Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Elveda Akbil, Hoşgeldin İstanbulKart!
« önceki   123 ... 41424344   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 42
ümit 806

1 yıl önce - Cmt 08 Eyl 2018, 21:44

bu şişeler otomatları hemen doldurur, millet tek fark olarak şişe para ediyor diye sokağa atmayıp otomatın müsait olacağı zamanı bekler.

pyongyang
1 yıl önce - Cum 26 Ekm 2018, 00:12

Ankara'da şehir içi ulaşımda debit ve kredi kartıyla da ödeme yapılabilecekmiş.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/mastercarddan-an ...si/1293064

Misafir Berk
1 yıl önce - Pzr 18 Ksm 2018, 23:36

İphone'a geldi mi bilmiyorum ama Android telefonlar için İstanbul Kart uygulamasında artık kredi kartıyla yükleme dönemi başlamış. Fazla uzatmadan bunada başlamaları gayet iyi olmuş bence. Bu arada Garanti Bankası ve başka bankalar da eklenmiş

deger35
1 yıl önce - Pzr 18 Ksm 2018, 23:43

bankalar komisyon alacak diye duydum

Misafir 830

1 yıl önce - Pzr 18 Ksm 2018, 23:44

garanti bankası eklenmiş ama sadece hiç bi özelliği olmayan,içinde paran varsa,harcama yapabildiğin banka kartı geçerli,kredi kartı değil

Tunç D.

1 yıl önce - Pts 19 Ksm 2018, 21:10

İstanbulkart’ı yapan BELBİM belki Türkiye’de bu işi en iyi yapan firmalardan.

Yalnız gözüme çarpan,İstanbul gibi bir büyükşehire yakışmadığını düşündüğüm bazı eksiklikler mevcut.

- Online yükleme sistemi gördüğüm kadarıyla düzgün çalışmıyor. Hadi online olarak yüklediniz diyelim,bildiğim kadarıyla talimat yükleme noktasına okutup yüklemeyi karta aktarmanız gerekiyor,o zaman online yüklemenin de bir anlamı kalmıyor,dolum noktası olmayan ücra bir köşedeyseniz sıkıntı olabiliyor.
Bildiğim kadarıyla İstanbulkart sistemi offline çalışan bir sistem,kartı okuttuğunuzda herhangi bir online sorgulama yapmadan hızlı bir şekilde kartın üzerindeki bilgi değişiyor.
Ankara’da mesela kart bilgileri merkezde tutuluyor,kartı okutunca online olarak sorgulayıp merkezdeki bilgi değişiyor. Bunun artısı online yüklemeyi direk karta geçebiliyor,online dolumu karta geçirmek gibi bir derdiniz olmuyor ancak eksi yanı daha yavaş çalışıyor.
Çözümü bence validatörlere yükleme özelliği yapılması,validatörün üzerine bir düğme eklenip,bu düğmeye basınca online yükleme moduna geçip internetten yüklediğiniz bakiyeyi karta geçebilir. Bildiğim kadarıyla sistemde bunun altyapısı mevcut.

- Bir diğer gördüğüm önemli eksiklik de dolum noktalarının yetersiz olması. Çoğunlukla dolum yapmak için biletmatikleri kullanmak gerekiyor,bu cihazlar da gerçekten pratik tasarlanmış ancak hem kredi kartıyla dolum yapmıyor hem de bozuk paranız yoksa para bozdurmak sıkıntı olabiliyor.
İstanbul’da neredeyse tüm araçlara İstanbulkart ile biniliyor,nakit biniş seçeneği fazla bulunmadığı için bunun eksikliği gerçekten hissediliyor.
Ankara’da bile yükleme otomatlarından kredi kartıyla yükleme yapılabiliyor,İstanbul gibi bir şehirde bunun olmaması gerçekten ilginç geldi.
Bununla beraber yine metro ve metrobüs istasyonlarında gişe şeklinde dolum noktalarının bulunmaması bence ciddi bir eksiklik,makineleri hem herkes kullanamıyor,hem zaman zaman para yutabiliyor hem de bozuk para bulması sıkıntı olabiliyor.
Gişe de olmalı makine de,bozuk olarak yükleme yapmak isteyen sıra bekleyip gişeden,bozuğu olan da sıra beklemeden makineden işini halletmeli.

Hatta bunu geçtim,İstanbul gibi dünyaca ünlü turistik bir şehirde toplu ulaşım araçlarına kredi kartı ile direk binilememesi de çok büyük bir eksiklik. Yurtdışından turist geliyor,havalimanında kart alamıyor ya da karta hiç kullanamayacağı kadar bakiye yükletmek zorunda kalıyor,yurtdışından gelen bir turistin kendi ülkesinde kullandığı kredi kartıyla direk otobüse,metroya binebilmesi lazım,bunlar ufak ama önemli detaylar bence.
Bunu Konya,Antalya,Mersin (belki sayamadığım şehirler de vardır) ve bu ay sonu itibariyle Ankara bile başlatmışken İstanbul’da henüz sözünün bile edilmemesi oldukça abes kaçıyor bence.

deger35
1 yıl önce - Sal 20 Ksm 2018, 01:23

ibb biraz seyrediyor umarım en kısa zamanda ara kapanır

ümit 806

1 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2018, 10:51

Kredi kartı desteği eklenmiş mi bilmiyorum denemedim ama Garanti ve Al Baraka eklenmiş pazar günkü güncelleme ile.

Talimatlar duraklardaki ekranların altındaki okuyuculara kart okutularak da yüklenebiliyor, metro istasyonlarındaki otomatlarda da. Normalde para girişi yapınız demesi gereken makine, talimat varsa para istemeden talimatı yüklüyor.

Aslında Tunç Bey'in söylediği gibi sistem tam olarak merkezden kopuk değil, otobüslerdeki validatörler tahsilat vs bilgilerini merkeze gönderince uygulamalardaki ve merkezdeki kontör bilgisi de güncellenmiş oluyor, sadece merkezden karta güncelleme durumunda belirli cihazlar dışında güncelleme olmuyor.

Aslında talimat girişi yapıldıktan sonra durak okuyucusu veya otomat gibi, metro istasyonunda turnikeden geçerken veya otobüse binince nasıl olsa karta bakiye güncelleniyor. bu sırada bekleyen talimatlar karta yükletilebilir. bence burada da talimatı karta yükleyip merkezden düşme işlemi olmadan irtibat koparsa bir sonraki otobüste aynı talimatı iki kere yüklemesinden korkarak seyyar araçlarda bu işi yapmayı kapatmış olabilirler.

Son olarak 2 hafta önce perşembe günü (13 gün önce) talimat girişi yaparken işyerinin interneti biraz kısıtlı olduğu için hata verdi. bankadan gelen sms şifresini yazdım dondu kaldı. ikinci denemede de olmadı. üçüncü denemede işyeri interneti yüzünden olmadı herhalde diyerek kablosuz bağlantıyı kesip gprs şebekesi interneti üzerinden denedim, oldu. lâkin banka kartı hareketlerinde üç tane tahsilat gördüm. bankadan parayı çektiği halde talimat kaydı yapmamış. hemen istanbulkart.istanbul sitesinin iletişim formundan hatayı yazdım. dönüş yapan olmadı. geçen hafta 1 hafta geçti dönen olmadı diye çağrı merkezini aradım. info@belbim.... li bir adrese dekont fotoğrafları ile başvuru yapmam istendi. hemen bunu da yaptım ama 1 hafta da onun üstüne geçti, hâlâ dönüş de olmadı, talimatlar da eklenmedi. 2 tane talimatım havada kaldı gitti.

belki de son yazılım güncellemesinde bu hatayı düzelttiler ama benim hatadan dolayı uçan param geri gelmedi.

bir de uygulamada her seferinde kart bilgilerini uzun uzun girme işi yanlış olmuş. kart için şifre sms'i geliyor, uygulamaya da pin ile giriliyor. sadece güvenlik kodunu tekrar tekrar girdirip diğer bilgileri uygulamaya kaydettirebilsek çok daha güzel olur.

bir de bunu, talimat talimatı diye bir adıma bağlasalar, talimat girmesek bile talimat talimatı varsa durak okuyucusuna okutunca tanımlı karttan 5 TL çekip 5 TL'lik talimat oluşturulmuş gibi hemen yüklesin. yani ben talimat yerine talimat talimatı girersem durağa her okuttuğumda parayı o an çekip yüklemeyi yapsa sms onayını nasıl yaparız bilmiyorum ama daha pratik olur. çok düşük mesela 5 tl'lik talimat talimatı kaydedip her durağa okutmada 5 tl yükletsek, 10 tl lazım olduğunda iki defa okutsak vs, sanki bu iş daha da pratik olacak gibi.

Tunç D.

1 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2018, 19:11

Alıntı:
bence burada da talimatı karta yükleyip merkezden düşme işlemi olmadan irtibat koparsa bir sonraki otobüste aynı talimatı iki kere yüklemesinden korkarak seyyar araçlarda bu işi yapmayı kapatmış olabilirler.

Bahsettiğim düğme olayını Konya’da görmüştüm. Düğmeler sonradan,yakın bir zamanda takıldı. Orada düğmeye basınca cihaz merkeze bağlanıyor ve sırada bekleyen bir talimat olup olmadığını kontrol ediyordu,talimat varsa da karta yüklüyor. Yani anlayacağınız tüm iş merkezde bitiyor,siz inip güncel olmayan bir cihazdan yüklemeye çalışsanız talimat yükleme moduna geçince cihaz merkeze bağlanacaktır.

Kredi kartı da aynı şekilde,Konya’da normal kartları 1 saniyede okurken kredi kartlarını 2 saniyede okuyor,bunun sebebi arada merkeze bağlanıp merkezden hallediyor işi.

ümit 806

1 yıl önce - Cum 21 Arl 2018, 21:39

son uygulama güncellesinde mobil uygulama içinde banka listesi gösterilmeyip artık bu şekilde linkteki sayfaya yönleniyor. Epey banka kartı ve kredi kartı eklenmiş listeye.

link: https://www.istanbulkart.istanbul/hangi-banka-hes ...idir--1137

sayfa 42
« önceki   123 ... 41424344   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM