Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
İ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Pzr 19 Nis 2009, 17:36
ASKİ'den Haberler ve Yorumlar


Bu dönemde ASKİ pekçok yeni projeye imza atacak.Bu konudaki en önemli sinyal 4. döneme giren Melih Gökçek'in ilk görüşmesini Çevre Bakanı ile yapmasıdır.Bu yeni projelerle ilgili haberleri ve yorumlarımızı bu başlıkta paylaşalım.
__________________________________________________________________________________

Başkent'e Yeni Baraj : Kargılı Barajı

Melih Gökçek'in seçim dönemindeki 141 projesinden birisi olan Elmadağ Kargılı Barajı'nın yapımı ile ilgili proje çalışmalarına başlanıyor.Veysel Eroğlu ile yaptığı görüşmede yetki sözü alan Melih Gökçek, ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç'ın konu ile ilgilenmesini istedi.ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç Elmadağ'a giderek barajın yapılacağı bölgeyi gezdi, vatandaşlarla konuştu.Yapılacak 2 milyon m3'lük baraj ile Elmadağ'a kesintisiz ve kaliteli su aktarılacağını anlattı.Projenin kısa zamanda hazırlanması halinde inşaatın sene sonuna tamamlanması planlanıyor.


İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Pts 28 Hzr 2010, 13:55

Alıntı:
Kurtboğazı Barajı’na Üçüncü İsale Hattı...

-Aski Genel Müdürü Kamil Kılıç: “Kurtboğazı Barajı’ndaki Suyun Daha Verimli Kullanılmasını Sağlamak Amacıyla, Barajdaki Suyu İvedik Arıtma Tesislerine Taşıyacak 3. İsale Hattı Yapacağız”

ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, suyun daha verimli kullanılması için yeni projeleri devreye sokmaya devam ettiklerini belirterek, bu kapsamda, kapasitesinin üstüne çıkan Kurtboğazı Barajı’ndaki suyun İvedik Arıtma Tesisleri’ne taşınmasını sağlayacak üçüncü isale hattının yapımı için start verildiğini söyledi.
Başkent’in içme suyu ihtiyacını karşılayan önemli barajlarından biri olan Kurtboğazı Barajı’nın, Eğrekkaya, Akyar ve Kavşakkaya barajlarından gelen sularla beslendiğini belirten Kamil Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ankara’ya verilen su, iki baraj hattından temin edilmektedir. Bunlar Kurtboğazı ve Çamlıdere hatlarıdır. 90 milyon metreküp kapasiteli Kurtboğazı Barajı’nı 3 baraj takviye ettiği için bu barajın kapasitesi yağış sezonunda tamamen doluyor. 1 milyar 200 milyon metreküp kapasiteli Çamlıdere Barajı’nın kapasitesi ise çok büyük olduğundan, depolama alanı fazlasıyla geniş. Kurtboğazı Barajı’na 43,5 km uzunluğunda yeni bir isale hattı yaparak, bu barajdan daha fazla su çekmeyi planlıyoruz. Bu sayede Ankara’nın su ihtiyacının büyük bölümünü Kurtboğazı hattından karşılayarak, Çamlıdere Barajı’nda daha fazla suyun depolanmasını sağlayacağız. Çünkü Çamlıdere Barajı tamamen dolduğunda, tek başına Ankara’nın 4 yıllık su ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek seviyededir.”
Kurtboğazı Barajı’ndan İvedik Arıtma Tesisi’ne, 2200 mm çapındaki ön gerilmeli beton borularla iki isale hattıyla su taşımaya devam edildiğini belirten ASKİ Genel Müdürü Kılıç, “Söz konusu hatlardan biri 36 yıldır hizmet verdiği için kapasitesi düşmüş ve sürekli arızalar meydana gelmeye başlamıştı. Arızalanan hatlar nedeniyle oluşacak su kesintisi riskini ortadan kaldırmak amacıyla söz konusu mevcut hatlara paralel yapılacak 3. hat ile mevcut hatlar rahatlayacak ve gerektiğinde dönüşümlü olarak kullanma imkanı sağlanacak. Ayrıca diğer hatlarda ortaya çıkacak arızaların bakım ve onarımları da kolayca yapılacak” diye konuştu.
İnşa edilecek yaklaşık 43,5 kilometrelik hatla Kurtboğazı barajından günlük 550 bin metreküp suyun daha İvedik Arıtma Tesisleri’ne taşınabileceğini belirten Kılıç, Ankaralılara daima bol ve kaliteli su ulaştırabilmeyi amaçladıklarını vurguladı.

-KIZILIRMAK’TAN 16 AYDIR SU ALINMIYOR
Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Ankara’da da yaşanan kuraklık nedeniyle su sıkıntısı çekildiğini ve o günlerde vatandaşların susuz kalmaması için her türlü fedakarlığa katlanıldığını anlatan ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, DSİ’nin 2030 yılında başlamayı ve 10 yılda bitirmeyi planladığı Kızılırmak’tan Başkent’e su getirilmesi ile ilgili projenin 10 ayda tamamlanarak Başkent’in uzun yıllar içme suyunun güvenceye alındığını hatırlattı.
Kılıç, Başkent’e su sağlayan 6 baraj bulunduğunu, Çamlıdere Barajı haricindeki diğer barajların su hacimlerinin yüzde yüz doluluk oranlarına ulaştığını belirterek, bu nedenle son 16 ay boyunca Kızılırmak’tan su alınmadığını söyledi.

-3. HAT İHALESİNE 10 FİRMA İHALE KATILDI-
ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, Kurtboğazı Barajı- İvedik Arıtma Tesisleri arası 3. Hamsu Ana İsale Hattı Yapım İşi ihalesine 10 firmanın katıldığını belirterek, “İsale hattı yapımı için 94 milyon 841 bin 165 lira, 55 kuruş muhammen bedelle çıktığımız ihaleyi tüm zarfların açılması sonucunda en düşük fiyatı KDV hariç, 88 milyon 885 bin 212 lira 49 kuruşla teklif veren firma aldı. İsale hattının yapımını 8 ay gibi bir süre içinde tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.


http://www.ankara.bel.tr/Haberler/kurtbogazi_bara ...62010.aspx

Bu sene sanırım alt yapı projelerine ağırlık veriliyor.


ekinmarti
8 yıl önce - Pts 28 Hzr 2010, 19:57

Alıntı:
Ankara'yı 35 dakikada sel aldı
Ankara’da, 35 dakikada metrekareye 7 kilogram yağış düştüğü bildirildi. Yağış nedeniyle bazı iş yerlerini su bastı.

17:25 | 28 Haziran 2010

* Ankara'yı 35 dakikada sel aldı
* Ankara'yı 35 dakikada sel aldı

Ankara’nın kent merkezi ve kuzey batı bölgelerinde etkili olan şiddetli yağış, hayatı olumsuz etkiledi.

Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) yetkilileri, yağış nedeniyle kentin bazı yerlerinde cadde ve sokaklarda oluşan su birikintileri nedeniyle mahsur kalan araçların çekici yardımıyla kurtarıldığını, Kızılay, Sıhhiye, Bahçelievler ve Beşevler’de ise bazı iş yerlerini su bastığını bildirdi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kent merkezinde ve kuzey batı bölgelerinde 35 dakika etkili olan sağanak sonucunda metrekareye ortalama 7 kilogram yağış düştü.

Meteoroloji yetkilileri, ilerleyen saatlerde de etkili yağış beklendiğini bildirdi.

Yetkililer, yarın Ankara’nın kuzey ve doğu çevrelerinde sağanak tahmin edildiğini, 30 Haziran Perşembe günü ise yağış beklenmediği kaydettiler.

Bu arada Sıhhiye’de bulunan Adliye Sarayının yakınındaki tren yolu alt geçidinde, bir otomobil, su içinde kalırken, arabalarını kurtarmak isteyen vatandaşlar, "Çilemizi görün lütfen, bir türlü düzelmedi burası" dediler.


http://www.milliyet.com.tr/ankara-yi-35-dakikada- ...efault.htm

Özellikle İ. Hakkının yorumlarını bekliyorum Kendisi İzmir başlığında aynısını yaptı çünkü...Hakan_ank89
8 yıl önce - Pts 28 Hzr 2010, 20:05

Adalet sarayının yanındaki alt-geçitte bu problem çok sık oluyor, oraya bir çözüm bulunması lazım, bir de yağış İstanbul Yolu'nda Çiftlik kavşağı ile Batıkent kavşağı arasına düşerse o bölgede su toplanıyor, bu yolda çözüm için hemen yandaki Ankara çayına bir isale hattı çekilebilirse hallolabilir. Ancak alt-geçitlerde durum bu kadar kolay değil, kot farkı olduğu için suyu çekmek için motopomp şart.

Metrekareye düşen yağış miktarı çok fazla olursa selin önüne geçmek oldukça zor, sel bugün Avrupa'da da oluyor, Amerika'da da oluyor. Ancak orası ile mukayese edilebilir, eğer belli bir değerin altındaki yağışlarda bile ortalık göl oluyorsa o zaman alt-yapı vasat demektir, ancak çok aşırı yağış varsa suçu alt-yapıya atmaktan ziyade çarpık kentleşme ve aşırı yağışa bağlamak daha makul. Sonuçta sel de bir doğal afet. İnsanoğlu doğaya hiçbir zaman söz geçiremeyecek, önemli olan minimum hasarı alabilecek nitelikte şehirler kurmak.

Ankara'da da kronik bazı noktalar orta şiddette bir yağışta dereye dönüyor, bu noktalara ASKİ'nin bir çözüm bulması şart.


En son Hakan_ank89 tarafından Pts 28 Hzr 2010, 20:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Pts 28 Hzr 2010, 20:06

Ankara'daki yağış ciddi bir yağıştır.Metro sistemi bile yağıştan etkilenmiş, bir süre devredışı kalmıştır.Bu denli ciddi bir yağışta bu tip olaylar dünyanın her yerinde olabilir.

New York'da bile bu gibi ciddi yağışlar meydana gelip, raylı sistemi bile etkilemiştir.
http://www.samanyoluhaber.com/sondakika-64037.html

Metroyu bile devredışı bırakacak bir yağış varsa yapabilecek pek bir şey yok.Bu önemli bir yağış olduğunun göstergesidir.


onurnazliaka
8 yıl önce - Pts 28 Hzr 2010, 20:53

Alıntı:
Ankara'daki yağış ciddi bir yağıştır.Metro sistemi bile yağıştan etkilenmiş, bir süre devredışı kalmıştır.Bu denli ciddi bir yağışta bu tip olaylar dünyanın her yerinde olabilir.

New York'da bile bu gibi ciddi yağışlar meydana gelip, raylı sistemi bile etkilemiştir.
http://www.samanyoluhaber.com/sondakika-64037.html

Metroyu bile devredışı bırakacak bir yağış varsa yapabilecek pek bir şey yok.Bu önemli bir yağış olduğunun göstergesidir.

Kötüyü göstererek örnek olmaz.

Ankara'da yaz yağışları sırasında sel altında kalan belli noktalar var. Genel anlamda selin Ankara'yı ve konutları çok çok yoğun biçimde etkilediği söylenemez ama Hakan'ın da dediği gibi her yaz yağışında gündeme gelen yerler var. O zaman bu noktalar eleştirilir, düzeltilmesi gerekir. Nasıl ki bir aralar Mamak'taki Samsun Yolu altındaki geçitler sel altında kalıyor ancak yeni yapımlarla bu seller önleniyorsa şimdi ki noktalara da çözüm uygulanmalıdır.

Benim bildiğim diğer bir örnek de Gazi Üniversitesi Rektörlüğü önündeki kavşak yıllarca sorun oldu. Hem yüksekliği azdı hem eskiydi hem de su basıyordu. Sonra 2005 yılındaki bir hamleyle o civarın tüm altyapısı yenilendi, Fevzi Çakmak'tan gelen Dikmenderesi'nin yer altındaki uzantısına bağlantı çekildi ve hem o eski geçit yenilendi hem de sel sorunu ortadan kalktı. İşte bu gibi çözümlerle o sorunlu noktalar da çözülür.

Bildiğim kadarıyla Adliye'nin oradaki Mehmet Altınsoy Geçidi 1997 gibi açıldı, o tarihten beri hep yağış yer durur. 2 yolun arasındaki çukurluk bir alan ve Sıhhıye Köprüsü'nden gelen suların doğrudan doğruya akış noktası. Üstelik 5. bölge araçları da çok sık kullanıyor, araçlar alttan su yiyip arızalanmasın. Diğer sorunlu bölge de Adliye'nin arkasına uzanan tek demiryolunun geçtiği köprü altındaki alan. Bu bölge de Adliye'ye gelip gidenlerin araçlarını park ettiği yol bulunuyor. Epey de çukurluk bir yer, Mehmet Altınsoy'la kıyaslanmaz bile. Orada 2-3 ızgara var ama yoğun yağışta yetmiyor anlaşılan.İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Pts 28 Hzr 2010, 20:57

Alıntı:
Kötüyü göstererek örnek olmaz.


Kötüyü göstermiyoruz, iyiyi gösteriyoruz.New York Ankara'dan kötü bir şehir mi?Kötüyü gösteriyor olsak İstanbul veya İzmir'i gösteririz.Yurt dışından Ankara'dan iyi örnekleri gösteriyoruz.

Ayrıca 5.Bölge araçlarının geçtiği kısmı su bastığını hiç görmedim.O tarafta değil Cer Modern'in o taraftaki alt geçidi su basar genelde.O kısım pek kullanılmadığı için trafiği falan da etkilemez.Tabi ki çözülmesi gereken bir problem ama çok hayati bir durum değil.


onurnazliaka
8 yıl önce - Pts 28 Hzr 2010, 21:01

Alıntı:
Alıntı:
Kötüyü göstererek örnek olmaz.


Kötüyü göstermiyoruz, iyiyi gösteriyoruz.New York Ankara'dan kötü bir şehir mi?Kötüyü gösteriyor olsak İstanbul veya İzmir'i gösteririz.Yurt dışından Ankara'dan iyi örnekleri gösteriyoruz.

Ayrıca 5.Bölge araçlarının geçtiği kısmı su bastığını hiç görmedim.O tarafta değil Cer Modern'in o taraftaki alt geçidi su basar genelde.O kısım pek kullanılmadığı için trafiği falan da etkilemez.Tabi ki çözülmesi gereken bir problem ama çok hayati bir durum değil.

Kötüyü göstermek dediğim kent için değil, olay içindi. Kent değil, olay kötü.

Mehmet Altınsoy Geçidi'ni de su basması olası. Çünkü belirttiğim nitelikte bir yer. Yoğun yağışta Cerb Modern'le kıyaslanmasa bile riskli olabilir. Ancak ikimizin de uzlaştığı gibi asıl sorun Cern Modern'in gerisindeki çukurluk.


koraay
8 yıl önce - Pts 28 Hzr 2010, 22:38

Alıntı:
Benim bildiğim diğer bir örnek de Gazi Üniversitesi Rektörlüğü önündeki kavşak yıllarca sorun oldu. Hem yüksekliği azdı hem eskiydi hem de su basıyordu. Sonra 2005 yılındaki bir hamleyle o civarın tüm altyapısı yenilendi, Fevzi Çakmak'tan gelen Dikmenderesi'nin yer altındaki uzantısına bağlantı çekildi ve hem o eski geçit yenilendi hem de sel sorunu ortadan kalktı. İşte bu gibi çözümlerle o sorunlu noktalar da çözülür.
bugun o kavşakta çok feci birikme oldu trafik felç oldu belediyenin pompaları suyu boşaltı bizzat şahit oldum baya bi trafik aksadı...gazi mustafa kemal bulvarında ise sistem iyi çalışıyor ufak tefek birikmeler çok az oldu diyebilirim rögar kapaklarının gözeneklerinin seyrek olmasından sıkıntı oldu kapaklar kaldırılınca girdap halinde sular tahliye edildi altyapı da sorun olmadı...şaşırdım açıkcası

İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Cmt 14 Ağu 2010, 22:25

Alıntı:
Aski’den Kalecik’e Atık Su Arıtma Tesisi…
- Aski Genel Müdürü Kamil Kılıç:
-“Ankara’ya Yeni Bağlanan İlçelerinde Alt Yapı Çalışmalarımız Aralıksız Sürüyor”
- “ Kalecik’te Yapılan Atıksu Arıtma Tesisi Günlük 2 Bin 500 Metreküp Atık Suyu Arıtma Kapasitesine Sahip”
ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, Büyükşehir Belediyesine bağlanan ilçelerdeki alt yapı çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini bildirdi.
Kılıç, görev alanlarına giren ilçe ve mahallelerde kaliteli ve sağlıklı içme su temin ederken, atık suların bertarafı için atık su arıtma tesisleri inşa ettiklerini belirterek, son olarak da Kalecik İlçesinde 20 bin nüfusa hizmet verecek günlük 2 bin 500 metreküp kapasiteli ileri Atıksu Arıtma Tesisini inşaatını tamamlayıp hizmete almak için test çalışmalarına başladıklarını söyledi.
Teknolojisinin son imkanlarının kullanılarak inşa edilen Kalecik Atıksu Arıtma Tesisi sayesinde Kalecik ilçesinin tüm atıksuları çevreye zarar vermeyecek şekilde arıtılacağını ifade eden Kamil Kılıç, “ Arıtma tesisinin sahip olduğu ileri arıtma teknolojisi sayesinde arıtılan sular rahatlıkla sulamada kullanılabilir özellikte olacak” dedi.
Ankara’ya yeni bağlanan tüm ilçelerin altyapılarının tamamen yenilendiğinin altını çizen Kılıç şunları söyledi:
“İlçelere içme suyu için kuyular açıyoruz, yeni arıtma tesisleri inşa ediyoruz. Bu çalışmalar kapsamında Kalecik ilçesine de çok modern bir atıksu arıtma tesisi inşa ettik. Bu tesisimizin yapımına 2009 yılı Ağustos ayında başladık ve Kalecik Arıtma Tesisi 240 günde tamamlandık. Tesis 3 kademe olarak planlandı. İnşa edilen 1. Kademe günlük 2 bin 500 metreküp atıksu arıtabilecek kapasitede. Nüfus artışına bağlı olarak, daha sonraki yıllarda önce 68.000 nüfusa, daha sonra da 160.000 nüfusa hizmet verebilecek şekilde tesisin kapasitesi genişletilecek.”
Kalecik Atıksu Arıtma Tesisi’nin tam otomasyon olarak ve son teknolojiyle yapıldığını kaydeden Kılıç, “Bu önemli özelliği sayesinde Tesis bilgisayarlar vasıtasıyla insansız olarak işletilirken, personel sadece bakım çalışmalarında yer alacak” Arıtılan sular bu bölgede bulunan tarımsal alanların ve yeşil alanların sulamasında kullanılabilecek kalitede olacak” diye konuştu.

http://www.ankara.bel.tr/Haberler/askiden_kalecik ...82010.aspx

Şu haberin sonunda yer alan arıtılan suyun yeniden kullanılması olayını artık hayata geçirseler güzelim arıtma tesislerinin her şeyinden faydalansak artık.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet