Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Ali87
11 yıl önce - Prş 09 Nis 2009, 14:42

evet bolunsun, çunku çok kalabalik bazi universiteler.
bolmek kaliteyi dusurmez, tam tersine yukseltir.
Misal konya selçuklu universitesi 90 000 ogrenci varmis.
Bazi illerimizden daha buyuk nufus bakimindan.
bir universitenin ogrenci sayisi 25000-30000 geçmemesi lazim.

Fransada ve diger avrupa sehilerinde boyle bir sey yok.

Burak Yılmaz.
11 yıl önce - Prş 09 Nis 2009, 18:04

biraz önce hurriyet.com.tr de okuduğuma göre böyle bir düşünce olmadığı yazıyor.

şahin tuna
11 yıl önce - Prş 09 Nis 2009, 18:33

Üniversitelerin öğrenci sayıları aşağıdaki linkte mevcut,merak edenler açıp bakabilir.
http://yogm.meb.gov.tr/devletogrenci.htm
Selçuk Üniversitesi 90000 e yakın nüfusuyla bugün bazı illerin merkez nüfuslarından bile fazla öğrenciye sahip.16 fakülte,31 tane ilçenin 22 tane 2 yılık meslek yüksek okulu,Konya merkez ve Akşehirde olmak üzere 4 tane 4 yıllık meslek yüksek okulu mevcut.Bunların yanısıra Akşehire sağlık bilimleri fakültesi,Ereğliye eğitim fakültesi kurulmasına yönelik hazırlıklar var.
Selçuk üniversitesi artık bölünmeli,Konyanın ikinci bir devlet üniversitesi olmalı,taşra ilçelerdeki bazı yüksek okullarınında yeni kurulacak bu üniversiteye bağlanması gerekir diye düşünüyorum.

engygl
11 yıl önce - Prş 09 Nis 2009, 18:39

Anadolu Üniversitesi'nin 870 bin öğrencisi varmış, adını Anadolu Büyükşehir Üniversitesi yapsınlar

neşetyıldız

11 yıl önce - Prş 09 Nis 2009, 20:34

Bazı büyük üniversiteler bölünmelidir,daha kaliteli eğitim ve araştırma olması açısından önemlidir.

umutberk
11 yıl önce - Prş 09 Nis 2009, 20:46

Alıntı:
Anadolu Üniversitesi'nin 870 bin öğrencisi varmış, adını Anadolu Büyükşehir Üniversitesi yapsınlar

Sanırım bu sayı açık öğretim öğrencileri ile birlikte toplam sayı

Engin

11 yıl önce - Prş 09 Nis 2009, 21:27

Alıntı:
tabiki eğer herkes kendi okuduğu üniversitenin ismi ile mezun olacaksa problem yoktur.örneğin Selçuk üniv.okuyan öğrenci üniversite adı değişse bile diplomada Selçuk yazınca bir sorun çıkmayacaktır herhalde.

bunun kolay yolu rektör yardımcısı sayısını artırmak, dekanların yetkilerini genişletmektir.

İTÜ'de Öğrenci Belgesi sadece (ana kampüs) Maslak'tan otomasyondan veriliyor. Gümüşsuyu kampüsündeki öğrenci işlerinden alamıyorum. Bu yetkiyi Gümüşsuyu'ndan alan kim, gene yönetim...

Mimarlık öğrencileri Taşkışla'daki öğrenci işlerinden bu belgeyi alabiliyorlar mesela. Kendi işlerini zora sokuyorlar.

Sonra hükümet de kendi işini zora sokuyor. Aynı akademik kadro, aynı binada "kontenjanları artırıyoruz" deyip ertesi yıl %25 fazla öğrenci alan kendileri, üniversiteler çok büyüdü, kontrol edilemiyor diyen yine kendileri.

Alıntı:
Benim okulumdaki bir çok hoca İTÜ 'den kaçma (: Ders saat ücreti 8 lira gibi komik bir rakam olduğu için İTÜ 'de artık ders vermediğini söylemişti .. Bizim okulda 25 lira alıyor saat başı ..
Not : Bizim okula geleli sanırım bir kaç sene olmuştur .. 8 lira bir kaç sene önceki ücret olsa gerek ..

İTÜ'de kalan hocalar genelde İTÜ'nün markası ile para kazanıyorlar. Aldıkları danışmanlık ücretinin haddi var hesabı yok. Tübitak ve AB proje değerlendirme kurullarında hakemlik yapıyorlar. Bu kurullarda sadece "ön inceleme" yaptıkları her proje için 250 lira para alıyorlar. Bu ön inceleme ortalama 10 sayfa okumaktan ibaret.

Ayrıca bildiğim kadarı ile devlet üniversitesinde çalışan hocaların özel üniversitelerde ve askeri akademilerde ders vermesinin önünde engel yok.

Ayrıca "ben Tokyo'da mesleğimle ilgili şu konferansa gideceğim" dediğinde biletin %75'i ödeniyoooo, ortalamam olsa hoca olurdum

Alıntı:
“Bir üniversiteye tıp fakültesi açtığın andan itibaren, tıp fakültesi o üniversitenin bütün kaynaklarını tüketir. Malzeme, cihaz ve gereç ihtiyacı hiç bitmez bunların. Kütüphaneye kitap ısmarlayacak para kalmaz bütçede. Başka fakültelere hiç yatırım yapamazsın"

Bu tamamen doktorların aç gözlülüğünden kaynaklı. Tıp fakülteleri para basıyor! Ancak bu para "döner sermaye" adı altında gelir olarak çalışana dağıtılıyor!

Üniversiteler sadece devletin verdiği para ile geçinmiyorlar. Kendi yatırımları var. En basiti İTÜ otoparklardan hatırı sayılır miktarda para kazanır. Taşkışla ve Gümüşsuyu'ndaki otopark kapasitesi ile Maslak'taki bir mi?

Belli büyük projeleri yapmak için büyük üniversite olmak gerek. Örneğin İTÜ Teknokentleri, Maslak Kütüphanesi, Uydu-yer iletişim merkezi, fitness merkezi, yüzme havuzu, futbol stadı, tenis kortları..... tüm bunlar Maslak'ta ve +20 bin nüfuslu bir öğrenci potansiyeli düşünülerek geliştirilmiş projeler. İTÜ'nün şehir içi kampüslerini ayırsak Maslak'tan, şehir içi dershaneleri kalır geriye. Gümüşsuyu Makina ve Tekstil-Moda fakültelerinin Bahçeşehir Üniversitesi'nden farkı kalmaz.

İTÜ örneğini bir kenara bırakırsak, evet hukuk-tıp-teknik alanları ayrılabilir alanlardır. Ama bölmek zor iş. Çok zor!

atesali
11 yıl önce - Prş 09 Nis 2009, 21:44

Alıntı:
Ben sadece Selçuk Üniversitesi ile alakalı fikir söyleyebilirim. Kesinlikle bölünmeli. 100.000 öğrencisi ile çok hantal bir yapıya sahip. Neredeyse orta ölçekli bir şehir nüfusu var. Bana göre bir üniversitenin nüfusu en fazla 20.000 olmalı. Zaten Boğaziçi,Bilkent gibi başarılı üniversitelerimizin öğrenci mevcutlarına bakarsak bunun doğru olduğu anlaşılır.

Peki binalarının %85'i tek ve içinden tramvay hattı geçecek kadar büyük bir kampus içerisinde olan Selçuk Üniversitesi'ni nasıl böleceksiniz? kampusun ortasından bir çizgi mi çekeceksiniz?

Ezbere konuşmayalım. Ayrık bir yapısı olsa bölünmesi faydalı ama bu vaziyette Selçuk Üniversitesi'nin (nüfusu 100 bini geçse dahi) bölseniz olmaz.

sedat karahallı
11 yıl önce - Prş 09 Nis 2009, 21:49

Kanımca Selçuk Üniversitesi bölünmelidir. Bu fiziken de mümkündür. Meram Kampüsü ve Tıp Fakültesi yeni üniversitenin altyapısını oluşturabilir. Ülkemizde büyüyen yapıların hantallaştığı gerçeğini yadsımayalım.
Ha bir de insanları ezbere konuşmakla itham etmenin bu kadar basit olmaması gerektiğini düşünüyorum. Üslupa dikkat lütfen.

atesali
11 yıl önce - Prş 09 Nis 2009, 22:06

Alıntı:
Ha bir de insanları ezbere konuşmakla itham etmenin bu kadar basit olmaması gerektiğini düşünüyorum. Üslupa dikkat lütfen

Küfür etmedim. Sadece ezbere konuşmayalım dedim. Bu üslupda da bir şey yok. Selçuk Üniversitesi'ni bilen, bu üniversitede okuyan yahut akademisyen ya da personel olarak çalışan biri olmadıkça 85bin öğrencisi var diye bölünsün demek yanlıştır.

En fazla Eğitim fakültesi ve tıp fakültesini ayırabilirsiniz ama bu fakültelerle üniversite kurulamaz. Daha çok altyapı gerekir. Bölünmesi için para, yatırım gerekir. Hele ki merkez kampuse yapılacak o kadar şey varken parayı yeni üniversite için harcamak mantıksız olur.

Konuşuyorum böyle ama Selçuk Üniversitesi malesef bölünecek. Buna karar verilmiş bile.

sayfa 4
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET