Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
srwiper
9 yıl önce - Pzr 05 Nis 2009, 10:51
Tema İstanbul - Disneyland ve konut projesi


Disneyland'a yerel motifle 4 milyon turist çekecek

TOKİ'nin hasılat paylaşımı yöntemiyle ihaleye çıkardığı İstanbul Halkalı'daki Tema Park ihalesini kazanan Makro İnşaat'ın ilk konsept projesi belli oldu. Makro İnşaat'ın Başkanı Ercan Uyan, Halkalı'da yapılacak olan TemaPark projesinin daha çok yerel motifler taşıyacağını
TOKİ'nin hasılat paylaşımı yöntemiyle ihaleye çıkardığı İstanbul Halkalı'daki Tema Park ihalesini kazanan Makro İnşaat'ın ilk konsept projesi belli oldu. Makro İnşaat'ın Başkanı Ercan Uyan, Halkalı'da yapılacak olan TemaPark projesinin daha çok yerel motifler taşıyacağını belirtti. Temalı Park'ın Türk - Osmanlı mimarisinde inşa edileceğini kaydeden Uyan eğlence parkı dışında konut, ofis, rezidans, otelden de oluşacak karma projenin etrafının İstanbul ve Diyarbakır surlarıyla çevrili olacağını kaydetti. Tarihe ilişkin çok fazla tema kullanacaklarını da belirten Uyan, yerel motifleri tercih etmelerinin nedenini ise "Amerika'daki Disneyland'in aynısını Fransa'ya kopya ettiler. Son birkaç yıla kadar zarar etti. Çünkü iki toplumun eğlence alışkanlıkları farklı. Biz de aynı hataya düşmeyeceğiz" sözleriyle açıkladı. Bu amaçla uluslararası şirketlere Türk halkının eğlence alışkanlıkları ile ilgili araştırmalar yaptırdıklarını ve 2-3 ay sonra sonuçlanacağını da belirten Uyan, ABD'de yapılan bir araştırmada halkın uzun yürümekten hoşlanmamasından dolayı dikey parkları sevmediği, Katar'da ise lunapark trenine sığılamadığı için binilemediğinin anlaşıldığını kaydeden Uyan, "Yurtdışından bir modeli direkt kopya etmek yerine, bizim halkımızın eğlence kültürünü algılayıp daha çok yerel motiflerin kullanılacağı bir yatırım yapmayı hedefliyoruz" dedi. Uyan, eğlence parkı içinde tarihteki önemli olayları anlatan bir tarih simülasyon merkezi, çocuklar için bazı icatların gösterildiği bilim evi, kış dünyası, kapalı ve açık show alanları, rollar coaster gibi eğlence üniteleri yer alacağını da kaydetti. Uyan "Burası sadece eğlence parkıyla değil AVM'si, konuları ofisleriyle bir çekim merkezi olacak. Bu proje trafiği de rahatlatacak" dedi. Uyan, 4 milyon turist beklediklerini kaydetti.

Kaynak : http://www.sabah.com.tr


vozkan
7 yıl önce - Cum 17 Arl 2010, 23:36

TOKİ HALKALI TEMA PARK İHALESİNİ Mesa Mesken Kantur Akdaş İş Ortaklığı KAZANDI

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) İstanbul Halkalı-Atakent özel proje alanı ile doğa ve eğlence parkı inşaatının arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı işi ihalesinde kararını verdi. TOKİ, Mesa Mesken ve Kantur-Akdaş iş ortaklığının verdiği 405 milyon 275 bin liralık “arsa karşılığı idare payı geliri” ile 1 milyar 885 milyon liralık “arsa satış karşılığı satış toplam geliri” teklifini kabul etti. Bir dönem İstanbul’un çöp havzalarından biri olarak kullanılan Halkalı bölgesi, TOKİ’nin çabaları sonucun Avrupa’nın en büyük yatırım alanlarından birine dönüştü.
Geçen Ağustos’da yapılan ihaleyle İstanbul-Başakşehir Kayabaşı Bölgesi’ndeki eski taş ocağını hafriyat döküm sahasına dönüştürerek 173 milyon liralık gelir elde eden TOKİ, benzer bir başarıyı Halkalı da bulunan eski çöplük alanını Temapark olarak ihale ederek gösterdi. İstanbul’daki arazilerin kıymetini iyi hesaplayan TOKİ, gerçek değerini bulana kadar Halkalı Temapark ihalesini erteledi. Mesa Mesken ve Kantur-Akdaş iş ortaklığının verdiği 405 milyon 275 bin liralık idare payını kabul eden TOKİ, 1 milyar 885 milyon liralık yatırımın da kapısını araladığı ifade edildi.


Atila
7 yıl önce - Pzr 19 Arl 2010, 05:59

Kadir Topbas gibi bir baskan bence Istanbula hic gelmedi, sehir inanilmaz sekilde degisiyor. Ankara 5 yil, ha bire seneye kazmaya vuracagiz, ama ortalikta bir sey yok. Istanbul ise, sessis sedasiz Tema Parkina kavusuyor.osmancık
7 yıl önce - Pzr 19 Arl 2010, 10:14

Benim böyle bir projeden haberim bile yoktu.
Ankara'ya yapılacak Ankara'ya yapıldı derken Ankara'dan ümitler kesildi, İstanbul'da anlaşma imzalandı


vozkan
7 yıl önce - Pzr 19 Arl 2010, 21:39

Halkalı'ya yapılacak olan Temapark için , ABD ve Avrupalı şirketlerle görüşülüyor

Halkalı'ya yapılacak olan Temapark ihalesini TOKİ'ye yaptığı 405 milyon 275 bin TL'lik teklifle kazanan Mesa Mesken-Kantur-Akdaş İş Ortaklığı, Halkalı'ya kurulacak parkın mimari çizimleri için Avrupalı ve Amerikalı şirketlerle görüşülmekte...
Halkalı'ya yapılacak olan Temapark ihalesini TOKİ'ye yaptığı 405 milyon 275 bin TL'lik teklifle kazanan Mesa Mesken-Kantur-Akdaş İş Ortaklığı'ndan açıklama var.
Konsorsiyum adına açıklama yapan MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, Temapark’ı Türkiye'nin bir kazancı olarak nitelendirerdi. Arsa üzerinde 1 milyar 885 milyon TL’lik bir proje geliştirileceğini belirten Boysanoğlu, TOKİ'ye ihale bedeli olan 405 milyon TL'nin yüzde 40'ının peşin olarak ödeneceğini ve kalan bölümün ise beş yıla yayılacağını belirtti.
Söz konusu çok yönlü projenin, Türkiye'de tek, Avrupa'da ise en önemli birkaç projeden biri olarakg österen Boysanoğlu, 1.5 milyon metrekare içinde, 450-500 bin metrekarelik alanda, fuar, ticaret, eğlence ve konut alanlarından oluşan projenin işletilmesi için aralarında İnanlar ve Six Flags firmalarının da bulunduğu, eğlence merkezi alanında konusunun uzmanı ABD'li ve Avrupalı fuarcılık şirketleriyle görüşmelerin devam ettiğini ifade etti.

Çöp işini iyi biliyor
MESA Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Can Aynagöz’de Temapark hakkında bir açıklama yaparak, “Projeye talip olduğumuz alan Halkalı Çöplüğü’ydü. Bunun içi n çöp işlerini iyi bilen Kantur-Ak daş’ı yanımıza ortak olarak aldık . Ortağımız, Ankara Mamak Çöplüğü’nü işletiyor. İhaleye çok ciddi çalıştık. Projemiz Sadece Halkalı’nın değil, tüm İstanbul’un cazibe merkezi olacak” diye ifade etti.


vozkan
7 yıl önce - Sal 21 Arl 2010, 20:38

TEMA PARK için Amerikalı Sixflags firması ile görüşülüyor.
Umarım Amerikadaki benzerleri gibi ülkemize değer katacak bir tesis ortaya çıkar.

http://www.sixflags.com/magicmountain/index.aspxosmancık
7 yıl önce - Pzr 26 Arl 2010, 08:54

Evet sixflags olsun.
Onlar cok guzel ve buyuk roller coaster yapiyorlar.
Turkiye'de benim bildigim kadariyla rollar coaster yok.


Sezgin Cengiz

7 yıl önce - Pzr 26 Arl 2010, 09:28

Eee Türkiyenin 1 numaralı şehrine görkemli bir eğlence parkı(Disneyland) yapılması şart oldu artık değilmi

osmancık
7 yıl önce - Sal 28 Arl 2010, 13:40

Bu başlığın en az bir 5 senesi var. Projenin başlaması veya iptalini duyana kadar 5 sene geçer

Sezgin Cengiz

7 yıl önce - Sal 25 Oca 2011, 17:14

Bugün Disneyland için imzalar atılmıştır ve hayata geçmemesi için artık hiç bir neden kalmamıştır

Alıntı:
"HAYALLERDEKİ TEMAPARK"
Temapark Projesi'nin sadece İstanbul'un değil Türkiye'nin sembol projelerinden biri olacağını vurgulayan Aynagöz, bir milyon 500 bin metrekarelik arsa üzerine konut, alışveriş merkezi, sinema, outlet, hipermarket, otel, kongre merkezi, fuar alanı, hastane, okul ve “hayallerindeki temaparkı” yapacaklarını kaydetti.
Bir dönem İstanbul'un çöp havzalarından biri olarak kullanılan Halkalı bölgesi'nin, TOKİ'nin çabaları sonucunda Avrupa'nın en büyük yatırım alanlarından biri haline geldiği belirtilen açıklamada, 1 milyon 429 bin metrekare büyüklüğündeki eski çöp döküm sahasını 1 milyar 885 milyon liralık yatırım bölgesine dönüştüren TOKİ'nin, bölgeye yapılacak konut ve işletmelerin faaliyete geçmesiyle birlikte on binlerce insana istihdam imkanı sağladığına işaret edildi.

Mesa Mesken ve Kantur-Akdaş iş ortaklığı, 405 milyon 275 bin liralık TOKİ payının yüzde 40'ını peşin, geri kalan bölümünü ise 5 yıl vadeli olarak ödeyecek.


Kaynak: http://ekonomi.haberturk.com/emlak-mortgage/haber ...na-gelindisayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet