Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ayhan
11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 14:11
Üniversiteler bölünmeli mi ?

YÖK Genel Kurulu toplantısında gündeme gelen “İstanbul, Marmara, Gazi, Selçuk ve Uludağ üniversiteleri ile nüfusu 40 bini geçen diğer bazı üniversitelerin bölünmesi” konusunda araştırma yapmak üzere oluşturulan komisyon, hangi üniversitenin kaça bölüneceği, isimlerinin aynı kalıp kalmayacağı gibi konular ile önerilerin dile getirildiği bir rapor hazırlayarak Genel Kurula sunacak. Konu üzerinde uzlaşma sağlanması halinde kanun teklifi hazırlanacak.

YÖK Başkanı Özcan, bazı üniversitelerin öğrenci nüfusu açısından çok büyüdüğünü, bu nedenle idarelerinin zorlaştığını belirterek, “Onları yeniden yapılandıralım istedik” dedi.

Hürriyet

Çok öğrencisi olan üniversiteleri bölmek, yükü hafifletmesi açısından önemli bir adım, ama bu durum bağlı üniversitelerin başarısını, marka değerini azaltır mı ?

betsy bourla

11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 14:29

üniversitelerin bölünmesi eğitim kalitesini düşürmekten başka bir işe yaramaz, üniversiteleri bölünerek alt yapıdan yoksun yeni üniversiteler açılması çözüm değildir, bu yeni açılan üniversitelerin çoğunun bir rektörlük binası, kampüsü, eğitim yapacak binaları yoktur, ülkemizde her iktidara gelen parti oylarını arttırmak için alt yapısı olan üniversiteler kurmak yerine alt yapıdan yoksun üniversiteler açmaktadır, üniversiteleri bölmek yerine avrupada olduğu gibi mevcut üniversitelerin alt yapılarını güclendirip yaygınlaştırmalıyız, bölünmüş üniversiteler eğitimde kaliteyi arttırmak yerine kaliteyi düşürür, bilindiği gibi eskiden üniversitelerimiz eğitim kalitesinde dünyada ilk beşyüze girerdi, şimdi ise ilk bine bile giremiyor, bölünen üniversitelerdeki kaliteli eğitim kadroları ya özel üniversitelere geçiyor yada yabancı ülkelere gidiyor.

Hüseyin C
11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 14:32

Alıntı:
üniversitelerin bölünmesi eğitim kalitesini düşürmekten başka bir işe yaramaz, üniversiteleri bölünerek alt yapıdan yoksun yeni üniversiteler açılması çözüm değildir, bu yeni açılan üniversitelerin çoğunun bir rektörlük binası, kampüsü, eğitim yapacak binaları yoktur,

Yeni üniversite açmak ile mevcut üniversitlerin bölünüp yeni üniversite oluşturulmasını karıştırmışsınız. Önceki yasayla açılan yeni üniversiteler evet alt yapıdan yoksundu ama bölünerek oluşturulacaklarda böyle bir şey söz konusu değil, çünkü mevcut fakülte/yüksekokul binaları mevcut üniversiteden ayrılıp yeni üniversitenin mülkiyetine geçecek, akademik kadro da aynı şekilde bölünecektir.

Engin

11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 15:04

bu üniversitelerin markasını nasıl bölecekler?

aynı kalitede aynı hocalardan eğitim alan çocuk, bir üst döneminde okuyanların üniversite adı tüm Dünya'da bilinip saygı gösteriliyorken, kendisi dershane binasından bozma üniversitede okuyormuş gibi muhatab alınacak.

betsy bourla

11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 15:55

ülkemizdeki eğitim akademik kadrolar çok az ve bu akademik kadroların maddi sorunlar yüzünden çoğu özel üniversitelerde, mevcut üniversitelerin çoğunun durumu içler acısı, bu üniversitelerede akademik kadro ve maddi sıkıntı yaşanırken vede bilimsel araştırmalar yapılamazken , yeni üniversitelere akademik kadro ve maddi destek nereden bulunacak ?. 10 - 20 sene kurulan üniversiteler yüksek lise olmaktan öte gidemiyor ve bu üniversitelerin hiçbiri bir istanbul teknik üniversitesini, boğaziçi üniversitesini,otdü'yü,ankara ve gazi üniversitelerini geçemediler. yeni üniversiteler kurmakla elimize hiç birşey geçmez, insan elindekinin kıymetini kaybedince anlar, bizlerde elimizdeki akademik kadroları arttırarak, elimizdeki mevcut üniversiteleri yaygınlaştırıp güçlendirerek ve eğitim kalitesini arttırarak, mevcut üniversitelerimizi dünyada en iyi eğitim veren ilk yüz üniversitesinin arasına sokmalıyız. yeni üniversiteler açarak, üniversteleri bölerek ulu önderimiz ATATÜRK'ün göstermiş olduğu muassır medeniyetler seviyesine çıkaramayız. bölünmüş üniversite, miras yolu ile bölüne bölüne ve hiç bir işlevi kalmayan vede olmayan, bir avuç kalmış tarlaya benzer.

En son betsy bourla tarafından Çrş 08 Nis 2009, 15:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Burak Yılmaz.
11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 15:58

bölünürse bölünen üniversitenin şu an okuyan öğrencisine ne olacak.yani Selçuk ta okuyan öğrenci yeni kurulana giderse diploması yeni isimle olacak.yani bence daha erken ve birçok problem doğuracak bir konu.

Ayhan
11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 15:59

Alıntı:
yeni üniversitelere akademik kadro ve maddi destek nereden bulunacak ?

Sanırım önceki mesajları okumadan ezbere ya da bir yerden kopyalarak yazıyorsunuz.

Var olan üniversitelerin hocaları diğer üniversiteye geçecek, yani sıfırdan yeni üniversite kurulması gibi bir durum yok ortada. Herşey hazır, hoca, bina, öğrenci, alt yapı vs. hazır.

Marka değerinin azalma ihtimaline ben de katılıyorum, belki isimleri çok değiştirilmeden yeniden belirlenebilir. Yeni Marmara, Marmara-2 vs. gibi.

Yusuf Esengül

11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:01

Ben sadece Selçuk Üniversitesi ile alakalı fikir söyleyebilirim. Kesinlikle bölünmeli. 100.000 öğrencisi ile çok hantal bir yapıya sahip. Neredeyse orta ölçekli bir şehir nüfusu var. Bana göre bir üniversitenin nüfusu en fazla 20.000 olmalı. Zaten Boğaziçi,Bilkent gibi başarılı üniversitelerimizin öğrenci mevcutlarına bakarsak bunun doğru olduğu anlaşılır.

Erkut T

11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:02

Eskiden Sakarya'daki fakülteler İTÜ'ye bağlı idi. Sonra Sakarya Üniversitesi oldu. Bildiğim kadarıyla öğrencilerin itirazı ile İTÜ iken üniversiteye başlayan öğrencilere mezun olduklarında İTÜ diploması verildi. Yine böyle bir uygulama olur herhalde geçiş sırasında.

betsy bourla

11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 16:04

Alıntı:
Sanırım önceki mesajları okumadan ezbere ya da bir yerden kopyalarak yazıyorsunuz.

Var olan üniversitelerin hocaları diğer üniversiteye geçecek, yani sıfırdan yeni üniversite kurulması gibi bir durum yok ortada. Herşey hazır, hoca, bina, öğrenci, alt yapı vs. hazır.

Marka değerinin azalma ihtimaline ben de katılıyorum, belki isimleri çok değiştirilmeden yeniden belirlenebilir. Yeni Marmara, Marmara-2 vs. gibi.

ayhan bey ben cevaplarımı diğer mesajları kopya ederek, ezberleyerek değil, çevremdeki arkadaşlarımın yaşamış olduğu sorunlara dayanarak cevap yazıyorum.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET