Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eskişehir'in Trafik Sorunu
« önceki   1234 ... 303132   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3

Büyükşehir belediyesi neden yol ve kavşak yapımını ikinci plana almıştır;
Eskişehir'in daha önemli sorunları olduğu için 13.9%  13.9%  [20]
Eskişehir'in yerleşimi nedeniyle zor bir yatırım olduğu için 40.3%  40.3%  [58]
Eskişehir için böyle bir sorun yok 45.8%  45.8%  [66]
Toplam Oy : 144

murat_

8 yıl önce - Çrş 18 Mar 2009, 21:48

Eskişehir' de Trafik problemi yok demek imkansız arkadaşlar. Şu bir gerçek ki Türkiye' de en problemli trafiklerden birine Eskişehir Sahip.

Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi, Atatürk Bulvarı, Yunus Emre Caddesi gibi Merkezi yerler günün erken saatlerinden gecenin geç vakitlerine kadar çok yoğundur. Bunu Eskişehir' yaşayanlar çok iyi bilir. Özellikle Atatürk Lisesinin Önü, Jandarma Gazinosu Kavşağı, Kanatlı AVM önü çok yoğundur ve hatta keşmekeş hale gelir. Dakikalarca trafik ışıklarında beklersiniz, kuyruklar oluşmuştur. Yine Muttalip Caddesinin Köprüden Bu tarafta kalan yakası ( şehre yakın olan yer "adı aklıma gelmedi afedersiniz " )gibi bölgeler oldukça yoğundur. Bir çare bulunması şart.

Alıntı:
"Büyükerşen şehri heykeller ile süsleyeceğim diye kavşak yapmayı aklına bile getirmedi"

Kesinlikle yanlış bir tespit. Büyükerşen' in Eskişehir' e kazandırdıkları ortada. Trafik Problemini ortadan kaldırmak için çok uğraştığı da bir gerçek. Kanımca Eskişehir şehir merkezinin "maalesef" çarpık bir şekilde yerleşmesinden dolayı Trafik Problemine çözüm bulunamadığı kanaatindeyim.

gökhan demirci
8 yıl önce - Çrş 18 Mar 2009, 22:04

sorun ne yollarda ne ışıkta. sorun kurallara uymayan insanlarda dostum. taş köprü caddesinden atatürk caddesine tren garı yönüne dönüş yani sola dönüş yasak. dinleyen kim ? kurala uyan kim ? hiçkimse! aynı şekilde atatürk caddesinde stadyum tarafından yine taş köprü caddesinde sola dönüş yok. takan kim ? hiçkimse! lütfen çuvaldızı kendinize batırınız önce. normal şartlarda herkes kurallara uysa 3 dk lık yol. ben abartıldığı gibi 20-25 dk da gitmiyorum o mesafeyi. hergün kullandığım bir güzergah. iş yerim köprübaşında evim atatürk bulvarında. sadece tıkanıklığı şair fuzuli de yaşıyorum akşam saatlerinde. onunda sorumlusu yine araç sahipleri. çünkü çift sıra park ediyorlar. ne yapılabilirki ? ışıkları mı kaldıralım ? şair fuzuli-atatürk caddesi kavşağına ne gibi bir çözüm önerisi var arkadaşların ? sorun ne yolda, ne ışıkta, ne belediyede. sorun sizin kurallara ne kadar uyup uymadığınızda. hakka, hukuka ne kadar saygılı olduğunuzda. karşınızdakine ne kadar değer verdiğinizde.
hadi herkes uysun bakalım kurallara ne olacak görelim. kimse kırmızı ışıkta geçmese, park edilmez yere park etmese, sağa sola dönüşlerde kurallara uysa neler değişiyor görelim bakalım.
çok basit bir örnek. bizde kimse kimseye yol vermez bilirsiniz. araçlar yani. kavşakta, dönüşte iki araç karşı karşıya gelir ve her ikiside önce geçmeye çalışır. halbuki kaybettiğiniz süre ne kadar biliyormusunuz? 3 saniye !!! evet bir insana yada araca yol verdiğinizde kaybettiğiniz süre tamı tamına 3 saniye ! günde 10 kişiye yol verseniz toplam kaybedeceğiniz süre 30 saniye ! 30 saniye bu ya 30 ! bilmem anlatabiliyormuyum. onun için kimse kalkıp burada yollar dar, ışıklar uzun bilmem ne diye şikayet etmesin. sen önce elindekini en efektif biçimde kullan ondan sonra kalk şikayet et. önce kurallara uy, uymayanı uyar ondan sonra gel bana söyle bende seni destekleyeyim. sen derken bu arada kimsenin şahsına değil söylediklerim. sizin şahsınızda bütün hemşehrilerimedir bu sözlerim.

murat_

8 yıl önce - Çrş 18 Mar 2009, 22:20

Alıntı:
sen derken bu arada kimsenin şahsına değil söylediklerim. sizin şahsınızda bütün hemşehrilerimedir bu sözlerim.

Sözlerinin hiçbirini şahsım adına üzerime alınmadım zaten merak etme .
Yazdığı üzere Bingöl' de yaşıyorum. Ancak şunu söyleyebilirim ki Eskişehir' de yaşadığım 3,5 yıl zarfında trafiği en çok kullanan insanlardan biriydim. Ve sana bir ayrıntı. Kurallara uyması gereken en birinci şahsiyetlerden biriydim işim gereği . Çünkü yeri geldiğinde kuralları uygulamak zorundaydım.
Yazdıklarımı okursan bir kez daha, trafik problemi için kimseleri suçlamadım. Bu problemin varlığını, çözülememe nedenini kendi çapımda anlatmaya çalıştım nacizane. Ha şimdi hiç bir Eskişehir' li arkadaşım bana çıkıpda " Eskişehir' in yolları çok geniş, caddelerimiz güllük gülistanlık, çarpık kentleşme Eskişehir' de yok. " demesin, diyemez de zaten. Hasan Polatkan Caddesi haricinde geniş bir cadde hatırlamıyorum. Her neyse derdim burda polemik yaratmak değil. Eskişehir'i en az sizin kadar seven birisi olarak diyorum ve diliyorum ki;
Trafik Sorunu En Kısa Zamanda ve En Mantıklı Şekilde Çözülür.

Dipnot: Allah trafik kurallarına uymaktan geri komasın kimseyi.

Hasan C.O.

8 yıl önce - Çrş 18 Mar 2009, 23:23

Aslinda bu sorun sadece belediyeyle olucak is degil;

Mesela benim cozumum trafik yogunlugu cok olan bolgelerden kacinarak alternatif yollardan gecmek. Ornegin sehirin bir ucundan bir diger ucuna ulasmak icin illakin sehir merkezinden gecmek zorunda degiliz, cevre yollardan rahatlikla ulasilabiliniyor.

Ama illakin sehir merkezinde isim var diyorsaniz o zaman en kestirme yollardan vede gidecegin yere en yakin bir otopark alani bulup yonlenmeliyiz. (tabiki sehri vede caddeleri iyi bilmek lazim )

Diger yandan, malesef sehir merkezindeki caddelerin dar olusu, ayni zamanda kavsak yapilacak genislikde olmadigi icin; bence bazi onemli caddelere tek yon uygulamasi yapilabilir tabi faydasi olur ise.

Bir baska sorun, yollarin cok kalitesiz olusu; yerdeki cizgiler gozukmuyor, bazi levhalar yanlis yada yok.

Bu arada, farkettigim bir baska durum; o da insanlarin artik aceleci, sabirsiz, kisiliksiz oluslari (gittikce cogaliyorlar). Malesef bu insanlarin davranislari yuzunden trafik bazen gereksiz yere kilitleniyor. Gecen sene basimdan gecen bir olayi anlatayim, Sehir merkezinde bir yol var 2 seritli ancak bizim kurnaz soforler 3. arabayi sikistirmaya calisiyorlar. Oyle bir durum olduki yol bir den daraldi, bende refuje girmemek icin mecburen arabami saga yonlendirmek istedim (Duramiyorsunuzda arkadan arabalar sıkıstırıyor). Tabiki bu durum yanimdaki arabayi etkiledi vede bu sofor (utanmadan 3 seriti yaratan sahsiyet) onumu keserek durdu, kavga cikartmaya kalkisti ...

Herneyse, o kadar cok sorun varki (ornegin trafik polisleri, cadde uzeri park sorunlari gibi...) keske sorun belediye veya sorunu kopru yada kavsak yaparak cozulenebilse.

Bu arada yazdiklarim kendi dusuncelerimdir.

İsmail Kaplan

8 yıl önce - Prş 19 Mar 2009, 01:21

Eskişehir'in trafik sorunu, büyük ölçüde park sorunundan kaynaklanıyor bence. Park yeri bulamayan araçları hep cadde kenarlarında görüyoruz. Mesela Şair Fuzuli Caddesini düşünün, park yapan araçlar olmasa ne kadar rahatlar... Eskişehir'de trafik sorununa en basit ve öncelikli çözüm olması gereken, otopark sorununun çözümüdür bana göre. Caddeler genişleyemez nede olsa...
İkincisi, tramvay Eskişehir'de trafikte faydadan çok zarara neden oluyor. Tek yönlü caddelerin (Örneğin Yıldız durağı çevresi) ortaya çıkması pek de hoş birşey değil bence trafik için. Ayrıca fazladan ışıklar da cabası... Eskişehir, trafik ışığı yoğunluğu olarak bir numaradır Türkiye'de eminim. Alternatif yol da yok, çünkü şehir içi çok dar.
Çözüm olarak bahsettiğim bir iki basit şey geliyor benim aklıma. Kavşaklar falan şehir içi için değil de çevreyolu için uygun bir çözüm olur, yani şehirlerarası giden araçlar için, en azından ışıklara takılmazlar.
Bu arada anketteki hiç bir şık bana uygun gelmediği için oy da kullanmıyorum

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 303132   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler