Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Serhat Atan

5 yıl önce - Cmt 14 Mar 2009, 23:18

Nasıl olacağını bilmiyorum ama bunun yapılacağı iyi olmuş.Birçok kişi yollarda beklemekten kurtulacak.

Akın Kurtoğlu

5 yıl önce - Cmt 14 Mar 2009, 23:28

Anadolu yakasındaki aks üzerinde: "Söğütlüçeşme", "Uzunçayır", "Altunizade" ve "Boğaziç Köprüsü (Eski Astsubay Okulu)" istasyonlarında uygun aktarma noktaları oluşturularak, yolcuların toplanıp/dağıtılmalarına hız getirmek mümkün...

"Söğütlüçeşme"de Bağdat Caddesi ve Ziverbey-Minibüs Caddesi istikametli hatların mekikleri, "Uzunçayır"da, Kozyatağı-Bostancı Köprüsü-E-5 istikametlilerle Üsküdar ve Harem iskeleleriyle bağlantılı bir mekik, "Altunizade"de Çamlıca-Bulgurlu-Dudullu-Ümraniye yönlülerle Üsküdar'a inen kısa mekikler ve "Boğaz Köprüsü" ayağında da Boğaz'ın Anadolu yakası (Kanlıca-Beykoz yolu) otobüs hatlarının mekikleri çalışabilir.

Metrobüsün Anadolu yakasındaki parkuru kısa sayılır ama, üzerindeki dağıtıcı noktalarının yoğunluğu dolayısıyla bayağı bir kıymetli yolu mevcut...

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

5 yıl önce - Pzr 15 Mar 2009, 00:25

Bu yakada aşağıdaki gibi "aktarmalar" oluşturulduğu vakit, belli yönleri rahatlıkla toplayacaklardır.

(+)

Akın KURTOĞLU

ümit 806

5 yıl önce - Pzr 15 Mar 2009, 01:25

Alıntı:
Alana giriş-çıkışlar ne şekilde yapılacak? Solundaki rampadan giriş vermeleri mantıksız olur. Çünkü doğu istikametinden gelen otobüslerin bu rampadan inebilmeleri için önce kuzey yönünde uzun bir yol katetmeleri gerekecek. Harem'e gider gibi yapıp, uygun bir U dönüşünden geri mi dönecekler ve alana normal şekilde sağa saparak mı girip-çıkacaklar acaba?

Ben yanlış görmediysem 16S gibi hatlar için zaten o kavşakta bir yonca gibi bir yeni şey yapılmış bile. 16S'lerin bu noktaya nasıl geldiklerini incelemek lazım.

Ayrıca bugün İETT'ye 8D hattı için talep ilettim. 8D hattı gün boyu 20-40 dakika aralıklarla çalışan ve Göztepe Köprüsü - D-100 - Uzunçayır - Çevreyolu - Söğütlüçeşme güzergahını kullanan tek hattı. Hattâ Hasanpaşa Garajı'na gidecek şöförler bu özelliği nedeni ile bu otobüse binerlerdi. 2003-2004 civarı bir zaman diliminde araçları 8E ile birleştirilerek 8D sadece sabahları çalışan bir hatta çevrildi. Sabah çalışan 8D servislerinden sadece 1 tanesi Söğütlüçeşme'den gidiyor, diğerleri de Numuhe Hastanesi yolu ile gidiyor. İETT'ye gönderdiğim teklifte 8D'nin Metrobüs aktarması için gün boyu çalışan hat haline getirilerek Uzunçayır sonlu bir hat ya da Numune hast. üzerinden ya da eskisi gibi Söğütlüçeşme'den Kadıköy hattı olarak çalıştırılmasını istedim. Yakında Esenevler - Uzunçayır Metrobüs ya da Birlik Mahallesi - Uzunçayır - Metrobüs gibi bir hat görebileceğimizi umuyorum.

İşin garip tarafı Ümraniye Çarşı Bölgesi'nden E-5'e giden hiç hat yok. 14B, 14ES, 14E, 15ÇK, 8E gibi hatlar hep Göztepe'den gidiyor. E-5'ten giden 20Ü, 14BK gibi hatlar ise Ümraniye Çarşı'dan geçmiyor. Keşke İETT'ye yazarken bunu da hatırlatsaymışım.

kutlay34
5 yıl önce - Cmt 28 Mar 2009, 00:37

130'a 3 tane araç eklendi... Bunlar körüklü çalışıyor şu anda... Tersane-Metrobüs arası gidip geliyorlar... Sabah 1.5, akşam 1.5 servis çalışmaktalar... Hatta bugün bir tanesine bindim... Bari İçmeler Köprüsü'nden döndürselerdi daha iyi olurdu... Şu anda yolcu bir körüklü otobüse kıyasla az... Ama akşam saatleri işe yarıyor diye düşünüyorum... Metrobüsten çıkan 130'a koşuyordu...

En son kutlay34 tarafından Cmt 28 Mar 2009, 00:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Akın Kurtoğlu

5 yıl önce - Cmt 28 Mar 2009, 00:39

Alan ne vaziyette? Çalışma var mı? O şekilde kaldı mı yoksa?

Akın KURTOĞLU

kutlay34
5 yıl önce - Cmt 28 Mar 2009, 00:41

Asfaltı döküldü... Peronun çıkışı biraz sakat gibime geldi... Bilmiyorum Sevgili Ümit ne düşünüyor bu konuda... Bir de denetim kulubesi var... Yarın fotoğrafını atarım...

Ahmet Yılmazb
5 yıl önce - Cmt 28 Mar 2009, 02:07

ilk günden bu yana pek bir gelişme yok açıkcası. daha önce içeri özel araç giremiyordu, sonra taksiciler istila etti. bugün iş çıkışında onlar da yoktu, sanırım ekmek çıkmadığından.

otobüs durakları çok uzakta ve o cep yetmiyor bu kadar otobüs için. bir harem-gebze minibüsü çapraz giriyor, bekliyor 2 dk, arkası felç oluyor.

burada minibüs ve otobüs durakları ayrılmalı veyahut cep genişletilmeli. belki bazı otobüsler ön taraftaki hareket amirliğinin oraya taşınabilir. ama bir çözüm yapılması şart keza bu kargaşa yüzünden arkasındaki şeritte de tıkanmalar oluyor. 2 gün önce sırf bi harem-gebze minibüsü, arkasındaki o345k ve arkasındaki tır yüzünden yol tek şeride indi bir süre. hepsi de içinde 3 kişi olan minibüsün müşteri kapma hırsı yüzünden.

Akın Kurtoğlu

5 yıl önce - Cmt 28 Mar 2009, 11:54

Alıntı:
2 gün önce sırf bi harem-gebze minibüsü, arkasındaki o345k ve arkasındaki tır yüzünden yol tek şeride indi bir süre. hepsi de içinde 3 kişi olan minibüsün müşteri kapma hırsı yüzünden.

Belediye'nin de ısrarla Harem'den Uzunçayır'a ve Kozyatağı'na metrobüs hattı yapmak istemesinin sebebi bu galiba: Harem-Gebze minibüslerinden kurtulabilmek, onları buradan çekip atmak, trafiği rahatlatmak... Yoksa mevcut kargaşa sonsuza kadar sürecek...

Akın KURTOĞLU

C. H. Engin Er

5 yıl önce - Cmt 28 Mar 2009, 14:25

Harem-Kozyatağı arasında yapılacak bir metrobüs, hakikaten ne işe yarayacak anlamış değilim, açılsa bile muhtemelen Kadıköy-Kozyatağı metrosuyla aynı tarihte açılacak eğer böyle olacaksa sadece Acıbadem-Harem arasında metrobüs yapmaları daha mantıklı, yok aynı güzergahta hem metro hem metrobüs olabiliyorsa Bostancı'dan Gebze'ye kadar ki insanların kabahati nedir. Kozyatağı batısı modern ulaşım sistemlerinden 2 tanesine sahipken doğusu Gebze-Harem cahiliyesine devam edecek adını da Gebze-Kozyatağı yaparlar artık.

Ben sabahları Pendik köprüsünün altında 8-10 tane Gebze Harem i peşpeşe sıralanmış görüyorum resmen trafiği katlediyorlar, aynı şekilde Kaynarca yanyolda park etmiş halde istisnasız 5 tane her saatte görebilirsiniz. Cevzili de Gülsuyu'nda Maltepe'de trafğin sebebi muhtemelen hep bunlardır, ama Kozyatağı batısında alternatifleri de var, eğer çözüm düşünülüyorsa;

Ya Acıbadem-Harem metrobüsü, ya da Harem- Çayırova(Bayramoğlu) metrobüsü olmalıdır.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM