Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Alpay
13 yıl önce - Pzr 18 Tem 2004, 22:57
Kosova - Prizren : Balkanlar'da bir Türk kenti


Prizren, Eski Yugoslavya'dan savaş sonucunda en son ayrılan Kosova'nın ikinci büyük kentidir (İlki başkent Priştine). Kent, tam bir Türk ve dolayısıyla Müslüman kentidir. Şar Dağları ile çevrili bu kente yaklaşınca göze ilk olarak 590 metre yükseklikte bulunan kalesi çarpar. Dağların arasında ilerleyerek kente ulaşılır.
Fatih Sultan Mehmet'in ordusu tarafından 21 Haziran 1455'te Osmanlı Devleti’nin topraklarına katılmıştır. Bu tarih, Prizren’in Türkler ile ilk tanışması değildir. Çok daha önceleri çeşitli defalar Prizren ve yörelerine Türk yerleşmesi söz konusu olmuştur (Büyük Hun Kağanlığı döneminde, Peçenekler, Uzlar döneminde vb.).
Bu kentte, camisiyle, hamamıyla, köprüsüyle, şadırvanıyla Osmanlı hala yaşamaktadır. Şehir bugün, Türklüğünü hala Terzi Mahallesi, Atık Mahalle, Bajdarhana, Körağa Mahallesi, Rahlin, Hoça Mahalle, Kurila (şehrin eski koruma alanı), Muhacir Mahallesi, Kaçanik Mahallesi, Yeni Mahalle, Tuzsuz gibi adlarda barındırmaktadır. Elbette Türk izi yalnızca adlarda ya da yerlerde kalmamıştır. Prizren bugün Kosova'da Türk nüfusun en yoğun olarak yaşadığı yerlerdendir. 20. yüzyılın başlarında Türk ordusunun bu değerli topraklardan kirli oyunlarla çıkartılmasından sonra Prizren ve tabii diğer kentlerden Türkiye’ye doğru çok büyük göçler yaşanmıştır. Bu göçler çeşitli dönemlerde artarak devam etmiştir. Hatta günümüzde dahi devam etmektedir. Dost(!) Batı devletlerinin kışkırtmalarıyla boş yere Türklere karşı kinlenen Sırp ve Arnavutların (özellikle bu iki toplum) takındıkları düşmanca tavırlar, bu göçlerin en büyük nedenlerindendir. Tabii bu durum tüm Sırp ve Arnavutlar için geçerli değildir! Dost olanları elbette vardır! Olumsuz tavırlardan dolayı Prizren’deki Türk nüfus oldukça azalmıştır! Yaşanan en son göç hareketinde ben ve ailem de bulunduk. Prizren’den başlayan bu göç İzmir’de son buldu.
NATO harekatı sonucunda Türk ordusunun Prizren’e yerleşmesi (1 Temmuz 1999) ile başlayan yeni dönemle birlikte Türklük için yeni ve yararlı bir dönemin başlayacağını umuyorum! Yeterince önem verilmez ve gerekli olanlar yapılmaz ise birkaç yıl sonra o bölgede Türk ve Türkçe’den söz etmek güç olacaktır. Türk askeri orada olmasına karşılık şu an Türkçe (Arnavut ve Sırpların dahi bildiği bu dil), Birleşmiş Milletler tarafından resmi dillerden sayılmamaktadır. Halbuki Yugoslavya zamanında Kosova’da üç dil de yazılı olarak bulunmakta idi: Türkçe, Arnavutça, Sırpça. Bunu da tüm Türk Dünyası’na bildirmek isterim! Demokrasinin uygulayıcısı ve uygulatıcısı olduğunu söyleyen, insan hakları sözünü ağızlarından düşürmeyen Batı devletlerinin mantığını, amacını iyi anlamak gereklidir! BM’nin dağıttığı Kosova kimlik kartları şu an İngilizce, Arnavutça ve Sırpça (savaş sonucunda Sırpların bu bölgeyi terk etmelerine rağmen!) olmak üzere üç dillidir.

Biraz da resimlerle tanıtayım bu güzel kenti:

- Ortada Bistriça, kenti ikiye bölüyor. Sol tarafta çarşı ve Sinan Paşa Camisi:(+)


- Bistriça'ya paralel uzanan yol, köprüler ve araçlar:(+)


- Geçmişteki Prizren'i gösteren bir resim:(+)


- Gazi Mehmet Paşa Hamamı:(+)


- Kırık Cami. Prizren, Osmanlı topraklarına katıldıktan sonra ilk Cuma namazı hemen yaptırılan bu camide kılınmıştır. Yugoslavya döneminde yalnızca yarım olarak bir duvarı bulunmaktaydı. Türkiye Cumhuriyeti'nin sağladığı ödenekle NATO harekatından sonra eski kayıtlara bakılarak yeniden yaratılmıştır:(+)


- Sinan Paşa Camisi:(+)


- 1999 yılından sonra eski Osmanlı kışlasının bulunmuş olduğu yere yaptırılan Sultan Murat Kışlası:(+)


- Meşhur Taş Köprü:(+)- 17 Kasım 1968 yılındaki Prizren yönetim kurulu:(+)


- Prizren Kalesi'nin kuş bakışı görünümü:(+)


Umarım yararlı bir sunum olmuşturKerem K
13 yıl önce - Sal 20 Tem 2004, 18:08

özellikle ilk fotoğraf harika... kıvrımlı nehir, camii'nin konumu, arkasındaki güzel ama yorgun şehir, yeşil ova ve arkadaki puslu dağlar... keşke birkaç da alımlı köprü yapsaymışız zamanında

Alpay
13 yıl önce - Prş 29 Tem 2004, 11:34

Prizren'in diğer görüntülerini sunuyorum.

- Eski evler ile donatılmış bir sokak:(+)


- Gazi Mehmet Paşa Hamamı:(+)


- Kardakı Prizren:(+)


- Eski bir Prizren evi:(+)
Sinan
12 yıl önce - Pzr 06 Ksm 2005, 15:44

Kırık Cami

 

(+)Sinan Pasa Camisi

 

(+)


cengizdagince

12 yıl önce - Cmt 22 Nis 2006, 07:01

Nerede olsam karşıma çıkıyor bir kanlı ova,
Sen misin yoksa hayalin mi vefasız Kosova?
Hani binlerce mefahirdi senin her adımın
Hani sinende yarıp geçtiği yol Yıldırım'ın
Hani asker, hani kalbinde yatan şah-ı şehid
Söyle meşhed öpeyim secde edip toprağını
Yok mudur Murad'ın sende iki üç damla kanı?sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler