Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Gökçe

15 yıl önce - Sal 20 Tem 2004, 00:02
İstanbul Kentsel Dönüşüm Projeleri


Büyükşehir Belediyesi'nden, 'Dev Kentsel Dönüşüm Projesi'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı "Kentsel Dönüşüm Projesi" yaşama geçiriliyor. Armutlu, Sarıgöl ve Gazi Mahallesi'ndeki bin 500 gecekondunun yıkımı başladı.

19 Temmuz 2004


Türkiye'de en fazla gecekondulaşmanın yaşandığı kentlerin başında gelen İstanbul'da, Büyükşehir Belediyesi Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü tarafından dev "Kentsel Dönüşüm Projesi"ne start verildi.

Gecekondulaşmaya karşı geliştirilen proje kapsamında Armutlu, Sarıgöl ve Gazi Mahallesi'ndeki bin 500 gecekondunun yıkımına başlandı. Proje kapsamında 85 bin gecekonduyu yıkacak olan belediye, burada yaşayan vatandaşları ise toplu konutlara yerleştirecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Emlak İstimlak Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü, 2003 yılında yaptığı araştırmada, kent genelinde toplam 85 bin 423 gecekondu bulunduğunu tespit etti. Bunun üzerine Kentsel Dönüşüm Projesi'ni geliştiren müdürlük, gecekonduları yıkma kararı aldı.

Büyük yıkım Okmeydanı'nda!...

Gecekonduların yoğunlukta olduğu Gaziosmanpaşa İlçesi'ni masaya yatıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü, ilçede ilk etapta 700 gecekonduyu yıkarak, buradaki hak sahiplerini sosyal konutlara yerleştirmeyi hedefliyor.

Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamındaki en büyük yıkımı ise Okmeydanı'nda gerçekleştirecek. Mesken ve Gecekondu Müdürü Hüseyin Kaya, yapacakları çalışmalarla Okmeydanı'nda tarihi dokuyu yeniden ortaya çıkaracaklarını söyledi.

Gecekonducuya 'Lüks Konut..."

Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü'nün elinde bitmiş halde bin 100 konut bulunuyor. 90 ve 110 metrekare alan üzerine inşa edilen konutlar, modern siteleri aratmayacak nitelikte. Piyasa değeri 70 ile 110 milyar lira arasında değişen dairelerin en gözde ziyaretçileri ise gecekondu sahipleri...

Bir çok gecekondu sahibi elindeki gecekonduları yıktırarak, bu sitelerden daire alabilmek için Büyükşehir Belediyesi'nin kapısını aşındırıyor. Büyükşehir Belediyesi, gecekondu sahiplerine enkaz bedeli adı altında yaklaşık 30 trilyon lira ödeyecek.

Hüseyin Kaya: "Daha insani bir yaşam standartı sağlayacağız..."

İstanbul'da devrim niteliğinde bir değişim yaşatacak dev proje ile ilgili bir açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mesken ve Gecekondu Müdürü Hüseyin Kaya, şunları söyledi;

"Biz dozerlerle, insanları ağlatarak gecekonduları yıkmayacağız. Gecekondu sahipleri davullu-zurnalı kendi oturdukları evleri yıkacaklar. Çünkü onları daha modern ve daha insancıl yaşayacakları sosyal konutlara yerleştireceğiz."

Kaynak : www.ibb.gov.tr


***


Ne dersiniz, İstanbul'daki gecekondu çirkinliğini ortadan kaldırabilecek mi belediye?
Yıkılacak o kadar çok mahalle var ki. (bina demiyorum dikkat ederseniz) Yapılması gereken de buydu, Kademe kademe bütün bu mahalleler temizlenip yerlerine düzenli yerleşim yapılmalı. Sadece belli mahallelerde değil semtlerin belli yerlerine de yayılmış gecekondudan apartmana çevrilmiş binalar var, umarım onlar da temizlenebilir.


ist-ahmet
13 yıl önce - Cum 01 Arl 2006, 18:52

2004 yilindan bugune kentsel donusum projelerinde  ne gibi gelismeler oldu? bilgisi olan varmi?Hakanozh86

12 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 10:34
İstanbul YIKILACAK!..


http://www.ensonhaber.com/news_detail.php?id=81621

İstanbul YIKILACAK!.. 17 Eylül 2007 Pazartesi 09:33

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Kentsel dönüşüm projesiyle İstanbul başta olmak üzere tüm kentlerin silüetinin değiştirileceğini söyledi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Türkiye'nin büyük bir değişime hazırlandığını belirtti. Kentsel dönüşüm projesiyle İstanbul başta olmak üzere tüm kentlerin silüetinin değiştirileceğini vurguladı.

"Türkiye, önümüzdeki 20 yıl boyunca bu projeleri konuşacak" diyerek heyecanını aktaran Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, kentsel dönüşüm projesini ve bakanlığıyla ilgili hedeflerini BUGÜN"e anlattı. Önümüzdeki günlerde belediyelere kamulaştırma yetkisi verilmesi ve kat mülkiyeti alanlarında köklü yasa reformlarının hayata geçirileceğini belirten Bakan Özak şöyle devam etti:

TÜM KENTLER İÇİN GEÇERLİ

Bu reformlar sayesinde, başta İstanbul olmak üzere tüm kentler çürük ve çirkin yapılardan kurtulacak. Depremde yıkılma tehlikesi olan, görünümü çirkin olan ya da gecekondu yapılar yıkılıp, yerlerine modern binalar yapılacak. Proje sonunda çürük evi olan, aynı yerde modern eve kavuşacak. Evi olmayan uzun vadeli krediyle projeye dahil edilecek.

BAŞBAKAN"IN TALİMATI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın projeyi hızlandırma talimatı verdiğini bildiren Bakan Özak, “150 milyar dolar gerekiyorsa, o para bulunup proje yapılacak. Türkiye hem depremin yıkıcı etkisinden hem çirkin görüntüden kurtulacak" dedi. Özak, Hazine arazisi üzerine ev yapan, kaçak yapıda oturanlara yönelik hiçbir şekilde af getirilmeyeceğini özellikle vurguladı. Bakan Özak, kentsel dönüşümle ilgili sorularımızı şöyle cevapladı;

Kentsel dönüşüm ve depreme hazırlık konusunda önümüzdeki dönemde neler yapacaksınız?

Türkiye"de afet öncesi, afet sırası ve afet sonrasından sorumlu kurumlar birbirinden farklı. Geçen pazar bir toplantı yaptık. Orada sayın Başbakanımız bunların tek elde toplanması talimatını verdi. Türkiye"deki binaların yüzde 95"i risk altında. Bunun Yüzde 61"i depremle ilgili. Teşhis konmuş, tedaviye geçilmesi lazım. Bunun hukuki altyapısı gerekiyor. Belediyelere kamulaştırma yetkisi vereceksiniz, kat mülkiyeti yasasında önemli değişiklikler yapacaksınız. Örneğin 8 katlı bir bina var. Bir malik iyileştirme yapmak istemediğinde çivi çakılamıyor. Bu sorun bitecek.

Dönüşüm nasıl uygulanacak?

Başta İstanbul, Sakarya, Kocaeli gibi iller olmak üzere bir çok kentimizde deprem riski taşıyan bölgeler ve binalar var. Bir de çirkin yapılaşmalar ve gecekondular söz konusu. Hedefte bütün bu bölgeler ve bina grupları var. Örneğin İstanbul"da bir bölge afet riski taşıyorsa belediye orayı " dönüşüm alanı" ilan edecek. Üzerindeki tüm binaları yıktırıp yerine yenisini yaptıracak. Bölge fay hattındaysa hiç imar izni vermeyecek, park bahçe yapacak. Yapım aşamasında evsiz kalanlara ikamet için başka yerler tahsis edilecek. Bunlar arasında tapulu evi olanlara dönüştürülen bölgede yeni ev verilecek. Arsası olana arsa verilecek.

GECEKONDU SAHİPLERİ

Tapusu olmayan, kaçak ya da devlet arazisine ev yapanlar ne olacak?

İstanbul"da öyle binalar var ki, örneğin 7 katlı binanın ilk 3 katı ruhsatlı, 4 katı kaçak çıkılmış. Vatandaş Hazine arazisine gecekondu yapmış. Tıpkı tapusu olanlar gibi bunlara da yıkım aşamasında geçici olarak yer tahsis edilecek. Evler bitiminde denecek ki, "Aynı yerde sana da ev yaptım. Evi istiyorsan paranı öde otur." Hatta bunu kirada olanlara da diyeceğiz. Deprem nedeniyle İstanbul, Sakarya, Kocaeli gibi iller öncelikli olacak. Bu işe 2008"de başlamak istiyoruz. Çünkü can kaybını bir kenara bıraksak bile; ekonomik olarak deprem öncesi iyileştirmenin maliyeti 1 ise; deprem sonrası bu maliyet 6"ya çıkıyor.

Yüzbinlerce evi kim yapacak? Kaynağı nereden bulacaksınız?

Evleri TOKİ yapabilir, özel sektöre verebilirsiniz. Bunun yolları var. Örneğin arsa karşılığı müteahhitlere verilebilir. İstanbul, Ankara gibi illerde yüzde 50 pay verilerek bina yaptırmak mümkün. Tapusu olan bu yolla yeni evine kavuşur. Evi olmayanlara da ucuz konut finansmanı sağlanabilir. Devlet olarak yurtdışından kredi alırsınız, vatandaş da size öder. Uzun vade yaparsınız. Orta vadelilere de güçlendirme kredisi veriyoruz. Afet evleri hibe değil, hepsinin geri ödemesi gerekiyor.

YABANCIDAN KORKMAYALIM

Yabancıya mülk satışının hâlâ tartışılması beni şaşırtıyor. Biz 1960 sonrası Almanya"ya gittik oradan gayrimenkul aldık, ibadethanelerimizi yaptık, iş yerlerimizi açtık. Hollanda"da bir kilise mahkeme kararıyla cami olarak tahsis edildi. Bunu Türkler dışarıda yapabiliyor, yabancılar gelip alınca rahatsız oluyoruz. Türkiye"de biri gelip kilise açsa vatandaş ayağa kalkar. Oysa ben gidiyorum Avrupa"da cami açıyorum. Bu korkunun atılması lazım.

KARAYOLLARI"NA NİYE ÜZÜLEYİM

Karayolları Genel Müdürlüğü"nün bizden alınıp Ulaştırma Bakanlığı"na verilmesinin altında başka şeyler arayanlar var. Hatta bana "üzüldünüz mü?" diye soruluyor. Neden üzüleyim. Dünyanın her yerinde Karayolları, Ulaştırma"ya bağlı. İki yıldır düşünülüyordu, bu yıl hayata geçti. Karayolları bizden, DSİ enerji bakanlığından alındı. Haberleşme ve PTT tam belli değil ama Ulaştırma"dan alınıp yeni kurulacak Bilgi ve Teknoloji Bakanlığı"na verilecek.


En son Hakanozh86 tarafından Pts 24 Eyl 2007, 10:36 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Hakanozh86

12 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 10:35

yazdığım yazı enbaştaki yazıya yakın bir yazıydı silemedim böyle kaldı (

Abdullah B
9 yıl önce - Pts 27 Eyl 2010, 13:08
1 milyon ev yıkılacak


Start verildi İstanbulda kentsel dönüşüm projeleri başlayacak...Halkın arasında konuşulan konuların başında bu konu geliyor.Açıkcası hangi semten ne şekilde başlayacakları belli değil.Aslında maddeler hakkında çekincelerim var.Kimseyi üzmeden herkezin hakkını vererek yaparlarsa muhteşem bir proje..Ama mağdur olacak insalarda mutlaka olacaktır.Sabırsızlıkla bekliyoruz..

KİMLERİN BİNALARI YIKILACAK

*Kendi mülkünde olan ama MEVZUATA AYKIRI yapılanlar*
(Bu madde herşeye açık gelip yıkabilirler.)
*Kendi mülkü dışındaki bir arsaya yapılan konutlar
*Afet riski altındaki yerler

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK
Bir bölge öncelikle kentsel dönüşüm alanı ilan edilecek.
Daha sonra belediye projesini açıklayacak.
Hak sahipleriyle görüşmeler başlayacak.
Apartman veya semtte yüzde 51 çoğunluk yeterli olacak.
Kiracılara, yeni yapılacak konutlardan satın alma hakkı verilecek.
Arazi sahibi ise kendisine arsası karşılığı oranında yeni yerden konut verilecek.
Konut istemezse arsasının karşılığında para ödenecek.
Yıkılacak bina gecekondu ise hiçbir ödeme yapılmayacak.
Ancak kiracılara tanınan konut satın alma hakkı, onlara da tanınacak.

http://www.haber7.com/haber/20100926/Istanbulda-1 ...-karar.phpCemoli D18
9 yıl önce - Sal 28 Eyl 2010, 15:20

2004 te açıklanıyor 2010 eylülünde haber oluyor ne zaman başlanır ve biter kimse bilmiyor. neyse başlansada bitmese de olur

NESRİN GÜLZR AŞIK

9 yıl önce - Prş 07 Ekm 2010, 02:39
kentsel dönüşüm mü,rantsal dönüşümmü ?


B u kentsel dönüşüm projeleri yıllardır dillerde pelesenk oldu gitti.kim ne anlıyor yada İBB ne demek istiyor bilmiyorum ama ortada çok büyük bir aldatmaca ve rant olduğu aşikar,en azından bu kentsel dönüşüm proje kapsamında yer alan konut sahipleri bizzat yaşıyarak bunu öğrendiler.
kentsel dönüşüm ün bir ayağı da tozkoparan bölgesidir.tozkoparan bölgesi,Zeytinburnu sahilden başlayıp,Esenler-Bayrampaşa sınırına kadar uzanan bölge de kentsel dönüşüm projesinde yer almaktadır.Gecekondudan bahsederken.aslında Tozkoparan istanbul un en derli toplu yerleşim bölgelerinden biridir.Daha 20 yıl önce emlak bankası konutları yapılmıştır o bölgede.insanlar yıllarca borç ödeyip,para biriktirip ev sahibi olmuşlardır.Ama bu gün kentsel dönüşüm projesi denilerek insanların evleri ellerinden alınmaktadır.Mülk sahiplerine yukarıda söylendiği gibi 30 binlira enkaz bedeli ödenip,yeni konutlar 120-180 binliradanyeni konutlar verileceği söyleniyor.Şmdi bu nasıl bir sosyal adalet anlayışı bunu izah edebileniniz varmı.
Söz konusu bölgede mülk sahipleri ve belediye arasında çok büyük bir gerginlik var ve insanlar evlerini yıktırmamak için mücadele ediyor.Ama tıpkı başıbüyük yıkımında olduğu gibi haklı olan değil,güçlü olan kazanacak


ALİFDN

9 yıl önce - Prş 07 Ekm 2010, 16:51

Alıntı:
1 milyon ev yıkılacak

Bu haberin yalan olduğuna ait resmi ağızdan açıklama.Buyrun...!
Alıntı:
1 milyon binanın yıkılacağına dair haberler hakkında açıklama
Açıklama : 26 Eylül 2010 tarihinde Sabah Gazetesinde “Büyükşehir 1 milyon binayı depremden önce yıkacak” başlığıyla yayınlanan habere ilişkin aşağıdaki hususları dikkatinize sunarız.

İstanbul’ da kentsel dönüşüm adına 1 milyon binanın yıkılacağı iddiaları doğru değildir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nde İstanbul’da “kentsel dönüşüm adına yıkım” yapılmasına dair herhangi bir proje bulunmamaktadır.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi yasaların tüm yetkisine rağmen; katılımcı, uzlaşmaya dayalı ve yasalarla desteklenen kentsel dönüşüm projelerini desteklemektedir.

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler/Pages/BasinB ...eniID=5921


En son ALİFDN tarafından Prş 07 Ekm 2010, 20:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


NESRİN GÜLZR AŞIK

9 yıl önce - Cum 08 Ekm 2010, 02:52
KUYRUKLU YALANLAR


Bu gülerde kentsel dönüşüm projesi kapsamında,Gazi mahallesindeki yıkımlar damı yalan?Şu anda,şu günlerde tozkoparandaki İBB ve mahalle sakinleri arasındaki mücadele demi yalan?Bundan birkaç yıl önce Maltepe-Başıbüyükte yaşanan toplu yıkımda yalanEvet belki bir milyon ev yıkılmazda fazlası yıkılır.burda bağıra bağıra söylüyorum.mevcut iktidarın,yerel yönetimlerle elele yürüttüğü kentsel dönüşüm projesi,aslında rantsal dönüşüm projesidir.
Fatih sulukuledeki roman vatandaşların yaşadığı bölge,kentin tarihi dokusunu bozuyor gerekçesi ile boşaltıldı.İnsanlar evlerinden çıkarıldı,ellerinede cüzi miktarda bir para verildi.İstanbul un dışına sürüldüler.Bu vatandaşların evlerinin yerine de ultra lüks daireler evler yapıldı ve toplumun kaymak tabakasına peşkeş çekildi.Aynı oyun şimdi Balatta sahneleniyor.
Bunlarda mı yalan


Sezgin Cengiz

9 yıl önce - Cum 08 Ekm 2010, 03:44

Alıntı:
İstanbul Büyükşehir Belediyesi yasaların tüm yetkisine rağmen; katılımcı, uzlaşmaya dayalı ve yasalarla desteklenen kentsel dönüşüm projelerini desteklemektedir


1 milyon evin bir anda yıkılması zaten söz konusu olamaz..ama bu randımanla gidilirse 1 milyon evin yıkılması gün geçtikçe göreceğimiz bir gerçek.yukarıdaki açıklamaya bakılırsa kısım kısım yıkılacağını anlamak için çokda kafa yormamak gerekir..istanbulun iç kısımlarını boşaltma planları var..şehir hem doğuya batıya hemde kuzeye doğru çekiliyor.çekirdek tabakanında kimlere kalacağı belli...böyle giderse şehrin geleceğe nasıl bir rota alacağı aşina...sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet