Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
erkan
12 yıl önce - Cmt 14 Mar 2009, 04:41

Alıntı:
Roma ile bir ilgisi yok tabiki, Çingene dilinde "Rom" insan, adam anlamına geliyormuş "Roman" da oradan türemiş.

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. İki sorum olacak.
1- Kitap türü olan roman kelimesinin kökeni nereden geliyor?
2- Roman olmakla övündükleri halde çingene olarak anılmaktan şikayet ediyorlar. Neden?

Hüseyin C
12 yıl önce - Cmt 14 Mar 2009, 14:05

Alıntı:
Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. İki sorum olacak.
1- Kitap türü olan roman kelimesinin kökeni nereden geliyor?
2- Roman olmakla övündükleri halde çingene olarak anılmaktan şikayet ediyorlar. Neden?

Edebi tür adı olan "Roman" latince "Romance" kelimesinden gelmekte, ortaçağ şövalyelerinin kahramanlık hikayelerine "Romance" denirmiş ve bu hikayeler roman türünün ilk erken örnekleri kabul ediliyormuş. "Romance"`ın kelime anlamı ise "duygusal" gibi bir anlam taşımakta.

Çingene ifadesi genelde aşağılama içerdiği ya da o anlamda kullanıldığı için rahatsızlık duyuyor olabilirler.

berk okul
12 yıl önce - Cmt 14 Mar 2009, 15:15

onu bunu bilmem de ülkemizde uzak durulması gereken kişilerdir.

erkan
12 yıl önce - Pzr 15 Mar 2009, 01:33

Bir sorum daha olacak: Romanların Romanya ile bir alakaları var mı? Yani romenlerle? Hani Lucescu için söylenenleri hatırlarsanız? Birde yanlış anımsamıyorsam Avrupa'da en çok roman nüfus Romanya'da varmış. Belki de kendilerini romenlerle özdeşleştiriyorlardır. Hani şey gibi; boşnaklara türk diyorlar ya onun gibi.

Hüseyin C
12 yıl önce - Pzr 15 Mar 2009, 01:48

Alıntı:
Bir sorum daha olacak: Romanların Romanya ile bir alakaları var mı? Yani romenlerle? Hani Lucescu için söylenenleri hatırlarsanız? Birde yanlış anımsamıyorsam Avrupa'da en çok roman nüfus Romanya'da varmış. Belki de kendilerini romenlerle özdeşleştiriyorlardır. Hani şey gibi; boşnaklara türk diyorlar ya onun gibi.

Romanya ile yani Romenler ile bir ilgileri yok. Avrupadaki Roman nüfus en çok şu üç ülkede var;

Ukrayna: 646.100
İspanya: 641.000
Almanya: 478.500

Oysa Romanyada 268.000 Romen var, dolayısıyla 21.3 milyonluk Romanya nüfusunun %1.25`ini oluşturuyorlar.
Yani Romanya ile Romanlar arasında sadece isim benzerliği var.

erkanyure

12 yıl önce - Pzr 15 Mar 2009, 01:54

Yalnız, Wikipedia'daki o liste bence biraz abartılı. Israel Bascón Gigato'yu bile Roman saymışlar. İsmine bakılırsa adam öz be öz İspanyol Yahudisini andırıyor.

Zafer

12 yıl önce - Pzr 15 Mar 2009, 02:02

Romanlar diye bahsedilmiş..

İlk okul yollarıydı arkadaşımla gidip gelirken bir şarkı söylerdi sürekli; "illede roman olsun isterse çamurdan olsun, o da Allah kuludur, her kim olursa olsun" dizeleri geliyor aklıma.

Bir de romanların "çalgısız yaşayamaz ölürler" şarkısı kıvrımlarımda. Ülkemizde çingene (Cingan) diye adlandırılanlar da var gerçi ama..

Bilmiyorum neşeli buluyorum kendilerini. Saygı duyuyorum..

Neco1905
12 yıl önce - Cum 20 Mar 2009, 19:02

Sopar= Roman Havasi

ekinmarti
12 yıl önce - Pts 23 Mar 2009, 01:58

Kapı gıcırtısına oynayan hayatlarının en önemli parçası müzik olan doğuştan müziğe yetenekli, neşeli süper insanlar bence

Giray26
12 yıl önce - Pts 23 Mar 2009, 07:43

enteresan ,eğlenceli insanlar...çocukluğumda yan mahalleden romanlarla çok kavga ederdim...ama ciddi manada şöyle ülkede halkın tavrına ortalamanın üzerinde mert ve milliyetçi insanlar romanlar...Türk bayrağını asla inkar etmeyen insanlar oldugundan seviyorum romanları...

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET