Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
aydın gemicioğlu
12 yıl önce - Cum 24 Nis 2009, 23:53
İstanbul'un yeni ilçesi Çekmeköy


Bana göre anadolu yakasının yeni Göztepesi.. Konumu ve doğasıyla vazgeçilemeyen semtler arasına girecekt

(+)

ir.


C. H. Engin Er

12 yıl önce - Cum 24 Nis 2009, 23:58

Alıntı:
yeni Göztepesi


Ne alaka anlayamadım, Çekmeköy özellikle müstakil konutların hızla çoğaldığı doğası ile de gözde bir semtti, ilçe oldu ama Göztepe ile ne alakası var, Göztepe daha ziyade apartman dairelerinin çokça bulunduğu yaşayan insan profili ve konumu nedeniyle gözde sayılan bir semt ama Çekmeköy ile ne toprağı benzer ne insanı ne de yolu...


aydın gemicioğlu
12 yıl önce - Cmt 25 Nis 2009, 00:07

Çekmeköy'ü çok yakından gezme fırsatı buldum...Mahalle mahalle bakarsanız orman arazilerinin yoğun olduğu kesimlerde müstakil yapılar (villa v.S.) var.. Ancak ormandan bir kaç parsel güneye doğru inerseniz Şile otobanına doğru toplu konut alanları çoğunluktadır.
Bu anlamda güneye doğru lüks sitelerin kuzeye doğruda villa türü yapıların oluşu sebebiyle İstanbul'da örnek gösterilebilir...Ve bu benzerlik bana Göztepe'yi andırıyor.


C. H. Engin Er

12 yıl önce - Cmt 25 Nis 2009, 00:15

Zaten çok geniş bir yerleşim söz konusu değil, Alemdağ ve Taşdelen, Tuzla veya Büyükçekmece'nin köylerinden çok farklı değil. Şile yolu üzerinde bahsettiğiniz gibi çok katlı bazı yapılar dikkat çekiyor ama keşke hiç çok katlı yapı olmasa bence. Birde şunu söylemeliyim Sinpaş'ın o yüksek binası tasarım açısından rezil bir yapı ve çevresindeki binalar Dudullu'ya kadar çok kötü bir görüntü çiziyor.

Bir de şunu eklemeliyim, özellikle Taşdelen'de çok sayıda tır görmek mümkün buda plansız gelişmenin bir sonucu, bölgede çok sayıda depo antrepo olduğu için bir villa ve tır parkını komşu görmek süpriz olmuyor...


Vedat BEHAR

12 yıl önce - Cmt 25 Nis 2009, 00:20

Çekmeköy, İstanbul Anadolu Yakası'nda bir ilçedir. Önceden Ümraniye'ye bağlı bir belediye olan Çekmeköy İlçesi 2009 yılında; Ömerli, Alemdağ ve Taşdelen ilk kademe belediyelerinin tüzel kişiliklerinin sona ermesi ve bu belediyelere bağlı 17 mahalle ile 5 köyün katılması ile oluştu. 148,08 kilometrekarelik alanda 135,603 kişinin yaşadığı ilçede nüfus, ilçe olmadan önce 75.423 iken 1990'da 13.523, 2000'de 37.502, 2007'de 70.683 olarak sayılmıştır. İlçe'nin kuzeybatısında Beykoz, kuzeydoğusunda Şile, güneybatısında Ümraniye, güneydoğusunda ise Sancaktepe ilçeleri yer almaktadır.

Çekmeköy, deprem sonrasında sağlam zeminiyle, gayrimenkul sahibi olmak isteyenleri kendisine çekerek prim yapan bir bölge olarak göze çarpmaktadır. Şile Otobanı sayesinde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yoluna bağlanan bu ilçeden Avrupa Yakası'na geçiş kolay olduğu gibi, Anadolu Yakası'nın merkez ilçelerine de ulaşımda herhangi bir problem söz konusu olmamaktadır. Merkezlere bu kadar yakın olmasına rağmen çevresindeki çam ormanları sayesinde, İstanbul'un kargaşasından uzaktır.

kaynak :http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87ekmek%C3%B6y,_%C4%B0stanbulBaran34
12 yıl önce - Pts 27 Nis 2009, 22:58

Gecekondu tarzı evler istimlak edilince daha güzel olacak. Bilmiyorum var mı böyle bir durum, ama şu hâliyle tam bir tezatlar ilçesi. Bir yanda site, bir yanda plansız konutlaşma. Ama gelişerek değiştiği de bir gerçek. Ayırca Taşdelen'de, Alemdağ'daki köye benzeyen yerler Çekmeköy'ün içinde de var. Hatta Ümraniye'de de var.

aydın gemicioğlu
12 yıl önce - Cum 01 May 2009, 16:34

Çekmeköy belde içinde değilde Alemdağ Nişantepe Çatalmeşe Mahalleleri, birde Taşdelen Şile otobanının güneyinde kalan Kirazlıdere,Aydınlar,Cumhuriyet ve Soğukpınar Mahallerinin %90'ından fazlası gecekondu tarzı çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu yerler olarak dikkat çekiyor.
Zamanında bakılmayan ilgi gösterilmeyen bu mahallerde duyduğum kadrıyla mütahhit firmalar arayış içindelermiş.
Ne olacak gariban insanlar kaldırılacak yerine lüks inşatlar başlatılacak.
Ayrıca Alemdağ Nişantepe Mahallesi'nin büyük bir çoğunluğunun Bakkalköy ve İçerenköy çingenelerinden oluştuğunu gözardı etmemek gerek.


Baran34
12 yıl önce - Cum 01 May 2009, 16:47

Evet ama gariban insanlar evsiz bırakılmaz diye düşünüyorum. Yerlerine yapılacak inşaatlardan daire alma haklarına sahipler çünkü. Mesela Sarıgazi tarafında gerçekleşti bu tür durumlar. Sarıgazi'de her sokakta bir tane güzel, yeni apartman vardır.(site dışında) O binaların yerine eskiden gecekondu tarzı evler vardı, ama ev sahipleri ortada kalmadı yeni yapılan apartmanlardan daire elde ettiler.

metin küçük
12 yıl önce - Pzr 03 May 2009, 14:55

Merak etmeyin kimse evsiz kalmaz. Ayrıca mütahitler %40 ile o bölgede inaşaat yapıyorlarmıoş. gayet iyi bi oran

aydın gemicioğlu
12 yıl önce - Pts 04 May 2009, 22:57

Bölgede iyi rant alanları var.Özellikle Sırapınar,Koçullu ve Hüseyinli Köyleride Çekmeköy İlçesinin bir diğer sınırlarını oluşturuyor.
En büyük sorunlardan biride Çekmeköy'de ne bir hastane ne de büyük bir alışveriş merkezi mevcut değil.
İlçenin ahalisi haftasonlarında soluğu boğaza nazır yerlerde alırken,
Şile otobanında ters yönde (Üsküdar-Çekmeköy) tıkanması ise işin başka bir boyutudur.
Boğaz tarafında oturanlar Çekmeköy tarafına ;
Çekmeköy tarafında oturanlarda boğaz tarafına akın ediyor..
Çok ilginç...sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet