Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
engygl
11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:05

Hacettepe Üniversitesi, tıpla ilgili Cebeci'deki fakülteler (Tıp, Dişçilik, Eczacılık, Sağlık MYO, vs) ve tıpla ilgisiz Beytepe'deki fakülteler (Mühendislik, İdari Bilimler, Eğitim, vs) olmak üzere ikiye bölünebilir. Birisi Hacettepe Üniversitesi olarak kalabilir, diğeri de Beytepe Üniversitesi olur. Bu bölünmeden kimse zararlı çıkmaz, halen bu iki kampüs arasında zaten yeterince ayrılık var. Hatta faydalı bile olur, bazen öğrencilerin bir işleri için diğer kampüse gitmeleri gerekiyor, bu saçmalık ortadan kalkar. Hatta her iki okul da kendi alanına yoğunlaşıp, daha iyi olmak için ne gerekiyorsa o yönünü geliştirmeye yönelir.

Aynı şeyi Hacettepe Üniversitesi'ne çok benzeyen Gazi Üniversitesi için söyleyemiyorum, çünkü orada tıpla ilgili ve ilgisiz fakülteler zaten bir arada..

Burak Yılmaz.
11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:07

tabiki eğer herkes kendi okuduğu üniversitenin ismi ile mezun olacaksa problem yoktur.örneğin Selçuk üniv.okuyan öğrenci üniversite adı değişse bile diplomada Selçuk yazınca bir sorun çıkmayacaktır herhalde.

betsy bourla

11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:12

mevcut üniversiteleri bölmek yerine,yeni akademik kadrolar yetiştirmeli, bu üniversitelerin fakülte ve yüksek okullarını üniversitesi olmayan il ve onların ilçelerinde kurmalıyız.

Ayhan
11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:18

Söz konusu büyük üniversitelerin, diğer illerdeki üniversitelerle ilgisi olmasa gerek. Ayrıca üniversitesi olmayan il kalmadı.

antonio62tr
11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:28

Bence kesinlikle bölünmeli...100,000 nüfuslu kurum mu olurmuş..

Bende Marmara da okudum...Sanırım 23 tane kampüsü var..Akıl alacak gibi değil..İstanbulunun her yerine dağılmış durumda olan bu kampüslerin 1 üniversite olarak adlandırılması bana oldum olası saçma gelmiştir zaten...En az 4 e bölünmesi lazım...Ve bölünme sonrası uzmanlaşması lazım..

Tabi rektörler direk karşı çıkacaklardır...Ne kadar nüfus o kadar güç mantığıyla...Ama inşaallah bölebilirler...

betsy bourla

11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:41

Alıntı:
Söz konusu büyük üniversitelerin, diğer illerdeki üniversitelerle ilgisi olmasa gerek. Ayrıca üniversitesi olmayan il kalmadı.

geçtğimiz ay bir ana haber bülteninde hakkarinin van 100.yıl üniversitesinin açmış olduğu ve bu meslek yüksek okulunda yeteri kadar öğrenci ve öğretim görevlisinin olmadığını, hakkari halkının hakkariye tam kapasiteli bir fakülte ve öğrenci yurdu istediklerini ve hakkaride okuyan üniversite okuyan gençlerin, maddi durumlarının olmadığını ve üniversiteyi başka illerdeki üniversitelerde okumanın maddi açıdan çok zor olduğu belirtiliyordu.

engygl
11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:43

Alıntı:
geçtğimiz ay bir ana haber bülteninde hakkarinin van 100.yıl üniversitesinin açmış olduğu ve bu meslek yüksek okulunda yeteri kadar öğrenci ve öğretim görevlisinin olmadığını, hakkari halkının hakkariye tam kapasiteli bir fakülte ve öğrenci yurdu istediklerini ve hakkaride okuyan üniversite okuyan gençlerin, maddi durumlarının olmadığını ve üniversiteyi başka illerdeki üniversitelerde okumanın maddi açıdan çok zor olduğu belirtiliyordu.

Hakkari'de üniversite kuruldu: http://www.hakkari.edu.tr

Erkut T

11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:44

Alıntı:
Ve bölünme sonrası uzmanlaşması lazım..

40.000 nüfuslu üniversite önce ikiye bölünecek. Örneğin Fen Edebiyat Fakültesi A Üniversitesine gidecek. B üniversitesi kendine geldiğinde ilk yapacağı iş kendi Fen Edebiyat Fakültesini kurmak olacaktır. Böylece bir süre sonra yine 40.000 nüfuslu 2 üniversite olacak. Bir sürü işsiz üniversiteli.

Bölündüğü zaman iki üniversitenin karakteri birbirinden farklı olmalı ve farklı alanlarda uzmanlaşmalı bence.

Ayhan
11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:45

Hakkari Üniversitesi
www.hakkari.edu.tr

Fakülteler
Eğitim Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Enstitüler
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Fen Bilimleri Enstitüsü

Meslek Yüksekokulları
Hakkari Meslek Yüksekokulu
Hakkari Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Yüksekova Meslek Yüksekokulu

Mevcut yeni üniversitelerin eksik yönleri muhakkak var, yeni kurulan bir üniversitenin dört dörtlük olmasını bekleyemeyiz. Ama yeni mevcutlarla, bölüneceklerin bir ilgisi yok.

Önemli olan eski büyük hantal yapıdaki üniversiteleri modernize etmek. Konumuz; bölünme olursa eski üniversiteye yarar veya zarar getirir mi ?

Mehmet!
11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:58

Öğrenci sayısı fazla olan üniversiteler, özellikle kampüsü tek bir yerde olmayıp şehrin her yerine dağılmış olan üniversiteler kesinlikle bölünmelidir.

Bölünmesin diyen arkadaşlar, eğer 70-80 yıl önce sizin gibi düşünenlerin dediği olsaydı bugün her il'de yüzbinlerce öğrencisi olan birer adet lise olacaktı.

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET