Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
ümit 806

5 yıl önce - Cum 01 May 2009, 11:57
İST » Ümraniye Bölgesi'nin Metrobüs Aktarması Altunizade Yerine Acıbadem İstasyonundan Yapılamaz mı?

Ümraniye - Çamlıca - Bulgurlu Bölgelerinin Metrobüs aktarmasının Acıbadem İstasyonu'ndan yapılması fikri çok önceden de kafamı meşgul ediyordu.

45 gün kadar önce Acıbadem istasyonunun yerini uydu haritasında sormuş, Mert arkadaşımızın gönderdiği fotoğrafla da yanıtını almıştım.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1159239#1159239
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1159774#1159774

Alıntı:
Alıntı:
Metrobüs Acıbadem durağı uydu haritasında acaba tam olarak nerede ?

Önceki günlerde Göztepe Köprüsü'nde 8E beklerken 3B Hattında sitemizin de üyesi olan, önceden 86-111'in direksiyonunda da gördüğümüz Suat Abi ile karşılaştım. Acıbadem üstünden Kadıköy'e kadar gittim. Acıbadem İstasyonu'nu görünce bu istasyonun günün yoğun saatlerinde Altunizade'den daha uygun bir aktarma noktası olabileceğine daha çok inanmaya başladım.

Altunizade Kavşağı'nın yoğun olduğu saatlerde Altunizade sonlu hatların bazıları Acıbadem Metrobüs istasyonu ringi olarak çalışabilir. Otobüsler Kısıklı Meydanı'ndan U dönüşü yaparak Bulgurlu Caddesi'ne, oradan Küçük Çamlıca Korusu'nun etrafını dolaşarak Mert'in gönderdiği fotoğraftaki kırmızı noktanın üstündeki Bilfen Koleji yazan üç yol ağzına gelip orada da yolcu indirip devam edebilirler. Bu yol hem sabahları yolcuyu Altunizade'de indirip Bağlarbaşı'nı dolaşmaktan kısa sürer, hem de yayaların elverişsiz havalarda yürüyeceği yol epey kısalmış olur.

(* Harita linki *)

Aşağıda haritada çizmeye çalıştım, kırmızı renkli çizgi Alemdağ Caddesi'nden Kısıklı'ya iniş ve oradan düz devam eden şimdiki otobüs yolunu gösteriyor.

Mavi ve yeşil renkli çizgiler ise önerdiğim güzergah. Trafik yönüne göre bu iki çizgi ring olarak kullanılabilir. Bana yeşil renkliyi gidiş, mavi renkli ise dönüş olarak kullanılabilir gibi geliyor..

(+)

ümit 806

5 yıl önce - Cum 01 May 2009, 12:42

Bu konuda aslında en enteresan rotayı 11N, 11L, 11M, 11E gibi hatları kullanıp Metrobüs'e Altunizade'den binen yolcular çiziyor. Boşu boşuna kocaman bir ada ve Libadiye kavşağı vs. dolaşılıyor. Bu hatların geçtiği Bulgurlu bölgesinden Acıbadem Metrobüs istasyonuna 11Ü ve 3B gibi ters yönden gelecek hatlar lâzım.

Esenevler'de oturan biri olarak metrobüse binebileceğim yerler sınırlı. 11M ve 11N ile Altunizade'ye, 8D ile Uzunçayır'a ya da 8E ile Söğütlüçeşme'ye gidebiliyorum. 8D sadece sabah, 11N sadece pik saatlerde çalıştığı, 11M seferleri de seyrek ve düzensizleştiği için genellikle mahalleden 8E ile çıkıp aktarma yapmak gerekiyor.

Bulgurlu - Esenevler bölgesini de Metrobüs Acıbadem istasyonuna bağlayacak pratik hatlar lâzım.

Örneğin 14B benzeri Ümraniye - Santral - Namazgah (İzzettin Bey Sokak) - Bağlariçi - Bulgurlu Cad. - Küçük Çamlıca - Acıbadem Metrobüs rotası ve Mustafa Kemal Mah. - Bulgurlu - Küçük Çamlıca - Acıbadem Metrobüs gibi başka bir hat daha düşünülebilir.

(* Harita Linki *)

(+)

Mavi renkli çizgi sağdan sola doğru 11M, 11N, 11L, 8D, 8E, 14B, 14ES, 14E hatlarının çıktığı nokta. Saydığım hatların hepsi buradan ya yukarı dönüp Altunizade'ye, ya aşağı dönüp Göztepe Köprüsü'ne gidiyor. Konacak yeni hatlar bu noktadan düz karşıya geçip 129T'nin geliş yolunu bir süre tersten giderek Küçük Çamlıca üzerinden Acıbadem Metrobüs istasyonuna ulaştırılmalı. Libadiye Caddesi'ndeki trafik ve yolcu yükü bu şekilde dağıtılmalı. Bu hatlar konunca Libadiye Caddesi'ni kullanmak istemeyen Aylık kartlı Kadıköy yolcuları bile metrobüs ile Söğütlüçeşme'ye gidip oradan yürümeyi tercih edebilir.

bulent222
5 yıl önce - Cum 01 May 2009, 20:14

Tabii bu arada son derece seyrek olan 3A ve 3B hatlarının da sefer sayısı artmalı. Acıbademliler bile Acıbadem istasyonuna ulaşımda zorlanıyor. Sefer aralığı bazen 40 dakikayı buluyor.

ümit 806

5 yıl önce - Çrş 20 May 2009, 09:50

Dün bu konuda İETT'ye görüş öneri bildirimi yapmadan önce konu ile ilgili daha fazla fikir sahibi olmak, çevre cadde ve sokakların gidiş dönüş trafiği için uygunluklarını incelemek için bir yürüyüş yaptım. Bulgurlu'dan Libadiye Caddesi'nden Acıbadem Metrobüs istasyonuna kadar yürüdüm. Benim yürüyüşümle 18 dakika sürdü. Cilehane Yolu Sokak ve Küçük Çamlıca Caddesi bir otobüsün rahatlıkla gidebileceği yollar. Şu an bir inşaat nedeni ile Çilehane Yolu Sokak'ta biraz daralma var ama bence otobüs seferlerine engel değil. Sadece çok dik rampalar var, Mercedes O345 harici otobüs çıkamayabilir.

Ayrıca Acıbadem Metrobüs istasyonu üstgeçidi ile cadde arasında bir tane köprü ayağı var, belki de yol genişletilip burada bir cep yapılacak.

Dönüşte de Küçük Çamlıca Caddesi'nden Kısıklı'ya doğru yürüdüm, o da 15 dakika kadar sürdü. Bu cadde de çift yön trafiğe müsait.

İstense otobüsler metrobüs istasyonuna kadar gitmeden de hemen seferlere başlanabilir. Fakat metrobüs istasyonunun yanında Çevreyolu kenarında otobüslerin dönüş ve ilk-son durak yapabilecekleri bir alan ayarlanabilirse bence çok güzel olur. Bölgeden Çevreyolu'na giriş çok avantajlı olmadığı için bence burada trafik yoğunluğu da kolay kolay artmaz, bu nedenle sefer saatleri de Altunizade kadar oynamaz.

vedud
2 yıl önce - Prş 01 Mar 2012, 10:51
yan yollardan, metrobüs besleme hatı kurulmasındaki teknik ve bürokratik engeller

Önerdiğiniz İETT hatları çok yerinde görüşler,ancak konuyu bilmeyenler için biraz karışık gelebilir.Buna ilaveten libadiye köprüsü üzerinde yan yollardan gelen sola dönüşlerin köprü ayaklarının altına alınması için biryandan ulaşım koordinasyon Müdürlüğünün elini çabuk tutması ,diğer yandan bu bölgedeki İETT hatlarının yeniden revizyon edilebilmesi için konuyu üst dereceli yetkililerin dikkatini çekmesi ve benimsemesini sağlayacak şekilde sunulmasının daha uygun gözükmektedir.

ümit 806

3 hafta önce - Çrş 08 Ekm 2014, 18:04

İETT seneler sonra bu çağrıma cevap vermiş, 11ES numaralı bir hat koymuş. Bugün bu hattın bir otobüsünü görünce merak ettim çünkü sadece hat numarasını görmüştüm. Hat detayını görünce hemen gelip yazayım dedim. Güzergah benim tavsiye ettiğimden farklı ama sonuçta tek bir mahalle için çalışmaması için yapılmış sanıyorum.

11ES Üsküdar - Acıbadem Metrobüs - Esenevler

<Hat detayı>

<Hareket Saatleri>

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM