Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
MeReK
14 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 01:25
Beykoz - Tokatköy - Boğaz'ın ilk Parkı: "Tokat Bahçesi"


Fatih Sultan Mehmed 1458'de Beykoz'da avlanırken, Mahmud Paşa'nın Tokat'ı aldığı haberi gelmiş ve habere sevinen padişah hemen Tokad Kasrı ve Bahçesinin yapılması için emir vermiş. Böylelikle Boğazın ilk Mesire yeri açılmış oldu. Daha sonraları Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan 1. Mahmud zamanında Kasır tekrardan inşa edilip bahçe havuzlarla, çeşmelerle, hamamlarla zenginleştirilmiş.

Tarihçilerin "Yeryüzündeki Cennet" diye anlattığı Kasır ve bahçesi yüzyıl başında yok edilmiş, son 20 senede ise çayır ve dere, gecekondulaşma yüzünden tanınmaz hale getirilmiş, sadece 1749 tarihli İshak Ağa Çeşmesi ile 250 yıllık dev ağaçların bazıları günümüze kadar gelebilmiş.
(+) 

(+)

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


toygunn

14 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 02:20

Eski güzelliklerin yerinde yeller esiyor,ne kadar yazık keşke o resimlerdeki dogadan bir parçası muhafaza edile bilseymiş.Özendim ordaki insanlara  

MeReK
13 yıl önce - Çrş 12 Arl 2007, 22:33

1867 senesinde Fransa İmparatoriçesi Eugenie'nin Sultan Abdülaziz'i ziyareti sırasında yapılacak devlet töreni için Agop ve Sarkis Balyan tarafından inşa edilen Tokat Kasrı:(+)
mhkose
12 yıl önce - Pzr 03 May 2009, 04:52
Beykoz - Tokatköy


Alıntı:
Tokatköy, İstanbul'un Beykoz ilçesinde bulunan bir mahalle.

Nüfus olarak Beykoz'un en kalabalık üçüncü mahallesidir. Adını, Fatih Sultan Mehmed'in, Tokat kalesinin alınmasını öğrendiğinde "buranın adı Tokatköy olsun" demesine borçludur. İstanbul'un fethinde kullanılan kızak ağaçların Tokatköy'den getirildiği rivayet edilir. Genel olarak gelişememiş ve iş olanaklarından mahrumdur.

Çoğu bölümü ormanlarla kaplıdır. Ender bulunan mavi göknar çamı burada bulunur. Osmanlı imparatorların zamanında padişah ve çevresinin avlanma sahası idi eskiden mesire yeriydi. Yuşa'nın türbesi buradadır Yuşâ Tepesi denilen yerde eskiden bu tepenin adı dev dağı olarak belinirdi. Mahallenin girişinden sonunu kadar dev çınar ağaçları sağlı sollu yol boyunca uzanır. Fatih Sultan Mehmet tokat ilinin fethiyle buraya Tokat kalesine benzer bir kale ve içinde çiçek bahçesi yaptırmıştır. Bu bahçe imparatornun çiçek bahçesi olarak tarihe geçmiştir.tokatköy için fatih sultan mehmet ve abdül azizin en sevdiği mekanlardı diye biliriz bölgede asırlık çınarlar belediye tarafından işin ehli olmayan görevlilerce yalnış budanmakta agaç bakımdan çok zarar görmektedir ve bikaç yıl içinde canlı tarih olan bu asırlık çınarın kuruyup yok olmalarına sebeb olunmaktadır.


Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Tokatk%C3%B6y,_Beykoz

Tokatköy'den Görünümler:

Tokatköy'ün Uydu Fotoğrafı:

http://img186.imageshack.us/img186/2303/tokatkyuydu.jpg

Beykoz Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisesi / Tokatköy:

http://img27.imageshack.us/img27/2435/dsc00789oe3.jpg

Tokatköy'den görünüm:

Kaynak : http://lh6.ggpht.com/_d3jYcj7qsbU/SOJqQGGXG_I/AAA ...0_5779.JPG

Resimler alıntıdır.


Kerim AK

11 yıl önce - Pts 25 Oca 2010, 20:43(+)

(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL