Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
erhanthunder
11 yıl önce - Cmt 28 Mar 2009, 13:54
İzmir Üç Boyutlu Kent Rehberi - Harita

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ve insanların harita üzerinde yürüyebildiği, canlı kamera görüntülerinin yer aldığı “İzmir Üç Boyutlu Kent Rehberi”, dünyada bir ilk olacak.İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından uzun soluklu bir çalışma sonucu hazırlanan, Türkiye’nin en kapsamlı ve güncel üç boyutlu Kent Rehberi’nin tanıtıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından “CitySurf” bir Türk yazılım teknolojisi ile hazırlanan yeni İzmir Üç Boyutlu Kent Rehberi hayata geçirildi. Harita üzerine bütünleştirilen canlı kamera görüntüleriyle kentin her an izlenebileceği dünyadaki ilk rehber olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu çalışmanın, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aklı, bilimi ve teknolojiyi kullanarak yürüme yolundaki hizmetleri arasında bir mihenk taşı olduğuna inanıyoruz. Dünyadaki ilk gerçek zamanlı kamera görüntüleri bu rehber üzerinde olacak. Rehber, kentin tanıtımına da katkı sağlayacak. Kentimizin zenginliklerini keşfetmek isteyen gerek yerli ve yabancı turistler, gerekse yatırım yapmak isteyenler için önemli bir arama motoru olacak. Üç boyutlu rehberle, adeta kentin üzerinde sörf yapacaksınız” dedi.

Programı indirebileceğiniz link...

http://www.izmir.bel.tr/UcBoyutluKentRehberi/Izmi ...ehberi.exe

Kaynak.. izmir.bel.tr

Ayhan
11 yıl önce - Cmt 28 Mar 2009, 14:15

Çok güzel bir uygulama, bütün sınırları gösteriyor.

Nokta nokta; arsenik değerleri, hava sıcaklığı, nöbetçi eczaneler görülebiliyor.

mhkose
11 yıl önce - Prş 16 Nis 2009, 05:29

gerçekten çok güzel bir uygulama..İzmir Büyükşehir Belediyesini kutluyorum..Yanlız birşeyi beklirtmeden geçemeyeceğim..Uygulamanın Altyapısını oluşturan program makineyi çok kasıyor..bu da aşırı yavaş çalışmasına neden oluyor..tabii bu bende bu şekil çalışıyor(amd athlon64+ 2800,1.5gb ram)..kurulumda acaba bir yerlerde hata mı yapıyorum..

burak_gultekin
11 yıl önce - Prş 16 Nis 2009, 12:19

Açıkçası ben öyle bi sorun yaşamadım ve çok güzel faydalı gerçekten. Harita eski de olsa her bilgi var belediyeyi tebrik ederim

hüseyin79
11 yıl önce - Prş 16 Nis 2009, 12:40

Her şeyden önce emeği geçenleri tebrik etmek lazım.

Programın eksiklikleri var ama önemli olan başlanması. Eksikler de zamanla giderilir.

Benim dikkatimi çeken bazı eksiklikler şunlar:

1-Program bilgisayarı zorluyor, yavaş çalışıyor (İyi bilgisayarınız yok ise tabii). Kıyaslama yapmak gerekirse örneğin hemen hemen aynı, hatta daha fazlasını sunan Google Earth'te böyle bir yavaşlama olmuyor.

2-Önemli bir eksiklik ise Mac bilgisayarlar için henüz kurulum imkanının olmaması. Sadece PClerde kullanabilirsiniz.

3-Uydu fotoğrafları Google Earth'ten daha kalitesiz.

4-Noktadan adres bulma bölümünde sapmalar olabiliyor.

Benim en çok sevdiğim ise nöbetçi eczaneleri hemen bulabilmeniz.

Tabii İzmir'in neredeyse tamamının 3 boyutlu olarak çizilmesi ortada inanılmaz bir emek olduğunu gösteriyor.

Programın reklamı iyi yapılmadığı için bilen ve kullanan çok az.

Ayhan
10 yıl önce - Sal 13 Nis 2010, 21:44

1950 ve 1996 yılına ait uydu görüntüleri de görülebiliyor...

Mustafa Yıldızel
9 yıl önce - Pts 31 Oca 2011, 11:55

güzel bir hizmet.

Mustafa1980
9 yıl önce - Prş 03 Şub 2011, 21:07

Halen denememiş olanlar varsa tavsiye ederim. Sanki Konak meydanında yürüyormuş gibi hissettim.

Ayhan
9 yıl önce - Prş 03 Şub 2011, 22:32

Uydu görüntüsü 2005 yılından kalma... Yenilenmesi gerek...

realtuncakin
9 yıl önce - Cum 04 Şub 2011, 00:31

Adrese dayalı aramanın yanında bir de ada - parsel bazlı arama olsa, bir de imar planını gösteren bir katman ekleseler tadından yenmeyecek...
Ada -parsel ile aramaya örnek; Manisa Belediyesi'nin hazırladığı kent rehberi:
http://kentrehberi.manisa.bel.tr/manisa/manisa.htm?map.jsp

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet