Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Antalya Üçkapılar - Hadrian Kapısı
123 ... 131415   sonraki »
Ana Sayfa -> ANTALYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
erengin
10 yıl önce - Çrş 14 Tem 2004, 11:21
Antalya Üçkapılar - Hadrian Kapısı

Antalya'yı gören herkes sanırım Üçkapılar'ı da görmüştür.
Eski fotoğrafı aldığım siteyi anımsayamadım.
1960'larda restore edilmiş.

Erengin

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

En son erengin tarafından Pts 19 Tem 2004, 10:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Okhan
10 yıl önce - Prş 15 Tem 2004, 11:06

Bu da genis aci, bir aksamüstü fotografi:

(+)

Hadrian kapisi ile ilgili bilgiler:
Antalyada'ki tarihi yapılardan en iyi korunmuşlarından birisidir. Bir Roma eseri olan yapı, İ.S.130 yılında Roma İmparatoru Hadrian adına yapılmıştır. Zamanla şehir surları kapının dış kısmını kapatmış ve kapı uzun yıllar kullanılmamıştır. Eserin günümüze değin yıkılmadan gelebilmesinin bir nedeni belki de budur. Sur kalıntılarının yıkılması ile kapı ortaya çıkarılmıştır. Pamfilya'nın en güzel kapısı olarak kabul edilmektedir. Üst kısımları kubbe şeklinde üç açıklık vardır. Sütunları hariç tamamen beyaz mermerden yapılmıştır. Kapının orjinali iki katlıdır.

Mehmet CK
10 yıl önce - Cmt 17 Tem 2004, 04:44

Hadrian degil, Adrianus...

Birisi bana Mehmut derse ona kufreederim .

Saka bir yana, Adrianus ayni zamanda Edirne(Adrianopolis) sehrinin kurucusudur da...

Ve Adrianus Roma doneminde ilk sur insaa eden ve imparatorlugu dolasan imparatordur.

Kisacasi doneminde imparatorluk defansif pozisyon almistir.

Traianus' un fethettigi Ermenistan' dan cekilinmistir mesela...

Ayrintili bilgiyi Celalettin verecektir, umarim gorur.

NOT 1: Sayin Tek e tesekkur, Adrianus degil Hadrianus' tur.

NOt 2: BU fotografi ben daha baska bir basliga referans ile koymustum, izinsiz konu manupilasyonunun saygisizliginin yani sira tehlikesi de ortada. Kendimizin olmayan fotograflar lutfen referanslansin. Fotografi Mitch adinda birisi cekmisti...

En son Mehmet CK tarafından Prş 12 Ağu 2004, 04:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

erengin
10 yıl önce - Cmt 17 Tem 2004, 16:11

O zaman tabela da yanlış..

(+)

TolgaTek
10 yıl önce - Cum 23 Tem 2004, 13:29

Doğrusu Hadrianus. Tam ismi Publius Aelius Hadrianus. Tabelalara her zaman güvenmeyin... Onları çoğu zaman arkeologlar yazmıyor, Karayolları Genel Müdürlüğü dikiyor. Bu arada, kapıyı Hadrianus yaptırmıyor; şehri ziyareti şerefine Attaleia halkı inşa ettiriyor.
Kapı hakkında ufak bir bilgi: Kapının üzerinde 19. yy. sonuna kadar bronz harflerle yapılmış ithaf yazıtı bulunmaktaydı. Bunlar kanatlanıp uçmuş! Bugün Oxford, Ashmolian Müzesi'nde sergileniyorlar.
Kale içindeki Kesik Minare ile parkdaki limana bakan mezar/kuleyi de çekip siteye koyun lütfen...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANTALYA