Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Hüseyin C
12 yıl önce - Cum 13 Mar 2009, 16:47
Romanlar Kimdir?

Ülkemizdeki hatta dünya üzerindeki en ilginç toplumlardan birisi Romanlardır. Halk arasında genelde "Çingene", diğer bir çok ülkede de değişik adlarla ama en çok "Gypsy" diye anılan topluluktur.
Hindistan kökenli olan bu toplum, en çok kabul edilen görüşe göre 1050 yılında Gazneliler döneminde Hindistandan batıya doğru göç etmeye başlayarak bir çok ülkeye dağılmışlardır.

Dünya:            16.525.770
Güney Asya:       6.777.320 (6.654.550 Hindistan, ...)
Avrupa:           5.035.700 (646.100 Ukrayna, 641.000 İspanya, 478.500 Almanya, ...)
Ortadoğu:         2.904.550 (1.487.000 İran, 1.101.000 Mısır, 98.000 Türkiye, 43.000 Suriye, ...)
Güney Amerika:    975.100 (905.000 Brezilya, ...)
Kuzey Amerika:    801.100 (702.100 ABD, ...)
Diğer Bölgeler:   33.000

Bu 16.525.770 nüfusun 12.488.500ü kendi orjinal dillerini konuşabilmekte, geriye kalan 4.037.270`i ise kendi orjinal dillerini yitirmiş olup, içinde bulundukları ülkenin resmi dilini konuşmaktalar.

Orjinal dillerinden konuşan sayısı en çok olanlar şu şekilde;

Lambadi:        5.639.000 Hindistan
Domari:         1.912.000 Ortadoğu
Romani-Vlax:    1.750.000 Avrupa Amerika
Romani-Balkan:  1.234.300 Ortadoğu ve Avrupa

Ülkemizde 98.000 Roman bulunmakta olup bunların 66.000 i Romani-Balkan, 32.000`i ise Domari dillerini konuşmaktalar.

Romanlar hangi ülkede yaşıyorlarsa genellikle o ülkenin başlıca dinine mensupturlar. Hindistandakiler Hindu, Ortadoğudakiler Müslüman, Avrupadakiler de genelde Hristiyandır.

Hemen 98.000 değil çok daha fazla Roman var ülkemizde demeyin sakn çünkü öyle değil. Romanlar genellikle Çingene olarak nitelendirilirler, ama Çingene olarak nitelendirilen sadece Romanlar değildir, aynı zamanda "Abdallar" da halk arasında Çingene olarak anılır. Oysa "Abdallar" Roman değildirler, yani Hindistan kökenli bir toplum değiller. Abdallar köken olarak Türkmendirler. İkisini karıştırmayalım.

HakanU
12 yıl önce - Cum 13 Mar 2009, 17:00

Wikpediada buldum oldukca ilginc iste bazi ünlü romanlar.

Dani Güiza, Andrea Pirlo, Eric Cantona, Milan Baroš, Zlatan Ibrahimović ,Charlie Chaplin

Listenin tamamini görmek icin

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Romani_people

İSMAİL ÇELİK

12 yıl önce - Cum 13 Mar 2009, 17:51

Alıntı:
Abdallar" da halk arasında Çingene olarak anılır. Oysa "Abdallar" Roman değildirler, yani Hindistan kökenli bir toplum değiller. Abdallar köken olarak Türkmendirler. İkisini karıştırmayalım.

Doğru bu kelimenin menşei;Kuzey Hint Dil'indeki Heptalit veya Haptalit kelimesinin Türkçeleşmiş halidir.Kuzey Hint Diller'inde bu kelime Eftalit Devlet'ini ifade etmek için kullanılıyordu.Yani Akhun Devlet'ini ifade etmek için.Akhunlar Türkmenistan,Afganistan,Horasan(İran'ın kuzeydoğusu)ve Pakistan'ın bir bölümünde hüküm sürmüş bir Türk Devlet'idir.

Zaza dilide Afgan Diller'ine çalar.Yani Zaza dili aslında Kürtçe'nin lehçesi değildir.Bu tarafın insanına dikkat edin esmercedir.Tip mevzuda böylece anlaşılmış olur.Bu coğrafyada Gazneliler'de hüküm sürmüştür.Yani 1050 sonrası göç mantıklı.Zazalar'da kuvvetle muhtemel bu coğrafyadan göçmüştür.

halil türk
12 yıl önce - Cum 13 Mar 2009, 23:45
ROMANLAR

cihat kardeşim ilgi alanlarına baktım BİLGİ alanların da doğrudur tahsil durumunda yüksekokul olmalı sanırım ben acizane ilkokul.< merakımdandır hatam olursa bağışla bursada romanların yoğun olduğu bir mahalle vardı oraya yakın bir caddenin ve semtin adı da ABDAL CADDESİ mahallemi semtmi neyse demekoluyorki ayrı ırklarda olsalar bir bağ var olabilir ben kendi ilçemin tarihini araştırıp okudum atalarımız 1600lü yıllarda orta asya türkmenistandan yörüyerek oba cadır vs. kurarak gelip yerleşmişler candaroğulları mı ne kısacası yörük oluyoruz galiba türkün aslı yörükmüş duyumlarıma göre soyadımda oradan geliyo olabilir DAHADA KISACASI İNSANIZ YA amacım sohbet yanlış yorumlanmasın sakın saygılar

Hüseyin C
12 yıl önce - Cum 13 Mar 2009, 23:59

Alıntı:
cihat kardeşim ilgi alanlarına baktım BİLGİ alanların da doğrudur tahsil durumunda yüksekokul olmalı sanırım ben acizane ilkokul.< merakımdandır hatam olursa bağışla bursada romanların yoğun olduğu bir mahalle vardı oraya yakın bir caddenin ve semtin adı da ABDAL CADDESİ mahallemi semtmi neyse demekoluyorki ayrı ırklarda olsalar bir bağ var olabilir ben kendi ilçemin tarihini araştırıp okudum atalarımız 1600lü yıllarda orta asya türkmenistandan yörüyerek oba cadır vs. kurarak gelip yerleşmişler candaroğulları mı ne kısacası yörük oluyoruz galiba türkün aslı yörükmüş duyumlarıma göre soyadımda oradan geliyo olabilir DAHADA KISACASI İNSANIZ YA amacım sohbet yanlış yorumlanmasın sakın saygılar

Estağfirullah, sadece meraklı bir insanımdır. Romanlar ile Abdalların karıştırılmasının temel nedeni her iki toplumun da geleneksel olarak aynı işleri yapmaları olmuştur, örneğin davulculuk, elekcilik, sepetcilik gibi. Yörükler ise Abdallar gibi Türkmen kökenlidirler ama meslekleri geleneksel olarak çobanlık olmuştur. Anadoluya gelen Türkler göçebe olarak gelmişlerdir, göçebeliği devam ettirenler sonraları yörük olarak anılmıştır. Anadoluya geldikten sonra yerleşik hayata geçenler ise büyük çoğunluğumuzun atalarıdır. Günümüzde yörüklerin ve abdaların da artık çok büyük bir kısmı yerleşik hayata geçmişlerdir.

illi67
12 yıl önce - Cmt 14 Mar 2009, 01:24

ne kadar ünlü cingene varmis yahu Rafael van der Vaart ,Dani Güiza, Milan Baroš ,Andrea Pirlo vaybe inanamiyorum hele bunun cingene oldugunu hic inanamiyorum Rafael van der Vaartin

Saygın ÖNGEN

12 yıl önce - Cmt 14 Mar 2009, 02:29

Alıntı:
Dani Güiza, Andrea Pirlo, Eric Cantona, Milan Baroš, Zlatan Ibrahimović ,Charlie Chaplin

Arkadaşımızın yazdığı isimlerin hepsi nedense futbolcu başka ünlü yokmu yani?Hüsnü Şenlendirici ve Güllü gibi Türk vatandaşı romanlar neden yazılmıyor?
Bu arada listede Charlie Chaplin in ismini göremedim...

HakanU
12 yıl önce - Cmt 14 Mar 2009, 02:59

Alıntı:
Arkadaşımızın yazdığı isimlerin hepsi nedense futbolcu başka ünlü yokmu yani

diger ünlüleri pek fazla kisinin tanimadigni düsündügüm icin yazamadim.futbolculari cogu kisi tanir.quaresmada buarada cingene tipinden belli oluyor zaten

charlie chaplinide romanlarla ilgili wikipedia ingilizcesinde buldum

http://en.wikipedia.org/wiki/Romani_people

erkan
12 yıl önce - Cmt 14 Mar 2009, 04:12

Adlarını peki nerden alıyorlar? Sakın Roma imparatorluğundan alıyor demeyin. Latinlerle alakalarının olmadığını biliyoruz.

Hüseyin C
12 yıl önce - Cmt 14 Mar 2009, 04:17

Roma ile bir ilgisi yok tabiki, Çingene dilinde "Rom" insan, adam anlamına geliyormuş "Roman" da oradan türemiş.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET