Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gaziantep Nüfus Bilgileri
« önceki   123 ... 474849   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Hüseyin C
8 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:17

Alıntı:
İstanbul ve Kocaeli il nüfusu, büyükşehir ile aynı.

Tam olarak aynı değil galiba, İstanbul ve Kocaelide tüm ilçeler büyükşehire bağlanmış olsada bazı ilçelerin köyleri büyükşehir kapsamı dışında bırakılmıştı.

BÜYÜKŞEHİR  İL
İstanbul 12.569.041  12.697.164
Kocaeli  1.392.733    1.490.358

Burak Yılmaz.
8 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:18

bence nüfusun artması göze hoş görünsede ben nüfusun artmasının çokta iyi olduğunu düşünmüyorum.nüfus beraberinde trafik,sağlık,eğitim,çarpık kentleşme sorunlarınıda beraberinde getirecektir.

Ayhan
8 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:19

Aradaki fark sanırım orman köylerinden kaynaklanıyor.

1.392.733 ve 12.569.041, ilçe merkezlerinin toplamı olsa gerek. Orman köyleri ilçe merkezlerine dahil edilmiyor ama büyükşehire dahil ediliyor.

engygl
8 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:19

Alıntı:
Şehir alanı olarak (yani bütünleşmiş mahalleler... İzmit+Derince+Gölcük vs.) hesaplarsak Kocaeli tabii geride kalır ama resmi olarak Kocaeli 6.sırada.

Burada sorulması gereken soru şu: Büyükşehir Belediyesi Mücavir Alanı dahilindeki nüfus, Kent nüfusuna eşit midir? Daha iyi hizmet gitsin diye mücavir alana dahil edilen her yer, coğrafi ve sosyal olarak alakasız bile olsa, o kentin bir parçası mıdır?

Bence hayır. Dolayısıyla, bence Türkiye'nin altıncı büyük kenti Gaziantep'tir. Aynı belediyeden (Kocaeli Büyükşehir Belediyesi) hizmet alan Gebze ve İzmit de iki ayrı kenttir. Gerekçelerimi de şu mesajda dilim döndüğünce anlatmıştım, tekrarlamış olmayım.

Ömer Humanızlı
8 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:22

Alıntı:
Gaziantep 5 Yıl sonra çok farklı bir nüfusa sahip olacaktır. Ben illerde Adanayı geçeriz diyorum....

Tamam göç alıyor ama bu doğru bir büyüme mi olacak? Bir ili sayı olarak geçmek bir başarı degil sosyal ve ekonomik olarak geçmek lazım.

Ayhan
8 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:23

Alıntı:
Alıntı:
Şehir alanı olarak (yani bütünleşmiş mahalleler... İzmit+Derince+Gölcük vs.) hesaplarsak Kocaeli tabii geride kalır ama resmi olarak Kocaeli 6.sırada.

Burada sorulması gereken soru şu: Büyükşehir Belediyesi Mücavir Alanı dahilindeki nüfus, Kent nüfusuna eşit midir? Daha iyi hizmet gitsin diye mücavir alana dahil edilen her yer, coğrafi ve sosyal olarak alakasız bile olsa, o kentin bir parçası mıdır?

Bence hayır. Dolayısıyla, bence Türkiye'nin altıncı büyük kenti Gaziantep'tir. Aynı belediyeden (Kocaeli Büyükşehir Belediyesi) hizmet alan Gebze ve İzmit de iki ayrı kenttir. Gerekçelerimi de şu mesajda dilim döndüğünce anlatmıştım, tekrarlamış olmayım.

Evet haklısın, işte bu yüzden yasanın saçma olduğu ortaya çıkıyor.

engygl
8 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:27

Alıntı:
Orman köyleri ilçe merkezlerine dahil edilmiyor ama büyükşehire dahil ediliyor.

Sanırım Zekeriyaköy'de oturanların Sarıyer Belediye Başkanlığı için oy kullanamama şikayeti de buradan kaynaklanıyor. Yani Zekeriyaköy'de oturanlar orman köylüsü sayılıyor

Ama Ayaş'ta oturan ve o güzel Ayaş domateslerini yetiştiren çiftçilerimiz Ankara Büyükşehir Belediyesi kapsamında olduklarından Ankaralı sayılıyor

Ömer Humanızlı
8 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:45

Alıntı:
Alıntı:
Orman köyleri ilçe merkezlerine dahil edilmiyor ama büyükşehire dahil ediliyor.

Sanırım Zekeriyaköy'de oturanların Sarıyer Belediye Başkanlığı için oy kullanamama şikayeti de buradan kaynaklanıyor. Yani Zekeriyaköy'de oturanlar orman köylüsü sayılıyor

Ama Ayaş'ta oturan ve o güzel Ayaş domateslerini yetiştiren çiftçilerimiz Ankara Büyükşehir Belediyesi kapsamında olduklarından Ankaralı sayılıyor

Çok ilginç büyük şehirin tüm hizmetlerinden faydalanan bir bölge nasıl olurda oy kullanamaz? iett olsun doğalgaz olsun. basit orman köylülüsü de degil oysa ki. Bölgenin sosyal yapısı ve tercihi mi sorun acaba?

Erkut T

8 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:52

Alıntı:
Çok ilginç büyük şehirin tüm hizmetlerinden faydalanan bir bölge nasıl olurda oy kullanamaz? iett olsun doğalgaz olsun. basit orman köylülüsü de degil oysa ki. Bölgenin sosyal yapısı ve tercihi mi sorun acaba?

Orman köylerine Büyükşehir Belediyeleri bakıyor.
Orman köylüleri Büyükşehir Belediye Başkanı için oy kullanıyor.
Orman köyleri ilçe belediye başkasnı için oy kullanmıyor. Çünkü ilçe belediyelerinin hizmet alanı içinde orman köyleri yok.

Gariplik Belediye Meclisinde çıkıyor. Orman köyleri ilçe belediye meclisi için oy kullanmıyor. Ama her ilçe belediye meclisinin 5'te biri büyükşehir belediye meclisini oluşturuyor. Yani Orman Köyleri, Büyükşehir Belediye Meclisinde temsil edil(e)miyor. Yeni yasanın garipliği.

Ahmet Özbuluk

8 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:54

Peki bu Nizip ve Yavuzeli'nin merkez ilçe olma durumu vardı? N'oldu..

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 474849   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET