etmiş kat maliklerini. İş başladıktan sonra kendi kendine sözleşmeyi yok sayıp 70 m²' yi kabul etmezseniz ben bu işte yokum demiş. Onlar da razı olmuşlar. Böyle rezilliklerin yaşanmaması için bu belirsizliklerin giderilmesi gerekiyor, aksi halde büyük firmalar bu kentsel dönüşüm işine girmeyecekler ve mağduriyetler tavan yapacak.

Devletin ve belediyelerin ısrarla "bizim sayemizde yeni daire alacaksınız, elbette daireniz küçülecek, ama fiyatı artacak demesi" bu işte ne kadar vatandaştan uzak olduklarını anlatıyor.

Vatandaşın birinci derdi dairesinin değeri değil ki! Vatandaşın kaçta kaçı simsar? Vatandaş bu kentsel dönüşüm yasası çıkmadan önce bilmiyor muydu dairesini, apartmanını yenilemeyi? Sen devlet olarak yeni ne getirdin bu vatandaşa?

Koca bir HİÇ!

Kredi al diyorlar hala. Konut kredisi yok muydu daha önce???? Ben sahip olduğum daire için neden kredi alayım biri bana anlatsın! Böyle mantıksızlık olur mu?

Kira yardımı olacakmış!?!

Sen benim en ufak gelirimi yüksek gördüğünde o kira yardımından zaten beni faydalandırmayacaksın! O zaman kira yardımı yalanını kime söylüyorsun!?

Geriye ne kalıyor? Daireni ufalt ama binanı yenile! Sonra da "iktidarımıza mal olsa da" de.

Şunu açıkça söylüyorum. Evet bu yasa, bu felaket yasa depremden bile daha kötü. Bu yasa nedeniyle bence iktidarın öngörüsü de gerçekleşecek.

sayfa 6
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet