Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Balıkesir - İkizcetepe Barajı
12   sonraki »
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
yılmaz büktel

5 yıl önce - Prş 07 May 2009, 01:46
Balıkesir - İkizcetepe Barajı

Balıkesir - İkiz(ce)tepe Barajı

Baraj gölünü son İzmir -Balıkesir yolculuğumda gördüm ilk kez. Balıkesir'e 21 km mesafede. Aşağıya iki görüntüsünü aldım. Yer yer İzmir-Balıkesir yolunun öte yanına da köprüler yardımıyla geçiyor göl. Baraj savakları yoldan içeride olduğu için göremedim. Hakkında fazla bilgi edinemedim. Ama bu başlıkla beraber umarım baraj hakkında bilgiler akar.
Ben netten bulduğum Barajın arıtma tesisi ile ilgili haberi de buraya ekleyim:

Alıntı:
İkizcetepeler Barajı Su Arıtma Tesisleri hizmete girdi

Cemil YURTMAN DSİ 25. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Balıkesir’in içme suyu ihtiyacını 50 yıl süreyle hiçbir yatırım gerekmeden karşılayacağı belirtilen İkiztepeler Barajı’nın tamamlanmasının ardından baraj suyunu arıtacak arıtma tesisleri de tamamlandı. Günde 220 bin m3 su arıtma kapasiteli tesisler, şehir merkezindeki içme suyu dağıtım şebekesi tamamlandığında çalışmaya başlayacak ve şehir modern bir arıtmadan geçen suya kavuşacak. İller Bankası tarafından yapımı ve montaj çalışmaları tamamlanan İkizcetepeler Barajı Su Arıtma Tesisleri, şehre su verilmeye başlandığında saniyede 2 523 m3, günde ise 220 bin m3 su arıtacak Proje kapsamında olan PO, P1 ve P2 pompa istasyonları da tamamlanmış durumda. Balıkesir şehir merkezine verilen su dışında, saniyede 15 litresi Pamukçu kasabasına, 300 litresi Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ne olmak üzere arıtılmış su verilecek. Arıtılan su Sütlüce mahallesine 20 bin m3’lük D2, Toygar mahallesine 5 bin m3’lük D3, 1. Sakarya mahallesine 15 bin m3’lük D4 ve D6, Dinkçiler mahallesine 7 bin 500 m3’lük D5, Dinkçiler mahallesi, Göçmen konutlarına 3 bin m3’lük D7, Sakarya mahallesine 2.500 m3’lük D9, Pamukçu Kasabasına 400 m3’lük, Organize Sanayi Bölgesi’ne 7.500 m3’lük depolardan verilecek. Bu depolar ile isale arasındaki hat için toplam 36 bin metre çelik ana boru döşendi. Arıtma tesisi, isale hatları, pompaj istasyonları ile depolarının maliyetinin bugünkü fiyatlarla 100 trilyon lira olduğu tahmin ediliyor. Arıtma tesisinden gelen suyun 75 bin 900 m3 ‘lük bir rezerv ile dağıtımı yapılacak. • YENİ HABER (Balıkesir) Sayı: 10646 * * *

Gölden geniş bir panorama

(+)

Baraj gölü, İzmir-Balıkesir karayolu köprüsü ve balıkçılar

(+)

Uğur Aydın
5 yıl önce - Prş 07 May 2009, 02:31

Konum hakkında fikir vermesi için Google Earth'ten yararlanarak farklı irtifalardan iki görüntü:

(+)

(+)

yılmaz büktel

5 yıl önce - Prş 07 May 2009, 11:56

Barajın inşaatı aşağıdaki Künye bilgilerine göre 1992 de bitmiş. Ben güzerghı fazla kullanmadığım için bugüne dek farketmemişim ama Balıkesir başlığı altında bu baraj ve gölü için de şimdiye dek bir başlık açılmamış olması ilginç.
Bunun nedeni herhalde Baraj çevresinde mesire-piknik alanlarının olmamasıdır. Belki de içme suyu üretim amaçlı bir baraj olduğu için kirletilmemesi için böyle faaliyetlere izin verilmiyordur.
Yine başka bir haberde okuduğuma göre Baraj suyunda, insan sağlığına zararlı olmayacak düzeyde Mangan bulunuyor ama içme suyu arıtım tesislerinde sudaki Mangan oranı devamlı takip ediliyormuş.

DSİ sitesinde Barajla ilgili künye bilgileri

(+)

Birinci mesajdaki köprülü resmin ters açıdan çekilmiş olanı. Baraj henüz su tutmaya başlamadan önce. Aslında resmin üzerindeki tarih herşeyi açıklıyor. Demek ki baraj künyede yazdığı tarihte bitirilmemiş. 2007 de henüz su tutmadı ise bu durumun başka açıklaması olabilir mi. Bu da benim Baraj gölünü şimdiye kadar neden görmediğimi açıklıyor.

(+)

Ömer3510

5 yıl önce - Prş 07 May 2009, 12:19

İzmir-Balıkesir arasındaki Seyahatimde bu kareyi paylaşmıştım...
Ayrıca Balıkesir yerel halkı bu baraj gölüne "Selimiye Gölü" der

(+)

denizefe
5 yıl önce - Prş 07 May 2009, 20:38

İzkizcetepeler barajı 10 küsur yıl önce su tutmaya başladı,resimde ki görüntünün sebebi;ya yaz sezonu sonuna denk geldi yada az yağışın yaşandığı bir yıla denk gelmesidir.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler