Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas - Yapılması planlanan projeler
123 ... 131415   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
MEHMET DURAN

9 yıl önce - Cum 27 Mar 2009, 13:47
Sivas - Yapılması planlanan projeler


-OTOGAR PROJESI-

Mevcut terminal eskimiş olup kent imajını olumsuz etkilemekte ve halkımıza sağlıklı hizmet sunamamaktadır.
Kentte yeni gelişim bölgelerinin önünü açacak, imarda düşünülen düzenlemeler ve öngörülen yeni kuzey çevre yolu ile uyumu sağlayacak bir bölgede şehrimizin imajına katkı sağlayacak yeni ve modern bir şehirlerarası otobüs terminali yapılması hedeflenmektedir.(+)

(+)


-MEVLANA KAVŞAĞI-MENDERES CAD. BAĞLANTI TÜNELİ-

Şehrimizde her geçen gün trafik sorunları büyümektedir ve gelecek on yıl içinde belki içinden çıkılmayacak hale gelecektir.
Şehrimizin doğusu ile batısı arasındaki ilişki kopuktur. Yani Orhangazi Mahallesinde çıkan bir vatandaş Mimar Sinan Mahallesine gitmek isterse mutlaka meydana uğramak zorunda kalmaktadır. Buda gereksiz yere merkezde trafik yoğunluğuna sebep olmaktadır.
Bir dizi tedbirleri içeren ulaşım paketimizin ilk basamağı olan Mevlana Kavşağı-Menderes Cad. Bağlantı Tüneli ile Mevlana Kavşağını Yeni Mahalle Kavşağına bağlayarak şehrimizin doğu batı irtibatını sağlayacağız.(+)


-GÜNEY BULVARI-

Şehrin güneyinde bulunan Karşıyaka, Esenyurt gibi bölgelerine kent merkezinden ulaşmak oldukça zordur bu zorluğun ortadan kalkması gerekmektedir.
Ulaşımda ikinci dev adım güney bulvarı; bu bulvarla şehrimizin kuzeyini güneyine bağlayacağız. Karayolları kavşağını Karşıyaka köprüsüne bağlayacağız, böylece bu bölgeye en kısa şekilde ulaşımı sağlamış olacağız.(+)


-YENİ İMAR PLANI-

1984 yılında askıya çıkan imar planı zaman içinde yapılan imar tadilatları ile asıl kimliğini kaybetmiştir. Mahalle içlerinde yeşil alan, pazar yeri, otopark gibi birçok sosyal donatının yapılmasına imkan vermeyen ve şehir kimliğini yok eden bir imar planı haline gelmiştir.
Yeni yapacağımız 1/25.000 – 1/5.000 nazım imar planı ve 1/1000 uygulama imar planı ile;
• Ulaşım sorununu çözeceğiz.
• Sosyal donatılara yer açacak düzenlemeleri yapacağız.
• Yeni yerleşim bölgeleri açarak şehrin merkeze bağımlılığını ortadan kaldıracağız.
• Yapılacak nazım imar planları ile sorunları çözülmüş, bir daha plan tadilatına gereksinim duymayan ve önümüzdeki 100 yıla hitap edecek imar planlarını yaparak Sivas’ın imar sorununu çözeceğiz.(+)


-KADINLAR KÜLTÜR MERKEZİ-

Şehrimizde hanımlarımızın becerilerini artıracak, aile bütçelerine katkı sağlayacak projelerin hızla hayata geçirilmesi gerekmektedir. Daha önce yaptığımız hanımlar kültür merkezi uygulamamızı şehrin çeşitli bölgelerine yaygınlaştıracağız. Bu tesislerde turizmin, ticaretin ve sanayinin alt yapısını oluşturacak el becerileri kazandıracak eğitimler verilecek.

Özellikle el sanatları konusunda çeşitli kurslar açacağız. Hedefimiz; İnsanımıza balık vermek yerine balık tutmasını öğretmek olacaktır. Ayrıca ürettiklerini pazarlama imkanları sağlayacağız.

ASBEST VE PİK BORU DEĞİŞİMİ

2004 – 2008 döneminde toplam 35.909 mtlik eski ve yıpranmış asbest boru değişimi yapılmıştır. 2009-2014 arasında ise 269,363 mt daha borunun değişimini yaparak şehrimizde sağlıksız asbest boru bırakmayacağız. Kesintisiz ve sağlıklı su için çalışmaya devam edeceğiz.(+)


-YENİ BÖLGE PARKI-

Şehrimizde yeşil alan miktarı halen dünya standartlarının altında kalmaktadır. Bazı mahallelerimiz de halen yüz metrekare bile yeşil alan bulunmamaktadır. Geçtiğimiz dönemde yaptığımız gibi bölge parklarının yapımına devam edilmesi gerekmektedir.


Bunun için hem Paşabahçede hem Aksu da çalışmalarımızı sürdürerek buraları genişleteceğiz, ayrıca şehrimizin en az on bölgesinde; bulunduğu bölgedeki birkaç mahalleye hizmet verecek bölge parklarının yapımına devam edeceğiz.(+)

(+)

(+)


-TAZİYE EVİ-(+)

(+)


-AKSU 3. ETAP-(+)

(+)

(+)

(+)


-YENİ BELEDİYE BİNASI-

Kent merkezi aşırı yoğunlaşmış olup mevcut belediye hizmet binası da merkezdeki konumu ile bu yoğunluğu arttırmaktadır. Mevcut hizmet binası ihtiyaca cevap veremediğinden belediye hizmetleri farklı noktalardaki ek binalardan yürütülmekte olup, bu durum belediye bütünlüğünü bozmaktadır. Mevcut bina otopark ve benzeri ihtiyaçları karşılayamadığından sıkıntılar doğurmaktadır.


Kent merkezini yaymak, kentte yeni gelişim bölgeleri oluşturmak, merkezdeki trafik ve benzeri sıkıntıları rahatlatmak ve belediyenin tüm birimlerinin bir arada çalışmasını sağlamak amacı ile Belediye Hizmet Binasını yeni bir bölgeye taşıyarak Sivas’ın imaj değerini artıracak prestij bir bina yapacağız.(+)

(+)-YENİ TOPTAN SEBZE HALİ-

Mevcut sebze hali ihtiyaca cevap veremez duruma gelmiştir. Hal esnafımız ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Mevcut hal bulunduğu noktada şehir içinde trafik yoğunluğuna sebep olmaktadır. Mevcut hal içerisindeki araç trafiğini kaldıramamakta ve hal içerisinde kilitlenmeler olmaktadır.
Bahsedilen tüm bu sıkıntıları gidermek amacıyla yeni bir toptan sebze hali yapacağız. Yapacağımız yeni hali, şehrimizin gelişimine ve kent merkezindeki yoğunluğun dağılmasına katkı sağlayacak bir bölgede yapacağız. Esnafımızı ve şehir merkezini rahatlatacağız.(+)Not: Bursa Sebze Halinin Projesi uygulanacak

-ŞEFKAT KONAĞI VE HOBİ BAHÇELERİ-

Şehrimizde bakıma muhtaç olmayan yaşlılarımızın zaman geçirecekleri ve kendilerini yalnız hissetmeyecekleri bir tesis bulunmamaktadır.
Yapacağımız Şefkat Konağı ile bu konuda ihtiyaç duyulan tesisi yapacağız. Yaşlılarımız sabah evlerinden alınarak bu tesiste misafir edileceklerdir. Bu tesiste spor, eğlence, sağlık, ve yemekhane gibi birimler olacak, yaşlılarımız bu imkanlardan faydalanacaklardır. Bünyesinde hobi bahçeleri, sohbet odaları, küçük bir gösteri salonu bulunacaktır. Yaşlılarımız kendi yaşıtları ile bir arada olacaklar ve yalnız kalmayacaklar, akşam ise tekrar evlerine bırakılacaklardır. Bu proje ile şehrimizde yaşlılarımızın gönlünce vakitlerini geçirebilecekleri bir tesisi Sivas’a kazandıracağız.(+)


-KIZILIRMAK ÇEVRE DÜZENLEMESİ-

Bir kültür ırmağıdır Kızılırmak. Bir Anadolu rüzgarıdır Kızılırmak. Çeşitli medeniyetlere şahitlik yapmış acı tatlı birçok anıyı bağrında yaşatan Kızılırmak’ın Sivas’tan ayrılığına ve terkedilmişliğine son vereceğiz. Bütün dünya kentlerinde; ketin yaşamına ve kültürüne damga vuran nehirler gibi Sivas’a ve Sivas’ın kültürüne de Kızılırmak mührünü vuracak. Hak ettiği özeni ve değeri alacak.
İşite bunun için yaptığımız çevre yolunun kuzeye taşınması ve güney bulvarı gibi projelerle Kızılırmak’ı Sivas’la buluşturacağız ve Kızılırmak çevresinin düzenleme projesine başlayacağız ve bazı bölgelerde bu değişimin ilk adımını atarak düzenlemeleri yapacağız. Aksuyu Sivas’ın Haliç’i, Kızılırmak’ı ise Sivas’ın boğazı yapacağız.

-KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ-

Şehrimizde birçok yerde artık günümüz ihtiyaçlarına cevap veremeyen sağlıksız yapılardan oluşan bölgeler bulunmaktadır. Bu bölgeler hem içinde yaşayanları rahatsız etmekte hem de şehir dokusunda sıkıntılar oluşturmaktadır.
Şehir içinde bu tür sıkıntılı bölgeler olan Eski Sanayi Bölgesi, Buğday Pazarı, Açık Sebze Hali gibi bölgelerde kentsel dönüşüm uygulayacağız. Buralarda o bölgenin ihtiyacına cevap verecek sosyal donatıları içeren ve o bölgenin insanına daha kaliteli bir çevre sunacak olan dönüşümleri gerçekleştireceğiz. Bazı bölgelerimizde yüzyılın projesi eko kentler oluşturacağız.(+)


-YENİ TOPLU KONUTLAR-

Geliri olmayan insanımızı, başını sokacak bir yuvaya kavuşturmanın ve şehrimizde nitelikli konutlar yapılmasının gerekliliğine inandık.
İşte bu amaç doğrultusunda arsa üretip buralarda TOKİ ile işbirliği yaparak hiç geliri olmayan insanımızı yuva sahibi yapacağız. Ayrıca bazı bölgelerimizde üst gelir grubuna hitap edecek bölgeler oluşturup buralarda yüksek kalitede binalar yapılmasına imkan sağlayarak şehrin mimari kalitesini artıracağız, hem de müteahhitlerimize yeni iş imkanları sağlayarak şehrimizin ekonomisini canlandıracağız.(+)-METROBÜS-

Şehrimizin nüfusu arttıkça mevcut toplu taşıma sisteminin yeterli olmayacağı ve sorunlar yaşanacağı bir gerçektir. Kaldı ki bazı bölgelerde şimdiden toplu taşıma konusunda sorunlar çıkmaya başlamıştır. Bu konuda geç kalmadan adımlar atılması gerekmektedir.
İşte ulaşımda 5., toplu taşımda 2. dev adım metrobüs; şehrimizde yeni açacağımız yollarla bir toplu taşım arteri oluşturup bu arter üzerinde ring yapacak metrobüsleri hizmete sokacağız. Bu proje ile hem toplu taşımada sorunlar yaşayan bölgelerin sorununu çözeceğiz hem de şehrimizin 300.000 den 1.000.000 nüfusa kadar ihtiyacı olacak toplu taşım hizmetini modern ve sağlıklı bir şekilde sağlamış olacağız.(+)-KATLI OTOPARKLAR-

Kent merkezinde araç parkları, trafiği içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir. İnsanımız aracını park edecek bir yer bulamamakta ve zorunlu olarak yol kenarlarına park etmekte bu durum ise hem trafiği aksatmakta hem de çok kötü görüntüler oluşturmaktadır.
Ulaşımda 4. dev adım katlı otoparkların yapımı; kent merkezinde en az iki adet katlı bölge otoparkını yapmayı hedefliyoruz. Bunların yerlerini tespit ettik ve önümüzdeki dönemde bu otoparkları yaparak araç park sorununu çözmede dev adımlar atacağız.(+)


-KUZEY ÇEVRE YOLU-

Şehrimizin güneyinden geçen çevre yolu şehrimizi ikiye bölmüş adeta güneyi ile kuzeyi arasında bir set olmuştur. Çevresinde oluşan yapılaşma ile adeta bir şehir içi yol haline dönüşmüştür.
Ulaşımda üçüncü dev adım Kuzey Çevre Yolu ile şehrin bu bölgesinde yeni yerleşim alanları üreterek bu bölgede bulunan yaklaşık on beş mahallenin hızla gelişmesini sağlayacağız. Bu çevre yolu ile şehrimize yeni imar alanları ve yepyeni bir şehir kazandıracağız.(+)


Kaynak: samiaydin.com/Sivas Belediye Başkanı


eyup58
9 yıl önce - Cmt 04 Nis 2009, 22:48

Malesef resimlerini yayınladığın ESKİ BAŞKAN Sami AYDIN'ın projeleri yapılamayacak.Çünkü Sami AYDIN seçimi kaybetti.Umarım yeni belediye başkanımız Sivas'ın ufkunu açacak yeni projeleri hayata geçirir.

Fatih C1
9 yıl önce - Pzr 05 Nis 2009, 23:34

Yeni gelen başkan sırf duygusal bir yoğunluğun sonucu seçilmiştir. Ben hiçbirşey beklemiyorum kendisinden. İşsizliği bitirecem türünden klişe laflardan başka somut birşey koyamadı ortaya. Sivas için kaybedilmiş koca bir 5 YIL. Allah akıl fikir versin bizim insanlarımıza.beratdemir
7 yıl önce - Pzr 05 Eyl 2010, 15:29

Şu anda ki belediyenin startını vermiş olduğu projeler :

1. Atatürk Caddesi düzenleme projesi ( 1 ay içinde biteceği düşünülüyor. )
2. Aksu 3. etap projesi ( Bu proje de 2- 3 ay içerisinde bitecek. )
3. Çorapçı Hanı Restorasyon projesi ( restorasyon başlamıştı, fakat anıtlar kurulu tarafından durduruldu, cuma günü tv de açıklama yapan belediye başkanı restorasyonun bayramdan sonra yeniden başlayacağını söyledi.)
4. Kolağası Konağı restorasyonu ( restorasyon başladı, 2 ay sonra restorasyon tamamlanacakmış)
5. Sıcak çermiğe 2 adet kapalı yüzme havuzunun temeli atıldı, sene sonuna kadar biter.
6. Selçuklu bölge parkına start verildi, iş bitmek üzere.
7. Selimiye bölge parkı bitti.
8. Asbest boruların değişimi devam ediyor.
9. İmar revizyon çalışmalarına başlandı.
Belediyenin 2011 de yapmayı planladığı projeler ise şunlar

1. Sıcak çermiğe 4 veya 5 yıldızlı otel
2. Şimdiki terminal arazisinin satışı ( 2010 yılı sonuna kadar satmayı planlıyor) ve orada avm- 5 yıldızlı otel ve stüdyo tarzı konut yapımı
3. Eski fuar alanını imara açmak
4. Ulu cami çevresindeki kamulaştırmaları tamamlayarak Vakıflar bölge müdürlüğüne teslim etmek
5. Paşabahçe mesire alanını daha da büyültmek
6. Kentsel dönüşüm projeleri gibi projeler.

Daha başka projeler de var da, onları da zamanla yazarız inşallah.


ismail özçelik
7 yıl önce - Pzr 05 Eyl 2010, 15:50

Yeni belediye 2 km yol yapıyor, ertesi gün tekrar söküyor. Neden yol tek yönmüş çıkış yanlış, engelli geçişi yok... Kısacası plan-program yok. Ne kadar Sivas'ın gelişmesini istesekte herşey lafta. Sayın Doğan Ürgüp ne kadar iyi niyetli olursa olsun, ekibi bu işi bilmiyor. En azından eskiyi örnek alsalar.
Sıcak Çermik yapılmışmış, eski hali daha güzeldi. Ama paşabahçe için kimse eski hali daha güzel demedi. Bence başkan durup bir düşünmeli. Attığım maile cevap gelmez, gelsede seni ilgilendirmez gelir. Ben Kayseri'den bilgi isterim hemen gelir. Ne kadar gelişmiş bir hizmet anlayışı!!!
Denizli Belediye başkanı uçak için koşar, bizimki uçak benim sorumluluğum değil der. Borajet İzmir-Sivas uçsa kötü mü olur? Doluluğu daha önceden garanti hat.


beratdemir
7 yıl önce - Sal 07 Eyl 2010, 21:10

MUHTARLARLA İFTAR YEMEĞİ…

Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, mahalle muhtarlarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi. Belediye çalışmaları hakkında muhtarlara bilgiler veren Başkan Ürgüp, göreve geldikleri bir buçuk yıllık sürede altyapı, su, yol, kaldırım ve asfalt gibi hizmetleri Sivas’ın hemen her mahallesine götürmek için olağanüstü gayret gösterdiklerini söyledi.
Paşafabrikası Kütük Ev’de mahalle muhtarlarına iftar yemeği veren Başkan Ürgüp, Sivas’ın sadece İstasyon ve Atatürk Caddelerinden ibaret olmadığını her fırsatta ifade ettiğini belirterek, Karşıyaka’daki bir caddenin de en iyi hizmeti almaya layık olduğunu vurguladı.
Sivas’ın bir Anadolu şehri olduğunu ifade eden Başkan Ürgüp, ramazan ayında yapılan kültürel faaliyetlerin yanı sıra sportif etkinliklerin de ilimiz turizmi için son derece önemli olduğunu söyledi.
Belediye’nin bir insanın doğumundan ölümüne kadar her işi ile ilgilenmek durumunda olduğunu ifade eden Başkan Ürgüp, “Biz bu işten bıkkınlık göstermeyiz. Ama siz muhtarların desteği olursa, elbirliği ile işler daha kolay çözülür. Biz yönetim olarak siyasi partilerin hiçbiriyle bir sorunumuz yoktur.”dedi.

Gündeme yönelik değerlendirmelerde bulunan Başkan Ürgüp, Akdeğirmen Mahallesindeki halı fabrikası’nın otopark yapılması teklifinin Ak Parti Sivas Milletvekili Mustafa Açıkalın’dan geldiğini kaydeden Başkan Ürgüp, teklifi memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Başkan Ürgüp, İl Genel Meclisi’nin tahsisinin ardından konuyu Belediye Meclis gündemine alacaklarını ifade etti.
Belediye çalışmaları hakkında muhtarlara bilgi veren Başkan Ürgüp, “Şehir içerisindeki parka bahçeye çok önem veriyoruz. Yukarı Tekke Mezarlığı’nın altındaki 48 dönümlük alan da park olacak. Bu yıl 3’ü büyük bölge parkı olmak üzere toplam 15 park yaptık. Aksu’nun devamını yapıyoruz. Yeni mermer çeşmeler yapacağımız Yukarı Tekke ve Halifelik Mezarlığı’ndaki eski mezar taşlarını okutturacağız.
Şehrin yarısında tatlı su çeşmeleri var. Diğer yarısının ihtiyacını da taşıyarak karşılamaya çalışıyoruz. Baraja terfi hattı yapılırsa, çeşmeden akan sular, kireci azalmış, biyolojik arıtmadan geçirilmiş içilen su haline gelecek.
Sayın Milletvekilimiz Mustafa Açıkalın ile istişare halinde, 4 Eylül Barajı’nın etrafında koruma alanı oluşturacağız. 15 – 16 milyon (trilyon) civarında paraya mal olacak bu çalışmanın yapılması için hükümet desteği çok önemlidir. Bunun yüzde 75’ini hibe ile karşıladığımızda, geri kalanına da inşallah bir formül bulağız.

Sıcak Çermik alanı düzenlendi. Bir yatırımcı gelecek. Belki iki yatırımcı olacak. Şehir içinde Otobüs Terminal’ine bir otel, bir alışveriş merkezi yapımı için arsa üretimi devam ediyor. Eski fuar alanın imarı devam ediyor.
Kış döneminde başlamayı planladığımız Eski Sanayi ile Karşıyaka Köprüsü’nün bağlantı yollarını bahara kadar bitirmeyi düşünüyoruz” dedi.
Sivas Belediyesi’nin ekip olarak gece gündüz çalıştığını kaydeden Başkan Ürgüp, Atatürk Caddesi’nde 5 ayrı kurumun iş yaptığını belirterek, bu sebeple ortaya çıkan aksaklıkların tamamlanmasının ardından orada güzel bir yürüyüş alanı oluşacağını söyledi.

Çorapçı ve Kolağası konaklarında restorasyon çalışmalarının başladığını belirten Başkan Ürgüp, Kadir Gecesi’ndeki sahur programında Ulu Cami’de olan yoğunluğu gördükten sonra çevre düzenlemesi çalışmaların bir an önce başlatacaklarını ifade etti.
İftar yemeğinde bir konuşma yapan Muhtarlar Derneği Başkanı Duran Koç ise Sivas Belediyesi’nin çalışmalarından dolayı Belediye Başkanı Doğan Ürgüp’e teşekkür etti.
Belediye Başkanı Doğan Ürgüp’ün Paşafabrikası Kütük Ev’de verdiği iftar yemeğine, Belediye Başkan Yardımcıları Yılmaz Uysal, Hayri Köse, Mustafa Çimen ve Mehmet Avcı ile mahalle muhtarlar katıldı.beratdemir
7 yıl önce - Çrş 15 Eyl 2010, 18:52

Çalışmalar 2011’de start alacak

Sivas Belediyesi gelecek yıl Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Perakende Sebze Hali başta olmak üzere birçok önemli projeyi hayata geçirmeyi hedefliyor. Kış döneminde birçok proje ve çalışma ile ilgili hazırlıklarını tamamlamayı hedefleyen Sivas Belediyesi'nin, 2011 yılında ciddi bir performans sergilemesi bekleniyor.

ERSAN ARSLAN
Sivas Belediyesi kış döneminde kentin sorunlarının çözümü ve çeşitli çalışmalarla ilgili gelecek yıl yapılacak projelerin alt yapısını hazırlayacak.
Perakende Sebze Hali'nden Şehirlerarası Otobüs Terminali'nin bulunduğu alanda yapılması planlanan çalışmalara kadar birçok önemli konuda, çalışma yürüten belediye, bu projelerle ilgili çalışmalarını tamamlayarak 2011 yılında hayata geçirmeyi hedefliyor.
Sivas Belediyesi'nin gelecek yıl başlamayı planladığı önemli projelerin başında Yeni Şehir bölgesinde bulunan Şehirlerarası Otobüs Terminali bulunuyor. Burada büyük bir alanda, alışveriş merkezinden 5 yıldızlı otele kadar bir çok farklı yatırımın yer alacağı bir kompleks oluşturmayı planlayan belediye, bu projeden ciddi bir gelir elde etmeyi de hedefliyor.

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL BAŞLAMAK İSTİYORUZ”

Belediye olarak gelecek yıl hayata geçirmeyi hedefledikleri çalışmalarla ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Çınargil, Sivas'ın önemli sorunlarının çözümü ve yeni projelerin hayata geçirilebilmesi için yoğun bir çalışma temposu içinde olduklarını söyledi.
Gelecek yıl ciddi projelerin startını vermek istediklerini belirten Çınargil, bunların arasında en çok önem verdikleri çalışmalardan bir tanesi olan Şehirlerarası Otobüs Terminalinin de bulunduğunu söyledi.
Çınargil, “Önümüzdeki sezonda şehirlerarası terminal ile ilgili çalışmamıza başlamak istiyoruz. İhale süreci var biliyorsunuz, ihalesini yapacağız. Orada bir terminal işi bizim sorumluluğumuzda ama bir alışveriş merkezi yapacağız.
Alışveriş merkezi için daha önce planlanan alan 53 bin metrekareye çıkarıldı. Belki onun bir kısmını ayırt etmek suretiyle 30 bin metrekareye yakın bir bölümünü söyleyeceğim şeyler için kullanabileceğiz.
Orada ciddi bir alışveriş merkezi ve bir de otel entegrasyonu ile Sivas'a şaheser bir yapıt kazandırmak istiyoruz.
5 yıldızlı bir otel düşünüyoruz. O alan imar tadilatları ile birlikte ihaleye çıkarılacak satışa arz edilecek. Buradan belediyemize hem ciddi bir kaynak oluşturacağız. Hem de şehrimize ciddi sosyal mekânlar kazandıracağız. Bu projeyi biz sadece oradaki esnaflarla değil, toplumun her kesimi ile konuşup tartışıyoruz ve olumlu destek alıyoruz” dedi.

“KIŞ DÖNEMİNDE PLANLAMA YAPACAĞIZ!”

Bu kış döneminde kentte hayata geçirmeyi hedefledikleri proje ve çalışmalarla ilgili plan ve proje çalışmalarını titizlikle yürüteceklerini dile getiren Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Çınargil, proje ve fikirlerin toplumun hemen her kesimi ile istişare edildiğini ve edileceğini de söyledi.
Çınargil, “İnşallah bu kış ayı içerisinde şehrin çözüm bekleyen, Perakende Sebze Hali gibi, eski sanayi çarşısı gibi, eski buğday pazarı gibi konular en azından istişare edilecek. Bir kısmının planı projesi hazırlanıp belki yeni sezonda imalata geçilecek şekilde düzenlemeler yapılabilir.
Bir kısmının da geleceğe yönelik, o bölgelerdeki sorunların giderilmesine yönelik istişare ve alt yapı çalışmaları tamamlanmak suretiyle en azından belirli bir süreç başlatılmış olacak.” şeklinde konuştu.

PERAKENDE SEBZE HALİ

Perakende Sebze Hali ile ilgili süreç ve gelinen nokta hakkında da açıklamalarda bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Çınargil, çalışmaların önemli derecede ilerlediğini ve belirli bir olgunluğa ulaştığını söyledi.
Çınargil, sözlerini şu şekilde noktaladı:
“Bu süreçle birlikte biz müteaddit defalar toplantılar yaptık. Bu toplantıların bazılarında bizden daha müşahhas çalışmalar istediler. Mesela bir vatandaşımız dedi ki, ‘dersinizi çalışmış olarak gelmelisiniz buraya' neydi onun ders çalışmaktan kastettiği şey, bir proje var mı ortada? Ne yapıyoruz, kaça alıyoruz, kaça satıyoruz? Gibi bir somut bir şeyler görmek istiyorlardı.
Tabi bu somut çalışmaları yapabilmek için ciddi maliyetler üstleniyorsunuz. Biz bu kurulun 10 kuruşunu, 5 kuruşunu doğru harcamak istiyoruz. Kaynak tasarrufundan, harcama kalemlerindeki hassasiyetlerimizden kaynaklanan belediye bütçesinde çok ciddi artılar olduğunu da 15 ay boyunca görmüş durumdayız. Onun için bir niyetleri anlayalım, yapılmak isteneni taleplere göre oluşturalım. Bunun için beklemiştik. Nitekim bize Perakende Sebze Hali'nin yenilenmesi fikri ağırlıklı olarak sunulduğu için buradaki mülkiyet sahiplerinden özellikle. Yap yıkılsın, yeniden yapılsın. Daha güzel, daha modern, ‘daha güzel bir şey yapılsın’ fikri ön plana çıktığı için biz bu doğrultuda belediyemiz, yeni ismi ile Plan Proje Müdürlüğü, oradaki mimarlarımızla bir proje çalışması yaptık. Proje çalışması ana hatlarıyla hazır durumda. Önce bir rolöve planı çıkarttık. Rolovenin sonunda oranın mimari projesini çıkartık ve Anıtlar Yüksek Kurulu ile de görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Onların tarihi eser hassasiyeti, yükseklik, çekme mesafeleri gibi konulardaki teknik değerlendirmelerini aldıktan sonra da burada, tekrar mülkiyet sahipleri ile görüşeceğiz ve diyeceğiz ki buradaki tablo bu, buradaki imalatı a, b, c metotları ile yapabiliriz, tercihlerini isteyeceğiz. Nedir? Belediye mülkiyeti var, şahıs mülkiyeti var. Ortaklaşa bir şey olması lazım. Hepsini biz, yaparsak onlara düşecek maddi mükellefiyetler söz konusu olacak. Müteahhit firmalara verirsek, bunun statüsü, şekli belli olacak gibi bir restorasyon veya yeniden yapma süreci takip ediliyor. Çalışmalarımız belirli bir olgunluğa geldi.”

KAYNAK : SİVASIN SESİ


beratdemir
7 yıl önce - Çrş 15 Eyl 2010, 20:27

Atatürk caddesinde çalışmalar Eylül sonunda tamamlanacak

Sivas Belediyesi tarafından Ramazan ayından önce Atatürk Caddesi’nde başlatılan kaldırım ve yol yenileme çalışmaları Eylül ayı sonunda tamamlanacak.
4 Yol Kavşağından başlayan çalışmalar kapsamında ilk olarak kaldırımların yenilenmesi ile start alan çalışmaların ilk etabı tamamlandı, diğer etabı ise ay sonunda tamamlanacak.
Çalışmaların son durumunu gazetemize değerlendiren Belediye Başkanı Doğan Ürgüp,
“4 yol kavşağından başlayan çalışmaların ilk etabını tamamlamış bulunuyoruz. Çalışmaları sadece Sivas Belediyesi yapmıyor aynı zamanda Tedaş, Telekom ve Sidaş’ta çalışıyor. İstenmeyen sebeplerden dolayı bazı gecikmeler yaşandı ama vatandaşımızı Eylül ayı sonunda rahata kavuşturacağız” dedi.
Atatürk Caddesindeki çalışmaların ilk etabını ramazan bayramına kadar bitireceklerini söylediklerini ifade eden Başkan Ürgüp “Atatürk Caddesindeki çalışmaların ilk etabını ramazan bayramına kadar bitireceğimizden bahsetmiştim Celal Bayar kavşağına kadar olan kısmı bayramdan önce trafiğe açtık. Şimdi ekiplerimiz halifelik mezarlığına doğru olan alan üzerinde çalışıyor. Yenileme çalışmalarımızı ay sonuna kadar tamamlamaya çalışacağız. Çalıştığımız alan zor bir alandır işin uzadığının bizde farkındayız. İşçiler çalışırken MOBESE hatlarına zarar verdiler. Buda oradaki işi 1 hafta kadar uzattı. Ben yine halkımıza gösterdiği sabırdan dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Yenileme çalışmaları kapsamında ilk olarak kaldırıma dekoratif olarak döşenen küçük kesme taşların verdiği rahatsızlığı kendilerinin de fark ettiğini kaydeden Başkan Ürgüp “Atatürk Caddesi’ndeki kaldırımların kışın kaymasını engellemek amacıyla o taşları kullandık. Taşlar orijinal ve pahalı taşlardır. Bunun farkında olarak çalışmalar esnasında taşları döşedik. Ancak daha sonra bu taşları tekrar sökerek yerine kaldırım taşı döşedik” dedi.
Diğer taraftan kaldırıma dekoratif olarak döşenen küçük kesme taşların sökülerek gelecek yıl başka taşlarlarla değiştirileceği öğrenildi.


Kaynak : Hürdoğan


beratdemir
7 yıl önce - Cmt 25 Eyl 2010, 17:21

BELEDİYE’YE 16,5 MİLYON TL’LİK KREDİ

Belediye Sivas’a gelen kaynağın yerel yönetimlere dağıtıldığı yer olan iller bankasından 16 milyon 405 bin Türk lirası kredi çekti. Yani bir diğer deyişler iller bankasına yaklaşık 16.5 milyon Türk lirası yani eski parayla 16 buçuk trilyon borçlandı. Belediye 2010 yılı itibariyle iller bankasından 7 milyon 500 bin Türk lirası kentsel dönüşüm,6 milyon 405 bin Türk lirası makine ikmal araç gereç alımı, 2 milyon 50 bin Türk lirası da kamulaştırma bedeli için kredi çekti.

Öte yandan bunların dışında belediye tarafından iller bankasına 1.5 milyon Türk liralık bir kredi başvurusunda daha bulunuldu. Bu parada park ve bahçelerde kullanılmak üzere araç ve gereç alımı için kullanılacak. Bu kredinin kullandırılıp kullandırılmayacağı ise henüz netlik kazanmadı.

KAYNAK : TV 58


beratdemir
7 yıl önce - Pzr 26 Eyl 2010, 21:32

BAŞKAN ÜRGÜP KANAL 58'İN SORULARINI CEVAPLADI...

Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Kanal 58 Muhabiri Özlem Arslan’ın Yenişehir Fuar alanı Projesini ve Kentsel Dönüşümle ilgili sorularını cevapladı.
Başkan Ürgüp, “Alışveriş Merkezleri alanı Fuar alanı içerisinde değil. Alışveriş Merkezleri alanı şu andaki terminal binamızın ön kısmını planlayarak terminali öne çekerek yeni bir terminal yaparak 27-28 bin hatta 30 bin metre alana bir alışveriş merkezleri arsası oluşturup bu alışveriş merkezleri arsasını ihale yoluyla satarak burada yeni bir alışveriş merkezi yeni tabiriyle AVM yapılmasını sağlayacağız” dedi.
Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, “Ayrıca o alanda alışveriş merkezinin dışında 20 dönümlük bir alan daha ortaya çıkıyor yine bu terminal alanı içerisinde burada da 5 yıldızlı bir otel, iş alanları, ofis alanları veya rezidans dediğimiz alanların oluşması mümkündür” dedi.
Başkan Ürgüp, “Asıl önem verdiğimiz terminal alanında bir alışveriş merkezine ihtiyaç vardır. Bu iş şeffaf bir süre içerisinde yapılacak, Ekim ayında toplanacak Meclis’e sunacağız. Takdir meclisimizin, meclisten geçtikten sonra encümene gelecek, encümen bir fiyat tespit komisyon kuracak daha sonra kamuoyuna açıklanacak. Yıl sonunda ve yıl başında satışa çıkaracağız.
Gerek şehir içinden gerekse şehir dışından bir takım firmalar gelip bu işe girdiği takdirde ihale süreci netleştiğinde alışveriş merkezi süreci başlamış olacak” dedi.
Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, “Eski fuar alanına, her hangi bir ticari alan düşünmüyoruz. Orayı konut ve 110-140 metre arasında yeşil alan düşünüyoruz. Belediyemizin 80-90 dönüm civarında bir alanı var. Bir miktar Milli Emlak alanı, bir miktarda özel teşebbüsün alanı var.
Özel teşebbüs alanı 280-320 bin metre kare farklı alanlarına göre değişen bir alan var. Bu alanı biz konuta açmayı düşünüyoruz onlarla görüşüp yüzde 43 mutabakat sağladık genel manada fiilen anlaştık işi resmiyete döküp hak sahiplerinden belgeler alarak bu belgeler nezninde hareket edeceğiz. Oraya bir buçuk yoğunluk vererek bir buçuk emsal dediğimiz bin metre kareye bin beş yüz metre kare inşaat yapılması şekliyle bu haliyle düşündüğümüz zaman değerlendirecekleri alan 280 bin metre kare alanın yüzde 43’ü civarında gerçekleşecektir. Bu alanın içerisinde bir buçuk emsal düşünürseniz yoğun bir inşaat alanı olmayacaktır.
Dolayısıyla bütün alanı düşündüğümüzde 400 bin metre kare civarında bir alandır burası bu alanın sadece 3’te birini yaklaşık 170-180 bin metre karelik bir alan inşaata açılmış oluyor. Yeşil alan mantığı var. Uygunda bir plan yapmış olacağız” dedi.
Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, “450 bin metre kare alanın yeşil bir alan olmasını isterim. 300 bin metre karelik alanın hak sahipleri alanını kim kamulaştıracak. Bunun istimlak parasını kim ödeyecek. İstimlak edip kamulaştırdık buraya kaç trilyon para harcayarak yeşil alana dönüştüreceğiz. Yeşil alana dönüştürdüğümüz takdirde 450 bin metre kare alanı nasıl koruyacağız.

İçerisinde insan olmayan, içerisinde konut olmayan bir alanın korunması kolay değildir. Türkçemizde bir laf vardır derler ki, “Bekara karı boşamak kolaydır” orada bizim arsamız olsaydı geçen “Halk Günü”nde bir hanım efendi geldi. 100 senelik bir dava diyor. Sivas kamuoyunun da bildiği kadarıyla 30-40 senelik bir dava var burada. Nesiller değişiyor, insanlar değişiyor 460 tane hissedar var şu anda bu hissedarları karşılarına alacaklar arkadaşlarımız bu manada mağduriyet yine devam etmiş olacak. Burada biz Mimarlar Odamızı konu dışında bırakmak istemiyoruz. Kendileriyle görüşmelerimiz sürüyor. Bir toplantı da bizim belediye heyetimizden Belediye Başkan Yardımcımız Ömer Faruk Çınargil’le birlikte bir grup onlardan da bir grup bir araya gelip konuyu görüşecekler. Bu konuda dava açılmasının gerekli olduğunu düşünmüyorum. Dava açarlarsa da yapacak bir şey yok. Bu konu makul bir şekilde kamuoyuna yansırsa davaya gerek kalmadan çözüleceğini düşünüyorum. Geri adım atmayı düşünmüyoruz gereğini yapacağız. İş hukuka kalırsa da hukuk karar verecektir. Bu durum tekrar yeni mağduriyetleri gündeme getirecektir. Bu kadar insanın mağduriyetini kimsenin göze almaması gerekliliğini düşünüyorum” dedi.

Kanal 58 muhabiri Özlem Arslan’ın AVM Projesi daha önceki Belediye Başkanı Sami Aydın döneminde de vardı ama proje hayata geçirilemedi sorusuna da açıklık getirdi.
Başkan Ürgüp, “Daha önceki projeyle bizim projemiz aynı değil biz terminali koruyoruz. Ticaret Odası ve Mimarlar Odasının itiraz sebebi terminalin yerinin değişmesiydi. Terminal yerinde kalacak daha modern bir terminal olacak 33 bin metre kare alana terminal yerleşecek.
Demiryolunun da o tarafa geçeceği düşüncesi ve bilgisine sahibiz. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları planlamasını yapıyor, Belediyemizden de görüş alıyorlar. Mahkemenin olayı bozma gerekçesi şu anda bizim için geçerli değil. Bozma gerekçesi 5 yıllık statejik planda olmama nedeniydi bu bizim planlarımız içerisinde var” dedi.
Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, “Biz orada terminal olacak, köy garajları, halk otobüsleri sistemi, itfaiyeyi de muhafaza ediyoruz. DEMO’nun da yerinde oynama yapacağız. DEMO’yu da daha iyi bir alana koymayı planlıyoruz. Onun yerinde alan kalıyor. Yani olmayan yerden 50 bin metre kare alan çıkarmış oluyoruz. Sivas ekonomisi için, Sivas Belediyesi için bu ciddi bir katkıdır. Bu manada bizim terminal alanıyla ilgili her hangi bir endişemiz yoktur ” dedi.
Kanal 58’in Kentsel Proje hakkındaki sorusuna da değinen Başkan Ürgüp, hak sahipleriyle anlaşabileceklerini fakat TOKİ’yle anlaşma sağlayamadıklarını fakat son noktayı koymadıklarını önümüzdeki hafta içerisinde ilgili Başkan Yardımcımı ve Milletvekillerimizden (TBMM Plan Bütçe Komisyon Başkanı) Mustafa Açıkalın’la Ankara’ya gidip birlikte TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktarla görüşeceklerini dile getirdi.

Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, “şartları lehimize çevirmemiz gerektiğini söyledi. Sivas için bütün olduğumuzu TOKİ’yle anlaştığımızda halkla da anlaşabileceğimize inanıyorum” dedi.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET