Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Kilisli Ahmet
3 yıl önce - Pts 12 Hzr 2017, 10:34

Romanlar Hindistan'dan Avrupa'ya göçtüler.Bunun sebebi Hindistan'ın Avrupa'da söz sahibi olmak istemesi.
Türkiye'deki Roman'la Romanya'daki kötü koşullardan Türkiye'ye göçenler.

yalcinn

3 yıl önce - Pts 12 Hzr 2017, 10:55

Hindistan 1947 de kurulmus bir Ulke Kilisli Ahmet . Dini inanci Hinduizm oldugu icin batili denizciler " Hinduian " daha sonra da " Indian " ismini takmislar . Hint halki kendi insanini " Desi " diye tanimlar . Romlarin ise Avrupaya hicreti 12. Yuzyila kadar dayanir . Sizin dediginiz hem tarih hem de Isim ve amac olarak cok farkli seyler . Gunumuz Hindistaninda bile 80 in uzerinde dil , lehce ve etnisiteye sahipler . Nasil bir birlik olusturup batiyi ele gecirmeyi planlayabilirler ? Ingilizce yi resmi dil olarak kullanmalari bile GEREKSINIM cunku ; aralarinda konusup anlasamiyorlar .

Misafir 4a6

3 yıl önce - Pts 12 Hzr 2017, 11:02

Bizim oralarda (adana mersin)cono derler

Kilisli Ahmet
3 yıl önce - Pts 12 Hzr 2017, 11:04

Ben 1947 Hindistan'ından bahsetmiyorum 15.yy'dan bahsediyorum.Timur hükümdar iken.Hem Timur'un baskılarından kaçtılar hemde Avrupa'ya yeni bir Hint devleti kurmak için.

yalcinn

3 yıl önce - Pts 12 Hzr 2017, 11:15

Iyi de goc eden Cingenelerin tamamina yakini aile, kadin ve cocuklar . Cingenelerin birakin Avrupa da devlet kurmasini gittikleri yerde kendilerini savunamadiklari icin zulum ve katliamlara ugramislardir . Askeri bilgiden de yoksun olduklari icin hicbir Avrupa ulkesi tarafindan istenmediler .

Kipcak
3 yıl önce - Pts 12 Hzr 2017, 11:27

>>>YÖRÜKLER NASIL BENZEMIYOR TAM HINTLILERE BENZIYOR 

HEM ARTVINLI HEM KIPCAK COK ILGINC ARTVINDE KIPCAK YOK<<<

Sen kime benziyon kürtcü ? Söyliyeyim ermenilere benziyon cünkü kökeniniz ermeni.

Artvinde sadece Gürcü ve Laz mi var saniyorsun ? Artvinin yarisindan fazlasi Kipcak Türkü lo.Tabi size göre zaten Türkiye Türk yok

AloTurkiye
3 yıl önce - Pts 12 Hzr 2017, 17:00

Alıntı:
Yörükler Türktür Türkmendir, Romanlar/Çingenelerse Hint-Avrupa dili konuşan Hindistanlı. İki grup birbiriyle elbette alakası yok. Romanlar kökenleri itibariyle Türklerden çok Kürtlere ve İranlılara yakın Hint kökenlerinden dolayı (eğer misafir gerçekten Kürtse bilsin diye yazıyorum).

Çingene arkadaşim var hintlilere benziyor hatta kürtlere çok benzetirler kendisini.

devrezcayi
2 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2018, 00:02

Ben Hintlilerden geldiğini düşünüyorum çingeneliğin...

Metin_16
2 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2018, 00:09

Kokenlerininin Hindistan/Pakistan tarafından geldiğini duymuştum.

Çingene,Roman ,Romani,Çingen ,Karaç,Karaçi,Karaci ise diğer adları...Ingilizcesi ise Gyspy

Mısır,Bulgaristan(Genel nüfusa gore oranlari fazla) ,Iran da bir hayli nüfusları var

Türkiye,Sırbistan,Almanya,Orta dogu da ise nüfusları genele oranla fazla olmasada toplum tarafından tanılırlar.

Ülkemizdeki romanlarının %99'u Turklesmis ve dil olarak Turkceyi benimsemistir.

Kalaycılık mesleği ile tanilirlar.

Daha çok gettolasmis alanlarda hayatlarını sürdürürler.

Misafir 369

2 yıl önce - Prş 08 Ksm 2018, 19:43

bunlarin hepisi 9 yill once yazilmiss...

sayfa 5
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET